Çin Seddi'nin İnşası

7,6/10  (5 Oy) · 
33 okunma  · 
3 beğeni  · 
775 gösterim
Kapak tasarımından, çevrilmemiş metinlerin araştırılıp dilimize kazandırılmasına ve Kafka hakkında pek kaleme alınmayan ek metinlerin sunumuna kadar " Altıkırkbeş K. Serisi " Kafka okurlarının ayrı bir ilgisini çekiyor. Seri K. ekibi çalışmalarına Çin Seddi'nin İnşası ile devam ediyor !
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9786055150471
 • Çeviri:
  Yekta Majiskül
 • Yayınevi:
  Altıkırkbeş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Songül Özcan 
19 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Kafka’nın hikaye kitaplarından biri. Kitaba ismini veren “Çin Seddi’nin İnşaatı” hikayesi büyük ihtimalle Çin kültürünü araştırmasıyla yazılmış bir eser diye düşünüyorum çok iyi yansıtmış.
"Bizim ülkemiz o kadar kocamandır ki, onun büyüklüğünü hiç bir peri masalı yeterince anlatamaz. Gök bile onun üzerini zar zor örtebiliyor"
*
Bu sözleri, Franz Kafka'nın "Çin Seddi" öyküsünün anlatıcısı söyler.
Gök Tanrı'nın kubbesini kurmakta zorlandığı bu muazzam coğrafi alana insanoğlunun bir baştan bir başa duvar çekmesi kolay mı? ( En önemlisi de çektirene bakmalı  )
*
Kısaca konudan bahsedecek olursam. Çin imparatorluğundaki yönetim anlayışındaki halkın yöneticilere bağlılığından ve insanların var olmayan bir sisteme inanmasından bahsediyor ( Ne kadar tanıdık geldi )
Diğer hikayelere gelince Kafka tarzı değişmiyor. Her zamanki karamsarlık , yalnızlık , insanlardan uzaklaşma gibi temaları hissediyorsunuz. Hikayelerde mitolojinin etkisi görülüyor ben özellikle Karı Koca , Avcı Grachus adlı iki hikayeyi çok sevdim.
Bahsetmek istediğim öykü ise Avcı Grachus.
Kafka giriş kısmında uzunca bir tasvir girişimde bulunmuş bu hikâyede. Avcı Gracchus bir dağkeçisinin cazibesine kapılıp peşinden koştururken kayalıklara yuvarlanıp ölüyor. Tabutunu taşıyan tekne bir yanlışlık sonucu gideceği yere bir türlü ulaşamıyor. En sonunda bir limana getiriliyor. Öykü burada ölü avcı ile bir adamın sohbetiyle başlıyor aslında.
Avcı ölmüştür ama ölmemiştir…
Kafka tavsiye edilmez okunur ;)

Halil Korkut 
26 May 23:02 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Çin Seddi'nin inşa sürecinin topluma, kültüre, kuşaklara ve diğer sosyolojik kavramlara tesirinin anlatılmaya çalışıldığı sonra, okurun zihninde Çin kültürünün şekil alması falan derken bu kültürün zihinde canlanması kalitesi, yazarın bu kültür hakkında bildikleriyle sınırlı, nerden bakarsanız. Keşke Kafka, bu Çin kültürü temalı hikaye kaygısına hiç düşmeseydi. ''Ben set inşa edildiği sıralarda ve daha sonraları yalnızca mukayeseli kavimler tarihi çalıştım'' demesi de yazarın okur zihninde oldukça soru işareti bırakırken sonra sonra efendim yalan söylemeyeceğim hani, asıl can alıcı nokta neresiydi, ben nerede neyi kaçırdım bilemiyorum.
Sonra inkar da etmeyeceğim diğer hikayeler dahiyane, bu Blumfeld hikayesi yarım kalmış ve finali gerçekten merak ediliyor ne oldu o toplara falan...
Bu hikaye kitabı önerilir. Kafka'dır bu, ne olursa olsun edebi özelliği hakkında menfi konuşmak olmaz...

Kitaptan 7 Alıntı

Düşünme gücümün bana çizdiği sınırlar gerçekten pek dar, oysa bu konuda alınması gereken yol neredeyse sonsuz.

