Çıldırının Anaforunda (Gog)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.750
Gösterim
Adı:
Çıldırının Anaforunda
Alt başlık:
Gog
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
539
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799756963332
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kaknüs Yayınları
Baskılar:
Gog
Çıldırının Anaforunda
Gog (1-2)
Dinin, felsefenin, edebiyatın, kısacası yaşamın serinkanlı bir sorgulamasına kulak kabartışın adı: Gog. Bilmezoloji kürsüsü kuran, tanrıları isyana çağıran bir çılgın o. Ne karısı var, ne de çoluk çocuğu. Hatırı sayılır bir servete sahip olduğu için etrafı yapışkan tipler, çanak yalayıcılar ve canilerle kuşatılı olan bu endişeli vahşide, "sahteliklerle dolu kozmopolit medeniyetimizin bir timsalini gördüğünü" söylemekte Papini. Başkalığı herkes gibi oluşundan kaynaklanıyor, yani epeyce deli oluşundan.
471 syf.
GOG

Doğrusu Gioavanni Papini’ye ait bu güzel eserin daha çok okunmuş olmasını beklerdim. Özellikle site içerisinde bulunan kitap kurdu arkadaşların kütüphanelerinde olmazsa olmaz kitaplar arasında yer alacak son derece farklı ve güzel bir eserdir GOG. Cahil ama zengin bir işadamının dünya tarihinde yer etmiş şahıslara yolculuğu ve onlarla yaptığı görüşmeleri anlatır. Bu saf ve cahil kahramanı farklı kılan yanı gerçeği arıyor olmasıdır. Son derece çılgın ve cahildir. Parası sayesinde istediğini yapıyor oluşu bu çılgınlıklarına yardımcı olur. İlginç bir vahşiliği vardır ve bu vahşiliğin paralelinde aradığı gerçekler. Gandhi’den Nietzsche’ye, Cervantes’den Freud’a kadar farklı kişilerle yaptığı görüşmlerin notlarıdır bu kitap. Onların fikirlerinden etkilenmeden kendi görüşlerinini de belirtir aralarda. Ziyaret ettiği kişilere gönderdiği hediyeler ise ilgi çekicidir. Mesela Freud’a götürdüğü Hellenistik döneme ait Narcisse’in güzel bir bir mermeridir. Bunun sebebi Narcisse’liğin kaşifine bundan güzel bir hediye gönderilemeyeceğini düşünmesidir. Kitaba başlarken Papini’nin sunuş yazısını okumanız özellikle önerilir, çünkü bu çılgın kahramanı daha iyi anlamanıza yardım edecektir. Bir tımarhanede tanıştığı GOG’un kendisine bıraktığı mektuplardan kurulduğunu söyler kitabın ve ekler: Görüleceği gibi, bu bir anı kitabı değildir. Ne de bir sanat eseri! Öyle sanıyorum ki, bu garip bir hastalıklı, belki korkunç ama yüzyılımız insanını incelemek için oldukça değerli bir belgedir. Onun için notları, başka bir niyetle değil yalnızca belge olarak yayımlıyorum ve umarım ki, bazı kimseler iyice düşündükten sonra bu “emniyeti suistimal “edişimin yararlı olduğunu kabul edeceklerdir. Bu ilkel ve çılgın kahramanı okurken belki bazen tutarsız, saçma ve abartılı hayaller bulacaksınız ama modern çağı anlamak adına size çok şey katacağını düşünüyorum. Papini’ye ait bir makaleyi görünce aklıma düştü bu güzel eser uzun zaman oldu okuyalı. Tekrar okuma zamanı geldi sanırım.
İzmir kitap fuarından stand görevlisinin tavsiyesi üzerine aldığım bir kitap. Normalde hemencecik karar veremem kitap alma konusunda. Ama nasıl oldu bilmiyorum aldım. Bilen çok yokmuş gördüğüm kadarıyla. Okuyan da sevmiş. Madem öyle başlayalım bakalım.
471 syf.
·10/10
