Çıkış Yolu 1 Ülkemizin Geleceği

9,0/10  (7 Oy) · 
32 okunma  · 
3 beğeni  · 
861 gösterim
Bu kitap, iki konferanstan oluşmaktadır. 1990`da kurulup 1997`de kapatılan, genel başkanlığını yazarın yaptığı, Diriliş Partisi dönemi konuşmalarından olup, ilki, Bursa`da, 12 Şubat 1992`de, Uzunoğlu Düğün Salonunda, o zamanki Parti İl Başkanlığının girişimi ile ve ikincisi, Ankara`da, 2 Mayıs 1992`de, Kocatepe Diyanet Vakfı Konferans Salonu`nda, Ekonomik Sosyal Araştırmalar Vakfı (ESAV)`nın düzenlemesiyle verilmiştir. Konuşmalar, çok zaruri düzeltmeler dışında olduğu gibi alınmıştır. Ancak, bugün gerekli görülen ekler, dipnotlarda gösterilmiştir.
ihtiyar 
27 Oca 2016 · Kitabı okudu

Sezai Karakoç'un konferanslarından iki tanesini içeren, tarihe ışık tutan, yakın tarihle ilgili doğru tespitler yapan, gelecekle ilgili o günlerde söylediği fikirlerin bugün gerçekleştiğini görmemize vesile olan bir yapıttır. Kısa sürede bitecektir. Batının planları ile İslam devletlerinin plansızlığını örnekleriyle anlatan, bir aydın olarak diğer aydınlara çağrı yapan, birikimlerini hepimizin arzulayacağı amaç için aktarmaya çabalayan bir Sezai Karakoç eseri...

samet kara 
05 Şub 09:17 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sezai Karakoç'un kitaplarından ilk başlangıcı bu kitapla yaptım. Sürekli onu okumaya niyet ediyordum ama malesef fırsat bulamıyordum ve artık son noktayı koyarak yeter dedim. :) Sanırım üstadın fikirlerini açıkca belli eden kitaplardan biri olmalı, doğru kitabı seçtiğime sevindim bu açından. Çok aydınlatıcı bir kitap oldu.

İki konferansdan derlenen bir kitap. Batının bize yaptığı oyunları ve ülkemizin ısrarla batılılaşmaya yönelik seferberliğine değinmekte. Ülkemizin kurtuluş için nasıl hareket etmesini, milletimize bu hususta düşen görevlerin neler olduğunu anlatmakta. Özellikle toplumun aydınlarını uyarmakta ve bu dirilişe çağırmakta.

Kısacası vatansever bir insanın okuması ve okutması gereken kitaplardan biri..

Kitaptan 14 Alıntı

Neslihan. 
16 Şub 00:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Biz avrupalı değiliz ve avrupalı olamayız ve avrupalı olmamalıyız.

Çıkış Yolu 1, Sezai Karakoç (Sayfa 94)Çıkış Yolu 1, Sezai Karakoç (Sayfa 94)
Neslihan. 
16 Şub 01:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu dünya pürüzlü bir dünyadır. Cennette yaşamıyoruz. Bunu bilmeliyiz.

Çıkış Yolu 1, Sezai Karakoç (Sayfa 116)Çıkış Yolu 1, Sezai Karakoç (Sayfa 116)

Suriyelilere öbür Araplara, siz arapsınız, Türkler geldi sizi istila etti, sizi sömürdü denilmektedir. Bizde de yüz yılı aşkın süredir, ne Şam'ın şekeri ne Arabın yüzü denmektedir.

Çıkış Yolu 1, Sezai Karakoç (Sayfa 83)Çıkış Yolu 1, Sezai Karakoç (Sayfa 83)

Bütün İslâm dünyasıyla ilişkilerimizi kestik. Ve batılılaşarak bu işin içinden çıkalım dedik. Fakat bunun bugün çıkmaz yol olduğunu görüyoruz. Tıpkı Rusya'da marksizmin çöküşü gibi burada da romantik batıcılık çökmektedir.

Çıkış Yolu 1, Sezai Karakoç (Sayfa 83)Çıkış Yolu 1, Sezai Karakoç (Sayfa 83)

Oysa Avrupa, bizden, eşit bir üye gibi, kendisine katılmamızı istemiyor. Onun istediği, kayıtsız şartsız kendisine teslim olmamız ve ondan sonra da ülkemizi paramparça edip paylaşmaktır.

Çıkış Yolu 1, Sezai Karakoç (Sayfa 10)Çıkış Yolu 1, Sezai Karakoç (Sayfa 10)

Diyelim ki insanların üç ideali vardır. Birincisi, Doğruluk ideali. Bilim, bununla meşgul olur; hakikati arar. İkincisi,
iyilik ideali. Ahlak bununla meşgul olur. Üçüncüsü, güzellik ideali. Sanat bununla meşgul olur. İşte bütün bu ideallerimizi gerçekleştirdiğimiz zaman, bir toplum olarak ortaya, gerek gözle görülür, gerek gözle görülmez eserler koyduğumuz zaman, ona bakan biri, ilim gözüyle bakan biri, gerçek bir gözle bakan biri, bizim medeniyet dediğimizi görür, işte bu toplum medeni bir toplumdur veya değildir der.

Çıkış Yolu 1, Sezai Karakoç (Sayfa 33)Çıkış Yolu 1, Sezai Karakoç (Sayfa 33)
Neslihan. 
16 Şub 00:16 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evet bir hatırlatış. Diriliş, bir hatırlatışla başlayacaktır.

Çıkış Yolu 1, Sezai Karakoç (Sayfa 91)Çıkış Yolu 1, Sezai Karakoç (Sayfa 91)
2 /