Che/ Şiirler

5,7/10  (3 Oy) · 
12 okunma  · 
2 beğeni  · 
784 gösterim
Che’nin şiirlerinin önemi, nerede ve nasıl yazıldıklarından kaynaklanmaktadır.Che, yürüttüğü gerilla mücadelesinin en kızgın anlarında dahi, kitap okumaya ve siyasi çalışmaya ara vermemiştir.Şiirleride mücadelesinin en yoğun olduğu dönemlerde yazılmıştır.Bu nedenle şiirleri, yalnızca, Che entellektuel birikimin değil , bir devrimci önde olarak kararlılığını ve çoksusunu da yansıtmaktadır. Yıllardır tüm dünya evrimcilerine örnek olan Che’ nin devrimci kişiliğinin yansımalarını şiirlerinde bulabileceksiniz.
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  70
 • ISBN:
  9789757530176
 • Yayınevi:
  İleri Yayınları
 • Kitabın Türü:
Münzevi Okur 
29 Ağu 17:37 · Kitabı okudu · 1 günde

Kitabımız 51 sayfadan oluşuyor. Ben de Gendaş yayınlarının ikinci basımı var. İlk başta giriş kısmı ile o dönem tarihi hakkında bilgiler veriliyor. Che hakkında bahsediliyor. Sonra şiirler kısmına geçiliyor. Konu olarak halk her zaman ön planda tutulmuş. Fidel’e seslendiği bir şiiri var. Bir arkadaşına veda şiiri de yazmış. Bunun gibi çeşitli şiirleri var. Bazıları hoşuma gitti. Kitabın sonuna doğru Che’nin hayatı biyografik olarak verilmiş. En sonunda da bir fotoğraf albümü var. Kendisinin bakanlık yaptığı dönemde aynı zamanda şekerkamışı tarlalarında ve diğer işlerde çalıştığı fotoğrafları görebiliriz.

Sanırım adını duymayan insan yoktur. Çoğu kişi onu liderlik ve devrimci kişiliği ile tanıyor. Doktor olduğu da biliniyor. Lakin ayrıca bir de Şair. Onu ister destekleyin ister desteklemeyin ama şiirlerini okuyun derim. Beni de bu kitabı görmem ile birlikte şairliği merakımı arttırdı.

EMRE YAMAN 
15 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Che'yi seversiniz sevmezsiniz bilemem ama hiç tanımıyormuş gibi okuduğunuz zaman ne kadar yürekli bir kişi olduğu anlaşılıyor.Yaşadıklarını bir nebze anlamak için şiirlerine de göz atmak çok güzel bir duygu.

Can Murat Demir 
 28 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Yine dediğim gibi şiirin ideolojiden arındırmayı başarmalıyız, bu adamların siyasi kimliğine ya da eylemci karakterine hiç bir şey diyemem, buna hakkım yok ancak bu adamlar şiir yazmasın, çünkü eylemlerinin kokusu ve ideolojinin o keskin aroması şiirlere sızıyor...olmuyor

Kitaptan 4 Alıntı

Kederleri teker teker birleştiren bir bağ yine de:
Uyanan insanın haykırışıdır o da.

Che/ Şiirler, Ernesto Che Guevara (Sayfa 23 - gendaş, 2. basım)Che/ Şiirler, Ernesto Che Guevara (Sayfa 23 - gendaş, 2. basım)

Uzundu yol ve çok ağırdı dert
sürmektedir bende avare adımlarımın kokusu,
-kurtarıcı kıyılar görünseler bile-
dalgalara karşı gönülsüz yüzüyorum
batık bir gemi oluşumu koruyarak.

Che/ Şiirler, Ernesto Che Guevara (Sayfa 34 - gendaş, 2. basım)Che/ Şiirler, Ernesto Che Guevara (Sayfa 34 - gendaş, 2. basım)

Taşımak istemiştim heybemde
yüreğinin gelip geçici tadını,
ama kaldı havaya çizilmiş kesin eğrilerde,
yadsır gibi umudumun yiğitliğini.

Che/ Şiirler, Ernesto Che GuevaraChe/ Şiirler, Ernesto Che Guevara