Çin Seddi'nin İnşası

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.728
Gösterim
Adı:
Çin Seddi'nin İnşası
Baskı tarihi:
Ekim 2013
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055150471
Kitabın türü:
Çeviri:
Yekta Majiskül
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altıkırkbeş Yayınları
Kapak tasarımından, çevrilmemiş metinlerin araştırılıp dilimize kazandırılmasına ve Kafka hakkında pek kaleme alınmayan ek metinlerin sunumuna kadar " Altıkırkbeş K. Derisi " Kafka okurlarının ayrı bir ilgisini çekiyor. Seri K. ekibi çalışmalarına Çin Seddi'nin İnşası ile devam ediyor !
(Tanıtım Bülteninden)
119 syf.
·4 günde
"Kadıköy'ün yağmurlu ve puslu sokaklarında hazırlanan bu kitap sizi uçurumdan aşağı atabilecek güce sahip olabilir." demiş yayıncı kitabın tanıtımında, çok güzel bir cümle ama başka bir eseri için kullanılsaydı keske. Altı hikaye ve sonunda Kafka'nin iş hayatı bölümünden oluşan derleme kitap, beni en fazla şarampole yuvarlar. Buna sebep hikayelerin sade, süslü anlatımdan uzak olması değil tabi, daha önce İş Kültür Yayınlarının derlediği Ceza Kolonisinde ve Diğer Öyküler kitabını okumuş olmanın verdiği bir beklentiydi belki, ki ben o kitaptaki hikayeleri en az romanları kadar beğenmiştim. Bu kitapta yer alan hikayeler ise şunlar;
Çin Seddinin İnşası
Avcı Gracchus
Bir Çiftlik Savunmasından Sahneler
Kalda Hattından Anılar
Karı Koca
Blumfeld, Orta Yaşlı Bir Bekar
İlk hikaye olan Çin Seddinin İnşası, sözde Çin halkını Kuzeyli barbar kavimlerden! korumak için yapımına başlanan ama bir türlü bitirilemeyen ve setti aralıklarla yapan bir idarenin Çin halkını bu korku ve set ile öyaladığını anladım ben.
Diğer hikayelerde Kafka yine yalnızlık, mutsuzluk gibi duygularla yarattığı ilginç karakterler ve olaylardan oluşan hikayeler. Avcı Gracchus ve son hikayeyi daha çok beğendim diye bilirim. Son olarakta yayıncı bir sürpriz yapıp kitabın son bölümünde Kafka'nin iş hayatından bahsetmiş, bu bölümde Kafka'yi daha iyi tanıma adına güzel.
112 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kafka’nın hikaye kitaplarından biri. Kitaba ismini veren “Çin Seddi’nin İnşaatı” hikayesi büyük ihtimalle Çin kültürünü araştırmasıyla yazılmış bir eser diye düşünüyorum çok iyi yansıtmış.
"Bizim ülkemiz o kadar kocamandır ki, onun büyüklüğünü hiç bir peri masalı yeterince anlatamaz. Gök bile onun üzerini zar zor örtebiliyor"
*
Bu sözleri, Franz Kafka'nın "Çin Seddi" öyküsünün anlatıcısı söyler.
Gök Tanrı'nın kubbesini kurmakta zorlandığı bu muazzam coğrafi alana insanoğlunun bir baştan bir başa duvar çekmesi kolay mı? ( En önemlisi de çektirene bakmalı  )
*
Kısaca konudan bahsedecek olursam. Çin imparatorluğundaki yönetim anlayışındaki halkın yöneticilere bağlılığından ve insanların var olmayan bir sisteme inanmasından bahsediyor ( Ne kadar tanıdık geldi )
Diğer hikayelere gelince Kafka tarzı değişmiyor. Her zamanki karamsarlık , yalnızlık , insanlardan uzaklaşma gibi temaları hissediyorsunuz. Hikayelerde mitolojinin etkisi görülüyor ben özellikle Karı Koca , Avcı Grachus adlı iki hikayeyi çok sevdim.
Bahsetmek istediğim öykü ise Avcı Grachus.
Kafka giriş kısmında uzunca bir tasvir girişimde bulunmuş bu hikâyede. Avcı Gracchus bir dağkeçisinin cazibesine kapılıp peşinden koştururken kayalıklara yuvarlanıp ölüyor. Tabutunu taşıyan tekne bir yanlışlık sonucu gideceği yere bir türlü ulaşamıyor. En sonunda bir limana getiriliyor. Öykü burada ölü avcı ile bir adamın sohbetiyle başlıyor aslında.
Avcı ölmüştür ama ölmemiştir…
Kafka tavsiye edilmez okunur ;)
112 syf.
·12 günde·9/10
Eksiksiz, kusursuz hatta fazlasıyla birlikte tam bir Kafka kitabı. Kitaptan önce 6:45 yayınlarının hakkında bir kaç şey söylemek istedim. Kitabın künyesinde hani şu “izinsiz alıntı yapmayınız” olan bir paragraf dolusu okunmayan cümle var ya; 6:45 ‘te, künyedeki yazıyı sadece ben okumadım. Aynı zamanda LinkedIn hesabımdan da paylaştım. Çünkü özgünlük, ancak bu kadar güzel bir şey olabilir. Daha da ileriye gidecek olursam, Kafka ile künyeyi okumak için muhakkak bu kitaba sahip olmalısınız.

