Çin Seddi'nin İnşası

·
Okunma
·
Beğeni
·
1528
Gösterim
Adı:
Çin Seddi'nin İnşası
Baskı tarihi:
Ekim 2013
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055150471
Kitabın türü:
Çeviri:
Yekta Majiskül
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altıkırkbeş Yayınları
Kapak tasarımından, çevrilmemiş metinlerin araştırılıp dilimize kazandırılmasına ve Kafka hakkında pek kaleme alınmayan ek metinlerin sunumuna kadar " Altıkırkbeş K. Derisi " Kafka okurlarının ayrı bir ilgisini çekiyor. Seri K. ekibi çalışmalarına Çin Seddi'nin İnşası ile devam ediyor !
(Tanıtım Bülteninden)
119 syf.
·4 günde
"Kadıköy'ün yağmurlu ve puslu sokaklarında hazırlanan bu kitap sizi uçurumdan aşağı atabilecek güce sahip olabilir." demiş yayıncı kitabın tanıtımında, çok güzel bir cümle ama başka bir eseri için kullanılsaydı keske. Altı hikaye ve sonunda Kafka'nin iş hayatı bölümünden oluşan derleme kitap, beni en fazla şarampole yuvarlar. Buna sebep hikayelerin sade, süslü anlatımdan uzak olması değil tabi, daha önce İş Kültür Yayınlarının derlediği Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler kitabını okumuş olmanın verdiği bir beklentiydi belki, ki ben o kitaptaki hikayeleri en az romanları kadar beğenmiştim. Bu kitapta yer alan hikayeler ise şunlar;
Çin Seddinin İnşası
Avcı Gracchus
Bir Çiftlik Savunmasından Sahneler
Kalda Hattından Anılar
Karı Koca
Blumfeld, Orta Yaşlı Bir Bekar
İlk hikaye olan Çin Seddinin İnşası, sözde Çin halkını Kuzeyli barbar kavimlerden! korumak için yapımına başlanan ama bir türlü bitirilemeyen ve setti aralıklarla yapan bir idarenin Çin halkını bu korku ve set ile öyaladığını anladım ben.
Diğer hikayelerde Kafka yine yalnızlık, mutsuzluk gibi duygularla yarattığı ilginç karakterler ve olaylardan oluşan hikayeler. Avcı Gracchus ve son hikayeyi daha çok beğendim diye bilirim. Son olarakta yayıncı bir sürpriz yapıp kitabın son bölümünde Kafka'nin iş hayatından bahsetmiş, bu bölümde Kafka'yi daha iyi tanıma adına güzel.
112 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kafka’nın hikaye kitaplarından biri. Kitaba ismini veren “Çin Seddi’nin İnşaatı” hikayesi büyük ihtimalle Çin kültürünü araştırmasıyla yazılmış bir eser diye düşünüyorum çok iyi yansıtmış.
"Bizim ülkemiz o kadar kocamandır ki, onun büyüklüğünü hiç bir peri masalı yeterince anlatamaz. Gök bile onun üzerini zar zor örtebiliyor"
*
Bu sözleri, Franz Kafka'nın "Çin Seddi" öyküsünün anlatıcısı söyler.
Gök Tanrı'nın kubbesini kurmakta zorlandığı bu muazzam coğrafi alana insanoğlunun bir baştan bir başa duvar çekmesi kolay mı? ( En önemlisi de çektirene bakmalı  )
*
Kısaca konudan bahsedecek olursam. Çin imparatorluğundaki yönetim anlayışındaki halkın yöneticilere bağlılığından ve insanların var olmayan bir sisteme inanmasından bahsediyor ( Ne kadar tanıdık geldi )
Diğer hikayelere gelince Kafka tarzı değişmiyor. Her zamanki karamsarlık , yalnızlık , insanlardan uzaklaşma gibi temaları hissediyorsunuz. Hikayelerde mitolojinin etkisi görülüyor ben özellikle Karı Koca , Avcı Grachus adlı iki hikayeyi çok sevdim.
Bahsetmek istediğim öykü ise Avcı Grachus.
Kafka giriş kısmında uzunca bir tasvir girişimde bulunmuş bu hikâyede. Avcı Gracchus bir dağkeçisinin cazibesine kapılıp peşinden koştururken kayalıklara yuvarlanıp ölüyor. Tabutunu taşıyan tekne bir yanlışlık sonucu gideceği yere bir türlü ulaşamıyor. En sonunda bir limana getiriliyor. Öykü burada ölü avcı ile bir adamın sohbetiyle başlıyor aslında.
