Cəhənnəmdən Gələn Səs

·
Okunma
·
Beğeni
·
4816
Gösterim
Adı:
Cəhənnəmdən Gələn Səs
Baskı tarihi:
2009
Sayfa sayısı:
367
Format:
Karton kapak
ISBN:
2000162147962
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Cəhənnəmdən Gələn Səs
Dil:
Azerice
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Elgün
Elhan Elatlı " Cehennemden Gelen Ses" kitabını 20. yüzyılın en büyük katliamı olan Hocalı soykırımına ve ermeni esirliğinde halende acı çekmekte olan Azerbaycanlılara iltihaf etmişdir. 
367 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
İncelemeye nereden, nasıl başlasam diye çok düşündüm. Hocalı katliamından bahs ederek başlamaya karar verdim.
Peki nedir Hocalı?
1992 yılında 25 şubatı 26 şubata bağlayan gece Azerbaycanda, Hocalıda rusların desteyi ile ermenilerin günahsız insanlara karşı yaptığı katliamın adıdır Hocalı. Bir az bilgi vereyim sizlere bu katliam hakkında.


Takvimler 26 Şubat 1992’yi gösteriyordu. Daha sonradan ‘Hocalı Katliamı’ diye anılacak olan ve tarihe kara bir leke olarak düşecek olan olay tam da o gün yaşandı. Katliamın üzerinden yıllar geçti fakat unutulmadı. Hocalı Katliamı’nın yıl dönümünde, tüm öldürülenler tekrar hatırlanıyor. Peki, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında 27 yıl önce neler yaşandı?

1988'de başlayan Azeri ve Ermeni halkı arasındaki Karabağ Savaşı devam ediyordu. Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Dağlık Karabağ bölgesinin en önemli tepelerinden birisindeki Hocalı kasabası Ermeni güçleri için önemli bir askeri hedef niteliği taşıyordu. Azeri resmi kaynaklarına göre, 1992 yılında Ermeni güçleri 25 Şubatı 26 Şubat'a bağlayan gece Hocalı kasabasının giriş ve çıkışını kapadılar. Kasabın 3 tarafından çıkışı kapatıp sadece bir tarftan çıkış bıraktılar ve burada da pusu kurdular. Önce kasabayı ağır silahlardan ateşe tuttular. İnsanlar bu cehennemden kurtulmak için açık bırakılan kasaba çıkışına doğru yol aldılar. Fakat burada kurulan pusuya düşürüldüler. Esirlerin çoğu burada ele geçirilidi.
O gece Hocalıda 83 çocuk, 106 kadın ve 70'den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 Azeri vahşice öldürüldü, toplam 487 kişi ağır yaralandı.
Sekiz aile tamamen yok oldu, 487 kişi sakat kaldı ve 1275 kişi esir alındı. Esir alınanlardan 68’i kadın ve 28’i çocuk toplam 150 kişinin yaşayıp yaşamadığı belli değildir.


Hocalıda böyle bir katliam olacağı hakkında Azerbaycanın o dönemki rehberleri ve dünyanın büyük devletleri haberdardı. Fakat kimse engel olmadı. Kimse bu katliamın karşısında durmadı. Kimse bütün bu olanlara dur demedi. O gece Hocalıda insanlık vahşice katl edildi ve bütün dünya sustu. Çünki orda akan müslüman kanıydı...

Hocalı Katliamı vahşetini yaşayan Ermeni gazeteci Daud Kheriyan, o gün yaşananları böyle aktarıyor: “Gaflan denen ve ölülerin yakılmasıyla görevli Ermeni grup, Hocalı Kasabası’nın 1 kilometre batısında bir yere 2 mart günü 100 Azeri ölüsünü getirip yığdı. Son kamyonda 10 yaşında bir kız çocuğu gördüm. Başından ve elinden yaralıydı. Yüzü morarmıştı. Soğuğa, açlığa ve yaralarına rağmen hala yaşıyordu. Çok az nefes alabiliyordu. Gözlerini ölüm korkusu sarmıştı. O sırada Tigranyan isimli bir asker onu tuttuğu gibi öteki cesetlerin üstüne fırlattı. sonra tüm cesetleri yaktılar. Bana sanki yanmakta olan ölü bedenler arasından bir çığlık işittim gibi geldi. Yapabileceğim bir şey yoktu”

Gelelim kitaba. Kitap o gece Hocalıda ailesi ile katliamdan kaçmaya çalışan ve sonrasında esir düşen bir genç ve annesinden ve ermenilerin 17 yıl sonra Azerbaycanda yeniden yapmak istediği eylemlerden bahs ediyor. Annesi babası ve kız kardeşiyle kaçarken ermenilere esir düşen bu genç 17 yıl ermeniler tarafından akla vicdana sığmayan işgenceler görüyor. Esir düşerken babası kızını düşmana teslim etmemek için öldürmek zorunda kalıyor. 17 yıl esir olan bu adam o cehenemde her şeyini, insanlığını, vicdanını, umudunu, inancını her şeyini kayb ediyor...