Gelelim kitaba; en çarpıcı öykü tabii ki kitaba ismini veren Çin Seddi’nin inşası. Detaylar o derece hayret uyandırıcı ki, zannedersiniz Kafka bir dönem işi gücü bırakmış, zaman tünelinden o döneme geçmiş, görmüş ve yazmış. Derinlik muhteşemdi. Tabii ki diğer öyküler onu gölgede bırakamıyor. Tam bir yol kitabı. Fazla sayfalı değil, sürükleyici, kopukluklar bile bir şekilde bağlanmış...(ve Kafka)...daha ne olsun!
112 syf.
·3 günde·7/10
Çin Seddi'nin inşa sürecinin topluma, kültüre, kuşaklara ve diğer sosyolojik kavramlara tesirinin anlatılmaya çalışıldığı sonra, okurun zihninde Çin kültürünün şekil alması falan derken bu kültürün zihinde canlanması kalitesi, yazarın bu kültür hakkında bildikleriyle sınırlı, nerden bakarsanız. Keşke Kafka, bu Çin kültürü temalı hikaye kaygısına hiç düşmeseydi. ''Ben set inşa edildiği sıralarda ve daha sonraları yalnızca mukayeseli kavimler tarihi çalıştım'' demesi de yazarın okur zihninde oldukça soru işareti bırakırken sonra sonra efendim yalan söylemeyeceğim hani, asıl can alıcı nokta neresiydi, ben nerede neyi kaçırdım bilemiyorum.
Sonra inkar da etmeyeceğim diğer hikayeler dahiyane, bu Blumfeld hikayesi yarım kalmış ve finali gerçekten merak ediliyor ne oldu o toplara falan...
Bu hikaye kitabı önerilir. Kafka'dır bu, ne olursa olsun edebi özelliği hakkında menfi konuşmak olmaz...
112 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Franz Kafka'nın Çin Seddi'nin inşası hakkında öykü ile başlayan ve içinde güzel öyküler bulunduran kısa ama akıcı bir kitap. Öyküleri beğenerek okuyacağınızı düşünüyorum. Kitabın son kısmında Kafka'nın iş hayatını anlatan kısa bölümü de Kafka'nın kişiliği hakkında küçük ipuçları barındırmakta iyi okumalar.
"Baştaki amir bir kişiyi küçümsediği anda, diğer memurlarda o kişiyi ellerinden geldiğince küçümseyip ezmeye çalışır."
Franz Kafka
*Altıkırkbeş Yayın

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çin Seddi'nin İnşası
Baskı tarihi:
Ekim 2013
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055150471
Kitabın türü:
Çeviri:
Yekta Majiskül
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altıkırkbeş Yayınları
Kapak tasarımından, çevrilmemiş metinlerin araştırılıp dilimize kazandırılmasına ve Kafka hakkında pek kaleme alınmayan ek metinlerin sunumuna kadar " Altıkırkbeş K. Derisi " Kafka okurlarının ayrı bir ilgisini çekiyor. Seri K. ekibi çalışmalarına Çin Seddi'nin İnşası ile devam ediyor !
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 135 okur

  • Olvidò Todo
  • Mills Brown
  • Barış Güngör
  • RECEP YÜKSEL
  • Ilker çiçek
  • UTKU YASEMİN YILMAZ
  • Arda ÖS
  • Deli Mahmut
  • Gülden Kalın
  • büşra

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%0
13-17 Yaş
%8.8
18-24 Yaş
%23.5
25-34 Yaş
%35.3
35-44 Yaş
%23.5
45-54 Yaş
%2.9
55-64 Yaş
%2.9
65+ Yaş
%2.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%39.7
Erkek
%60.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.2 (6)
9
%12.1 (4)
8
%12.1 (4)
7
%33.3 (11)
6
%9.1 (3)
5
%9.1 (3)
4
%6.1 (2)
3
%0
2
%0
1
%0