Cinayet Alfabesi (Tam Metin)

·
Okunma
·
Beğeni
·
10,6bin
Gösterim
Adı:
Cinayet Alfabesi
Alt başlık:
Tam Metin
Baskı tarihi:
12 Kasım 2018
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752124547
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Cinayet Alfabesi
Cinayet Alfabesi
Əlifba Sırası ilə Qətl
The ABC Murders
The ABC Murders
Alfabe sırasına göre kurbanlarını öldüren seri katil, cesetlerin yanına ABC tren yolları tarifesini bırakmaktadır... Aynı zamanda cinayetleri işleyeceği mekânları Hercule Poirot’ya önceden haber vererek deneyimli dedektifle dalga geçmektedir. Fakat Poirot adı geçen yerlere ulaşmakta her zaman gecikir. Bu psikopatın düşüncelerinden ve cinayet metodundan fazlasıyla etkilenen Poirot, Hastings ve Japp’ın yardımıyla İngiltere’de enine boyuna seyahat ederek bu acımasız katilin izini bulmaya karar verir.
256 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
.
Nefis bir Agatha Cristie kitabı okudum. Meşhur dedektifimiz Hercule Poriot kıvrak zekasıyla kitabın sonuna damgasını vuruyor. Severek okuduğum bir kitap oldu. Arada polisiye okumak insanı rahatlatan, dinlendiren bir şey bence.
.
174 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Cinayet Alfabesi

Bir Hercule Poirot macerası

Belçikalı dedektifimiz Hercule Poirot'un canı sıkılmaktadır. Şöyle esaslı bir olay olsa da kafayı çalıştırsam diye düşünmektedir.

Körün istediği bir göz Allah vermiş iki göz misali istediği olay eline bir mektup geçmesiyle başlar.

Bir yerde bir cinayet işlenince orada bir kaç kişi bulunur, akrabalar, tanıdıklar, komşular vesaire gibi. Aralarından kimin daha çok çıkarı varsa baş şüpheli odur ve olay çözülür genellikle. Bu kez bir seri katille karşı karşıyayız. Sıradan insanları öldüren ve Hiç bir çıkarı olmayan bir manyak. Ve bir meydan okuma Hercule Poirot'a, mektuplar göndererek cinayetin işleneceği kasaba ve günü bildiren. Farklı yerler ve birbiriyle hiç bir ilişkisi olmayan kurbanlar, haliyle çözmesi zor bir olay.

Aslına bakarsanız buna benzer bir film izlemiştim. Bu yüzden sonu şaşırtıcı gelmedi bana. Ama ilk defa böyle bir şeyle karşılaşan için sonu şaşırtıcı bir eser. Okumanızı tavsiye ederim. Özellikle polisiye sevenlere.Keyifli Okumalar...
256 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Agatha christe'nın okudugum ilk kitabi ve kesinlikle son olmayacak. Kitabi çok beğendim. Polisiyenin kraliçesi diye boşuna dememisler Agatha teyzeye:))
Son zamanlarda Agatha ismini çok duyunca 3 kitabini aldım. Ve okumaya aldıklarım arasından ismi en cool olanı seçtim "Cinayet Alfabesi" :))

Alfabe sırasına göre cinayet işleyen bir seri katil ve onun peşine düşen dedektif Poirot. Seri katilimiz işleyecegi cinayetleri mekan ve gün belirterek mektupla dedektifimiz Hercule Poirota bildirir ve ayni zamanda çok ukala olup gönderdiği her mektupta dedektifimizle dalga geçer.
Kitabin ortalarında katili bulduğumu sanmıştım, bu kadar kolay olmamalıydı katili bulmak diye söylendim ve niçin cinayetleri işlediğini öğrenmek için okumaya devam ettim. Çokta güzel yanıldım :) katil aklımda olmayan birisi çıktı. Sonlara dogru artık herkesten şüpheleniyorsunuz. Ve Poirot cinayeti zekasıyla güzelce aydınlatınca kitabin kurgusuna hayran kalıyorsunuz. Çok sevdiğim bir polisiye romanı oldu. Biran önce Agatha christe nin diğer kitaplarini da okumak istiyorum.
174 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Alfabe sırasına göre kurbanlarını öldüren seri katil, cesetlerin yanına ABC tren yolları tarifesini bırakmaktadır. Aynı zamanda cinayetleri işleyeceği mekanları Hercule Poirot’ya önceden haber vererek deneyimli dedektifle dalga geçmektedir. Fakat Poirot adı geçen yerlere ulaşmakta her zaman gecikir. Bu psikopatın düşüncelerinden ve cinayet metodundan fazlasıyla etkilenen Poirot, Hastings ve Japp’ın yardımıyla İngiltere’de enine boyuna seyahet ederek bu acımasız katilin izini bulmaya karar verir.
256 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Uzun zamandır Agatha Christie okumuyordum, nasıl özlediğimi kitabı bir çırpıda bitiriverince anladım.

