Cinayet Alfabesi (Tam Metin)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.194
Gösterim
Adı:
Cinayet Alfabesi
Alt başlık:
Tam Metin
Baskı tarihi:
12 Kasım 2018
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752124547
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Cinayet Alfabesi
Cinayet Alfabesi
Alfabe sırasına göre kurbanlarını öldüren seri katil, cesetlerin yanına ABC tren yolları tarifesini bırakmaktadır... Aynı zamanda cinayetleri işleyeceği mekânları Hercule Poirot’ya önceden haber vererek deneyimli dedektifle dalga geçmektedir. Fakat Poirot adı geçen yerlere ulaşmakta her zaman gecikir. Bu psikopatın düşüncelerinden ve cinayet metodundan fazlasıyla etkilenen Poirot, Hastings ve Japp’ın yardımıyla İngiltere’de enine boyuna seyahat ederek bu acımasız katilin izini bulmaya karar verir.
256 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Agatha christe'nın okudugum ilk kitabi ve kesinlikle son olmayacak. Kitabi çok beğendim. Polisiyenin kraliçesi diye boşuna dememisler Agatha teyzeye:))
Son zamanlarda Agatha ismini çok duyunca 3 kitabini aldım. Ve okumaya aldıklarım arasından ismi en cool olanı seçtim "Cinayet Alfabesi" :))

Alfabe sırasına göre cinayet işleyen bir seri katil ve onun peşine düşen dedektif Poirot. Seri katilimiz işleyecegi cinayetleri mekan ve gün belirterek mektupla dedektifimiz Hercule Poirota bildirir ve ayni zamanda çok ukala olup gönderdiği her mektupta dedektifimizle dalga geçer.
Kitabin ortalarında katili bulduğumu sanmıştım, bu kadar kolay olmamalıydı katili bulmak diye söylendim ve niçin cinayetleri işlediğini öğrenmek için okumaya devam ettim. Çokta güzel yanıldım :) katil aklımda olmayan birisi çıktı. Sonlara dogru artık herkesten şüpheleniyorsunuz. Ve Poirot cinayeti zekasıyla güzelce aydınlatınca kitabin kurgusuna hayran kalıyorsunuz. Çok sevdiğim bir polisiye romanı oldu. Biran önce Agatha christe nin diğer kitaplarini da okumak istiyorum.
174 syf.
·Beğendi·8/10
Agatha Christie'nin ilk okuduğum kitabı olmasına rağmen en beğendiğim kitaplarından biridir. Olayın kurgusu bana çok ilginç ve etkileyici gelmişti. Agatha Christie'ye bu kitapla başladım ve hayranlığım giderek de arttı. Herkesin okumasını da tavsiye edeceğim bir kitap.
174 syf.
·4 günde·8/10
Açıkçası bu kitap okuduğum ilk polisiye kitapti..kitap çok kalın olmamasına rağmen heyecanla katilin kim olduğunu bekledim(hatta birara hiç ogrenemeyecegim sandim:))Tıpkı psikolojik gerilim filmlerinde olduğu gibi ben yine yanlış insanın günahın girdim:ya da sanırım yazarın kurnazligina maruz kaldım ..Beni tuzağa düşürdü:)Neyse arkadaşlar ben katili söyleyip dusmanliginizi kazanmadan incelememe son versem iyi olacak..keyifli okumalar:)
174 syf.
·7 günde·9/10
Harika bir Agatha Christie romanı. Hercule Poirot ve onun en yakın arkadaşı Hastings, bir cinayetle karşı karşıya kalırlar. Katil, kurbanlarını alfabeye göre seçer. Örneğin 'A' harfiyle başlayan şehirde, adı 'A' ile başlayan bir kurbanı öldürür. Ayrıca katil sürekli Poirot'ya mektuplar yollar ve onunla alay eder.
Son sayfaya kadar katilden emin olamıyorsunuz. Katili çözmeye çalışırken beynim yandı diyebilirim. Çok beğendim. Mutlaka okuyun.
174 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
İsimden de anlaşılacağı üzere katil cinayetleri alfabetik sıraya göre işliyor.Üstelik Dedektif Poirot'a cinayet yerini mektupla bildiriyor ve ne yazık ki polisi ile dedektif her zaman olduğu gibi olay yerine yine geç kalıyor.
Sonlara doğru katil evet bu dedirtiyor Agatha Cristıe size. Lakin son bölümde yanıldığınızı anlıyorsunuz.
Severek,merak ve heyecanla okuduğum Agatha Cristıe kitaplarına biri daha eklenmiş oldu. Neyse ki daha çok kitabı var Agatha Cristıe'nin,aman birazı da sonraya kalsın derdim yok yani
174 syf.
·Puan vermedi
Her seri katilin kendine göre bir cinayet işleme stili vardır. Bu katilinki oldukça farklı ve alışagelmişin dışındadır. Yani bu seferki katilimiz kurbanlarını alfabetik sıraya göre öldürür ve yanınada ABC Tren tarifesi bırakır. İşin en ilginç yanıda katil, dedektif Hercule Poirot'a öldürmeye karar verdiği kurbanları önceden haber verir. Ünlü düşünür Shakespeare'ın dediği gibi "Bir dakika geç olmasındansa, üç saat çok erken olması daha iyidir." Bu söz tam da bu kitap için çünkü dedektif Poirot her zaman adı geçen kurbanlara ulaşmakta geç kalır ve olay mahaline geldiğinde kurban çoktan ölmüş olur.