Papini, modern klasikler dizisi sayesinde tanıdığım bir yazar oldu. Yayınevi, 20 yıl arayla yayımlanan iki cildi tek cilt haline getirmiş ve okuyuculara sunmuş. Bahsettiğim seri içinde en sevdiğim kitaplardan oldu. Okunmasını şiddetle tavsiye ederim.
Kitabın ana kişisi olan Gog, yazar tarafından iğrenç ve cahil biri olarak tanımlanıyor. Yazar yarattığı karakterden nefret ediyor veya nefret ettiği kişileri ve düşünceleri bu karakterde topluyor diyebiliriz. Parasal açıdan hiçbir sıkıntısı olmayan ama hayata ve insanlara karşı büyük bir bıkkınlık ve bezginlik içinde olan Gog, zamanın ünlüleriyle görüşüyor, çevresinden insanlarla sohbet ediyor, çeşitli ülkelerdeki ilginç bulduğu yerleri ziyaret ediyor ve bazen de bir konu hakkında kendi düşüncelerini anlatıyor.
Papini'nin fikirleri, icatları inanılmaz derecede hoşuma gitti. Kitaba konu olan o kadar ilginç fikirler ve olaylar var ki aslında bir deneme türü gibi olan kitabı elinizden bırakmadan okumak istiyorsunuz. Yazarın mizahi yönü ve akıcı dili kitabı zevkle okumanızı sağlıyor.
Son söylemek istediğim ise, cahil olduğu sıkça vurgulanan Gog'un bazı olaylara verdiği tepkilerin çoğumuzun aklından geçen şeylerle yakın olması. Gog, bize çok da uzak bir karakter değil.
Farklı bir tarzı var. Çok zengin olan gog elde ettiği zenginliği ile farklı arayışlar içine giriyor. Farklı insanlar ile tanışıyor o insanlar İn görüşlerini not alıyor. Ancak çok ilğinç görüşmeleri var. Bunlar içerisinde bildiğimiz bir çok mucit ler devrimciler yahudi ler papazlar vs. Kesinlikle sıkılmadan okunacak ve çok utopik fikirleri keşfedebileceginiz klasik bir eser
225 syf.
·52 günde·Puan vermedi
Kitabı şuan okumaktayım çok akıcı gidiyor hiç sayfa sayısından korkmayın kısa kısa metinlerden oluşuyor ve hiç bir metin birbirine bağlı değil gayet rahat bir şekilde okuyabilirsiniz ...
Kitapta betimlemeler çok fazla ..
Yazarlar geziniyor içinde ..
Evet kitabı bitirdim uzun bir süre sonra ..
471 syf.
·Beğendi·10/10
muazzam bir kitap. "güldürürken düşündürme" işini iyi beceriyor. kitap ilerledikçe, karşınızda sıradan bir romancıdan ziyade bir filozof olduğunu kavrıyorsunuz.
kimin olduğunu hatırlamadım ancak bir yazarın şuna benzer bir sözü vardı, "keşke insanlara istedikleri kadar para verseydim, ve mutluluğun para ile olmadığını anlatabilseydim" gibi. işte romanın kahramanı, sınırsız paraya sahip bir adam, bütün bilim adamlarını ve filozoflarını görmeye gidiyor ve onlarla sohbet ediyor.

yalnız kitabın ilk bölümü ikinci bölümünden bariz şekilde daha iyi. bunu da belirteyim.
471 syf.
·14 günde·9/10
Uzun zaman önce okumuştum, kısa, fantastik öykülerle hayal dünyasını satırlara döktüğünü hatırlıyorum. Borgesvari, çok keyifli bir kitaptı Tekrar okumak istiyorum fakat kütüphanemde bulamıyorum ve sanırım artık yayını da yok :(
471 syf.
·Beğendi·10/10
Dolu Dolu bir kitap. Çok keyifle okunacak bir eser. Kütüphanelerde bulunması gereken kitaplardan biri bence. Edebiyattan Felesefeye , Bilimden Siyasete entellektüel anlamda herşeyden herşeye bir şeyler var bu kitapta :) Roman ve deneme tadında değişik ve çok güzel bir kitap.
471 syf.
·Beğendi·8/10
"İnsanlara teklif ettiğim yeni ve en son olacak din “kendine taparlık’tır. Herkes kendi kendisine tapacaktır, herkesin kişisel bir tanrısı olacak ."

