Çılgın Kalabalıktan Uzak

·
Okunma
·
Beğeni
·
7145
Gösterim
Adı:
Çılgın Kalabalıktan Uzak
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
496
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750702464
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Far From the Madding Crowd
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Güzel Batsheba Everdene, kendisine miras kalan büyük ve bakımsız çiftliği çekip çevirmek için Weatherbury köyüne gelir. Dürtülerinin etkisiyle hareket eden Batsheba, köydeki üç erkek (atılgan ama sorumsuz Çavuş Troy, saplantılarının tutsağı olan çiftçi William Boldwood, sadık ve becerikli Gabriel Oak) arasında bocalarken, duygusal bir eğitimden geçecektir...

19. yüzyıl sonları İngiltere'sinin kırsal ortamını ustalıkla betimleyen ve Batsheba'nın canlı bir portresini sunan Çılgın Kalabalıktan Uzak, yazarı Thomas Hardy'ye büyük ün kazandırmıştı. Mizahî, melodramatik, pastoral ve trajik öğeleri ustaca harmanlayan roman, Hardy'nin her zamanki ihanet ve aşk acısı temalarını işlemekle birlikte, yazarın en sıcak, en eğlenceli yapıtlarından biridir.

Birçok kez sinema ve televizyona da uyarlanan Çılgın Kalabalıktan Uzak'ı, Nihal Yeğinobalı'nın İngilizce aslından yaptığı çeviriyle sunuyoruz. 
496 syf.
·4 günde·5/10
Genel itibariyle kırda geçen, kalabalıklardan uzak, sessiz, sakin beldelerin mekan olarak seçildiği romanları, bu romanlarda yer alan pastoral anlatımı çok severim. Thomas Hardy'nin Çılgın Kalabalıktan Uzak kitabını okuma kararı almamda da bu unsurlar yani kır hayatı, doğa betimlemeleri gibi unsurlar etkili oldu. Çılgın Kalabalıktan Uzak için fazlasıyla heyecanlıydım, benim için huzur bulabileceğim bir okuma olarak diye düşünüyordum ancak öyle olmadı. Başlangıç kısmında kitabın içine giremediğim gibi, kitaba alıştıktan sonra bu kez de olayların gidişatına ısınamadım.

Ana karakterimiz Batsheba Everdene, amcasından kendisine miras kalan ve Weatherbury köyünde yer alan çiftliğin işlerini üstlenmiştir. Çiftliği çekip çevirmek için yapacaklarının yanı sıra Batsheba, karakter olarak birbirinden son derece farklı olan üç erkeğin ilgilerine karşı duygusal bir sınav da verecektir. Bir tarafta sadık, güvenilir, çalışkan Gabriel Oak, bir tarafta tutkularının esiri olan yakışıklı, zengin çiftçi William Boldwood ve bir tarafta da çapkın, cesur ancak sorumsuz Çavuş Troy.

Öncelikle kitabın ana karakterinden bahsetmek istiyorum. Ben genel olarak bir romanda ana karakterin bazı konularda pasif kalmasını sevemiyorum. Kitabın arka kapağında çiftliği yönetecek olan Batsheba şeklinde bir cümle olduğu için beklentim daha güçlü ve tutkularının bu denli peşinden gitmeyen bir kadındı. Açıkçası ben daha gururlu ve muhakeme gücü daha yüksek olan bir kadın karakter bekliyordum. Ama karşıma özellikle karşı cins ile diyaloglarında söyledikleri nedeniyle oldukça sinir bozucu hale gelen bir karakter çıktı. Batsheba Everdene'e ısınamamam kitaba da ısınamama nedenlerimden biri.

Öyle yazarlar vardır ki mükemmel bir konuyu anlatımlarıyla berbat hale getirirler ve öyle yazarlar vardır ki sıradan bir konuyu yine anlatımlarıyla nefis bir kitap haline dönüştürler. Çılgın Kalabalıktan Uzak'ta sıradan bir konu vardı ancak yazar ustalığı ile bu konuyu çok güzel işlemiştir belki diye düşünürken işler umduğum gibi gitmedi. Ayrıca kitapta yer alan diyaloglarda karakterin aynı cümle içinde defalarca karar değiştirmesi bana komik geldi. "Evet, evet yapacağım" ardından aynı cümlede "Hayır, hayır yapmayacağım". Bu tür cümlelerin olması beni kitaptan iten nedenlerden bir diğeri.

Çılgın Kalabalıktan Uzak için söyleyebileceğim tek olumlu şey yazarımızın güçlü betimlemeleri. Kitabın birçok sayfasında oldukça iyi doğa, çevre tasvirleri vardı. Anlatımı güçlendirmek için yapılan teşbih(benzetme) ve teşhisler(kişileştirme) benden artı puan alan noktalar.Tabii betimlemeler zaman zaman kendisine hayran bırakırken, zaman zaman da sıkabiliyor ve "Şurası olmasaymış da olurmuş" diyorsunuz. Yazarın genel itibariyle Çılgın Kalabalıktan Uzak ve Tess kitapları biliniyor. Açıkçası ben iki kitap arasındaki farkları ya da benzerlikleri merak ediyorum. Bir müddet sonra Tess'i de okuyup iki kitabı karşılaştırma fırsatı bulacağım. Çılgın Kalabalıktan Uzak beklentilerimi karşılamadı. Thomas Hardy'nin dili, anlatımı ve kitap hakkında bilgi sahibi olunması için önerebileceğim bir kitap ancak kendim beğendiğim için önerebileceğim bir kitap değil kesinlikle. Mutlu hafta sonları.
496 syf.
·7 günde·5/10
Çılgın kalabalıktan uzak bir çiftlikte üç adam ve bir kadının hikayesi.

Batsheba Everdene, amcasının ölümü ile çiftliğin başına geçiyor. Üç farklı karakterlerdeki Gabriel Oak, William Boldwood ve Çavuş Troy, Everdene için bir sınav haline geliyor.

Bu kitabı hem sevdim hem de sevemedim. Tam olarak karar verebilmek için biraz beklettim inceleme yazmayı. Ama sonuç aynı. Arafta kaldım.

Kitap tam bir betimleme şöleni. Doğa, insanlar her şey itinayla betimlenmiş. Ama okurken yer yer bu durum beni boğdu. Olayı ve çevreyi bazen o kadar gereksiz anlatmıştı yazar metinden koptuğum çok yer oldu. Karakter ve olay yerinin azlığına ve betimlemelerin yer yer sıkıcılığına rağmen kurgu güzeldi. Metinde düşündüğüm yerleri kırpmış olsaydı yazar daha okunulası olabilirdi roman.

Yazarın insanın iç dünyasına olan bakışı çok güzel. Karakter analizleri, gelgitler, kıskançlık anları, üzüntüler, âşık insanların duygu değişimleri çok iyi yerlerden yakalanmıştı. Ama okurken Everdene’in kararsızlıkları beni sinirlendirdi. Güçlü bir kadın profili ile başlamıştı çünkü roman.

Okurken herkesin favori bir erkek karakteri olacaktır. Film izler gibi de kendi seçtiği erkekle devam etmesi için Everdene’e için için seslenecektir. Hayatta bizlerin hata yapa yapa doğru yolu ve doğru kişiyi bulması gibi güzel ve başına buyruk kızımız da sonunda -bana göre- göre doğru yola varıyor.


https://www.instagram.com/...igshid=1ln1p5ue840ks
496 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Bütün okur arkadaşlara merhabalar ..
Güzel kelimesinin az kalacağı bu kitap için birkaç şey söylemeliyiz elbette zira Thomas Hardy az bilinen bu kitabı ve popüler olmayan bir yazar oluşuyla beni derinden üzdü..

Rus Edebiyatı hayranı birisi olarak son zamanlarda İngiliz Edebiyatı'na da yönelmemle beraber -ki bunda Charles Dickens'ın etkisi büyük- ufkum açıldı desem yanılmış sayılmam ..
İngiliz yazarlarda Rus yazarlara ek olarak şahane bir betimleme gücü var ve bunu bu kitapta her satırda görüyoruz ..
Aslında ben bir kitap okumadım, ben bir kitabın her sayfasını beynimde izledim ..
Hardy ciddi kelime dağarcığı, olağanüstü betimle yetisi ve çok sağlam karakter tahlilleriyle bir kitap yazmamış bir kitap yaratmış adeta, bu kitap canlı !!

Kitabı okurken en az 20 kez çiftçi olmak istedim. Hardy çiftliği , yeşilliği , tarlaları , ağaçları öyle güzel anlatmış ki bir romandan çok pastoral temalı bir resime bakar gibiydim ..

