Çılgın Kalabalıktan Uzak

7,7/10  (21 Oy) · 
41 okunma  · 
16 beğeni  · 
1.271 gösterim
Güzel Batsheba Everdene, kendisine miras kalan büyük ve bakımsız çiftliği çekip çevirmek için Weatherbury köyüne gelir. Dürtülerinin etkisiyle hareket eden Batsheba, köydeki üç erkek (atılgan ama sorumsuz Çavuş Troy, saplantılarının tutsağı olan çiftçi William Boldwood, sadık ve becerikli Gabriel Oak) arasında bocalarken, duygusal bir eğitimden geçecektir...

19. yüzyıl sonları İngiltere'sinin kırsal ortamını ustalıkla betimleyen ve Batsheba'nın canlı bir portresini sunan Çılgın Kalabalıktan Uzak, yazarı Thomas Hardy'ye büyük ün kazandırmıştı. Mizahî, melodramatik, pastoral ve trajik öğeleri ustaca harmanlayan roman, Hardy'nin her zamanki ihanet ve aşk acısı temalarını işlemekle birlikte, yazarın en sıcak, en eğlenceli yapıtlarından biridir.

Birçok kez sinema ve televizyona da uyarlanan Çılgın Kalabalıktan Uzak'ı, Nihal Yeğinobalı'nın İngilizce aslından yaptığı çeviriyle sunuyoruz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2003
 • Sayfa Sayısı:
  496
 • ISBN:
  9789750702464
 • Orijinal Adı:
  Far From the Madding Crowd
 • Çeviri:
  Nihal Yeğinobalı
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Züleyha SALUR 
05 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir Thomas Hardy klasiği.. Çılgın kalabalıktan uzak orijinal adıyla far from the madding crowd aşkı anlatıyor bize. Vazgeçmemeyi anlatıyor gerçek aşkı tanıtıyor.

Sehertan 
05 Ara 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Bir kasabada yasayan guzel bir kadin ve etrafindaki uc erkek.Bathsheba guzelliginin bilincinde bir kadin ve oynadigi kucuk bir oyun feci sonuclara yol aciyor. Kitabi ingilizce okumam ayrintilari acisindan beni zorladigi icin yorumum daha genel kaliyor. Fakat oykunun sonunda Gabriel Oak'in muradina ermesi,su meshur sozu bir kez daha dogruluyor "sabreden dervis muradina ermis". Thomas Hardy'nin Tess adli romanindaki ana kadin karakter Bathsheba'ya gore benim icin daha gercekciydi. Bu romaninin daha populer olmasini anlayabilmis degilim acikcasi.

Burak 
15 Şub 18:30 · Kitabı okudu · 21 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir baş yapıt. Thomas Hardy, üslubu kolay olmayan ama bir kere okunduktan sonra bir daha kesinlikle kolay kolay bırakılamayacak bir yazar. Bu kitabı okuduğum için kendimi şanlı hissediyorum.

Burak Bardak 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · 24 günde · Beğendi · 10/10 puan

başyapıttan çok öte bir kitap, tam anlamıyla bir klasik.karakterlerin derinlemesine incelenip analiz edildiği güzel kitaplardan. thomas hardy üslubu ise kendine has.

Bast 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bence gereksiz uzatılmış bir kitap.Anlatımı ne kadar güzel olsa da bazı olayların gereksizliği , saçma rastlantılar vardı.Bununla birlikte okunmaya değer bi kitap en azından anlatımı kurgusu açısından.

Kitaptan 9 Alıntı

Dikkatinizi çekmiş olabilir; aşktan kurtulmak ona yakalanmak kadar kolay sayılmaz. İnsanların bazıları evliliği aşktan uzak tutan bir çare olarak görüyorsalar da, bunun etkili bir çare olduğu söylenemez.

Çılgın Kalabalıktan Uzak, Thomas HardyÇılgın Kalabalıktan Uzak, Thomas Hardy

"Neylersin, yazımız böyle yazılmış olacak. İnsanın yazısı neyse o oluyor, eski kitaplar halt etmiş. Öyle ya, insan iyilik yapınca iyilik bulacağı yerde kazık yiyor; hak ettiği ödülden oluyor.

Çılgın Kalabalıktan Uzak, Thomas Hardy (Sayfa 131)Çılgın Kalabalıktan Uzak, Thomas Hardy (Sayfa 131)
Nur E. 
21 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Aşka düşmenin belirli bir yolu vardır da çıkmanın yoktur- bu, dikkatinizi çekmiş olabilir.

