Çimen Türküsü

7,6/10  (9 Oy) · 
20 okunma  · 
6 beğeni  · 
723 gösterim
"Yanımda biri vardı, babamın ruhudur diye düşündüm. Ama rüzgâr birden duruldu, sanki bahar havasıydı. O oradaydı, kollarımı açtım, O'nu buyur ettim. Yirmi altı yıl önce, şubatın üçüncü günüydü. O zaman on altı yaşımdaydım, şimdi kırk ikimdeyim, inancım bir tek gün bile sarsılmadı..."

Bu ay yayınlanan Çimen Türküsü'yle, Truman Capote'nin tüm eserleri ilk kez tek yayınevi çatısı altında toplanmış oluyor. Sel Yayıncılık "Truman Capote" projesiyle, yazarın daha önce yayınlanmış eserlerini yeniden gözden geçirerek ve yayınlanmamış eserlerini Türkçeye kazandırarak, çağdaş dünya edebiyatı yayıncılığı alanında önemli bir başarıya imza attı.

Çimen Türküsü'nün on bir yaşındaki kahramanı Collin Fenwick, annesinin ölümü üzerine babasının iki yaşlı kuzininin yanına gönderilir. Bu eve adım attığı ilk günden itibaren, Collin'in hayatında yeni ve unutulmaz bir dönem başlar.

Çimen Türküsü bir "tutunamayanlar" romanı... Capote'nin o benzersiz şiirsel ve hüzünlü anlatımında bu kez Amerika'nın küçük bir Güney kasabasında yaşayan, birbirinden ilginç kahramanlar, hayatın anlamını doğanın seslerinde ararlar.

İlk yayınlandığında tüm dünyada büyük yankı uyandıran Çimen Türküsü, modern klasikler arasında "Capote" imzasıyla öne çıkıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2010
 • Sayfa Sayısı:
  118
 • ISBN:
  9789755704678
 • Orijinal Adı:
  The Grass Harp
 • Çeviri:
  Filiz Karabey Ofluoğlu
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

'Sevmekten söz ediyoruz' dedi. 'Bir yaprak, bir avuç tohum... İlk önce bunlarla başlayın. Sevmek nedir biraz öğrenin. Önce bir yaprağı, yağmurun yağışını, sonra o bir tek yaprağın size neler öğrettiğini, yağmurun içinizde neler yarattığını duyup anlayabilecek bir insan sevin. Kolay iş değil, biliyorum. Belki bir ömür boyu sürer. Bana da öyle oldu ya zaten, ama gene de istediğimi erişemedim, sadece istediğimin ne kadar gerçek olduğunu biliyorum: Doğanın bir yaşam dizisi olduğu gibi, sevmenin de bir sevgi dizisi olduğunu anladım.'