Cins Dergi - Sayı 36 (2018 Eylül)

·
Okunma
·
Beğeni
·
98
Gösterim
Adı:
Cins Dergi - Sayı 36
Alt başlık:
2018 Eylül
Baskı tarihi:
Eylül 2018
Format:
Karton kapak
ISBN:
9772149818006-36
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Kapitalizmin hayatımızı ne kadar ele geçirdiğini, bizi yönlendirdiğini hepimiz biliyoruz ve bundan şikayet ediyoruz. Fakat gerçekten bunun önüne geçmek için bir şeyler yapıyor muyuz? Bu cesareti gosterebiliyor muyuz ? Kapitalizme kapitalizm ortamında kapitalizm araçlarıyla karşı çıktığımız için başarılı olamıyoruz belki de..
Ancak artık Müslümanlıgımız da zarar görmekte. Yani is sandığımızdan da ciddi boyutlara ulaştı. Atı alan Üsküdar'ı geçti. Ercan Yıldırım da Cins' in bu sayısında buna değinerek "kapitalizm elbette sizi inançlarıniza göre rehabilite etmeyi unutmaz. İslami bankacılık gibi, rezidans bloklarını arapça Allah yazısı şeklinde inşa ederek bunu yapar." diyor. Eğer hala tereddütte kalırsak kibleyi gosteren kredi kartı ile kalbimizi mutmain kılmakta zorlanmayacagina eminiz.
Kur'an'la "yakîn"liğini yitirmiş modern insanın temel sorunu, yaşamakta olduklarının bu çağda yaşanan çok ilginç ve görülmemiş şeyler olduğu zannına kapılması. Oysa Kur'an her türlü insanlık hâlinin arızalarını gözlerimizin önüne seriyor. Bizi "karanlıklardan aydınlığa", "çoğuldan tekile" çıkartmak üzere hazır ve nazır bekliyor. Biz ise itiraf edemesek de, içten içe dünyanın ve bizim yaşamakta olduklarımızın çok özel ve biricik şeyler olduğunu düşünüyor ve Kur'an'ın bu meselelerin uzağında bir kitap olduğunu bilinçaltımızın derinliklerinde kabul ediyoruz. Bunu şuurlu olarak söyleyen kişi imanını yitirir. Bizimki şuurlu bir beyan değil, bilinçaltımızın puslu denizinde dolaşan bir his sadece. Henüz varlığını pek fark edemediğimiz...

Kur'an bu meselelere uzak değil, biz Kur'an'a uzağız. Onun çözemeyeceği bir meselemiz yok. Fakat uyandığımız zaman onun dünyasına uyanmıyor, bir derde düştüğümüzde ona sarılmıyor, bir acı çektiğimizde, onun uçsuz bucaksız şehirlerinde acılarımıza şifa bulabileceğimizi aklımızdan geçirmiyoruz.
Gemi vardır,gemi dardır.Gemi yol alır, yol aldıkça yorulur ama yol aldıkça açılır. Yol alan, yol ala ala, yol almaya alışır. Su alan, su ala ala,su almaya alışır.Haddinden fazla su alan batar,batan bata bata, batmaya alışır.Herkes herşeye alışır. İnsan gemidedir,gemi yoldadır. Yol bazen sudur, su bazen zamandır.O halde, gemi aslında gemi değildir, nasıl ki duvar duvar değildir, nasıl ki mağara mağara değildir,gemi aslında vatandır. Vatandaş vatan için kalbi atandır.
Biraz zenginlik,biraz nasiple çözülecek dertler ediniriz sık sık. Sonra geçer. Yenilerini bulmadan hemen önce üstümüze tüm ağırlığıyla çöken o sıkıntı, biz büyüdükçe güçlenen bir hayvan gibi üstümüze koşar. Kendimizi savunmasız hissederiz. Ya kaçacak yer ararız, ya da kalkansız üstüne gideriz.
Beyaz yakalılar; yeni dünyanın kalbi, tüketimin bayrak taşıyıcısı. Yüzyıllar sonraki düşünürlerin çağımız hakkında tek ortak fikri şikayet yeteneğimiz olacak. Her şeyden dert yanabiliriz: Kendimizden, çevremizden,personel servislerinden,havuzun klorundan. Liste bitmez. Tanımıyoruz. Erginleşmedik. Kendi hakkında bilgisi olmayan yanındakini tanıyabilir mi? Çocuk kalmış bir dünya, sorumsuzca vahşet üretiyor.
Karun'u tarihte yaşamış azgın bir zengin olarak anlamak onu hiç mi hiç anlamamaktır.Başarısını kendinden bilen, elde ettiklerini gözlerken bunun bir lütuf olduğunu unutan herkes ' Karun'laşma ' tehlikesiyle baş başadır. Kuran'ın her cümlesi yaşamakta olduğumuz hayata her an müdahale eder. Gaflet bu müdahalenin yanı başında, onu bir metin gibi algılamak olsa gerektir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cins Dergi - Sayı 36
Alt başlık:
2018 Eylül
Baskı tarihi:
Eylül 2018
Format:
Karton kapak
ISBN:
9772149818006-36
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye

Kitabı okuyanlar 12 okur

  • Mert Emin Soylu
  • Gizem Korkmaz
  • Melek Okutan
  • Onur Değer
  • ⓔⓜⓡⓤⓛⓛⓐⓗ ⓤⓛⓤⓢ
  • Rabia
  • Yusuf Ö.
  • Gülsüm
  • Sena, Kaptan-ı Sâni.
  • Sümeyye

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%50 (1)
8
%50 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0