Papini gerçekten bir çılgın, bu kitabındaki kahraman, çok zengin bir akıl hastası !
( Yukarıdaki gibi bölümlere tepki gelmesin diyerek bu tercihi yaptığını sanıyorum ) kendisine ilginç gelen her projeye ciddi maddi yardımda bulunacağını vaadediyor .

Ve sayısını şimdi hatırlayamacağım yüze yakın çılgın teklif geliyor.
Hepsini hatırlamak zor . Örnek :

Tiyatroyu reel yapan hayatın bir “taklidi değil, onun tamamıyla bir aynı olmasıdır.” Bu itibarla ilk yenilik, en sonuna kadar meslekten yetişmiş aktörleri atmakla başlayacaktır...........
Bu gibi roller, ölüme mahkum edilmiş canilere veya başkalarının yararına hareketi amaç edinmiş ve bu maksatla ,halkın zevkine hizmet için ölmekten çekinmeyen gözü pek kimselere verilecektir. Veya ;

Bu ay bir Cumhuriyet satın aldım. Pahalı bir heves amma işte o kadar. çoktandır canım istiyordu, aldım kurtuldum. Bir memleketin hakimi olmak daha fazla memnun edici bir şey sanıyordum.
471 syf.
·Puan vermedi
Zengin olmanın ayrıcalıkları nasıl farklı şekilde kullanılırın cevaplarını bulabildiğim eğlenceli bi kitap.
Okurken durup güldüğüm,durup düşündüğüm çok yer oldu.
Kesinlikle sıkılmadan okunabilecek bi kitap
471 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Çok güzel saptamaları var kitabın. Özellikle buraya yazamıyorum ama yahudilerle ilgili tespitleri daha önce hiç fark etmediğim şeyleri keşfetmemi sağladı
Anlayamadıklarım bana yararsız geliyordu; anladıklarım canımı sıkıyor, hoşuma gitmiyordu.
Giovanni Papini
Sayfa 1 - İş Bankası Kültür Yayınları
Modern hayatın hammaddesi ne demir, ne petrol, ne kömür, ne de kauçuktur: Kağıttır. Eğer kağıtçılar kapansa, medeniyet felce uğrar.
Ve en sonunda, ömrümün, kötü bir işe kullanılmış olduğuna karar vereceğim diye korkuyorum.
Giovanni Papini
Sayfa 112 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 5. Baskı, Çeviri: Fikret Adil
Hayat dediğimiz şey, boşluktan çıkıp boşluğa dönüşümüz arasında, uzun veya kısa bir can çekişmeden başka bir şey değildir.
Giovanni Papini
Sayfa 202 - 2.Cilt
Şayet bugüne kadar gayeme ulaşamadım ise, sebebi fakirliğimdir.
Giovanni Papini
Sayfa 45 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 11. Baskı
Eğer, dünyayı kalabalıktan kurtarmak icabediyorsa, her şeyden evvel lüzumsuzları, tehlikelileri veya kafi derecede yaşamış olanları ortadan kaldırmak doğru olur.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çıldırının Anaforunda
Alt başlık:
Gog
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
539
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799756963332
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kaknüs Yayınları
Baskılar:
Gog
Çıldırının Anaforunda
Gog (1-2)
Dinin, felsefenin, edebiyatın, kısacası yaşamın serinkanlı bir sorgulamasına kulak kabartışın adı: Gog. Bilmezoloji kürsüsü kuran, tanrıları isyana çağıran bir çılgın o. Ne karısı var, ne de çoluk çocuğu. Hatırı sayılır bir servete sahip olduğu için etrafı yapışkan tipler, çanak yalayıcılar ve canilerle kuşatılı olan bu endişeli vahşide, "sahteliklerle dolu kozmopolit medeniyetimizin bir timsalini gördüğünü" söylemekte Papini. Başkalığı herkes gibi oluşundan kaynaklanıyor, yani epeyce deli oluşundan.

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları