Çiçek Kızlar

8,6/10  (54 Oy) · 
132 okunma  · 
48 beğeni  · 
1.204 gösterim
"Kendimi kapattığım yerlerin kilidi sensin... Ailemsin... Dostumsun... Rakibimsin... Sevdiğimsin... Kalbime sahip çıktığın için teşekkür ederim aşk."

Hayatın toz pembe olmadığını öğrenen ve var olabilme savaşını birlikte göğüsleyen iki küçük kadın... Biri diğerine göz oldu, diğeri ona söz... Büyümeyi el ele öğrenen Nergiz ve Yasemin, hayatın zorlukları içinde beraber yürüdüler. Öte yanda iki kadının yarısı olabilmek için savaşan iki erkek... Mesleğinde zirveyi yaşayan Soner ve zirveden uçurumun dibine yuvarlanmış yüreği yaralı Erkan... Aşkın en tutkulu halini, en masum, en asil ve en deli yaşarken mutlu sona ulaşmayı başarabilecekler mi?

İki ayrı nefesten masumiyetin ve tutkunun hikâyesi...
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  656
 • ISBN:
  9786059021104
 • Yayınevi:
  Müptela Yayınları
 • Kitabın Türü:
Minipamuk 
03 May 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 3/10 puan

Ortada anlatmaya değecek bir hikaye bile olmadığını düşünüyorum. Hayattaki zorlukları birbirlerine kenetlenerek aşan, hiç ayrılmayan iki kızın hikayesi. Aslında kitaptaki bazı öğeler hoşuma gitti, yazar belli ki toplumsal kalıpların dışına çıkmayı başarabilmiş biri. Ama kitapta kayda değer bir kurgu yok bence. Biraz bana türk dizilerini hatırlattı, sanki olaylar ilerlemiyor, kızların günlük hayatları ve diyalogları uzun uzun anlatılıyor, hem de fazla detaylı şekilde. Ama ilerlemiyor kitap sanki. Beklentim çok yüksek değildi, sadece kafa dağıtacağım şirin bir roman beklentisiyle başladım, ama hayal kırıklığına uğradım.

Zeynep 
11 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hayata 1-0 yenik başlamış iki kuzenin (çiçek kızlar) hayatlarını beraber kazanma maceralari. Deli Divane'nin devamı gibi düşünülebilir. Bazen matrak bazen hayat dolu bazen hüzünlü. Kitabı okurken sanki iki arkadaşımla sohbet ediyormuş havasında olması; sanki bu iki kızı tanıyormuş hissini verdi. Toplumumuzun kadınlara bakış açısı ve onların hayatla başedebilme mücadelesi.

Gülseven Çakır 
07 Mar 00:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kah gülerek kah ağlayarak bazı yerlerinde sinirlenerek okuduğum Çiçek Kızlar kitabım bitti. Yazarın kaleminden okuduğum ilk romandı.

İki kuzen, iki dost, iki kardeş Nergiz ve Yasemin ‍️

Kitap yorumu olarak sadece toplumsal mesajlar içeren kısımları paylaşacağım.

Aile baskısıyla sevmediği bir adamla çok küçük yaşta istemediği halde evlendirilen “Yasemin”
( Evet aileler burada iş size düşüyor genç kızlarınızı evlatlarınızı koruyup kollamak adına dahi olsa sevmediği biriyle zorla evlendirmeyin. Zira mutsuz evlilikler yaşanan acılar bir genç kızın hayatını karartmaktır.)

Sevdiği delikanlıya güvenerek hiç beklemediği bir anda tecavüze uğrayarak hayatı güvensizliklerle dolu bir yürek “Nergiz”
( Zorla istemeden savunmasız bir kadına istemediği halde zorbalıkla yapılan bu vahşice davranış asla kabul edemediğim bu olay için ailelere büyük görev düşüyor. Erkektir yapar deyipte evlat yetiştirmeyin. Erkek evlatlarınızın bir genç kızın hayalleriyle oynamasına müsade etmeyin.)

Meme kanseri ve kanserle mücadele “Yasemin”
( Elle yapılan basit dokunuşlarla ğöğsünüzdeki sertliği tespit etmek mümkün. Evet hanımlar risk altındayız ilk tanıyı biz koyarsak çok geç kalmadan müdahale edilebilir.)

