Çimen Türküsü

7,3/10  (8 Oy) · 
14 okunma  · 
5 beğeni  · 
689 gösterim
"Yanımda biri vardı, babamın ruhudur diye düşündüm. Ama rüzgâr birden duruldu, sanki bahar havasıydı. O oradaydı, kollarımı açtım, O'nu buyur ettim. Yirmi altı yıl önce, şubatın üçüncü günüydü. O zaman on altı yaşımdaydım, şimdi kırk ikimdeyim, inancım bir tek gün bile sarsılmadı..."

Bu ay yayınlanan Çimen Türküsü'yle, Truman Capote'nin tüm eserleri ilk kez tek yayınevi çatısı altında toplanmış oluyor. Sel Yayıncılık "Truman Capote" projesiyle, yazarın daha önce yayınlanmış eserlerini yeniden gözden geçirerek ve yayınlanmamış eserlerini Türkçeye kazandırarak, çağdaş dünya edebiyatı yayıncılığı alanında önemli bir başarıya imza attı.

Çimen Türküsü'nün on bir yaşındaki kahramanı Collin Fenwick, annesinin ölümü üzerine babasının iki yaşlı kuzininin yanına gönderilir. Bu eve adım attığı ilk günden itibaren, Collin'in hayatında yeni ve unutulmaz bir dönem başlar.

Çimen Türküsü bir "tutunamayanlar" romanı... Capote'nin o benzersiz şiirsel ve hüzünlü anlatımında bu kez Amerika'nın küçük bir Güney kasabasında yaşayan, birbirinden ilginç kahramanlar, hayatın anlamını doğanın seslerinde ararlar.

İlk yayınlandığında tüm dünyada büyük yankı uyandıran Çimen Türküsü, modern klasikler arasında "Capote" imzasıyla öne çıkıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2010
 • Sayfa Sayısı:
  118
 • ISBN:
  9789755704678
 • Orijinal Adı:
  The Grass Harp
 • Çeviri:
  Filiz Karabey Ofluoğlu
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Peyroux 
 25 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Çimen Türküsü, Truman Capote'nin ikinci romanı. Benim okuduğum üçüncü ve en vasatıydı. Aslında hikaye biraz zayıf kalmış. Karakterler güçlü fakat olay örgüsü kuvvetli değil.
Kısaca konusuna değinirsek;
Collin Fenwik 11 yaşında annesini kaybedince babası büyük bir travma yaşar. Bunun üzerine hala kızları Talbo'lar onu yanlarına alır. Verena ve Dolly 60 yaşlarında birbirine zıt iki kızkardeş ve Catherine adında bir yardımcı-arkadaşlarıyla yaşarlar. Verena'nın çok varlıklı olmasına rağmen paraya olan düşkünlüğü Dolly ve Catherine'nin ona başkaldırıları, sevimli aksi ihtiyarların içinde kalan bir çocuk. Kasabadaki olaylar farklı karakterler sakin bir gidiş.
On altı çocuklu Bayan  İda da farklı bir karakter ve renkti.

Fatih DOĞANCI 
13 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Birkaç huysuz ihtiyarın hayatları boyunca aradıkları mutluluğun aslında yanıbaşlarında olduğunu farketmeleri ve son demlerinde kendi gerçeklikleriyle yüzleşmelerinin hikayesi.Küçük, bazen neşeli ama daha çok hüzünlü bir hikaye..

Kitaptan 9 Alıntı

güzin tanyeri 
20 Haz 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Roman
"Karım Iren eşsiz bir kadındı. Ama gene de dünyamız birleşmemişti, ruhlarımız kaynaşmamıştı. Kollarımda öldü. En son sözüm, mutlu musun Irene demek olmuştu. Seni mutlu edebildim mi? Mutlu; mutlu, mutlu, dedi, son sözleri bu oldu. Kaçamak bir söz! Evet mi demek istedi, yoksa sadece bir yankı gibi benim sözlerimi mi yineliyordu, bir türlü anlayamadım. Onu gerçekten tanıyabilmiş olsaydım anlardım."

Çimen Türküsü, Truman Capote (Sayfa 61 - Can Yayınları, Çev. Filiz Karabey Ofluoğlu)Çimen Türküsü, Truman Capote (Sayfa 61 - Can Yayınları, Çev. Filiz Karabey Ofluoğlu)
Peyroux 
24 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Unutulması gereken şeyleri anımsamak neye yarar ki? İnsanlar bazı şeyleri de içlerinde
saklamalı. Ta içinizde, derindeki kendiniz, işte sizin iyi yanınız budur.

Çimen Türküsü, Truman Capote (Sayfa 68 - Can Yayınları)Çimen Türküsü, Truman Capote (Sayfa 68 - Can Yayınları)
Peyroux 
24 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

O buz gibi mezar taşı, anamı babamı tanıdığım, bildiğim zamanlara, onların canlılığına ne kadar yabancıydı.

Çimen Türküsü, Truman Capote (Sayfa 87 - Can Yayınları)Çimen Türküsü, Truman Capote (Sayfa 87 - Can Yayınları)
Peyroux 
24 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Bence de bu bir düş. Bayan Verena, ama düş kurmayan insanlar terlemeyen insanlar gibidir, içlerinde bir yığın zehir birikir

Çimen Türküsü, Truman Capote (Sayfa 130 - Can Yayınları)Çimen Türküsü, Truman Capote (Sayfa 130 - Can Yayınları)

Belki de hiçbirimizin kendimize ait bir yerimiz yoktur. Ama bir yerde belki de bizim için bir yer olduğunu biliriz. O yeri bulur da bir an için orada yaşayabilirsek, kendimizi şanslı sayabiliriz. Belki sizin yeriniz burasıdır.

Çimen Türküsü, Truman CapoteÇimen Türküsü, Truman Capote
Fatih DOĞANCI 
 06 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Sevmek
"Bir yaprak, bir avuç tohum...İlk önce bunlarla başlayın.Sevmek nedir biraz öğrenin.Önce bir yaprağı, yağmurun yağışını sevin,sonra da o bir tek yaprağın size neler öğrettiğini, yağmurun içinizde neler yarattığını duyup anlayabilecek bir insanı sevin.Kolay bir iş değil, biliyorum.Belki bir ömür boyunca sürer. Benim de öyle oldu ya zaten, ama gene de istediğime erişemedim, sadece istediğimin ne kadar gerçek olduğunu biliyorum: tabiatın bir hayatlar bütünü olduğu gibi, sevmenin de bir sevmeler bütünü olduğunu anladım."

Çimen Türküsü, Truman Capote (Sayfa 51 - Sel Yayıncılık)Çimen Türküsü, Truman Capote (Sayfa 51 - Sel Yayıncılık)
Peyroux 
24 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

«Geceden söz edin. Bakın, ay doğmadı, ondan söz edin. Neden söz ettiğinizin önemi yok ki, önemli olan söylenirken duyulan güven, dinlenirken duyulan anlayıştır."

Çimen Türküsü, Truman Capote (Sayfa 61 - Can Yayınları)Çimen Türküsü, Truman Capote (Sayfa 61 - Can Yayınları)

Bazı insanlar vardır, sanki odadaki bir eşya, yahut köşedeki bir gölgecik gibi bir tarafa sinip, adeta varlıklarını hissettirmezler, kendilerince saklanırlar.

Çimen Türküsü, Truman Capote (Sayfa 7)Çimen Türküsü, Truman Capote (Sayfa 7)
Peyroux 
24 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Bugün bile, geçmişe ait nice şeylerin yok olmasına karşın, ocakta rüzgâr, mutfakta
kış konaklarken bile, bu boy ölçüsü yarıkları hâlâ,birer tanık gibi kapıda kalmıştır.

Çimen Türküsü, Truman Capote (Sayfa 15 - Can Yayınları)Çimen Türküsü, Truman Capote (Sayfa 15 - Can Yayınları)