- Olay, Dedektif Hercule Poirot’a ABC imzalı bir mektubun ulaşmasıyla başlıyor.
- Her gelen mektuptan sonra alfabetik sıraya göre bir cinayet işleniyor. Katil imza olarak cesedin yanına bir ABC tren yolları tarifesi bırakıyor.
- Kitapta Dedektif Poirot, arkadaşı Yüzbaşı Hastings ve Müfettiş Crome’nin cinayetler olmadan katili yakalayabilmek için İngiltere sokaklarını didik didik araması anlatılıyor.
- Olaylar bir ara o kadar kızışıyor ki kimi katil sanacağınızı şaşırıyorsunuz.


* Agatha Christie’nin her kitabında olduğu gibi sizi yine muhteşem bir olay örgüsü, sonu tahmin edilemez bir hikaye bekliyor. Polisiye, dedektiflik tarzında kitapları seviyorsanız muhakkak okumanızı tavsiye ederim.
174 syf.
·4 günde·8/10 puan
Açıkçası bu kitap okuduğum ilk polisiye kitapti..kitap çok kalın olmamasına rağmen heyecanla katilin kim olduğunu bekledim(hatta birara hiç ogrenemeyecegim sandim:))Tıpkı psikolojik gerilim filmlerinde olduğu gibi ben yine yanlış insanın günahın girdim:ya da sanırım yazarın kurnazligina maruz kaldım ..Beni tuzağa düşürdü:)Neyse arkadaşlar ben katili söyleyip dusmanliginizi kazanmadan incelememe son versem iyi olacak..keyifli okumalar:)
174 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Agatha Christie'nin ilk okuduğum kitabı olmasına rağmen en beğendiğim kitaplarından biridir. Olayın kurgusu bana çok ilginç ve etkileyici gelmişti. Agatha Christie'ye bu kitapla başladım ve hayranlığım giderek de arttı. Herkesin okumasını da tavsiye edeceğim bir kitap.
256 syf.
·3 günde·10/10 puan
Alfabe sırasına göre kurbanlarını öldüren seri katil, cesetlerin yanına ABC tren yolları tarifesini bırakmaktadır... Aynı zamanda cinayetleri işleyeceği mekanları Hercule Poirot'ya önceden haber vererek deneyimli dedektifle geçmektedir. Fakat Poirot adı geçen yerlere ulaşmakta her zaman gecikir. Bu psikopatın düşüncelerinden ve cinayet metodundan fazlasıyla etkilenen Poirot, Hastings ve Japp'ın yardımıyla İngiltere'de enine boyuna seyahat ederek bu acımasız katilin izini bulmaya karar verir.Christie her zaman beni kendine çekmiştir sadece 2 kitabını okumuş olsam bile. Bu kitabından da aynı şekilde çok etkilendim. Zaten başlar başlamaz hikayeye kendinizi hemen kaptırıyorsunuz, çeviri çok iyi anlayamayacağınız bir kısım bile yok. Her bölümde farklı bir oyun içinde buluyorsunuz kendinizi ve tabiki her Christie romanında olduğu gibi beklenmedik kişi katil çıkıveriyor. Şiddetle tavsiye edilir.
256 syf.
·Beğendi·6/10 puan
Agatha Cristie benim için, her zaman hayal gücünü en iyi kullanan ve bunu bilgi birikimiyle en güzel harmanlayan, ortaya çıkardığı eserlerinden en iyi şekilde tat aldığınız bir yazardır ve hep öyle kalacaktır. Polisiye konusundaki zekası kitaplarında sizi her bir sayfada salyalarınızı akıtacak bir düzeyde şaşkınlığa ve gerilime sürüklüyor. Kısa zaman önce okuduğum Cinayet Alfabesi kitabında seri cinayetler şeklinde başlayan hikaye, her zamanki salon cinayeti kıvamına dönüyor. Kitapta sempatimi kazanan şeylerden biri Cristie'nin diğer kitaplarına kıyasla zaman ve mekan farklılıkları oldu.