Kadınsal rahatsızlıklardan biri de Rahim kanseri “Nergiz”
( Belirli aralıklarla kadın hastalıkları uzmanına giderek Smear testi yaptırarak erken teşhisle hayata tutunabiliriz.)

Çocuk Esirgeme Kurumu ziyareti kimsesiz çocuklara koruyucu aile olmak ve evlat edinmek “Nergiz”
( Çocuğunuz olmuyor diye üzülmeyin biraz daha duyarlı olarak yapacağımız her ziyarette binlerce çocuk bir güleryüz karşılığında bizlere anne ve baba diyerek sarılmayı bekliyor. Tüm çocuklar geleceğimizin emanetçisidir.)

Kitabın beğenmediğim ve okurken beni çok rahatsız eden kısmını da paylaşmadan geçemeyeceğim. O kadar çok argo ve küfürlü cümleler vardı ki her satırda hayretler içerisinde kaldım.

Nisan Yağmur 
24 Oca 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Gerçek hayatla ilgisi olmayan gençlik dizisi tarzında bir kitap olmuş güldürdüğü yerler oldu ama gereksiz uzatılmış sayfa sayısı ile bezdirdiği de oldu. Romantik komedi ve gençlik dizisi tarzında çerezlik kitap okuyup kafa dağıtmak isteyenlere tavsiyedir

Büşra Çora 
10 Şub 17:50 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yazarın ilk kitabı olan Çicek kızlar amatör olduğunu belli etmis.Konu olarak beğendim.Bir diğer eksik de baskıdan kaynaklı mı bilmiyorum ama yazım yanlışları.

ROMANTİK AŞK 
28 Şub 12:29 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Güzel bir kitaptı. Nehir Erdem'in akıcı dilini, esprili anlatımını çok beğeniyorum.
Bu kitapta önceden okuduğum kitaplarda ki kahramanlarında olması çok hoşuma gitti.
Yasemin ve Nergis'in hikayesi anlatılıyor.
Yasemin, ailesi tarafından istemediği biriyle evlendirilmiş ve acılar yaşamış. Onu tek sakinleştiren halasının kızı Nergis hayat doluydu, Onun dert ortağıydı. Onun küçük annesiydi. Bir gün 17 yaşında iken Nergis içine kapandı. Ve Yasemin Onun başına gelenleri anladı. Nergis tecavüze uğramıştı. hem de sevdiği çocuk tarafından... 5 ay rehabilitasyonda kalan Nergis 18 yaşına bastığı gün bir karar aldı. Artık daha güçlü olacaktı, ve artık ağlayamıyordu.
Yasemin de o gün karar aldı sevmediği eşinden boşandı ve Ankara da bir bankada iş bulup Nergis'i de yanına alıp Ankara'ya yerleştiler. Nergis üniversiteyi bitirdi ve iş hayatına atıldı. Yayın evinde çalışıyordu.
Yasemin, esmer güzeli , işinde başarılı, içine kapanık, Nergis'in aksine sulu gözlü, aşktan korkan bir kız. Bankaya gelen zengin bir müşterisine uzaktan hayran, bir arkadaşlarını doğum gününde Bora ile karşılaşır Yasemin beğendiği müşterisi ile, bir ilişkileri başlar ama Nergis biliyordur ki Bora Yasemin'e göre değildir ama Yasemin mutlu diye ses çıkarmaz. Yasemin bu arada bir operasyon atlatır. Memesin de kitle bulunur ve alınır Bora'nın yanında olması Ona iyi gelir. Nergis bir otelde Bora ile bir kızı görür ve sonra işler karışır Yasemin öğrenir ve Bora'da ayrılır. Bora pişman olur ama Yasemin içi kan ağlasa da geri adım atmaz. Bora olayından sonra Yasemin değişir artık daha bir sağlam ayakları üstüne basan biri olur.
Aradan 10 yıl geçer ve hem Bora'dan hem de nergis'in karşısına çıkan Mert'ten kurtulmak için İstanbul'a taşınırlar.Mert Nergis'e 17 yaşında iken tecavüz eden adam..
İstanbul da yeni hayatları başlar. Nergis işinde sıkılır ve bir spor dergisinden müdürlük teklifini kabul eder. Dergi de erkek egemenliği hakimdir. Ve burada nergis sıcak çikolatası ile tanışır. Erkan'la....
Erkan motospor sporcusudur. Bir kaza sonucu sporculuğu bırakıp bu dergide köşe yazısı yazmaya başlar. Erkan ile Nergis daha ilk karşılaşmada birbirlerinden etkilenirler ama ikisi de çok inatçı ve birbirleri ile uğraşıp dururlar. Sonra Nergis iş yerinde röportaj yaparken iki büklüm olur ve vajinal kanaması başlar. Erkan Nergis'i nasıl hastaneye götürdüğünü bilemez ve Nergis'in over kanseri olduğu anlaşılır. Ve Nergis'in yumurtalıkları alınır. Artık çocuğu olma gibi bir ihtimali yoktur. İçinden kan ağlasa da güçlü görünmeye çalışır Nergis.. Hastane de iken Erkan hiç yanından ayrılmaz, hatta eve çıktığında bile ona bakar.Aralarında aşk başlar. Ama ikisininde korkuları vardır. Erkan kazadan sonra nişanlısı tarafından terk edildikten sonra aşka olan inancını kaybetmiş. Motora binemiyor vs.
Nergis de aşktan korkuyor ama Erkan'a açılıyor
Yasemin ise Amerika'ya 1 aylık bir iş için gittiğinde kaldığı otelde meme kanseri ile ilgili olan konferansa katılır ve konferans veren adamı otelde gördüğünden beri beğeni duymaktadır. Ama Yasemin uzak durur. Adını bile bilmediği doktor Soner'den. Türkiye'ye gelince arkadaşlarını bir tanıdığına meme kontrolü için randevu alırlar. Ve doktor Soner çıkar. yasemin de Soner de şok... Adlarını bile bilmedikleri halde birbirlerini beğenen ikili kaderin oyunu ile bir araya gelirler.
Ne çok anlattım be.. Ama ne yapayım kitap olay dolu ve çok güzel.
Esprili yerlerine bayıldım. Kesinlikle tavsiye ediyorum . Puanım 10 üzerinden 11
İyi okumalar...