Bu güne kadar birçok Agatha kitabı okudum ve bu kitapta cinayetlerin tarzı, çözümleri oldukça güzeldi. Fakat sonu tam bir hüsrandı diyebilirim. Basit bir son olmuştu. Ama yine de Agatha'ya yakışır bir kitaptı. "Bir katil bir kumarbazdan farksızdır. Ve tıpkı kumarbazlar gibi oyunu nerde bırakacağını bilmezler."
174 syf.
·2 günde·7/10
Agatha Christie'nin Hercule Poirot karakteri üzerine yazdığı romanlardan. Hercule Poirot bu sefer de ABC denilen bir seri katilin peşinden koşturuyor ve katili bulmaya çalışıyor. Katilin ABC tren seferi üzerinden hareketle alfabetik olarak tren duraklarında ve durağın baş ile adı başlayan kişileri öldürmeye başlıyor.Hercule Poirot'a meydan okuması sonucunda ise işler çıkılmaz bir hale gelyor ve katilin amacı ve olaylar bizi kendisine çekiyor. Sürpriz sonlu bi Agatha Christie romanı okumanın keyfi ve mutluğuna ulaştıran eser sayesinde yeni Agatha'lara doğru diyorum.
174 syf.
·3 günde·8/10
Agatha’dan okuduğum 2. Kitap oldu Cinayet Alfabesi ( Cinayet ABC’si). Genel polisiye kitaplarına benzer daha doğrusu klasik olarak yazılan bir eserlerden. Önceki okuduğum On Küçük Zenci kitabında cinayet tek bir mekanda işlenmişti bu kitapta ise farklı farklı mekanlarda. Kurgusu gerçekten muazzam. İlgi çekici, etkileyici ve sürükleyici. İlk kitapta yine kendi aralarında çözecekleri cinayeti burada ise Hercule Poirot isimli dedektif çözüyor. 175 sayfalık kısacık bir eser.

Konu olarak; ABC denilen katilin seri cinayetlerini konu alan bu eser; harf sıralamasına göre öldürülen kişileri de aynı harfle başlayan yerlerden seçiyor. Katili bulmak çabalıyorsunuz artık. Bu tür kitapların kanımca en güzel yönü ilk olarak okuma alışkanlığı kazandırması ( sürükleyicilik, merak ) ikinci yönü ise durmadan akıl yürüttürmesi ( bu olabilir, aslında bu da olabilir ) Ama bu romanda bu iki özellik dışında çok güzel alıntılar ve dersler de mevcut.

Sonu her zamanki polisiye romanları gibi sürpriz. Polisiye ve dedektiflik kitaplarını sevenlerdenseniz kitabı tavsiye ederim.
174 syf.
·2 günde
- SPOILER -

Hercule Poirot yakın arkadaşı olan Hastings ile beraber alfabetik sıra ile cinayet işleyen bir katilin peşine düşer. Poirot çok az ipucu olmasına karşın gri hücrelerini çalıştırarak cinayetleri çözmeyi başarır.

- SPOILER -

Agatha Christie'den bir başka Hercule Poirot macerası. Kurgusu oldukça başarılı ve sonu merak uyandıran bir kitap. Agatha Christie ve polisiye sevenler severek okuyacaktır.
174 syf.
·8 günde·Beğendi·Puan vermedi
Agatha etkinliği kapsamında kitaplığımda bekleyen kitapları eritiyorum. Agatha sevdiğim, zekasına hayran olduğum bir yazardır. Basit ama zeki, naif tarzını severim. Bu kitapta ilk kez seri bir cinayet ile tanıştık. Kesinlikle en beğendiğim kitabı oldu. Yine heyecanla cinayetleri çözmeye çalıştım, ancak itiraf edeyim ki bu sefer tam ters köşe oldu katili son ana kadar bulamadım. Katil abc tren tarifesindeki harf sırasına göre cinayetler işlemektedir. Bakalım Belçikalı dedektifimiz hangi harfe kadar cinayetleri durdurabilecek? Keyifli okumalar.
174 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Okuyucularına adeta bir gerilim filmi izliyormuş hissini veren kitabımız alanında en iyilerinden. Bir solukta okuyacağınız muhakkak. Tavsiyem sonraki aşamalarda özellikle en son olacak olay örgüsünü tahmin etmek için kendinizi biraz zorlayın. Kitaptan alacağınız hazzı artıracaktır.
174 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Agatha Christie kitabı işte..
Hercul Poirot'nun çözdüğü bir dizi cinayet..
Katıl asıl hedefini cinayetlerin arasına gizler. Fakat Poirot'nun zekasını hesaba katmaz ve bu da onun sonu olur.
Sıkıldığınızda, yorulduğunuzda birebir gelir Agatha Christie kitapları..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cinayet Alfabesi
Alt başlık:
Tam Metin
Baskı tarihi:
12 Kasım 2018
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752124547
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Cinayet Alfabesi
Cinayet Alfabesi
Alfabe sırasına göre kurbanlarını öldüren seri katil, cesetlerin yanına ABC tren yolları tarifesini bırakmaktadır... Aynı zamanda cinayetleri işleyeceği mekânları Hercule Poirot’ya önceden haber vererek deneyimli dedektifle dalga geçmektedir. Fakat Poirot adı geçen yerlere ulaşmakta her zaman gecikir. Bu psikopatın düşüncelerinden ve cinayet metodundan fazlasıyla etkilenen Poirot, Hastings ve Japp’ın yardımıyla İngiltere’de enine boyuna seyahat ederek bu acımasız katilin izini bulmaya karar verir.

Kitabı okuyanlar 540 okur

  • Zehra Yalaza
  • Eslem Afra Çevik
  • Merve Keçeci
  • cüneyt
  • Ejderiya
  • Gözde Nur Çelik
  • Behlül Berk Kaya
  • Nihan Şahin
  • Eda Sönmez
  • Nazan

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%1.8 (3)
8
%1.2 (2)
7
%0
6
%0.6 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0