Chatterton

0,0/10  (0 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
433 gösterim
1770 yılında henüz 18 yaşındayken kendini öldüren esrarengiz İngiliz şairi Thomas Chatterton. Chatterton'ın gerçekliğinin ardına düşen bir başka genç İngiliz şairi Charles Wychwoods. Wychwoods'un bir antikacıya satmak için getirdiği kitaplarla, gözüne ilişen yağlıboya portreyi takas etmesiyle başlayan üç farklı yüzyılda geçen olaylar...

Edebiyat ödülü rekortmeni bir romancı, eleştirmen, yayıncı ve araştırmacı olan Peter Ackroyd'dan çok farklı yönlere ulaşabilen dokundurmalarıyla keskin bir mizah usturası. Dahiyane tiplemeleriyle bir toplumsal kimlik çözümlemesinin romanı.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2006
 • Sayfa Sayısı:
  270
 • ISBN:
  9789753634298
 • Orijinal Adı:
  Chatterton
 • Çeviri:
  Füsun Elioğlu
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
güzin tanyeri 
22 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu ilginç kitapta yer alan "eserin gerçeği/ sahtesi/ esinlenilmişi" konusuna kitap kahramanı Charles ve ona çok benzeyen oğlu Edward da dahil bence. Ve şu paragraf beni kalbimden vurdu: "Önemli olan inançtı. Kağıtlar taklit, resim sahte olsun varsın; o zaman Charles'ta, şimdi de Vivien'da uyandırdığı duygular, herhangi bir gerçekten daha önemliydi." Sanat eserinin -sahte bile olsa- ondan etkilenende yarattığı duyguların gerçekliğine, düş gücünün ölmezliğine bağlanan bu çözüm ne kadar da hoş. (Bu ifade bana, artık hayatta olmadığını bildiğim hâlde dedeme çok benzeyen birini gördüğümde yaşadığım sevincin ve heyecanın gerçekliğini hatırlattı.)

Kitaptan 1 Alıntı

güzin tanyeri 
20 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Ve neden bazı insanlar yapıtlarını başkalarına göstermekten utansalar dahi yaşamları boyunca yazar ya da şair olmak için çabalarlar? Neden denemeyi sürdürürler? Neden yazarlar, yazarlar da yazdıkları her öyküyü ya da şiiri yazar yazmaz ortalıktan kaldırırlar? Onların düşü nereden gelir? ... Ben nereden geldiğini söyleyeyim. Bu bir güzellik düşü, bütünlük düşü. Tüm mutsuzlukları, tüm hastalıkları alıp götüren bir düş. Ve bu düş bir gerçek, çünkü onu ben de gördüm."

Chatterton, Peter Ackroyd (Sayfa 177 - YKY)Chatterton, Peter Ackroyd (Sayfa 177 - YKY)