Çılgın Dünyadan Uzak

·
Okunma
·
Beğeni
·
107
Gösterim
Adı:
Çılgın Dünyadan Uzak
Baskı tarihi:
1967
Sayfa sayısı:
413
Format:
Karton kapak
ISBN:
---
Kitabın türü:
Çeviri:
Öznur Özer
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Halk Yayınevi
413 syf.
·2 günde·8/10
Ed Ricketts 1948’te trajik bir kazada hayatını kaybetti ama John Steinbeck’in (J.S.) eserlerinde yaşam buldu ve bulmaya devam edecek. Yazara hayatı boyunca ilham olmuş, yakın dostu bu şahsiyet her yönüyle anlatmaya değer biriydi. Onu tanımak isteyenler “Sardalye Sokağı”nda bir gezintiye çıkabilir ya da “Tatlı Perşembe”yi okuyabilirler. Olmadı yazarın pek çok kitabında bir doktor karakterine rast gelirlerse kim diye hiç merak etmesinler. Büyük bir öğretmen, çapkın, anlatılmaz yaşanır nevinden her yönüyle ilginç bir deniz biyoloğu: Ed Ricketts, nam-ı diğer Doc.

J. S. Kaliforniya sahilinde büyüdü ve üniversite yıllarında deniz biyolojisine merak saldı. Daha sonra Ed Ricketts ile tanıştı ve aralarında derin bir dostluk meydana geldi. İkisi birlikte biyoloji ve felsefe konularında saatlerce süren muhabbetlerden zevk aldılar. Bu kitap da onların hayatlarından bir kesintiyi sunuyor bize. Yazarla Ed 1940 senesinde 6 haftalık bir deniz yolculuğuna çıkarlar ve döndüklerinde ortaklaşa bir dergi çıkarırlar. Ed ölünce de J.S. Ricketts’in yazdığı kısımları çıkararak geri kalanını romanlaştırarak bizlere sunar. Kitap Ed’in ölümüyle başlıyor ve yazar bu yakın arkadaşını mercek altına yatırıp okurlarına anlatıyor. İlk başlarda bu işin bu şekilde sürüp gideceğinizi sanıyorsunuz. Yazar da öyle güzel anlatıyor ki Ed’i. Alışageldiğimiz o tasvirlerin insan betimlemelerinin hiçbirini kullanmıyor. Sanki karşına geçmiş seninle canlı canlı konuşuyor gibi anlatıyor. Ed’in detaylı bir biyografisinden sonra sıra ikisinin Kaliforniya Körfezi’ne yaptıkları yolculuğa geliyor.

Yazar yolculuk boyunca hep “biz” diye hitap ediyor. Bu da anlatıma ayrı bir hava katıyor. Yolculuk boyunca pek çok yeni deniz canlısı keşfediyorlar, birçoğunu tanımlıyorlar ve sınıflandırıyorlar. Bunların yanında deniz yaşamı ve canlıları hakkında ilginç bilgiler veriyorlar. Okyanusların tasvirinden kıyı yaşamına, insanın dünya ve evrendeki yeri ve rolünden pek çok felsefi tartışmaya, türler arasındaki ekolojik ilişkiden yerli halkın yaşayış ve dünya görüşüne kadar sayısız konuda bilgilerle dolu ilmi bir araştırma ve harikulade bir macera. Tüm bu bilgi yığını içinde ilginçtir ki okur boğulmuyor. Yazar her şeyi öyle bir ayarda okuyucuya aktarıyor ki bir bakmışsınız yolculuğun sonu gelmiş, kitap bitmiş.
Kitaba henüz alıntı eklenmedi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çılgın Dünyadan Uzak
Baskı tarihi:
1967
Sayfa sayısı:
413
Format:
Karton kapak
ISBN:
---
Kitabın türü:
Çeviri:
Öznur Özer
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Halk Yayınevi

Kitabı okuyanlar 5 okur

  • Bey Böyrek
  • Ebru
  • Dr.Okur
  • Tc Kemal Cengiz
  • NecmettiN

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25 (1)
9
%0
8
%25 (1)
7
%25 (1)
6
%0
5
%25 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0