Çiçek Senfonisi Toplu Şiirler

9,0/10  (58 Oy) · 
213 okunma  · 
55 beğeni  · 
1.713 gösterim
"Özdemir Asaf'ın şairdeki 'ikinci kişi' problemini, ikinci kişi ile kendi arasındaki bağıntıları çeşitli yönlerden derinleştirdiği, yaşayışını dolduran davranışları soyutlaştırarak bir düşünce planına yükselttiği, bunu yaparken de, 1950 şiirinin ortak biçim anlayışından ayrı, özel bir dil kullandığı görülür; çelişmeli, oyunlu bir mantık düzeninde mısra sayısını çok kere en aza indirdiği de olur."
-Behçet Necatigil-

"Özdemir Asaf 1950'lerde kişiliğini bulduğu, şiirinin özelliklerini belirginleştirdiği zaman, bütün akımların dışında bir şairdi. Düşünceleri, duyguları yoğunlaştırıp kısacık şiirler yazışıyla Uzak Doğu ülkelerinin bilge şairlerine benziyordu. Bu özelliğiyle Garip akımının ilk günlerine de bağlanabilirdi, ama o akım içinde fazla bir yer tutmayan bu anlayış, Özdemir Asaf'ta düşünceye iyice ağırlık verilerek benimsenmiş, özenle işlenmiş, geliştirilmişti. Şiir düşüncelerin, duyguların yoğunlaştırılmasında aranıyordu. Uzun şiirlerde bile parçaların bu anlayışla ele alındığı açıktı."
-Memet Fuat-

Çiçek Senfonisi - Toplu Şiirler çağdaş Türk şiirinin en özgün isimlerinden biri olan Özdemir Asaf'ın sağlığında yayımladığı yedi şiir kitabını bir araya getiriyor: Dünya Kaçtı Gözüme, Sen Sen Sen, Bir Kapı Önünde, Yumuşaklıklar Değil, Nasılsın, Çiçekleri Yemeyin, Yalnızlık Paylaşılmaz.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  488
 • ISBN:
  9789750814907
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
 23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Özellikle belirtmek isterim ki, sosyal medyada okuduğumuz bir çok şiir sözünün Özdemir Asaf 'a ait olduğu söylenen dizelerin; değişime uğramadan önce ki halini okuduğum için mutlu oldum...

Her konuda şairin düşündürücü dizeleri arasında kaybolmak isteyenlere tavsiye ederim... Okurken mutlaka yüreğinize dokunacak bir şiir ile titreyeceksiniz ve duygularınız sizi anılarınız ile buluşturacak...

Üstadın en çok hoşuma giden şiirleri ise konuştuğu gibi kaleme aldığı dizeleriydi...

Salih Çermik 
09 May 18:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şiir kitaptan okunur. Günümüz şairleri ne ise de vefat etmiş şairlerimizin sözlerinin en net ve doğru hali kitaplardadır diye düşünüyorum. İnternette dolaşan sözlerin ehemmiyeti yok. Kitaplardan bakmak lazım. En meşhur şiir, Lavinia dahi buna dahildir. Ve lütfen, sosyal medya şairi haline gelmesin artık şairlerimiz. Trip atmak için kullanılmasın bu mis gibi sözler. Şiir erdemdir, şiir hayattır. Şiir ayaklar altına alınacak kelimeler dizisi değildir, mahremiyeti vardır şiirin. Kitaba da şiire de şaire de yazara da, sadece saygı!

Merve Tufan 
27 Nis 11:38 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Asaf: Bir dizede bin anlam yüklü şiirlerin şairi..
Bize, yalnızlığın paylaşılamayacağını, ağlamayla unutmanın kardeş olduğunu, sevilenin karşısında tek hece söylemeden de durulabileceğini öğreten şair..
Asaf'ın kimi dizeleri öylesine acıtır ki canı, yüreğin en derinlerine bir bıçak olur saplanır sözleri. Sevmek güzeldir, bu sevgiye Asaf'ı şahit etmek daha güzeldir.
Bu kitapta, Çağdaş Türk şiirinin ustasının daha önce yayımlanmış tüm şiirleri "Çiçek Senfonisi" başlığı altında bir araya getirilmiş. Her okurun buluşması gereken bir başyapıt.

Beatrice 
17 May 2015 · Beğendi · 10/10 puan

bir özdemir asaf sever olarak bu kitabı okumaktan çok büyük zevk aldım . kısa ama derin , karmaşık cümleleri , kendine has imgeleri ile onu okurken her ne kadar kendimizden bir şeyler bulsak da onun tarafından bakarken yazılanların gizemini koruduğunu göreceğiz .

Hüsamettin Çalışkan 
05 Mar 14:52 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

-meyor/-mayor ' lara umursanmayacak kadar kendince ve òzgün bir şair Özdemir Asaf. Kelime oyunlarının ardına saklanıp felsefeyle dalga geçercesine derin mısraları var. Bunlar tekrar hissi uyandırmıyor da değil. Ama hakkını veriyorsunuz; o iyi bir şair...

Oğuz 
01 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayatımın en güzel gecesinde de en kötü gecesinde de yanımda bu kitap ve içindeki şiirler vardı. Hayatımı anlamlı kılan birşey varsa o da şüphesiz Özdemir Asaf şiirleridir diyebilirim. Benim için sözlük gibidir, kelimeye daralınca açar okurum bir kaç şiir. Anlam arayanlar için "tamda üstüne bastın" kitabı bence.

2=1
Sadece Özdemir Asaf'ta doğrudur. Başkası anlamaz. İlham verici...

buğu gürses 
22 Oca 16:58 · Kitabı okuyor · 10/10 puan

''ben sensiz olanlara seni aratıyorum,
ben senisiz kalanlara seni yaratıyorum,
seni saklayacağım,seniyazıp-andıkça
kedimi çoğaltıyor,seni kuşatıyorum...''
ansızın adlı şiirin ilk kıtasından alıntı yapmak istedim çok sevdiğim şiirlerden bir tanesi oldu.her kelimesinde duygu ve anlam yüklü olan bu şiir kitab çok güzel ilerliyor

Tuğçe Akgün 
09 Oca 00:19 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 7/10 puan

Özdemir Asaf'ın sağlığında yayımladığı 7 şiir kitabını bir araya getiriyor.Yalın ve dolu bir anlatım.Şiirseverler okuyabilir,bazen konuşur gibi yazmış diyorsunuz.

elif kuzlu 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Özdemir Asaf'ın şiirleri anlaşılabilir basit sözcüklerden oluşmasına rağmen bir o kadar da içtenlikle dolu.Şiirlerinde ölüm ve yalnızlık hakimken, aşk ve umut çok zarif, yüreklere dokunacak kadar gerçek. Toplu şiirlerinin yer aldığı Çiçek Senfonisi'yle Özdemir Asaf'ı daha çok okumak,şiirlerinde kaybolmak istedim.Şiir sevenlere bir de Çiçek Senfonisi'ni okumalarını öneririm.

Mehmet Aldemir 
25 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kısa bir anı ve şiir
Özdemir Asaf'ın kızı Seda Arun, ilk okulun ilk günlerindedir .Öğretmen aranızda şiir bilen var mi diye sorduğunda, birkaç öğrenci el kaldırır. Şiir okuyan öğrenciler 23 Nisan ve benzeri çocuk şiirlerini okur ve tüm sınıf onları alkışlar. Sıra Seda Arun'a gelir. O ise babasının bir şiirini okur. Ama okuduktan sonra bu kez derin bir sessizlik ve şaşkın bakışlar olmuştur sınıfta. Okuduğu şiir, yaşının çok üstündedir çünkü...

-Mesaj-

Ölebilirim genç yaşımda,
En güzel şiirlerimi söylemeden götürebilirim.
Şimdi kavak yelleri esiyorken başımda,
Sevgilim,
Seni bir akşam - üstü düşündürebilirim.

Kitaptan 99 Alıntı

Nurhan Işkın 
21 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Ne güzel insanlar vardı eskiden.
Çocukluğumuzu kaplamışlardı.
Bir masal anlatırlardı
Cinlerden, perilerden,
Büyük annneler, büyük babalar vardı.
O zaman hepsi uzaktı ölümden.
Hem sevdirir hem korkuturlardı.
Acı hikayeleri bile tatlı başlardı
Demek bunun için gittiler hikayelerden.
Ne güzel insanlar vardı eskiden.

Çiçek Senfonisi, Özdemir Asaf (Sayfa 61)Çiçek Senfonisi, Özdemir Asaf (Sayfa 61)
Nurhan Işkın 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Seni saklayacağım inan
Yazdıklarımda, çizdiklerimde,
Şarkılarımda, sözlerimde.

Çiçek Senfonisi, Özdemir Asaf (Sayfa 461)Çiçek Senfonisi, Özdemir Asaf (Sayfa 461)
Nurhan Işkın 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Ben seni seviyorum,
Gizlice...
El-pençe duruyorum,
Yüzüne bakıyorum,
Söylemeden,
Tek hece.

Çiçek Senfonisi, Özdemir Asaf (Sayfa 391)Çiçek Senfonisi, Özdemir Asaf (Sayfa 391)

Ne sordularsa söyledim.
Ellerim değdi dedim,
Gözlerim değdi dedim.
Ne sordularsa söyledim.

Çiçek Senfonisi, Özdemir Asaf (Sayfa 44)Çiçek Senfonisi, Özdemir Asaf (Sayfa 44)
ayamak 
20 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bütün renkler aynı hızla kirleniyordu, birinciliği beyaza verdiler .

Çiçek Senfonisi, Özdemir AsafÇiçek Senfonisi, Özdemir Asaf

Kitapla ilgili 2 Haber

36.Ölüm Yıl Dönümünde Şair Özdemir Asaf'ı Saygıyla Anıyoruz...
36.Ölüm Yıl Dönümünde Şair Özdemir Asaf'ı Saygıyla Anıyoruz... “Yalnızlık paylaşılmaz, paylaşılsa yalnızlık olmaz.” dizeleri ile hatırlanan, Yalnızlık ve Aşk şiirleriyle tanınan zarif ve naif Şair, Özdemir Asaf'ı saygı ve sevgi ile anıyoruz...
Oscar Wilde Son Eseri... "Reading Zindanı Baladı"
Oscar Wilde Son Eseri... "Reading Zindanı Baladı" Özdemir Asaf çevirisi ile Oscar Wilde'den bir idam mahkumunun öyküsü... "Reading Zindanı Baladı"...