Kitapda Hocalıda esir düşenlerin başına gelen gerçek işgenceler de yer almakta...

Kitabı bitirince arka kapağında bir yazı dikkatimi çekti. "Yüreği zayıf olanlar okumasın" yazıyordu. Kitaba başlarken görmemiştim bu yazıyı. Görseydim anlamazdım o zaman ama yine okurdum. Ama okuyunca anladım... Bazı bölümlerde göz yaşlarımı tutamadım, öfkelendim, kızdım, nefret ettim düşmandan... Gerçekten bir çok yerleri yüreğim kaldırmadı ama okudum. Ermeniler bu katliamı "Hocalı Savaşı" adlandırıyor. Savaşta anne karnındaki çocuklar öldürülmez. Küçücük çocuklar, yaşlı kadınlar, silahsız insanlar öldürülmez oysa ki.
Bütün bunlarla birlikte çok akıcı ve sürükleyici bir hikayesi vardı kitabın. Acıyı, aşkı ve vatan aşkını harmanlamış yazar. Çok da güzel olmuş.


Yüreğiniz kaldırmasa da okumayı şiddetle tavsiye ediyorum. Gerçekten okunması gereken bir kitap...
367 syf.
·Beğendi·10/10
Aslında çok tolerans insanımdır. Ama bazı şeyler toleranslık filan algılamıyor. Bu kitabın konusunu aldığı olay gibi...

26 şubat 1992 yılı Azerbaycan için Hocalı yılı desek yanılmayız. Halen de acısı sızı gibi içimizde. Yaşlı, kadın, çocuk toplam 613 kişi öldürülmüş. Öldürülmüş hafif kalır, yaşlıların kafa tasları parçalanmış, hamile kadınların karnı oyulmuş, çocukların derileri yüzülmüş vs. vs... Bunları ben kendimden uydurmuyorum bunlar var, resimleri çekilmiş, videoları var. Soykırım değil de nedir bu olay?
Bir de esirler var tabii. Bazıları güç bela bulunup geri getirildi, bazılarıysa halen kayıp...

Kitaba geçelim:

Kitap Hocalı soykırımının anısına yazılmış. Orada 25-26 şubat gecesi yaşananları anlatmaktadır. Ve bir ailenin üzerinden olaylar gözümüzün önüne seriliyor. Bir aile esir alınıyor. Yolda ermeniler tarafından tecavüz olunmasın diye baba kızını tüfenginin kundağıyla vurarak öldürüyor. Karısına da aynı şeyi yapmak isterken ermeniler babayı öldürüyor... Geriye bir ana bir oğul kalıyor... Başlarına ne deseniz geliyor... Aklınıza gelebilecek her şey. Sonrası mı? Sonra oğul o kadar kin tutuyor ki kendi milletine karşı, "nerdelerdi diye neden beni kurtarmadılar diye" onu vatanına terrör yapmağa gönderiyorlar... Olaylar da bundan sonra cereyan ediyor...

Elhan Elatlı kitaplarından alışık olduğumuz Kanbay Kasımlı yok burada. Bunun yerine yazarın ikinci sevimli karekteri Alemdar var. O bir MİT çalışanı ve olayları çözmeğe çalışıyor.

Velhasıl, benim en sevdiğim, 1 günden az müddetde bitirdiğim eser.
367 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Elxan elatli yene möhdesem bir əser. Deyset derecede gözel kitabdi oxuyarken insan bircür olur seid ve anasinin yasadiqlari cox pis birseydi ki bunu neçe Azerbaycanli yaşiyibdi helede yasiyanlar var tesüfki. ilk oxudugum ilxan elatli kitabidi belkede daha gözel kitablari var ki əminem. Ancaq ilkler basqa olur bu menim ücün en gözeli olaraq qalacaq.
367 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Bu kitab Elxan Elatlıdan oxuduğum artıq ikinci kitabdır. Və məndə dərin iz buraxdı. Kitabı doğrusu PDF variantında oxumağa başladım. Onu deməliyəm ki, bitirdiyimdə həqiqətən də məni dilxor etdi. Xocalı faciəsindən bəhs edən daha bir kitab oxumuşdum, Akşin Xəyalın "Mənim Erməni Oğlum" kitabı. Hər iki kitab məni dərindən sarsıtdı. Və düşündüm ki, erməni əsirliyində olmuş birisini etdiyi bir suçu etiraf etdirmək üçün nə etmək olar?! Bunu yazıçı çox gözəl təsvir edib. Başqa bir suçlunu bildiyimiz kimi bölmələrdə döyərlər, söyərlər və ya hədələyərlər. Bəs 17 il əsirlikdə əsl cəhənnəmi görmüş birinə nə etmək olar?! Səidin də dediyi kimi, nə qədər fantaziyanızı işə salsanız da bunu bacarmayacaqsınız. Çünki bundan daha pisi olmaz deyə düşünərsən, lakin bir sonraki işgəncədə daha əvvəlkinə şükür edərsən.
367 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabi oxuyarken insanin butun bedeni lerzeye gelir.Yazici o vehsiliyi oxucuya nece catdirirsa..Men her defe kitabin adini oxuyanda Cehennemden gelen telefon zengini xatirlayiram.Cox tukurperticidi.Xocali soyqirimini butun dunyaya catdiracaq bir eserdir.Belke insanlar bu eseri oxuduqdan sonra az da olsa bile biler ki o gecede neler yasanib.Bir ailenin drami gozler onunde canlanir.Oxuduqlarimdan men oz adima deyim ki icimdeki kin nifret bir daha cosdu.Ilan her zaman ilandir.Ilanin agina da lenet, qarasina da.Sevimli qehremanim Leopardin bu eserdeki her anini xatirlayiram iller once oxumagima baxmayaraq.
367 syf.
·Beğendi·10/10
Elxan Elatlının çox sevdiyim əsəridir.Bu kitabı oxuduqdan sonra öz özümə yazıçı haqqında tənqidlərin yersiz olduğu qənaətinə gəldim
Oxumaq isteyirem.!aaa!aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaa
Bu xəbərlər təkcə Azərbaycanın o vaxtkı rəhbərliyinə yox, dünyanın hər yerinə, dünyanı idarə edən böyük dövlətlərin başçılarına belə çatırdı. Ancaq, hamı susurdu... Müasir dünya dəhşətli insan qırğını görməmişdi və maraqla gözləyirdi. Gözləyirdi ki, görsün torpağın qara üzü günahsız insanların qırmızı əti ilə örtüləndə necə görünür?!...
...dünyada heç də hər şey yaxşı deyil. Heç də hamı özünü xoşbəxt hesab etmir. Bu dünyada Ayçöhrə kimi xoşbəxt qız olduğu kimi, Səidin anası kimi qadın da var.
Mühasirədə olan şəhər yaralı adam kimi inildəyirdi. Dişləri qana batmış ermənilər içib doymaq üçün çoxlu-çoxlu türk qanı istəyirdilər. Rusların başdan ayağa silahlanmış motorlu alayı istənilən vaxt ermənilərə kömək üçün Xocalıya soxula bilərdi. Vəziyyət çox qorxulu idi.
Xocalı qırğınının baş verdiyi gün və sonra əsirlik illərində elə müsibətlər görmüşdü ki, insan adlı məxluqa inamı yerli-dibli yoxa çıxmışdı.
- Sən bilirsən mən onu niyə vurdum? - dedi. - Ona görə yox ki, əsgər getmək istəmir, ona görə ki, anasını söydüm, durub üzümə baxdı. Mənə əl də qaldırmadı. Yoxsa nəyimə lazımdır onun əsgər getməsi!? Anasının qeyrətini çəkməyən, guya, gedib vətən qoruyacaq?
Maraqlıdır ki, özü əsirlikdə olanda anasının düşmən əlində əsir olması onu bu qədər incitmirdi. İndi özü Bakıda, anasından uzaqda olanda onun əsir olmasını xatırlamaq daha dəhşətli idi.
1992-ci il fevralın 26-da Xocalıda 613 nəfər öldürülüb. Səkkiz aile tamamile mehv edilib. 1275 nefer ermeniler terefinden esir götürülüb. 150 neferin taleyinden ise, ümumiyyetle, bu güne qeder heç bir melumatımız yoxdur...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cəhənnəmdən Gələn Səs
Baskı tarihi:
2009
Sayfa sayısı:
367
Format:
Karton kapak
ISBN:
2000162147962
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Cəhənnəmdən Gələn Səs
Dil:
Azerice
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Elgün
Elhan Elatlı " Cehennemden Gelen Ses" kitabını 20. yüzyılın en büyük katliamı olan Hocalı soykırımına ve ermeni esirliğinde halende acı çekmekte olan Azerbaycanlılara iltihaf etmişdir. 

Kitabı okuyanlar 88 okur

  • Hesenhesenov
  • Samiğa İslam
  • Zaur Abbas
  • Fern
  • Burhan
  • Turkan
  • Nicat Süleyman
  • İrem Aksoy
  • Seymur Aliyev
  • Mayna Mikanayeva

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%63
Erkek
%37

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%75.4 (49)
9
%15.4 (10)
8
%0
7
%3.1 (2)
6
%3.1 (2)
5
%1.5 (1)
4
%1.5 (1)
3
%0
2
%0
1
%0