Çiçek Senfonisi Toplu Şiirler

9,1/10  (136 Oy) · 
434 okunma  · 
155 beğeni  · 
3.610 gösterim
"Özdemir Asaf'ın şairdeki 'ikinci kişi' problemini, ikinci kişi ile kendi arasındaki bağıntıları çeşitli yönlerden derinleştirdiği, yaşayışını dolduran davranışları soyutlaştırarak bir düşünce planına yükselttiği, bunu yaparken de, 1950 şiirinin ortak biçim anlayışından ayrı, özel bir dil kullandığı görülür; çelişmeli, oyunlu bir mantık düzeninde mısra sayısını çok kere en aza indirdiği de olur."
-Behçet Necatigil-

"Özdemir Asaf 1950'lerde kişiliğini bulduğu, şiirinin özelliklerini belirginleştirdiği zaman, bütün akımların dışında bir şairdi. Düşünceleri, duyguları yoğunlaştırıp kısacık şiirler yazışıyla Uzak Doğu ülkelerinin bilge şairlerine benziyordu. Bu özelliğiyle Garip akımının ilk günlerine de bağlanabilirdi, ama o akım içinde fazla bir yer tutmayan bu anlayış, Özdemir Asaf'ta düşünceye iyice ağırlık verilerek benimsenmiş, özenle işlenmiş, geliştirilmişti. Şiir düşüncelerin, duyguların yoğunlaştırılmasında aranıyordu. Uzun şiirlerde bile parçaların bu anlayışla ele alındığı açıktı."
-Memet Fuat-

Çiçek Senfonisi - Toplu Şiirler çağdaş Türk şiirinin en özgün isimlerinden biri olan Özdemir Asaf'ın sağlığında yayımladığı yedi şiir kitabını bir araya getiriyor: Dünya Kaçtı Gözüme, Sen Sen Sen, Bir Kapı Önünde, Yumuşaklıklar Değil, Nasılsın, Çiçekleri Yemeyin, Yalnızlık Paylaşılmaz.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  488
 • ISBN:
  9789750814907
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
sertaç samur 
18 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çağdaş Türk şiirinin önemli şairlerinden biri olan Özdemir Asaf’ın şiirlerinde tekdüzelik yoktur. “Artık kimse beni yalnız bırakamaz.” gibi oldukça kısa şiirler yazan şair, bazende bunun tam tersine ‘Giden ’ adlı şiirinde olduğu gibi uzun şiirlerde yazmıştır. Ama uzun şiirleri çok enderdir. Özellikle ‘Dünya Gözüme Kaçtı’ adlı şiir kitabında tek mısralık, ikilikler ve dörtlükler yoğunluktadır. Bu tarz şiirlerinde duygu yoğunluğu da fazladır. Uzun şiir yapmanın maharet olmadığını, verilmek istenen mesajın iki mısrayla da verileceğini gösterir şair.
İlk başlarda eserlerinde genişçe yer tutan aşk, pişmanlık, yalnızlık gibi temalar daha sonra ölüme, tedirginliğe ve karamsarlığa bırakmıştır. Ama esas olarak şiirlerinde kullandığı tema yalnızlıktır. ”Benim söylemek istediğim çırpındığım gecelerde siz yoktunuz” ve “yalnızlık paylaşılmaz, paylaşılırsa yalnızlık olmaz” diyerek bu temayı kitabının genelinde hissettirmiştir. Şiirlerinde duygu ve düşüncelere ağırlık veren şair hayattaki olaylara karşıda bazen alaycı şiirler kaleme almıştır. Yaşadığı toplumla kendini karşılaştırmasının sonucunda hissettiklerini alaycı bir şekilde ele almıştır.
Günümüzde sosyal medyada özellikle gençlerin kendi aralarında yaptığı paylaşımlarda çokça yer alan Asaf’ın duru ve yoğun anlatımı bunda etkili olmuştur. Çünkü şair saf aşkı en saf biçimiyle okura sunuyordu. Gençler Asaf’ın şiirlerinde kendi söylemek istediklerini bulmuşlardı. İnsanın kendisine doğru kaçtığında yaşadıklarını birebir sunuyor. Hemde az sözcükle çok şeyi anlatabiliyordu. Alaycı şiirler yazdığını da söylediğimiz şair, kendisiyle de alay edebilecek kadar gerçekçiydi. Bu da şiirlerinin doğal ve kendiliğinden olmasını sağlıyordu. Gençliğin Asaf’ı kabul etmesinde önemli bir etkendi bu.
Asaf’ı bir geleneğin içine sığdırmak zordur. Çünkü her şiir kitabında farklı akımlara yönelimleri oluyor. İlk eserinde kelime oyunlarına yer veriyor. Duygu ve düşüncelerini kısa ve öz yazması bakımından bu eserinde Garip akımının yansımaları var diyebiliriz. İkinci eserinde ve birkaç eserinde ise duygular coşkulu bir şekilde lirik olarak veriliyor. Daha sonra ise umutsuzluk ve karamsarlığın etkisi ile alaycı şiirlere ver veriyor eserinde. Ama genel olarak saf şiir içinde tutabiliriz Özdemir Asaf’ı.
Şiirlerinin genelinde kafiye ve ölçüye yer vermeyen şair, birkaç eserinde hece ölçüsünü kullanmıştır:‘Demek’ adlı dörtlüğünde 14’lü hece ölçüsünü kullanmış. “İki İki” adlı şiiri mensur şiir örneğidir. Şairin şiirleri genellikle serbest şiir sınıfına girer.
Sade bir dille yazdığı şiirleri, herkesin rahatlıkla anlayabileceği şekilde yalındır. Sözcüklerin genellikle gerçek anlamlarını kullanması bunda etkilidir. Söz oyunlarına yer verirken bile gerçek anlamlardan yararlanması onun özgün yönünü gösteriyor.