Çin Seddi'nin İnşası, Franz KafkaÇin Seddi'nin İnşası, Franz Kafka
Aslı T. 
13 Haz 18:15 · Kitabı okudu · Beğendi

O dönemde pek çok kişi, hatta ekâbir takımından olanlar bile gizli bir ilkeyi benimsemişti, denildiğine göre, yöneticilerin buyruklarını olanca gücünle anlamaya çabala ama bir çizgiye dek, bu çizgiye dayandığında düşünmeyi bırak! Aslında akla çok uygun bir ilkeydi bu, daha sonraları sık sık yinelenen bir kıyaslama yoluyla daha da ayrıntılı olarak yorumu yapılmıştı: Düşünmeyi sana zarar verebileceği için bırakma, sana zarar verebileceği mutlak bir kesinlik değildir. Üstelik söz konusu olan sana zarar verip vermemesi de değildir. Çünkü sen bahar mevsimindeki bir nehir gibisin, mevsim bahara döndüğünde kabarır, büyüyüp güçlenerek uzun kıyılar boyunca toprağı gücünle besler, denizin içine dek varlığını korursun ve deniz tarafından hoşnutlukla karşılanırsın. Yöneticilerin buyrukları üzerine düşünebileceğin çizgi işte burasıdır. Derken nehir birden taşar, kıyılarını sel baskınlarına uğratır, eski biçimi kaybolur, yokuş aşağı akışı yavaşlar, yazgısına karşı durarak ülke içinde göller oluşturur, kıra bayıra zarar verir, yine de hep bu genişlikle akarak kendini koruyamaz, gerisin geri kıyılarına döner, hatta peşi sıra gelen yaz mevsiminde kurumaya yüz tutar, acınacak ölçüde suyu çekilir. Yöneticilerin buyrukları üzerine düşünürken sakın bu çizgiye dek gelme!

Çin Seddi'nin İnşası, Franz Kafka (Sayfa 14 - ALTIKIRKBEŞ YAYIN)Çin Seddi'nin İnşası, Franz Kafka (Sayfa 14 - ALTIKIRKBEŞ YAYIN)
AYŞEGÜL ÇALIŞKAN 
15 May 19:00 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Havada uçuşan toz misali şımarık insan varlığı hiçbir bağa katlanamaz bu varlık kendisini bir yere bağladığı anda kısa süre sonra bu bağları sarsmaya koyulur, seddi de zincirleri de, sonuçta kendisini de parçalayarak dört bir yana fırlatır.

Çin Seddi'nin İnşası, Franz Kafka (Sayfa 13 - Seri k)Çin Seddi'nin İnşası, Franz Kafka (Sayfa 13 - Seri k)
AYŞEGÜL ÇALIŞKAN 
15 May 23:02 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kalp
Çünkü ölüme kavuşmayı dünden hazır demir sobayı yakmaya cesaret edemiyorum.

Çin Seddi'nin İnşası, Franz Kafka (Sayfa 52 - Seri k)Çin Seddi'nin İnşası, Franz Kafka (Sayfa 52 - Seri k)
AYŞEGÜL ÇALIŞKAN 
15 May 19:40 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Sevgi
Çünkü sen bahar mevsimindeki bir nehir gibisin,mevsim bahara döndüğünde kabarır, büyüyüp güçlenerek uzun kıyılar boyunca toprağı gücünle besler, denizin içine dek varlığını korursun ve deniz tarafından hoşnutlukla karşılaşırsın.

Çin Seddi'nin İnşası, Franz Kafka (Sayfa 14 - Seri k)Çin Seddi'nin İnşası, Franz Kafka (Sayfa 14 - Seri k)
Hakan Kalafat 
27 Eki 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İşittiklerimiz sayılamayacak kadar çoktu ama bunlardan kesin bir şey çıkaramıyorduk.

Çin Seddi'nin İnşası, Franz Kafka (Sayfa 18 - Altıkırkbeşyayın)Çin Seddi'nin İnşası, Franz Kafka (Sayfa 18 - Altıkırkbeşyayın)