Çıkış Yolu Nerede?

·
Okunma
·
Beğeni
·
33
Gösterim
Adı:
Çıkış Yolu Nerede?
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054486380
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beka Yayınları
120 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Yazarın okuduğum ilk eseriydi.
Hacmi küçük ama içeriği geniş, çok bilgilendirici ve samimi bir kitaptı. Allah yazandan Razı olsun. Kitapta bir müslümanın hayatını daha verimli kılması adına yapabileceği güzel amellerden, düştüğü yanlış durumdan nasıl sıyrılıp kurtulabileceğini güzel örneklerle bize aktarmış. Hayati yaşamımıza Kuran-ı, sünnet-i dahil edersek bizi götüreceği güzel boyutu çok güzel bir sekilde hissettirmiş.Bir çok yeri benim için çok büyük örnek oldu.Kısaca ifade etmek gerekirse, Mecdi Hilali, eserlerinde ana hatlarıyla nefis terbiyesi, kalbin düzelmesi, salih amel işlemeye teşvik eden, imanı artıran, kuvvetlendiren konuları, kurtuluş yolunun Kur’ân’a dönmekle mümkün olabileceğini anlatan konuları ele alır ve bunları detaylı bir şekilde uzun uzun anlatır.Bir solukta bitirilebilecek çok güzel bir eser.Az ve öz ama içeriği derya deniz.Alınmalı okunmalı ,okutturulmalı,istifade edilmeli ,amele geçirilmeli ,hatta hediye edilmeli...
Abdulkerîm el-Hatîb söyle diyor: "Kur'an-ı Kerim, ancak kendisine yönelen kimseye yönelir. Sadece değerini bilen, edebli, samimi ve boyun eğerek kapıyı çalan kimseye bereketlerini bağışlar."

Seyyid Kutub da bu manayı vurgular ve bunu , sahabilerin Kur'an'dan faydalanmalarını ve semâya yükselmelerini sağlayan en önemli faktörlerden biri olarak kabul eder. Ardından söyle der:

"Sahâbe, Kur'ân ile iletişim ve onlardan etkilenme konusunda başarılı olmuştu. Çünkü onlar, sadece saf Râbbani kaynaktan faydalanma konusunda çaba göstermişlerdi.

Onlardan biri, tüm geçmişini bırakarak Kur-ân'ın eşiğinden geçiyor, daha önceki önyargılarını terk etmiş bir şekilde, Kur'ân'ın eşsiz üslûbunu hissetmek için Kur'ân'ın dünyasına giriyordu.

Çünkü onlar, Kur'ân'ı, kültürlü olmak, üzerinden bir şeyler kazanmak ya da zevk ve bilgi almak için değil, uygulamak ve amel etmek için öğreniyorlardı.
Islâm için çalışan kimselerin inşa etmeye çalıştığı İslâmî ıslah projesi, bireyin, ardından evin, toplumun ve ümmetin düzelmesiyle başlar. Bunun gerçek ruhu, eğitim ve oluşumdur.

Eğitim ve oluşumun itici bir güce, sürekli olarak barındırdığı bir teşvike acil ihtiyacı vardır. Işte eşsiz Kur'ân'ın görevi de budur.

Kur'ân, bu geniş ıslah projesinin ruhudur. Aynı zamanda o, tüm davetçilerin ve İslâma hizmet etmek isteyen herkesin, öncelikle kendisiyle başlamasını şart koşar. Ardından, İslâmî projenin inşasını tamamlamada, İslâm için çalışanlara- gücü yettiğince- yardım etmesini tavsiye eder.


Bu din, salih mü'minlerin harcayacağı insanî çaba olmadan hâkim olamaz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çıkış Yolu Nerede?
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054486380
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beka Yayınları

Kitabı okuyanlar 4 okur

  • Sümeyye Çuhadar
  • Sena
  • Tülay
  • Hatve

Kitap istatistikleri