DUA 
28 Tem 2017 · Kitabı okumadı

Kısacık şiirlerden oluşan duygulu, üzerinde derin anlamlar taşıdığı için ruhu karmaşık hale getiren kitap. İnceleme 150 karakter olmasa da olur bazı kitaplar tek satıra dünyaları sığdırır.

Çiçek Senfonisi benzeri kitaplar

Salih Çermik 
09 May 2017 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Şiir kitaptan okunur. Günümüz şairleri ne ise de vefat etmiş şairlerimizin sözlerinin en net ve doğru hali kitaplardadır diye düşünüyorum. İnternette dolaşan sözlerin ehemmiyeti yok. Kitaplardan bakmak lazım. En meşhur şiir, Lavinia dahi buna dahildir. Ve lütfen, sosyal medya şairi haline gelmesin artık şairlerimiz. Trip atmak için kullanılmasın bu mis gibi sözler. Şiir erdemdir, şiir hayattır. Şiir ayaklar altına alınacak kelimeler dizisi değildir, mahremiyeti vardır şiirin. Kitaba da şiire de şaire de yazara da, sadece saygı!

Nurhan Işkın 
 23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Özellikle belirtmek isterim ki, sosyal medyada okuduğumuz bir çok şiir sözünün Özdemir Asaf 'a ait olduğu söylenen dizelerin; değişime uğramadan önce ki halini okuduğum için mutlu oldum...

Her konuda şairin düşündürücü dizeleri arasında kaybolmak isteyenlere tavsiye ederim... Okurken mutlaka yüreğinize dokunacak bir şiir ile titreyeceksiniz ve duygularınız sizi anılarınız ile buluşturacak...

Üstadın en çok hoşuma giden şiirleri ise konuştuğu gibi kaleme aldığı dizeleriydi...

Elif Arslan 
14 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 9/10 puan

Özdemir Asaf,duyguların kaleme alınmış şiire aktarılmış en güzel sahiplerinden biri.O kadar çok konuda o kadar çok şiir yazmış ki bir an kitap hiç bitmeyecek sandım ne yalan söyleyim. :)Şiirde kullandığı yapı o kadar alışılagelmişin dışındaki çoğu şiiri bir bilmece bir muamma sanki.Söz tekrarlarından fazlasıyla yararlanarak insanı sıkmadan şiir yazmak gerçekten büyük bir yetenek.Şiirlerinin yanı sıra sözleriyle de dikkat çeken şairin en bilindik şiirleri Lavinia,2=1,360 derece,Yön,Müzik İçin Övgü,Dokuza Kadar On ve daha niceleri.Dili se gayet akıcı ve anlaşılır olan şairin kitabı fazlasıyla okunmaya değer.