Çılgın Kalabalıktan Uzak, Thomas Hardy (Sayfa 47)Çılgın Kalabalıktan Uzak, Thomas Hardy (Sayfa 47)
Nur E. 
31 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu nedenle, çene çalan yalnızca Bathsheba'ydı. Bir tür konuşkanlık vardır ki, hiçbir şey söylemez; işte Bathsheba'nınki böyleydi. Ve bir tür susuş vardır ki, çok şey söyler; bu da Gabriel'inkiydi.

Çılgın Kalabalıktan Uzak, Thomas Hardy (Sayfa 182)Çılgın Kalabalıktan Uzak, Thomas Hardy (Sayfa 182)
Gülçehre Aydın 
 16 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Sevmek zaten kadın için acı çekmek demektir. Tanrı'yı hiç bağışlamayacağım, çünkü beni kadın yarattı."

Çılgın Kalabalıktan Uzak, Thomas Hardy (can yayınları)Çılgın Kalabalıktan Uzak, Thomas Hardy (can yayınları)
Burak Bardak 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

kişinin kendi kendine ad vermeden, yalnızca birisi demesi, köy dünyasının yontulmamışlığına bir örnek sayılmasın! Bu kartvizitleri, imza ve anonslarıyla kentlilerin hiç anlayamayacakları, ince bir alçakgönüllülükten doğar..

ne var ki, çoğu zaman, kötülük yapmama kararı alıncaya kadar iş işten öylesine geçer ki kötülük yapmak artık kaçınılmaz olur.

neşenin zorunluğu olduğu sıralarda, neşeden yoksun kalmak kadar, neşenin var olduğu zamanlarda bundan sonuna kadar yararlanmamak da insanın ruhunu çökertir ve söndürür.

ikinci acı aynı anda, ama ayrı yerlerde ortaya çıktığında, daha güçlü olanı, ötekini bastırır.

sevilenin yanlışlarını düzeltebilmek uğruna onun öfkesini göze almaktan bile korkmayan aşk, geleceği pek umutlu olmasa da yüce sayılabilecek bir aşktır.

sessizce sitem etmek gücüne sahip olanlar bunun sözlerden daha etkili bir yol olduğunu bilirler, gözlerin sesinde öyle tonlar vardır ki, dilde bulunmaz; rengi uçmuş dudaklar, kulakların duyamayacağı birçok şey söyler, derin duyguların hem görkemi hem de ıstırabı, ses yoluna sapmayışlarındandır.

‘’kendine pek dert edinme şu kız işini, Gabriel,’’ dedi. ‘’Kimin sevgilisi olduğundan ne çıkar, senin sevgilin olamayacağına göre!’’ Gabriel, ‘’Ben de kendi kendime işte bunun söylüyorum ya!’’ diye karşılık verdi.

ruhla beden arasındaki uyumsuzluğun çatışması insana daha bir koyarak yüreğini burkuyordu, nasıl kahkahada, gözyaşlarındakinden daha tüyler ürpertici aşamalar bulursa, azap içinde kıvranan bu adamın durgunluğunda da çığlıklardan daha derin bir anlam vardı.

ne var ki insanoğlu, kendi kendisiyle baş başayken bile, üzerine, iki kez yazılmış bir sayfaya benzer, bir gözle okunan yazısı vardır, bir de bunun altında gizli kalanı..

zavallılığı yüceliğe dönüştürmenin en güzel yolu ölümdür.

flaccus: savaş başladı, bir an sonra, ya hızlı bir ölüm ya da zafer gelecek. çılgın kalabalıktan uzak.

Çılgın Kalabalıktan Uzak, Thomas HardyÇılgın Kalabalıktan Uzak, Thomas Hardy
Gülçehre Aydın 
16 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Kötülük yapmama kararı alıncaya kadar iş işten öyle bir geçer ki kötülük yapmak artık kaçınılmaz olur."

Çılgın Kalabalıktan Uzak, Thomas Hardy (Can Yayınları)Çılgın Kalabalıktan Uzak, Thomas Hardy (Can Yayınları)
Nur E. 
21 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Duygularının bir cilvenin döner dolabında oyuncak olduğunu görmek hiçbir erkeğin hoşuna gitmez.

Çılgın Kalabalıktan Uzak, Thomas Hardy (Sayfa 47)Çılgın Kalabalıktan Uzak, Thomas Hardy (Sayfa 47)

En saf aşkların en eşsiz özverileri bile, aşığın kendi kendini şımartmasıdır; bu yüzden de cömertlik sayılmaz.

Çılgın Kalabalıktan Uzak, Thomas Hardy (Sayfa 162)Çılgın Kalabalıktan Uzak, Thomas Hardy (Sayfa 162)

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız