Charlie Chaplin

·
Okunma
·
Beğeni
·
316
Gösterim
Adı:
Charlie Chaplin
Yazar:
Baskı tarihi:
1994
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789796053829
Kitabın türü:
Dil:
Endonezce
Ülke:
Indonesia
Yayınevi:
PT. Gramedia Pustaka Utama
Baskılar:
Charlie Chaplin
Charlie Chaplin
104 syf.
·2 günde·Beğendi
Charlie Chaplin’in hayatı ile ilgili okuduğum ikinci kitap oldu. “Charlie Chaplin’in Son Dansı”nda, daha detaylı anlatılan yaşam öyküsü bu kitapta çok ayrıntıya girmeden genel hatlarıyla anlatılmış. Ve daha başarılı bir anlatım olmuş bana göre.

Pam Brown, anlatımında dipnotlar da kullanmış ve bu dipnotlar anlatıma daha da yoğunluk katmış.

Charlie Chaplin iyi bir eğitim almamış evet; ama yoksulluk içinde geçirdiği hayatı ve takdire şayan gözlem gücüyle hayatı boyunca çalışmış. Hayata “çalışma” gözüyle bakması da işinde ne denli başarılı olduğunun kanıtı.

Hayatı boyunca zorluklar karşısında yılmadan çalışan büyük bir sanatçı kendisi. Hani derler ya “Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır” diye, işte Chaplin’in de bu başarısının arka planında annesi Hannah bulunuyor. Bunu Chaplin’in; “Annemin, tanıdığım tüm kadınlardan daha mükemmel biri olduğunu düşünürdüm... O günden bugüne, pek çok insanla tanıştım ama hâlâ annem kadar ince, zarif birisine rastlamadım. Ben, bugün bir yerlere geldiysem, bu onun sayesinde olmuştur.” sözlerinden anlıyoruz.

Babası tarafından eve alınmayan Charlie’nin, sokakta gezerken bir meyhaneden gelen klarnet sesiyle tanışması da onun yüreğini müziğe açtı.

Çok yönlü bir sanatçıydı. Çello ve Keman çalıyor; jimnastik, dans ve patenle ilgileniyordu. Hayata tutunma çabasıyla, denemediği bir şey yoktu diyebiliriz hemen hemen.

Kaybettiği oğlunun anısına (üç günlükken), “Çocuk” (The Kid) filmini çekmiş. Üzüntüsünü filme taşımış.. Artık ne denli içli bir film olduğunu siz düşünün..

Son olarak şunu aktarmak istiyorum. Benim en sevdiğim kesitlerden biri olan “Altına Hücum” (The Gold Rush) adlı filmin “Ekmek Parçalarının Dansı” ( The Dance of the Rolls) adlı kesitinde, Chaplin, iki çatal ve ekmek parçalarının kendi bacakları ve ayakları olduğunu ve dans ettiklerini anlatıyordu. Bunu yaparken Charlie’nin yüzü, tam bir dansçı yüzünü andırıyordu. Videoyu da buraya bırakıyorum izlemek isteyenler için:

https://youtu.be/JMe_rLzgcqA

Bu da mim sanatında ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor.

Sinema dünyasının yapıtaşlarının da anlatıldığı bu kitabı, tüm sinema televizyon meraklılarına tavsiye ederim. Kitapla ve sanatla kalın..:)
104 syf.
·1 günde
Odun kesimi, telgraf ulaklığı, cam üfleme... Charlie Chaplin deyince aklımıza gelmeyecek birkaç işten biri belki... Ancak seksen sekiz yaşında hayata veda edene dek üretmekten vazgeçmemiş olan, başyapıt niteliğinde birçok filmin yazarı, oyuncusu hatta yönetmeni olmuş, dünyaca ünlü 'sessiz' adam Charlie Chaplin; Victoria Dönemi İngilteresinin yoksulluğunda bütün bu işleri yaparak hayatta kalmış. Çocukluğunun büyük bölümünü düşkünler evinde, kimsesizler yurdunda geçirmiş olan Chaplin, annesinin hastalığı, alkolik olan ve çocuklarına bakmak istemeyen babasının ilgisizliğine rağmen 'bir şeyler yapması gerektiğinin' ve 'oyuncu olmak istediğinin' bilincinde; 'küçük ayakları ile kocaman adımlar' atmış hayatı için, "Çalışmak yaşamak demektir ve ben yaşamayı seviyorum. " demiş ve hep çalışmış.

Kitap sayesinde, Chaplin'i farklı özellikleriyle ve yakından tanıma fırsatı buldum.-Bir biyografiden beklenecek en önemli şey :))- İlk çocuğunu kaybettikten sonra sekiz çocuğu daha olduğunu öğrendim mesela ve kitapta geçtiği gibi "Torba gibi bir pantolon, dar bir ceket, melon şapka, büyük ayakkabılar ve küçük bir bıyık..." tipinden daha farklı resimlerini gördüm, zamanın teknolojisi nedeniyle filmlerini büyük zorluklarla çektiğini, sıradan -gibi görünen- hareketleri defalarca tekrarladığını, bizdeki birçok filme konu olarak kaynak olduğunu anlamış oldum. Mükemmelliyetçi bir karakteri olan ve fayda gözeten bir sanatçıymış; dünyadaki, işsizlik, yoksulluk ve haksızlıkları, uluslararası düzeyde çözebilecek bir ekonomik sistem üzerinde çalışmaya karar vermiş ama bu mümkün olmayınca yapabileceği tek ve en iyi şeyi yapmış: film çekmek...

FİLMLERİ:

*Making A Living (Yaşıyor Gibi Yapmak) (1914)
*Kid Auto Races at Venice (Venedik’te Çocuk Otomobil Yarışları) (1914)
*The Immigrant (Göçmen) (1917)
*The Kid (Yumurcak) (1921)
*The Gold Rush (Altına Hücum) (1925)
*City Lights (Şehir Işıkları) (1931)
*Modern Times (Modern Zamanlar) (1936)
*The Great Dictator (Büyük Diktatör) (1940)
*Monsieur Verdoux (Mösyö Verdoux) (1947)
*A King in New York (New York’ta Bir Kral) (1967)
*A Countess From Hong Kong (Hong Kong’lu Hostes) (1967)
...


Bitti ve sanki vedalaştım onunla: Hoşçakal , sessiz olduğu hâlde herkesin anlayabildiği adam.
...
64 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kısa ama dopdolu bir biyografi Chaplin'in hayatındaki dönüm noktalarından sevmediği Victoria dönemi, stok çekimler, McCarthy ve kafadarları hepsinden bahsediyor. Renkli, siyah beyaz resimlerle renklendirilmiş. Bilgilendirici yan açıklamalar mevcut. Tavsiye ederim.
Chaplin'in birçok filminde anlattığı zor ve acı dolu sahneler, kendi ailesinin yaşadığı yoksulluk günlerinin anılarıyla yaratılmıştı. Böyle bir yoksulluk, Chaplin'e mazlumların başarıya ulaşabildiklerini ve dünyadaki haksızlığa karşı savaştığını görme isteği vermişti.
Pam Brown
Sayfa 12 - İlkkaynak Kültür ve Sanat
“Vatanseverlik, dünyadaki insanların acı çekmelerine neden olan en büyük deliliktir. Son aylarda, Avrupa'nın birçok ülkesini dolaştım. Her yerde vatanseverlikten söz ediliyor. Bu yeni bir savaşın habercisidir.”
Charlie, haklıydı...yeni bir savaş sekiz yıl sonra başlasa bile haklıydı.
Müzikholler, amatör oyuncuların, halkı şaşırtan ve eğlendiren, arka sokaklardaki sarhoş eğlenceleri olarak başlamıştır. Oyuncular da izleyenler gibi, bu arka sokakların insanlarıdır.
Pam Brown
Sayfa 5 - İlkkaynak Kültür ve Sanat
Ama yaşamın tüm zorluklarına karşın, o sonunda hep kazanır. İşte bu yanıyla, dünyada hep yitiren, yoksul ve başarısız insanlar için bir simge olmuştur.
Pam Brown
Sayfa 5 - İlkkaynak Kültür ve Sanat
Chaplin'in filmlerinin çoğu, "önemli" olmanın öğretilmediği ortamlardaki kişilerin, ziyan edilmesine karşı duyduğu kişisel öfkeyi ve incinmeyi yansıtıyordu. Bu nedenle filmleri uzun süreli oldu.
Pam Brown
Sayfa 38 - İlkkaynak Kültür ve Sanat

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Charlie Chaplin
Yazar:
Baskı tarihi:
1994
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789796053829
Kitabın türü:
Dil:
Endonezce
Ülke:
Indonesia
Yayınevi:
PT. Gramedia Pustaka Utama
Baskılar:
Charlie Chaplin
Charlie Chaplin

Kitabı okuyanlar 14 okur

  • kevok
  • Umut Ök
  • Yazgı Yurdaarmağan
  • S.
  • Hilal
  • Fox Mulder
  • ML728
  • Şiyar Kendirci
  • Neslihan T.
  • Selim

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50 (4)
9
%12.5 (1)
8
%12.5 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0