Hümeyra Akbulut 
27 Tem 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

.
.
.
Hayatın toz pembe olmadığını öğrenen ve var olabilme savaşını birlikte göğüsleyen iki küçük kadın ...
Biri diğerine göz oldu , diğeri ona söz ...

Büyümeyi el ele öğrenen Nergiz ve Yasemin , hayatın zorlukları içinde beraber yürüdüler , beraber büyüdüler. ..
.
Dostlukları dostlar başına ...
.
Nergiz'in açık sözlülüğüne bayıldım ...
Hele sabah kaldıracaksanız favori cümlesine hazır olun. Tabiki soylemeyecegim okuyup öğrenin ...
.
Kitapta en çok kahkaha attığım sokakta bile aklıma gelse güldüğüm yer: Tuvalet Bakanlığından Erkan...
.
Kalemini sevdiğim hatun sen yaz ben okuyum. ..
.
Ve hayatın gerçek yüzü belkide bir çoğumuzun yaşadığı gerçeği Nehir Erdem kitapta baştan sona yazmakla kalmayıp yaşamış ...:
.
Bir kişi devamli gülüyorsa içinde daima ağlar .
Kendine engel koyduğu aslında korktuğu şeydir ...
.
.
.
#ÇiçekKızlar
#NehirErdem
#Müptela
#NergizErkan
#YaseminSoner
#HümeyranınKütüphanesi

Büşra Sarıoğlu 
01 May 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

kitap tek kelimeyle harikaydı.Sayfa sayısı sizi korkutmasın. (645 sayfa) kitap o kadar akıcı o kadar içten bir dille yazılmıştı ki gerçekten etkilendiğim noktaları can alıcıydı.Dostluğun , aşkın , acıların üstünden nasıl gelebileceğiyle ilgili destansı bir hikaye. Nergiz ve Erkan favorimdi kısaca. Nergiz gibi bir dostum kuzenim olsun isterdim. Kitaba 10 üzerinden 10 verdim.Bazı yerlerde kahkaha attım bazı yerlerde gözlerim doldu.İnişli çıkışlı duygular her bölümde yansıtılmış. Ve sanki ben yaşamışım gibi hissettim. Okuyun derim. Keyifli okumalar.

Nejla GÜNEŞ 
14 Kas 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Uzun süredir okuduğum en kafa dağıtan, çok güzel duygular yaşatıp ve hissettiren , aynı zamanda da müthiş eğlendiren harika bir kitaptı. Birbirlerine kardeşten öte dostluğun pik yapmış olduğu duygu ve sevgiyle bağlı olan iki kuzen Nergiz ve Yasemin'in bir çok yerde kahkahalarla güldüren , yer yer de hüzünlendiren harika kurgusuyla son derece okunası bir roman diyebilirim. Karadeniz diyaloglarına ( tam orjinal olduğu için yazarı ayrıca tebrik ederim) bayıldım. Rabia Sultan' çok sevdim..Yalnız küfür içeren sözler biraz fazla gibiydi... Yankı karakterine ve adının geçtiği konu için yazarı ayrıca tebrik etmek isterim. Yazarın ilk kitabıymış valla helal olsun böyle okunası ve tekrar söylüyorum insanın gamını kederini unutturan güzel bir roman yazdığı için. Ayrıca sanırım yazarın diğer kitaplarını da en kısa zamanda temin edeceğim..

nejla güldalı 
31 May 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Kitapta biraz argo ağırlıklı bir dil kullanılmış olabilir ama bana çok hayatın içinden geldi. Günümüz gençliğinin diyaloğu tam olarak verilmiş bence. Kitapta en çok hoşuma giden insan sevgisi, güven ve aşkı öyle güzel vermiş ki gerçekte etrafını bu kadar güzel insanların çevrelemesi ne kadar da güzel olurdu. Keşke gerçek dünyada ki ilişkilerde böyle çıkarsız, samimi, verici olabilse....)))

2 /

Kitaptan 10 Alıntı

Gözde Güner 
 25 Ara 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Anne sütüyle adam olmayı beceremeyenler, inek sütüyle öküz oluyor işte.

Çiçek Kızlar, Nehir Erdem (Sayfa 507)Çiçek Kızlar, Nehir Erdem (Sayfa 507)
Vipassana 
28 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bazı acılar insanları çabuk büyütürdü, bazı çıkmazlar ise insanlara ne kadar cesur olduğunu gösterirdi.

Çiçek Kızlar, Nehir ErdemÇiçek Kızlar, Nehir Erdem
nejla güldalı 
25 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ama unutma, ne geçerse geçsin güneşin önüne yine ışığını sızdıracak bir çatlak bulur güneş...

Çiçek Kızlar, Nehir ErdemÇiçek Kızlar, Nehir Erdem
Yeliz şahin 
25 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

....Sen aşktan korkuyorsun. Ama biliyormusun bebegim,uçurtman koptu diye gökyüzüne küsemezsin.

Çiçek Kızlar, Nehir ErdemÇiçek Kızlar, Nehir Erdem
Meryem Özalp 
27 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kendimi kapattığım yerlerin kilidi sensin... Ailemsin... Dostumsun... Rakibimsin... Sevdiğimsin... Kalbime sahip çıktığın için teşekkür ederim aşk!"

Çiçek Kızlar, Nehir ErdemÇiçek Kızlar, Nehir Erdem
Vipassana 
05 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Korktuğumuz şeyler, bize en büyük özelliği katan şeyler aslında.

Çiçek Kızlar, Nehir ErdemÇiçek Kızlar, Nehir Erdem
Gülseven Çakır 
05 Mar 13:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Belki nankörlüktür ama hayattan alınamayan her tat kekremsi bir boşluk yaratır hafızalarımızda...
Kızlarımız bir bebektiler hayatın ilk darbesini aldıklarında...
Uçmadan önce koşmayı, koşmadan önce yürümeyi, yürümeden önce de emeklemeyi öğrenmeleri gerekiyordu...

#alıntı
#NehirErdem
#ÇiçekKızlar

Çiçek Kızlar, Nehir ErdemÇiçek Kızlar, Nehir Erdem
Meryem Özalp 
27 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nergiz'i sinirlendirirsen böyle bir çıkışı da hakedersin :D

"Kıçına yediğin tekmelerin toynakları Yasemin'e ait" ;)

Çiçek Kızlar, Nehir ErdemÇiçek Kızlar, Nehir Erdem