Tüm şüphelilerin bir odaya toplandıktan sonraki ufak çaplı söylevler sonrası parmağıyla suçluyu işaret etmesi Cristie kitaplarında alışık olunan sahnelerdir. Yazarın diğer kitaplarıyla yarışamayacak düzeyde olmasının demirbaşlarından biri, ne kadar girişi damağınızda farklı bir macera tadı bıraksa da sonunun kolayca tahmin edilesi bir son oluşu kitaba puanımı düşürüyor. Okumaya kesinlikle değecek ancak diğer romanlarından sıyrılacak bir özelliğe sahip olmayan orta sürükleyicilikte bir kitap.
256 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Tam bir polisiye. Tıpkı Sherlock Holmes gibi zekâya sahip bir dedektif :) Çok fazla Sherlock okuduğum icin sanırım, Agatha Christie okurken sanki Sherlock okuyorum sandım. Iki dedektifinde tarzi birbirine benzese de sevdim. Bir iki kitabını daha okumak isterim.
174 syf.
·7 günde·9/10 puan
Harika bir Agatha Christie romanı. Hercule Poirot ve onun en yakın arkadaşı Hastings, bir cinayetle karşı karşıya kalırlar. Katil, kurbanlarını alfabeye göre seçer. Örneğin 'A' harfiyle başlayan şehirde, adı 'A' ile başlayan bir kurbanı öldürür. Ayrıca katil sürekli Poirot'ya mektuplar yollar ve onunla alay eder.
Son sayfaya kadar katilden emin olamıyorsunuz. Katili çözmeye çalışırken beynim yandı diyebilirim. Çok beğendim. Mutlaka okuyun.
“ Cinayet nedeni aşağı yukarı her zaman aynıdır. Kişilik iddiası, güç kanıtlama ve toplum tarafından tanınma. Yani bir hiçken, bilinen birine dönüşmek isterler. “
Agatha Christie
Sayfa 108 - Altın Kitaplar

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cinayet Alfabesi
Alt başlık:
Tam Metin
Baskı tarihi:
12 Kasım 2018
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752124547
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Cinayet Alfabesi
Cinayet Alfabesi
Əlifba Sırası ilə Qətl
The ABC Murders
The ABC Murders
Alfabe sırasına göre kurbanlarını öldüren seri katil, cesetlerin yanına ABC tren yolları tarifesini bırakmaktadır... Aynı zamanda cinayetleri işleyeceği mekânları Hercule Poirot’ya önceden haber vererek deneyimli dedektifle dalga geçmektedir. Fakat Poirot adı geçen yerlere ulaşmakta her zaman gecikir. Bu psikopatın düşüncelerinden ve cinayet metodundan fazlasıyla etkilenen Poirot, Hastings ve Japp’ın yardımıyla İngiltere’de enine boyuna seyahat ederek bu acımasız katilin izini bulmaya karar verir.

Kitabı okuyanlar 2.259 okur

  • Öykü Topaktaş
  • Arda Can Çağlıyan
  • Rabiya
  • Şimal
  • Özlem S.
  • Berat Kucak
  • cagla polatkan
  • Merve T.
  • arifeeee
  • Ayca Şen

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%8.5 (56)
9
%9.1 (60)
8
%10 (66)
7
%4.1 (27)
6
%1.7 (11)
5
%1.1 (7)
4
%0.8 (5)
3
%0
2
%0
1
%0