Çiftlerde Tükenmişlik (Sebepleri ve Çözümü)

·
Okunma
·
Beğeni
·
327
Gösterim
Adı:
Çiftlerde Tükenmişlik
Alt başlık:
Sebepleri ve Çözümü
Baskı tarihi:
Haziran 2017
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750522024
Çeviri:
Meral Güneş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınevi
İçinde yaşadığımız kültürde yetişmiş birçok insanın aşk ve evliliğe dair beklentileri epey yüksek. Hepimiz beraberliklerimize büyük hayallerle başlıyor, ilişkilerimize büyük anlamlar yüklüyoruz. Ancak bir süre sonra sevdiğimiz insanın üzerindeki yaldızlar dökülmeye, ilişkimizin tepesindeki mutluluk halesi solmaya başlıyor. Peki bu yokuş aşağı süreç işin tabiatından mıdır, başka bir deyişle ilişkilerin sıradanlaşması kader midir?

“Tükenmişlik sendromu” daha çok iş bağlamında karşımıza çıksa ve o alana özgü sayılsa da, duygusal ilişkilerde de karşılaşılabilen bir kavram. Aşklarının sonsuza dek sürmesini umut eden ve ilişkileriyle fazla özdeşleşen idealist kişiler, günlük yaşamın çıplak gerçekleriyle yüz yüze kalınca kaçınılmaz görünen bir sonla, yani büyük bir hayal kırıklığıyla karşılaşıyor. İşte beklentiler ile gerçeklik arasında oluşan bu makas, hem fiziksel hem de duygusal ve zihinsel tükenmişliğe kapı aralıyor. Bu tuzaktan korunmanın yolları nelerdir? Romantik imgeler tükenmişlik sürecini ne yönde etkiliyor? Aşkta ve işte tatmin edici ve dengeli bir hayat sürmek nasıl mümkün olabilir? Tükenmişlikte çevrenin etkisi nedir? Kadınlar ve erkekler tükenmişlikle nasıl başa çıkıyorlar? Romantizmi canlı tutmanın, sevgi ve bağlılığı korumanın ipuçları nelerdir? Elinizdeki kitap, bu sorulara cevap arıyor.

Klinik psikolog Ayala Malach Pines, Çiftlerde Tükenmişlik'te uzun yıllara yayılan akademik araştırmalarının sonuçları ışığında çift terapisine dair deneyimini aktarıyor. Çiftleri tükenmeye götüren nedenleri, tükenmişliğin tehlike sinyallerini ve belirtilerini derinlemesine irdelerken bu kaçınılmaz gibi görünen olgunun önüne geçmenin etkin yollarını gösteriyor. Hem terapistler hem de ilişkilerinde sıkıntı yaşayıp bunları aşmak isteyenler için vazgeçilmez bir başvuru kaynağı.
328 syf.
·15 günde·Puan vermedi
Edebiyat veya okumak bence en çok kendini tanımaya, insanı anlamaya yarar. Bunu kurgu eserler, romanlarla yapabileceğimiz gibi bilimin analitik gözünden de yapmaya çalışabiliriz. İnsana dair anlamanın değerli, önemli olabileceği en şenlikli mesele aşık olmak ve devamında gelen ilişki süreçleridir diye düşünüyorum. İşin başlangıcı, yani aşık olma süreci daha önce incelemesini de yazdığım Aşık Olmak kitabında yer alıyor. O inceleme için (bkz: #63591458)

“Peck’e göre aşık olmanın özü şudur: ‘Bireyin egosunun sınırlarındaki bir bölümün bir anda çökerek kişinin kendi kimliğini başkasınınkiyle birleşmeye açmasıdır. bu ani kendinden geçiş, kendini kendinden bırakma hali, kişinin kendisinin sevilene doğru bir anda gürleyerek akması ve egonun sınırlarındaki bu çöküşü takip eden yalnızlığın bir anda kesintiye uğraması, çoğumuza mest olma halini yaşatır. Sevdiğimiz ve biz artık bir oluruz! Artık yalnızlık yoktur!’ (s. 232)”

İşin zevkli kısmı başlangıcı fakat bir de bunun devamı var.

“Er ya da geç, günlük yaşamın sorunları karşısında… gerçeklik aşık çiftin bu şahane birliğinin içine sızar… her ikisi de kendi kalplerinin mahremiyetinde sevdikleriyle bir olmadıklarının, sevdiklerinin kendi arzuları, zevkleri, önyargıları ve kendi zaman döngüleri olduğunun ve hep olacağının farkına varmaya başlar. Bir anda ya da yavaş yavaş egonun sınırları teker teker yeniden yerine oturmaya başlar, bir anda ya da yavaş yavaş aşk biter. Yeniden iki ayrı insan haline gelirler. (s. 232)”

İşte aşık olarak başlayan hikayenin devamını da bu kitap ele alıyor. Gizemci, büyülü düşünme heveslisi dostların “Aşk akılla bilinemez, incelenemez, irdelenemez, sadece yaşanır” iddialarına inat Ayala Hoca bu konularda da klinik psikoloji ve sosyal psikoloji alanlarının literatürünü çok kapsamlı bir şekilde taramış, kendi çift terapisi deneyimleri ile de yoğurup bize okunabilir, faydalı ve zevkli bir kitap sunmuş.

Kitabı okurken ne hissedeceğiniz bir sürü şeye bağlı. Mesela henüz 20’lerinizin başında ve en uzun ilişkilerinizi sayarken haftalarla ölçülen zaman birimlerinden bahsediyorsanız bu kitabı okumanız için erken. Mesela artık bir ayağınız çukurda, gözünüz toprağa bakıyorsa çok da canınızı böyle şeylerle sıkmanıza gerek yok. Şu aralar sokağa çıkmayın aman diyeyim Covid oluverirsiniz, cenaze namazınızı kılan bulunmaz. Sağlık sorunlarınız, geçinme sorunlarınız varsa, işsizseniz de mesela bu işlere kafa yormak istemezsiniz. Aşık olmak ilişkilerde tükenmişlik falan biraz ekabir olmayı gerektiriyor. Lüks dertler bunlar. Herkesin böyle dertleri olsa keşke.

Kitabı okurken yaşınız kadar uzun bir ilişkinin neresinde olduğunuz da kitap boyunca hissettikleriniz üzerinde etkili olacaktır. Çok coşkulu bir ilişkinin ilk aylarındaysanız “Neye dikkat etmeliyiz?” diye okuyorsunuz. Kötü giden bir ilişkinin içindeyseniz veya yeni bitmiş bir evliliğin ardından okumak zamanı bulduysanız “Hımm bak onları hep öyle yaptık, meğer bunlar hep belliymiş. Keşke haberimiz olsaymış bu metinden.” gibi duygular besleyebilirsiniz, canınız sıkılabilir. Psikoloji alanında dertlerinizle, şeytanlarınızla yüzleşmek her zaman can sıkıcı bir tecrübe oluyor ama bunları daha doğru anlamak ve üstesinden gelmek, olmak istediğimiz insana doğru tekamülümüzde önemli de bir yer tutuyor.

Kitabı en faydalı bulacak insanlar iyi giden bir evliliğin ilk birkaç yılında bulunanlar. Hali hazırda eşimle bizi birbirimize çeken şey hangi çocukluk travmalarıdır? Birbirimizin hangi psikolojik ihtiyaçlarına karşılık geliyoruz? Neden başkalarını değil de birbirimizi seçtik? Bunlar gibi soruların yanıtlarını bulmanızı sağlayacak bilgiler Aşık Olmak kitabında yer alıyor ve tükenmişliğin başlangıç sebepleri ile doğrudan ilişkili. Dolayısıyla ben bu kitaptan önce Aşık Olmak kitabının okunmasını öneririm. Sonra buraya gelmek lazım. Kitaplar birbirini güzel takip ediyor. İlişkiniz veya evliliğiniz birkaç yıldır iyi gidiyor ya bu iyilik halinin devamı için nelere dikkat etmelisiniz, bunları görmek için aydınlatıcı bir kitap. İşin can sıkıcı olabilecek bir yanı da şu ki aslında işlerin hali hazırda o kadar da iyi gitmiyor olduğunu görme ihtimali de var. Ama her durumda erken teşhis hayat kurtarır. En azından kurtarma ihtimali artar.

Ayala Hoca, tükenmişliğin boyutlarını, sebeplerini ve çözüm yollarını ele aldığı bu kitapta entelektüel çekimden, iletişime, cinsellikten romantik imgelerin gerçekleştirilmesine kadar pek çok konuyu detaylıca ele alıyor. Bir bölümde ise tükenmişliği yoğun yaşayan ve az tükenmiş çiftlerin arasındaki 10 tane temel farkı ele alıyor.

Kitap, tükenmişliğin kaçınılmaz olmadığını da ifade ediyor ancak zorluğundan da dem vuruyor:

“Bu değişkenler birbirleriyle sürekli bir etkileşim halinde olduğundan bu alanlardan herhangi birindeki olumlu bir hareket iyiye doğru bir döngü başlatırken, olumsuz bir hareket sonu tükenmişlikle biten kötü bir döngü yaratır. Bu domino etkisi, tükenmiş bir ilişkiyi hem köklenen hem de gelişen bir ilişkiye dönüştürme işini kolaymış gibi gösteriyor. Çiftin yapması gereken tek şey, belki de ilişkideki iletişimin niteliğini veya niceliğini düzelterek ilişkiye karşı olumlu bir yaklaşım sergilemeye başlamaktır. Ancak biliyoruz ki bu tür tavsiyeleri vermek, onları uygulamaktan daha kolaydır. Çoğu çift ne yapılması gerektiğini zaten bilir, sorun bu gerekenleri ilişkideyken yapabilmektir. (s. 287)”

Aynı paragrafların devamında Ayala Malach Pines, bu kitabı neden henüz iyi gitmekte olan evliliklerinin ilk yıllarındaki kişilere önerdiğimi açıklar gibi:

“Çiftlerin ellerine balyozu alıp ilişkilerini yıkmasına gerek yok, tek yapmaları gereken ilişkilerinin yavaş yavaş ellerinden kayıp gidişini izlemek. Aşkın yıpranma süreci başladığında bunu durdurmak çok zordur, geri döndürmek ise çok daha zor. (s. 287)”

Bol aydınlanmalı, hayata aktaracağınız okumalar olsun.
328 syf.
·28 günde·Beğendi·8/10
Türkiye'de Meryem Uzerli sayesinde tanıdığımız "tükenmişlik sendromu" çoğunluğumuzun iş hayatı sayesinde bildiği bir kavram. Oysaki duygusal ilişkilerde de tükenmişlik sendromuna yakalanabileceğimizi anlatıyor Ayala Pines. Kendisi İsrailli bir klinik psikolog ve çalışmalarını genelde İsrailli ile Amerikalı çiftleri karşılaştırarak yürütmüş. Kendim de bir çift-aile terapisti olarak İsrailli çiftler ile Türk çiftlerin benzer özellikleri olduğunu görmek epey şaşırttı beni.

Pines, çiftlerin tükenmişlik sendromuna yakalanmasındaki en büyük nedenin masallardaki gibi "Birbirlerine deli gibi aşık oldular ve sonsuza dek mutlu yaşadılar" şeklindeki bir beklentiyle ilişkiye başlayan kişilerin, hayatın acı gerçekleriyle yüz yüze kalınca büyük bir hayal kırıklığına uğraması olduğunu söylüyor. İlişkilerimizde bizi tükenmeye götüren nedenleri, tükeniyor olup olmadığımızı anlamayı (bunun için kitabın sonunda sevgilinizle/eşinizle birlikte uygulayabileceğiniz bir test mevcut) ve tükeniyorsak da bunun önüne nasıl geçebileceğimizi anlatıyor. Çiftlerle birlikte yapılan atölye çalışmalarını okumak mesleğim için ayrı bir kazanç oldu diyebilirim. Pines ile yazışmak istedim ancak maalesef 2012 yılında vefat etmiş. Psikoloji bilimine kazandırdığı bu dolu dolu kitabı için kendisine teşekkür ederim.
İki kişi birbirine aşık olduğunda, aşklarının ilelebet sürmesinden başka bir şey istemez. Ne var ki, kimileri için iyi olsa da ,sonuçta çiftler dışarıdan izole bir fanusta yaşayamazlar ve çevre ilişkilerinin gidişatını önemli ölçüde etkiler.
Farkında olsunlar ya da olmasınlar, erkeklerin evliliğe kadınlardan daha çok ihtiyacı var . Yine de o kadar bağımlılar ki , evlilikten hep şikayet ediyorlar .
Günümüz toplumunda evlilik teklifi, erkeğin kendi sosyal özelliklerini ortaya koyup kadına onunkilerin birleşmelerine ya da eş olmalarına mani olacak kadar üstün olmadığını ifade etmesinin bir yoludur.
Cinselliğin iyi olması sevgililer arasındaki duygusal bağı etkilediği gibi duygusal bağ da cinselliği etkiler. Cinsellik ayrıca ilişkinin genel halinden de etkilenir ve kendisi de ilişkinin halini etkiler, cinselliğin iyi olması ilişkiyi iyileştirdiği gibi,iyi bir ilişki de cinselliği iyileştirir.
Karşılıklı uyum sergileyen en iyi birlikteliklerden biri, annelik görmek isteyen bir adamın araçlık sergilemekten memnun olan bir kadınla ya da babalık görmek isteyen bir kadının, eşine babalık ermekten hoşlanan bir adamla birlikte olmasıdır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çiftlerde Tükenmişlik
Alt başlık:
Sebepleri ve Çözümü
Baskı tarihi:
Haziran 2017
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750522024
Çeviri:
Meral Güneş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınevi
İçinde yaşadığımız kültürde yetişmiş birçok insanın aşk ve evliliğe dair beklentileri epey yüksek. Hepimiz beraberliklerimize büyük hayallerle başlıyor, ilişkilerimize büyük anlamlar yüklüyoruz. Ancak bir süre sonra sevdiğimiz insanın üzerindeki yaldızlar dökülmeye, ilişkimizin tepesindeki mutluluk halesi solmaya başlıyor. Peki bu yokuş aşağı süreç işin tabiatından mıdır, başka bir deyişle ilişkilerin sıradanlaşması kader midir?

“Tükenmişlik sendromu” daha çok iş bağlamında karşımıza çıksa ve o alana özgü sayılsa da, duygusal ilişkilerde de karşılaşılabilen bir kavram. Aşklarının sonsuza dek sürmesini umut eden ve ilişkileriyle fazla özdeşleşen idealist kişiler, günlük yaşamın çıplak gerçekleriyle yüz yüze kalınca kaçınılmaz görünen bir sonla, yani büyük bir hayal kırıklığıyla karşılaşıyor. İşte beklentiler ile gerçeklik arasında oluşan bu makas, hem fiziksel hem de duygusal ve zihinsel tükenmişliğe kapı aralıyor. Bu tuzaktan korunmanın yolları nelerdir? Romantik imgeler tükenmişlik sürecini ne yönde etkiliyor? Aşkta ve işte tatmin edici ve dengeli bir hayat sürmek nasıl mümkün olabilir? Tükenmişlikte çevrenin etkisi nedir? Kadınlar ve erkekler tükenmişlikle nasıl başa çıkıyorlar? Romantizmi canlı tutmanın, sevgi ve bağlılığı korumanın ipuçları nelerdir? Elinizdeki kitap, bu sorulara cevap arıyor.

Klinik psikolog Ayala Malach Pines, Çiftlerde Tükenmişlik'te uzun yıllara yayılan akademik araştırmalarının sonuçları ışığında çift terapisine dair deneyimini aktarıyor. Çiftleri tükenmeye götüren nedenleri, tükenmişliğin tehlike sinyallerini ve belirtilerini derinlemesine irdelerken bu kaçınılmaz gibi görünen olgunun önüne geçmenin etkin yollarını gösteriyor. Hem terapistler hem de ilişkilerinde sıkıntı yaşayıp bunları aşmak isteyenler için vazgeçilmez bir başvuru kaynağı.

Kitabı okuyanlar 8 okur

  • Cüneyt Çam
  • Betül Culhacılar
  • zaferc
  • Serap Serpil Eryilmaz
  • pdbeth
  • Yeliz Şanlı Gökdemir
  • Bahar
  • Ece

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%100 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0