Kitabın karakterlerine gelirsek feminist,özgürlükçü,bağımsız olmaya and içmiş bir kadının; zamanla karşısına farklı zamanlarda ve farklı şartlarda çıkan üç erkekle düşüncelerinin değiştiğini görüyoruz, çünkü devreye ''Aşk'' giriyor.. Ve bu olağanüstü masalsı resim 4 kişilik bir çemberin içine aldığı Aşk ve muhteşem çiftlik betimlemeleriyle tam 491 sayfa sürüyor . Kitabı okurken ister karakterlere odaklanın ister çiftliğe ziraa çiftlik bana çok daha cazip geldi :)

İncelemeyi ''Dostoyevski okumak delilik, Hardy okumak keyiftir'' gibi kendi nazarımda bir cümleyle bitirmek istiyorum . Herkese keyifli okumalar dilerim ..
496 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Ertelenmiş ve geç kalınmış bir okuma, beklentimin üzerinde kelimelerle resim yapmak dediğimiz şey tam Thomas Hardy'i anlatıyor olsa gerek..

Thomas Hardy 19. yüzyıl sonu 20. yüzyıl başında yaşamış Ingiliz Edebiyatı'nda kendine önemli bir yer edinmiş mimarlık eğitimi almış kendini daha çok şair diye tanımlayan ama çok güzel romanları da olan bir şair, yazar. Çılgın Kalabalıktan Uzak romanıda ilk ses getiren tanınmasına vesile olan eseri.

Adında anlaşılacağı gibi pastoral bir mekanda geciyor. Genç güzel bir bayan olan deyim yerindeyse aşk üçgeni içinde kalan Bathsheba'nın ve çoban Gabriel Oak'un hikayesi diyebilirim kısaca. Romanı güzel kılan olay örgüsünden ziyade, Thomas Hardy'nin eşsiz, zevkle okuduğunuz betimlemeleri, insan doğası ve ilişkileri üzerine yaptığı çarpıcı  bir o kadar da haklı tespitleri. Özellikle romanın baş kahramanlarından Bathsheba'nın bir kadının hislerini, düşüncelerini çok başarılı ve gerçekçi şekilde okuyucuya geçirmesi. Gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğim bir eser.
496 syf.
Batsheba Everdene : Güzel, asi, özgürlüğüne düşkün, kendini beğenmiş, içgüdülerinin kontrolünde ...
Gabriel Oak : Dürüst , sadık, alçakgönüllü , becerikli , sabırlı, ahlaklı, güzel gülen ...
Çavuş Troy : Çapkın, uyanık, kumarbaz, ikiyüzlü, oyuncu ...
William Boldwood : Saplantılı, hırslı, ciddi ...

Olaylar öncelikle Batsheba ama genel olarak bu dörtlünün etrafında ; tarlalarda, kırlarda yani bir çiftlikte geçer. Son derece akıcı bir dile sahip olan kitap Batsheba' nın duygularının oradan oraya savrulmasını güzel betimlemelerle anlatır.
Çok eski zamanlarda bile ( feminist akımın henüz doğmadığı zamanlar ) kadına bağımsız bir karakter çizmiş Thomas Hardy ...
Sinemaya uyarlanmış hali de oldukça güzeldir ama her zamanki gibi ince detaylar için önce kitabı okumanızı tavsiye ederim.
Keyifli okumalar ...
496 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
müstesna bir yazar. kitapta betimlemeler uzun ve ayrıntılı olsa da akıcı diliyle bunu ziyafete çevirmiş. etkilediği yazarların başında jhon fowles gibi büyük yazarlar vardır.hatta fowles kendi romanlarında Hardy'den alıntı yapmaktan çekinmemiştir.20. yy.la geçiş arafesinde, viktorya döneminin en önemli realist yazarı olarak gösterilir.kitaptaki kırsal bölge insanlarının tasviri doğa betimlemelerindeki abartısız gerçekçi anlatım zirve yapmış.
496 syf.
·21 günde·Beğendi·10/10
Bir baş yapıt. Thomas Hardy, üslubu kolay olmayan ama bir kere okunduktan sonra bir daha kesinlikle kolay kolay bırakılamayacak bir yazar. Bu kitabı okuduğum için kendimi şanlı hissediyorum.
496 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Thomas Hardy'den okuduğum ilk kitaptı ve gerçekten yazarın anlatımına bayıldım. Belki benzerlerini çokça gördüğümüz, okuduğumuz bir hikaye ancak o kadar güzel bir anlatıma sahipti ki kitap, bence bu yönüyle diğerlerinden ayrılıyor. Betimlemeler, doğa tasvirleri, kişisel portreler mükemmel bir şekilde ortaya dökülmüştü. Sanırım yazarın şair özelliğinin de bunda etkisi var.