Yavuz Gencay 
14 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bana kalırsa en zor incelemedir, şiir kitabı incelemesi... Şiir yazmaya başladığım ilk gün anladım ki; şiiri eleştirmek anlamsız, mantıksız hatta ve hatta kifayetsizdir. Çünkü şiir her harfiyle özgündür bana göre ve bu yüzden şiirde sadece samimiyete dikkat ediyorum..

Özdemir Asaf gibi ustayı eleştirmek ise anlamsızdan da öte ahmakça olacaktır bence. O yüzden içerisinde yedi kitabı barındıran bu eserin, en sevdiğim bölümlerini sizlerle paylaşmak isterim :)

- Çiçekleri Yemeyin
- Bir Kapı Önünde
- Sen Sen Sen
- Dünya Kaçtı Gözüme

Dipnot: Bu sıralamayı rastgele yaptım, haliyle en çok hangi bölümü sevdin deseniz kararsız kalırım doğrusu. İçerisindeki pek çok şiirin satırında olduğu gibi, bende sözü daha çok uzatmadan incelememi bitireyim. Hepinize iyi okumalar dilerim şiir dostları...

Sabırlı Firuze 
02 Eki 2017 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir duyguyu satırlar dolusu anlatmak yerine iki cümleyle bazen tek cümle ile anlatabilen bir yetenek. Söz yığını yerine kısa ve öz anlatım benim hep tercihim olmuştur . Nokta atışı yapmak gibi. Bir de mecaz ve nükteli sözleri okuru cezbediyor.

Fatih Karaçelik 
12 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çiçeklerin akşamlarını
Akşamların çiçekleri
Aydınlatır..

Çiçeklerin adlarını
Birbirlerine benzemezlikleri
Adlandırır.

Biri alır bir güneşi
Öbürüne yıldız sunar,
Biri öbürünü yağmurlandırır.

Bir başkası bir güzelliği
Akıl almaz çalımıyla
Karanlıklandırır.

Bir düğünü aklandırır biri,
Biri bir yalanı silerken
Biri bir ölümü anılandırır.

Biri bekler sabahları,
Biri gündüz diye çıldırır
Bir başkası aydınlığı akşamlandırır.

Biri bağlar-bahçeler içinde nazlı,
Biri kendi kendini doğurur bayırlarda,
Biri kayalıkları ayaklandırır.

Pencereden bakar biri,
Biri el sürdürmez kimseye,
Biri kendini ağaçlandırır.

Tırmanır biri el ermez dikliklere.
Biri yerlere yaslar yüzünü
Topraklandırır.

Biri ordusunu yayar birdenbire
Tarlalara, öbek öbek,
Kanlandırır.

Biri şarkılarla gözleri besler,
Yeşillikleri ve sevgilileri
Umutlandırır.

Çiçekler hep bekler gibidir,
Oysa hiç beklemezler; 
Biri arılandırır, biri kuşlandırır.

Biri rüzgârlandırır gönülleri,
Biri kızdırır soğumuş külleri..
Biri de kendini kucaklandırır.

Biri tek başına yürür yazgısında,
Biri sepetlerde demet demet
Ününü kaldırımlandırır.

Biri vazolandırır kendini salonlarda,
Biri kurur bir kitabın içinde,
Biri de kafes arkasında saksılandırır.

Çiçekler bir şölen yaşamda,
Renklerin en büyük orkestrası..
Dursuz-duraksız çalar her insanda
Sevinci, aldanıyı, ölümü ve yası.

GENÇ YAZAR/ŞAİR 
25 Kas 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

Kütüphanede 3 tane "Çiçek Senfonisi" vardı. Ben bu okuduğum kitabı özellikle seçtim. Çünkü bu kitap okunmamış yaşanmıştı. Benden önce okuyan kişi kitaptaki şiirlerin altını çizmiş ve özellikle de bazılarının yanlarına da ufak ufak notlar eklemişti. Okurken anladım ki bu kitap sadece okunan değil yaşanılan, yaşanılmış şeylere tercüme olan bir dizi şiirler kitabı. Benden önce okuyan kişi kitabı karalamak için değil bence kitaba bir anlam katmak için üzerine not alıp şiirleri kendi yaşamına eşleştirmiş.

Özdemir Asaf'ın bütün şiirlerinin olduğu bir kitap. Zaten şairi tanıyor ve seviyorsanız ekstra bir söz söylemeye gerek yok. Herkes kendinden bir parça bulacaktır. İyi okumalar...

Beatrice 
17 May 2015 · Beğendi · 10/10 puan

bir özdemir asaf sever olarak bu kitabı okumaktan çok büyük zevk aldım . kısa ama derin , karmaşık cümleleri , kendine has imgeleri ile onu okurken her ne kadar kendimizden bir şeyler bulsak da onun tarafından bakarken yazılanların gizemini koruduğunu göreceğiz .

3 /

Kitaptan 196 Alıntı

Nurhan Işkın 
21 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Ne güzel insanlar vardı eskiden.
Çocukluğumuzu kaplamışlardı.
Bir masal anlatırlardı
Cinlerden, perilerden,
Büyük annneler, büyük babalar vardı.
O zaman hepsi uzaktı ölümden.
Hem sevdirir hem korkuturlardı.
Acı hikayeleri bile tatlı başlardı
Demek bunun için gittiler hikayelerden.
Ne güzel insanlar vardı eskiden.

Çiçek Senfonisi, Özdemir Asaf (Sayfa 61)Çiçek Senfonisi, Özdemir Asaf (Sayfa 61)
Nurhan Işkın 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Seni saklayacağım inan
Yazdıklarımda, çizdiklerimde,
Şarkılarımda, sözlerimde.

Çiçek Senfonisi, Özdemir Asaf (Sayfa 461)Çiçek Senfonisi, Özdemir Asaf (Sayfa 461)
Hilal 
 12 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ağlasam geçer,
Biliyorum..
Ağlanmıyor.

Çiçek Senfonisi, Özdemir Asaf (Sayfa 424 - Yapı Kredi Yayınları)Çiçek Senfonisi, Özdemir Asaf (Sayfa 424 - Yapı Kredi Yayınları)
Nurhan Işkın 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Ben seni seviyorum,
Gizlice...
El-pençe duruyorum,
Yüzüne bakıyorum,
Söylemeden,
Tek hece.

Çiçek Senfonisi, Özdemir Asaf (Sayfa 391)Çiçek Senfonisi, Özdemir Asaf (Sayfa 391)
ayamak 
20 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bütün renkler aynı hızla kirleniyordu, birinciliği beyaza verdiler .

Çiçek Senfonisi, Özdemir AsafÇiçek Senfonisi, Özdemir Asaf
Elif Arslan 
12 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ben çiçeklileri
Renklileri
Delileri severim
Bir de delilikleri.

Çiçek Senfonisi, Özdemir Asaf (Sayfa 454 - YKY)Çiçek Senfonisi, Özdemir Asaf (Sayfa 454 - YKY)

Kitapla ilgili 2 Haber

Şair Özdemir Asaf'ı Saygıyla Anıyoruz...
Şair Özdemir Asaf'ı Saygıyla Anıyoruz... “Yalnızlık paylaşılmaz, paylaşılsa yalnızlık olmaz.” dizeleri ile hatırlanan, Yalnızlık ve Aşk şiirleriyle tanınan zarif ve naif Şair, Özdemir Asaf'ı saygı ve sevgi ile anıyoruz...
Oscar Wilde Son Eseri... "Reading Zindanı Baladı"
Oscar Wilde Son Eseri... "Reading Zindanı Baladı" Özdemir Asaf çevirisi ile Oscar Wilde'den bir idam mahkumunun öyküsü... "Reading Zindanı Baladı"...