Çıkış Yolu 1 Ülkemizin Geleceği

8,6/10  (8 Oy) · 
35 okunma  · 
5 beğeni  · 
921 gösterim
Bu kitap, iki konferanstan oluşmaktadır. 1990`da kurulup 1997`de kapatılan, genel başkanlığını yazarın yaptığı, Diriliş Partisi dönemi konuşmalarından olup, ilki, Bursa`da, 12 Şubat 1992`de, Uzunoğlu Düğün Salonunda, o zamanki Parti İl Başkanlığının girişimi ile ve ikincisi, Ankara`da, 2 Mayıs 1992`de, Kocatepe Diyanet Vakfı Konferans Salonu`nda, Ekonomik Sosyal Araştırmalar Vakfı (ESAV)`nın düzenlemesiyle verilmiştir. Konuşmalar, çok zaruri düzeltmeler dışında olduğu gibi alınmıştır. Ancak, bugün gerekli görülen ekler, dipnotlarda gösterilmiştir.
ihtiyar 
27 Oca 2016 · Kitabı okudu

Sezai Karakoç'un konferanslarından iki tanesini içeren, tarihe ışık tutan, yakın tarihle ilgili doğru tespitler yapan, gelecekle ilgili o günlerde söylediği fikirlerin bugün gerçekleştiğini görmemize vesile olan bir yapıttır. Kısa sürede bitecektir. Batının planları ile İslam devletlerinin plansızlığını örnekleriyle anlatan, bir aydın olarak diğer aydınlara çağrı yapan, birikimlerini hepimizin arzulayacağı amaç için aktarmaya çabalayan bir Sezai Karakoç eseri...

samet kara 
05 Şub 09:17 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sezai Karakoç'un kitaplarından ilk başlangıcı bu kitapla yaptım. Sürekli onu okumaya niyet ediyordum ama malesef fırsat bulamıyordum ve artık son noktayı koyarak yeter dedim. :) Sanırım üstadın fikirlerini açıkca belli eden kitaplardan biri olmalı, doğru kitabı seçtiğime sevindim bu açından. Çok aydınlatıcı bir kitap oldu.

İki konferansdan derlenen bir kitap. Batının bize yaptığı oyunları ve ülkemizin ısrarla batılılaşmaya yönelik seferberliğine değinmekte. Ülkemizin kurtuluş için nasıl hareket etmesini, milletimize bu hususta düşen görevlerin neler olduğunu anlatmakta. Özellikle toplumun aydınlarını uyarmakta ve bu dirilişe çağırmakta.

Kısacası vatansever bir insanın okuması ve okutması gereken kitaplardan biri..

Kitaptan 18 Alıntı

...Bursa, sadece bir şehir değildi. Baştan aşağı bir şiir gibiydi...

Çıkış Yolu 1, Sezai Karakoç (Sayfa 27 - şiir ve matematik*)Çıkış Yolu 1, Sezai Karakoç (Sayfa 27 - şiir ve matematik*)

Ne yazık ki, ülkemizde, henüz, fikre fikirle karşılık verme, fikirlerin sükûnet ve karşılıklı hoşgörü içinde tartışılması geleneği oluşturulamadı.

Çıkış Yolu 1, Sezai Karakoç (Sayfa 9 - Ülkemizin Geleceği)Çıkış Yolu 1, Sezai Karakoç (Sayfa 9 - Ülkemizin Geleceği)

Sanki bir buzdağı'(aysberg)yla karşılaşmıştık. Şimdi, ne yapıp da ona çarpmadan , onun içinde yavaşça erimeli ve onunla kaynaşmalıydık!

Çıkış Yolu 1, Sezai Karakoç (Sayfa 9 - Diriliş yayınları)Çıkış Yolu 1, Sezai Karakoç (Sayfa 9 - Diriliş yayınları)
Neslihan. 
16 Şub 00:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Biz avrupalı değiliz ve avrupalı olamayız ve avrupalı olmamalıyız.

Çıkış Yolu 1, Sezai Karakoç (Sayfa 94)Çıkış Yolu 1, Sezai Karakoç (Sayfa 94)
Neslihan. 
16 Şub 01:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu dünya pürüzlü bir dünyadır. Cennette yaşamıyoruz. Bunu bilmeliyiz.

Çıkış Yolu 1, Sezai Karakoç (Sayfa 116)Çıkış Yolu 1, Sezai Karakoç (Sayfa 116)

Suriyelilere öbür Araplara, siz arapsınız, Türkler geldi sizi istila etti, sizi sömürdü denilmektedir. Bizde de yüz yılı aşkın süredir, ne Şam'ın şekeri ne Arabın yüzü denmektedir.

Çıkış Yolu 1, Sezai Karakoç (Sayfa 83)Çıkış Yolu 1, Sezai Karakoç (Sayfa 83)
2 /