Tipik olarak baktığımızda bir kadını seven üç erkek var ama hikaye bundan çok daha derin. Kadın karaktere aslında çok da kızamadım başta yanlış bir tercih yapmasını kimse yadsıyamaz. Özellikle biz kadınlar kendine zarar vereceğinden emin olduğumuz kişilere yakınlık göstermede ustayızdır. Neyse ki sonradan toparladı da bir "Boyalı Peçe" olayına dönmedi. İki kitabı bir noktada benzettim ama tabii bunu okuyacak olan sizlere bırakıyorum.

Kitaptan hemen sonra filmini de izledim. Her ne kadar kitabın derinliğini veremese de filmi izlemek de keyifliydi. Özellikle oyuncular çok iyiydi.

Kitapta bir diğer beğendiğim unsur da Gabriel Oak'tı. Yüreğinde saf ve kirletilmemiş bir sevgi besleyen her karakter nedense beni çok etkiliyor. Gabriel de o kervana katıldı ve 2019'un beni en etkileyen karakteri oluverdi bir anda.

Henüz aranızda Thomas Hardy ile tanışmamış olan varsa mutlaka bu kitabını okuyun ve bu güzel anlatımdan uzak kalmayın.
496 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10
Ana karakterimiz Bathsheba Everdene başına buyruk, güzel, genç bir kadın. Amcasından miras kalan Weatherbury'deki çiftliğin işlerini üstleniyor fakat burada sadece çiftlikle değil, kendisine aşık olan erkeklerle de uğraşması gerekiyor.
/\ Gabriel Oak dürüst, alçakgönüllü, sabırlı, düşünceli ve yardımsever bir karakter; Bathsheba'ya aşık. Talih yüzüne gülmüyor ve koyun sürüsüyle evini kaybediyor, yollara düşüyor; kaderin cilvesi bu ya, karşısına yine Bathsheba çıkıyor. Bathsheba'nın çiftliğinde çoban olarak çalışmaya başlıyor.
/\ Mr. Boldwood ciddi, soğuk, takıntılı bir adam. O da Weatherbury'deki çiftlik sahiplerinden biri. Ruhundaki boşluğu Bathsheba'nın aşkıyla dolduruyor.
/\ Francis Troy hilebaz, riyakâr, yalancı, sinsi, çapkın ama bir o kadar da yakışıklı bir karakter. Bathsheba'yı da ağına düşürüyor.
/\ Sonuç olarak bu üç karakterin de yolu bir şekilde Bathsheba ile kesişiyor ve olay örgüsü dördünün etrafında gerçekleşiyor.

Çılgın Kalabalıktan Uzak, Thomas Hardy tarafından 19. yüzyılın sonlarına doğru yazılmış klasik bir roman ve bence dönemin zihniyet özelliklerini iyi bir şekilde yansıtıyor. O dönemlerde kadın daha toplumda hak ettiği yere kavuşamamış zira Bathsheba'nın kendi başına çiftliği yönetmesi bile garipseniyor. Dönem kadınlarının tek gayesi ise evlenip bir kocaya kavuşmak.

Olaylar "çılgın kalabalıktan uzakta" bir kasabada, doğayla iç içe gerçekleştiği için betimlemelere genişçe yer vermiş Hardy. Doğa tasvirlerini, mekan tasvirlerine kıyasla daha çok beğendim, okurken adeta oradaydım.

En sevdiğim karakter Gabriel Oak'tu. Gerek yardımseverliği gerekse Bathsheba'ya duyduğu aşk beni çok etkiledi.

Okurken hiç sıkılmadım diyebilirim, akıcı bir kitaptı. Hardy'nin dilini ve anlatımını sevdim, diğer kitaplarını da okumayı planlıyorum.

Bu arada kitabın 2015 yılında  filmi çıkmış, onu da izledim. Film kitapla bir-iki küçük detay dışında uyumlu gidiyor, güzeldi.