Avcı ölmüştür ama ölmemiştir…
Kafka tavsiye edilmez okunur ;)
112 syf.
·3 günde·7/10
Çin Seddi'nin inşa sürecinin topluma, kültüre, kuşaklara ve diğer sosyolojik kavramlara tesirinin anlatılmaya çalışıldığı sonra, okurun zihninde Çin kültürünün şekil alması falan derken bu kültürün zihinde canlanması kalitesi, yazarın bu kültür hakkında bildikleriyle sınırlı, nerden bakarsanız. Keşke Kafka, bu Çin kültürü temalı hikaye kaygısına hiç düşmeseydi. ''Ben set inşa edildiği sıralarda ve daha sonraları yalnızca mukayeseli kavimler tarihi çalıştım'' demesi de yazarın okur zihninde oldukça soru işareti bırakırken sonra sonra efendim yalan söylemeyeceğim hani, asıl can alıcı nokta neresiydi, ben nerede neyi kaçırdım bilemiyorum.
Sonra inkar da etmeyeceğim diğer hikayeler dahiyane, bu Blumfeld hikayesi yarım kalmış ve finali gerçekten merak ediliyor ne oldu o toplara falan...
Bu hikaye kitabı önerilir. Kafka'dır bu, ne olursa olsun edebi özelliği hakkında menfi konuşmak olmaz...
112 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Franz Kafka'nın Çin Seddi'nin inşası hakkında öykü ile başlayan ve içinde güzel öyküler bulunduran kısa ama akıcı bir kitap. Öyküleri beğenerek okuyacağınızı düşünüyorum. Kitabın son kısmında Kafka'nın iş hayatını anlatan kısa bölümü de Kafka'nın kişiliği hakkında küçük ipuçları barındırmakta iyi okumalar.
Memleketimin dağlarında yaşamaktan başka şey istemeyen ben, işte böyle yeryüzündeki tüm memleketleri dolaşır oldum.
Franz Kafka
Sayfa 30 - Altıkırkbeş Yayınları 1. Baskı 2013
Hukuk doktorasını tamamladıktan sonra, Kafka'nın yaptığı ilk iş tatile çıkmak oldu.
Franz Kafka
Sayfa 103 - Altıkırkbeş Yayınları 1. Baskı 2013
Demek ki sadece ben, bir tek ben kalmıştım geriye harekete geçmek için...
Franz Kafka
Sayfa 67 - Altıkırkbeş Yayınları 1. Baski 2013
Baştaki amir bir kişiyi küçümsediği anda, diğer memurlarda o kişiyi ellerinden geldiğince küçümseyip ezmeye çalışır.
Franz Kafka
Sayfa 92 - Altıkırkbeş Yayınları 1. Baskı 2013
Ellerine her fırsat geçtiğinde gerçekleri söylemek gibi bir huyları vardı. Bunu da, gözlerini faltaşı gibi açıp dimdik suratıma bakarken yapıyorlardı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çin Seddi'nin İnşası
Baskı tarihi:
Ekim 2013
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055150471
Kitabın türü:
Çeviri:
Yekta Majiskül
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altıkırkbeş Yayınları
Kapak tasarımından, çevrilmemiş metinlerin araştırılıp dilimize kazandırılmasına ve Kafka hakkında pek kaleme alınmayan ek metinlerin sunumuna kadar " Altıkırkbeş K. Derisi " Kafka okurlarının ayrı bir ilgisini çekiyor. Seri K. ekibi çalışmalarına Çin Seddi'nin İnşası ile devam ediyor !
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 102 okur

 • G.
 • Gamze
 • Necip Benhur
 • Nilsu Öceş
 • damla nur erçin
 • Kin Yas
 • Ayhan Görgü
 • İris
 • Ayşe Demirr
 • Yalın

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%8.8
18-24 Yaş
%23.5
25-34 Yaş
%35.3
35-44 Yaş
%23.5
45-54 Yaş
%2.9
55-64 Yaş
%2.9
65+ Yaş
%2.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%39.7
Erkek
%60.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20 (5)
9
%4 (1)
8
%16 (4)
7
%32 (8)
6
%8 (2)
5
%12 (3)
4
%8 (2)
3
%0
2
%0
1
%0