Çiçek Kızlar

·
Okunma
·
Beğeni
·
2383
Gösterim
Adı:
Çiçek Kızlar
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
656
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059021104
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Müptela Yayınları
"Kendimi kapattığım yerlerin kilidi sensin... Ailemsin... Dostumsun... Rakibimsin... Sevdiğimsin... Kalbime sahip çıktığın için teşekkür ederim aşk."

Hayatın toz pembe olmadığını öğrenen ve var olabilme savaşını birlikte göğüsleyen iki küçük kadın... Biri diğerine göz oldu, diğeri ona söz... Büyümeyi el ele öğrenen Nergiz ve Yasemin, hayatın zorlukları içinde beraber yürüdüler. Öte yanda iki kadının yarısı olabilmek için savaşan iki erkek... Mesleğinde zirveyi yaşayan Soner ve zirveden uçurumun dibine yuvarlanmış yüreği yaralı Erkan... Aşkın en tutkulu halini, en masum, en asil ve en deli yaşarken mutlu sona ulaşmayı başarabilecekler mi?

İki ayrı nefesten masumiyetin ve tutkunun hikâyesi...
656 syf.
·6 günde·Beğendi·6/10
Kitabın özeti olarak tek cümle olarak,iki genç ve aynı zamanda kuzen olan kızların erkeklere karşı verdikleri mücadele anlatılıyor.
Kitabın ve kızların dilini beğenmedim.Aşırı argo ve küfür içeriyor,hele ki bir bayanın bu tip sözler ( küfürler ) kullanması benim tuhafıma gitti.
Ama öte yandan da bu tarz konuşan insanlarımız da yok değil yani...
Gereksiz uzatmalar ve tekrarlara rağmen,tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
656 syf.
·7 günde
İki genç kızın hayatını anlatan bir roman. İki kuzen her zaman ne olursa olsun birbirlerinin yanında olmuş, her zorluğa birlikte göğüs germiş, ayaklarını yere sımsıkı basmışlar.


Yasemin küçük yaşta evlendirilmiş, Nergiz ise sevdiği çocuk tarafından tecavüze uğramış. İkiside aşka olan inançlarını hiçbir zaman kaybetmemiş, kaybetmek istememiş. Kitapta iki kuzen nasıl birbirlerine kenetlenir, hayata nasıl tutunur, birbirlerine nasıl can olurlar onu görüyoruz.


Fazla detaya inmiş bir kitap ama ben okurken sıkılmadım. Yazar sanki o an ı yaşarmış gibi anlatmış, yeri gelince güldürmüş, duygusallaştırmış, kızdırmış... Genel olarak beğendim tek beğenmediğim kısım fazlaca argoya yer verilmiş olmasıydı
656 syf.
·Beğendi·9/10
Hayata 1-0 yenik başlamış iki kuzenin (çiçek kızlar) hayatlarını beraber kazanma maceralari. Deli Divane'nin devamı gibi düşünülebilir. Bazen matrak bazen hayat dolu bazen hüzünlü. Kitabı okurken sanki iki arkadaşımla sohbet ediyormuş havasında olması; sanki bu iki kızı tanıyormuş hissini verdi. Toplumumuzun kadınlara bakış açısı ve onların hayatla başedebilme mücadelesi.
656 syf.
·2 günde
Bu incelemeyi yapıyor olmak beni çok ama çok heyecanlandırıyor.
Çiçek Kızlar... Nehir Erdem’in ilk basılı eseri..
Bu kitabın çıkışı Facebook grubuna düştüğünde günleri saydığım kitap... Kitap okumayı hep sevmiştim ama keşfettiğim bir uygulamada bu kalemini severek okuduğum, yüreği güzel kadınla tanıştım.
Çiçek kızlarım Yasemin ve Nergiz. (Dikkatinizi çekerim NergiZ, Nergis değil.)
Hayatın sillesini küçük yaşlarda yemiş olan kuzenler. Nergiz sevgilisi tarafından tecavüze uğrayan minik kadın, Yasemin ise küçük yaşta sevmediği biriyle evlendirilen harika kadın. Yaşamları İstanbul’a gelmeleri ile değişiyor. Orada Doğa, Yağız, Mehmet, Yeliz ve hayatlarına onları sevgileri ile sarıp sarmalayacak kişilerle tanışıyorlar aynı zamanda da hayatlarını aşklarıyla. Erkan ve Soner. Kendileri güzel, kalpleri ayrı güzel adamlar. Erkan eski bir motocross şampiyonu ve geçirdiği sakatlık sonucu bir dergide spor bölümü yazarı, Soner ise mesleğinin zirvesinde bir doktor.
Nergiz ve Erkan’ın yolları Nergiz’in Erkan’ın çalıştığı dergide editör olarak işe başlaması ile kesişirken, Yasemin ve Soner’in yolları Yasemin’in rahatsızlığı sonucu kontrole gittiği zaman kesişiyor.
Kitap yeri geldiğinde beni ağlattı yeri geldiğinde deli gibi gülmeme sebep oldu. Kitapta her duyguyu iliklerime kadar hissettim. Özellikle de aşkı. Tek dileğim bir gün Erkan gibi bir adamla karşılaşabilmek.
Ellerine sağlık Nehir Erdem . Annem sen tanıdığım en harika kadınlardan birisin. İyi ki tanımışım seni.
Bu kadar geç bir inceleme olmasının sebebi ise kitabı tekrardan hissederek okumam.
656 syf.
·14 günde
'kendimi kapattığım yerlerin kilidi sensin... ailemsin... dostumsun... rakibimsin... sevdiğimsin... kalbime sahip çıktığın için teşekkür ederim aşk!'

kitabın kalın olması başta gözümü biraz korkutmuştu ama okudukça okuyası geliyormuş insanın :) kalın olmasına aldırmayın sizde. karakterlerin her zorluğa karşı göğüs germeleri ve hep birlikte olmaları ön planda, bu çok hoş.
656 syf.
·4/10
Kitabı hiç beğenmedim. Kitapta iki kızın hikayelerini anlatıyor. Hayal gücü zayıf. Kitap çok ağır ilerliyor. Diyaloglar gereksiz uzun ve saçma. Kitap dizilerden ve filmlerden çok esinlenerek yazılmış. Ve acele ile basılmış gibi.
Olmamış. Zaten bir kitabın adında kız kadın vb. bir ad var ise uzak durmamı tekrar hatırlatan bir kitap :)
656 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Gerçek hayatla ilgisi olmayan gençlik dizisi tarzında bir kitap olmuş güldürdüğü yerler oldu ama gereksiz uzatılmış sayfa sayısı ile bezdirdiği de oldu. Romantik komedi ve gençlik dizisi tarzında çerezlik kitap okuyup kafa dağıtmak isteyenlere tavsiyedir
656 syf.
·Puan vermedi
Kah gülerek kah ağlayarak bazı yerlerinde sinirlenerek okuduğum Çiçek Kızlar kitabım bitti. Yazarın kaleminden okuduğum ilk romandı.

İki kuzen, iki dost, iki kardeş Nergiz ve Yasemin ‍️

Kitap yorumu olarak sadece toplumsal mesajlar içeren kısımları paylaşacağım.

Aile baskısıyla sevmediği bir adamla çok küçük yaşta istemediği halde evlendirilen “Yasemin”
( Evet aileler burada iş size düşüyor genç kızlarınızı evlatlarınızı koruyup kollamak adına dahi olsa sevmediği biriyle zorla evlendirmeyin. Zira mutsuz evlilikler yaşanan acılar bir genç kızın hayatını karartmaktır.)

Sevdiği delikanlıya güvenerek hiç beklemediği bir anda tecavüze uğrayarak hayatı güvensizliklerle dolu bir yürek “Nergiz”
( Zorla istemeden savunmasız bir kadına istemediği halde zorbalıkla yapılan bu vahşice davranış asla kabul edemediğim bu olay için ailelere büyük görev düşüyor. Erkektir yapar deyipte evlat yetiştirmeyin. Erkek evlatlarınızın bir genç kızın hayalleriyle oynamasına müsade etmeyin.)

Meme kanseri ve kanserle mücadele “Yasemin”
( Elle yapılan basit dokunuşlarla ğöğsünüzdeki sertliği tespit etmek mümkün. Evet hanımlar risk altındayız ilk tanıyı biz koyarsak çok geç kalmadan müdahale edilebilir.)

Kadınsal rahatsızlıklardan biri de Rahim kanseri “Nergiz”
( Belirli aralıklarla kadın hastalıkları uzmanına giderek Smear testi yaptırarak erken teşhisle hayata tutunabiliriz.)

Çocuk Esirgeme Kurumu ziyareti kimsesiz çocuklara koruyucu aile olmak ve evlat edinmek “Nergiz”
( Çocuğunuz olmuyor diye üzülmeyin biraz daha duyarlı olarak yapacağımız her ziyarette binlerce çocuk bir güleryüz karşılığında bizlere anne ve baba diyerek sarılmayı bekliyor. Tüm çocuklar geleceğimizin emanetçisidir.)

Kitabın beğenmediğim ve okurken beni çok rahatsız eden kısmını da paylaşmadan geçemeyeceğim. O kadar çok argo ve küfürlü cümleler vardı ki her satırda hayretler içerisinde kaldım.
656 syf.
·5 günde·6/10
Yazarın ilk kitabı olan Çicek kızlar amatör olduğunu belli etmis.Konu olarak beğendim.Bir diğer eksik de baskıdan kaynaklı mı bilmiyorum ama yazım yanlışları.
656 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Güzel bir kitaptı. Nehir Erdem'in akıcı dilini, esprili anlatımını çok beğeniyorum.
Bu kitapta önceden okuduğum kitaplarda ki kahramanlarında olması çok hoşuma gitti.
Yasemin ve Nergis'in hikayesi anlatılıyor.
Yasemin, ailesi tarafından istemediği biriyle evlendirilmiş ve acılar yaşamış. Onu tek sakinleştiren halasının kızı Nergis hayat doluydu, Onun dert ortağıydı. Onun küçük annesiydi. Bir gün 17 yaşında iken Nergis içine kapandı. Ve Yasemin Onun başına gelenleri anladı. Nergis tecavüze uğramıştı. hem de sevdiği çocuk tarafından... 5 ay rehabilitasyonda kalan Nergis 18 yaşına bastığı gün bir karar aldı. Artık daha güçlü olacaktı, ve artık ağlayamıyordu.
Yasemin de o gün karar aldı sevmediği eşinden boşandı ve Ankara da bir bankada iş bulup Nergis'i de yanına alıp Ankara'ya yerleştiler. Nergis üniversiteyi bitirdi ve iş hayatına atıldı. Yayın evinde çalışıyordu.
Yasemin, esmer güzeli , işinde başarılı, içine kapanık, Nergis'in aksine sulu gözlü, aşktan korkan bir kız. Bankaya gelen zengin bir müşterisine uzaktan hayran, bir arkadaşlarını doğum gününde Bora ile karşılaşır Yasemin beğendiği müşterisi ile, bir ilişkileri başlar ama Nergis biliyordur ki Bora Yasemin'e göre değildir ama Yasemin mutlu diye ses çıkarmaz. Yasemin bu arada bir operasyon atlatır. Memesin de kitle bulunur ve alınır Bora'nın yanında olması Ona iyi gelir. Nergis bir otelde Bora ile bir kızı görür ve sonra işler karışır Yasemin öğrenir ve Bora'da ayrılır. Bora pişman olur ama Yasemin içi kan ağlasa da geri adım atmaz. Bora olayından sonra Yasemin değişir artık daha bir sağlam ayakları üstüne basan biri olur.
Aradan 10 yıl geçer ve hem Bora'dan hem de nergis'in karşısına çıkan Mert'ten kurtulmak için İstanbul'a taşınırlar.Mert Nergis'e 17 yaşında iken tecavüz eden adam..
İstanbul da yeni hayatları başlar. Nergis işinde sıkılır ve bir spor dergisinden müdürlük teklifini kabul eder. Dergi de erkek egemenliği hakimdir. Ve burada nergis sıcak çikolatası ile tanışır. Erkan'la....
Erkan motospor sporcusudur. Bir kaza sonucu sporculuğu bırakıp bu dergide köşe yazısı yazmaya başlar. Erkan ile Nergis daha ilk karşılaşmada birbirlerinden etkilenirler ama ikisi de çok inatçı ve birbirleri ile uğraşıp dururlar. Sonra Nergis iş yerinde röportaj yaparken iki büklüm olur ve vajinal kanaması başlar. Erkan Nergis'i nasıl hastaneye götürdüğünü bilemez ve Nergis'in over kanseri olduğu anlaşılır. Ve Nergis'in yumurtalıkları alınır. Artık çocuğu olma gibi bir ihtimali yoktur. İçinden kan ağlasa da güçlü görünmeye çalışır Nergis.. Hastane de iken Erkan hiç yanından ayrılmaz, hatta eve çıktığında bile ona bakar.Aralarında aşk başlar. Ama ikisininde korkuları vardır. Erkan kazadan sonra nişanlısı tarafından terk edildikten sonra aşka olan inancını kaybetmiş. Motora binemiyor vs.
Nergis de aşktan korkuyor ama Erkan'a açılıyor
Yasemin ise Amerika'ya 1 aylık bir iş için gittiğinde kaldığı otelde meme kanseri ile ilgili olan konferansa katılır ve konferans veren adamı otelde gördüğünden beri beğeni duymaktadır. Ama Yasemin uzak durur. Adını bile bilmediği doktor Soner'den. Türkiye'ye gelince arkadaşlarını bir tanıdığına meme kontrolü için randevu alırlar. Ve doktor Soner çıkar. yasemin de Soner de şok... Adlarını bile bilmedikleri halde birbirlerini beğenen ikili kaderin oyunu ile bir araya gelirler.
Ne çok anlattım be.. Ama ne yapayım kitap olay dolu ve çok güzel.
Esprili yerlerine bayıldım. Kesinlikle tavsiye ediyorum . Puanım 10 üzerinden 11
İyi okumalar...
656 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Uzun süredir okuduğum en kafa dağıtan, çok güzel duygular yaşatıp ve hissettiren , aynı zamanda da müthiş eğlendiren harika bir kitaptı. Birbirlerine kardeşten öte dostluğun pik yapmış olduğu duygu ve sevgiyle bağlı olan iki kuzen Nergiz ve Yasemin'in bir çok yerde kahkahalarla güldüren , yer yer de hüzünlendiren harika kurgusuyla son derece okunası bir roman diyebilirim. Karadeniz diyaloglarına ( tam orjinal olduğu için yazarı ayrıca tebrik ederim) bayıldım. Rabia Sultan' çok sevdim..Yalnız küfür içeren sözler biraz fazla gibiydi... Yankı karakterine ve adının geçtiği konu için yazarı ayrıca tebrik etmek isterim. Yazarın ilk kitabıymış valla helal olsun böyle okunası ve tekrar söylüyorum insanın gamını kederini unutturan güzel bir roman yazdığı için. Ayrıca sanırım yazarın diğer kitaplarını da en kısa zamanda temin edeceğim..
656 syf.
·7 günde·2/10
kitap gerçekten kötüydü bence bir kere konuşma tarzları davranışlar tamamen kötü örnek, çok zor olaylar çok basite indirgenmiş ve bunlardan daha ziyade misal kanserle ilgili bölümlerde çok can sıkıcı cümleler var gerçekten kanser olmuş biriyle hiç konuşmamış bence ...
Bazı acılar insanları çabuk büyütürdü, bazı çıkmazlar ise insanlara ne kadar cesur olduğunu gösterirdi.
Bazı acılar insanları çabuk büyütürdü, bazı çıkmazlar ise insanlara ne kadar cesur olduğunu gösterirdi.
Nehir Erdem
Çiçek Kızlar, Nehir Erdem

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çiçek Kızlar
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
656
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059021104
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Müptela Yayınları
"Kendimi kapattığım yerlerin kilidi sensin... Ailemsin... Dostumsun... Rakibimsin... Sevdiğimsin... Kalbime sahip çıktığın için teşekkür ederim aşk."

Hayatın toz pembe olmadığını öğrenen ve var olabilme savaşını birlikte göğüsleyen iki küçük kadın... Biri diğerine göz oldu, diğeri ona söz... Büyümeyi el ele öğrenen Nergiz ve Yasemin, hayatın zorlukları içinde beraber yürüdüler. Öte yanda iki kadının yarısı olabilmek için savaşan iki erkek... Mesleğinde zirveyi yaşayan Soner ve zirveden uçurumun dibine yuvarlanmış yüreği yaralı Erkan... Aşkın en tutkulu halini, en masum, en asil ve en deli yaşarken mutlu sona ulaşmayı başarabilecekler mi?

İki ayrı nefesten masumiyetin ve tutkunun hikâyesi...

Kitabı okuyanlar 289 okur

  • Ecem
  • Gamze
  • arzu bartan
  • DiLeK
  • Gamzenur
  • Yaren
  • Şeyma Nur
  • Habibe Başaran
  • Ecem Öz
  • Zehra

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.6
14-17 Yaş
%6.6
18-24 Yaş
%30.3
25-34 Yaş
%35.5
35-44 Yaş
%19.7
45-54 Yaş
%5.3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%97.8
Erkek
%2.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%41.8 (41)
9
%19.4 (19)
8
%11.2 (11)
7
%7.1 (7)
6
%7.1 (7)
5
%1 (1)
4
%2 (2)
3
%3.1 (3)
2
%3.1 (3)
1
%4.1 (4)