Kitabı okumanızı ve filmini de izlemenizi tavsiye ederim.

Mutlu haftalar
496 syf.
·Puan vermedi
Kitap, 1800'ler Ingiltere'sinde sakin bir köyde çiftlikte geçiyor. Kitaptaki doğa tasvirlerini çok sevdim. Kırsal kesim, çiftlik yaşantısını okumak güzeldi. Altını çizdiğim çok güzel anlatımlar var. Ancak kurguyu sevmedim. Gabriel Oak dışındaki ana karakterleri sevmedim. Okurken içimin bayıldığı çok sıkıcı bulduğum yerler vardı. Yazarın dilini beğendim; fakat kurgunun ilerleyişi çok hoşuma gitmedi.
491 syf.
·32 günde·8/10
Klasik olmayı hak eden başarılı bir eser. Kendi adından gelen bir sakinlik bekliyor okuyucuyu, sonrasında da şaşkınlık. Dram, aşk ve pişmanlık temaları oldukça çarpıcı olarak göze çarpıyor.

Kitabın climax (dönüm noktası) bölümü Fanny'in cenazesinin Batsheaba'nın evinde olduğu gece. Burada ana karakterin bir ölüyle yüzleşmesi ve ölüden daha ölmesi yazarın ustalığının zirve noktası.

Kitap için tek eleştirim açılışın gereksiz uzatılması olabilir. Pastoral dünyaya dalmamız için olsa gerek benzer köy tasvirleri okuyucuyu biraz yoruyor.

200. sayfadan sonra ise kitap size şaşırma sözü veriyor.
496 syf.
·14 günde·Beğendi·9/10
Kitap İngiltere'nin uzak sessiz sakin bir köyünde bir çiftlikte geçiyor. Amcasından miras kalan çiftliğin başına geçen Bathsheba Everdene'nin başından geçen gerek eğlenceli gerek trajik olayları konu alan kitap genel atmosferiyle yormayan, rahat okunan bir roman.

Keyifli okumalar
Topu topu bir tek öbür dünyamız var şurda, onu da hiç yüzünden harcamaya gelmez, bozuk para gibi.
Thomas Hardy
Sayfa 354 - Can Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çılgın Kalabalıktan Uzak
Baskı tarihi:
Ocak 2018
Sayfa sayısı:
496
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750702464
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Far From the Madding Crowd
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Güzel Batsheba Everdene, kendisine miras kalan büyük ve bakımsız çiftliği çekip çevirmek için Weatherbury köyüne gelir. Dürtülerinin etkisiyle hareket eden Batsheba, köydeki üç erkek (atılgan ama sorumsuz Çavuş Troy, saplantılarının tutsağı olan çiftçi William Boldwood, sadık ve becerikli Gabriel Oak) arasında bocalarken, duygusal bir eğitimden geçecektir...

19. yüzyıl sonları İngiltere'sinin kırsal ortamını ustalıkla betimleyen ve Batsheba'nın canlı bir portresini sunan Çılgın Kalabalıktan Uzak, yazarı Thomas Hardy'ye büyük ün kazandırmıştı. Mizahî, melodramatik, pastoral ve trajik öğeleri ustaca harmanlayan roman, Hardy'nin her zamanki ihanet ve aşk acısı temalarını işlemekle birlikte, yazarın en sıcak, en eğlenceli yapıtlarından biridir.

Birçok kez sinema ve televizyona da uyarlanan Çılgın Kalabalıktan Uzak'ı, Nihal Yeğinobalı'nın İngilizce aslından yaptığı çeviriyle sunuyoruz. 

Kitabı okuyanlar 358 okur

  • Deniz koç
  • Demet Eren
  • Tuğçe Karabağ
  • Abdurrahman Oğuzhan DURMAZ
  • Nilay erden
  • Camus
  • Rukiye BURUKOĞLU
  • E.Şirin Sezgin
  • Derya Bastık
  • sude

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.3
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%14.5
25-34 Yaş
%40.6
35-44 Yaş
%34.8
45-54 Yaş
%5.8
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%71.7
Erkek
%28.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.4 (28)
9
%17.6 (23)
8
%18.3 (24)
7
%9.2 (12)
6
%5.3 (7)
5
%1.5 (2)
4
%0.8 (1)
3
%0.8 (1)
2
%0.8 (1)
1
%0