Cinsiyet Üzerine

8,6/10  (16 Oy) · 
60 okunma  · 
15 beğeni  · 
2.031 gösterim
İnsanın ve hayvanın cinsel gereksinimlerini açıklamak için biyolojide bir "cinsel dürtü"nün varlığı kabul edilir; aynı şekilde, açlığı anlatmak için bir beslenme karşılığı bir kelime yoktur. Halkın görüşü, cinsel dürtünün niteliği ve karakterleri üzerine bazı kesin düşünceler ileri sürer. Freud, bu noktada müdahale etme gereği duyar ve cinsel bastırmaların çocuk üzerinde nasıl evrildiğini sergiler. Freud'un anlaşılmasındaki kilit rolü oynayan ve büyük gürültüler koparan, sert tartışmalara yol açan Cinsiyet ÜZerine, denebilir ki her aynının, hatta her anne/babanın mutlaka okuması gereken temel yapıtlardan biridir.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2011
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9789754680225
 • Çeviri:
  Ali Avni Öneş
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gulan 
 09 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Cinsiyet ve cinsel gelişim süreçlerinin çocukluk/bebeklik dönemlerinden başlayarak insan hayatı boyunca bağlayıcı etkilerini; cinsel tercihlerin oluşma, filizlenme, yönelme evrelerini ; nevrotik durumların egemen olduğu kişilerde bu cinsiyet durumlarının etkinliğini ; aile içi ilişkilerde özellikle anne / baba faktörlerinin kişinin karakteristlik özelliklerini oluşturmada ilk aşamalarda ki etkisini; eşcinselliğin gelişme evrelerini, saplantıların, sapkınlıkların, bastırmaların ve doyumun yani kısacası cinsiyetin oluşumunda etki eden faktörleri Freud'dan dinlemekte fayda var. Kitabı okumadan önce de Freud'un cinsiyet üzerine ve çocukluk evresine ( özellikle anne-bebek arasında ki) dair görüşleri hakkında bazı bilgilerim vardı ve buna olan tepkileri de biraz biraz biliyordum. Tüm duyduğunuz yargıları unutarak kitabın arkasında da yer alan açıklamaya da katılarak, özellikle her anne babanın bu kitabı okuması gerektiğini düşünüyorum.

Ayşenur 
22 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Cinsiyet ve cinsel gelişim süreçlerinin çocukluk/bebeklik dönemlerinden başlayarak insan hayatı boyunca bağlayıcı etkilerini, cinsel tercihlerin oluşma, gelişme, yönelme evrelerini ,nevrotik durumların egemen olduğu kişilerde bu cinsiyet durumlarının etkinliğini, aile içi ilişkilerde özellikle anne / baba faktörlerinin kişinin karakteristlik özelliklerini oluşturmada ilk aşamalarda ki etkisini, eşcinselliğin gelişme evrelerini, saplantıların, sapkınlıkların, bastırmaların insanda nelere sebep olabileceğini anlatan bir kitap. Freud'un bu konuda ki fikirlerini yabana atmamak gerek.

Kitaptan 8 Alıntı

Muzaffer Akar 
30 Ara 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bünye gösterileri, bir tür geri planda görünebilirler ve yaşamın deneyleri tarafından uyandırılırlar; onları büsbütün değerlendirmeyi istemek psikanalizin alanını aşmaktır.

Cinsiyet Üzerine, Sigmund Freud (Sayfa 18)Cinsiyet Üzerine, Sigmund Freud (Sayfa 18)
Döngüsel 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Cinsel yaşamın bütün marazi bozuklukları, haklı olarak, gelişme sırasındaki yasaklamaların sonuçları diye kabul edilebilir.

Cinsiyet Üzerine, Sigmund Freud (Sayfa 81)Cinsiyet Üzerine, Sigmund Freud (Sayfa 81)
Gulan 
09 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Histeriye eğilimli bir kimse, erginlik dolayısıyla ya da dış koşulların etkisi ile cinsel isteklerini baskılı bir şekilde duyduğu zaman histerik olmaktadır.

Cinsiyet Üzerine, Sigmund Freud (Sayfa 53)Cinsiyet Üzerine, Sigmund Freud (Sayfa 53)
Gulan 
09 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

... yaşamın derin düzensizliği, normal bünyeli bir insanı nevroza düşürebilir.

Cinsiyet Üzerine, Sigmund Freud (Sayfa 58)Cinsiyet Üzerine, Sigmund Freud (Sayfa 58)
Gulan 
09 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Aşırı bir anne-baba sevgisi , erken bir şehvetlilik doğurabileceği, çocuğu şımartacağı, bir zaman süresince aşktan vazgeçmede ya da ölçülü bir aşkla tatmin olmada güçsüz kılacağından, zararlı bir hal alır. Ana - baba sevgisi gereksiniminde çocuğu doymaz görünmesi olgusu, sonraki bir nevrozun en iyi belirtisidir ve öte yandan, onlar büsbütün nevropat ana-babalar olurlar, bilindiği gibi, ölçüsüz bir sevgi eğilimindedirler, okşamaları ile çocuğun nevroza eğilimlerini uyandırırlar. Bu örnek bize nevrozların çocuklara aktarılması konusunda soyaçekimden daha dolaysız yollar olduğunu gösteriyor.

Cinsiyet Üzerine, Sigmund Freud (Sayfa 110)Cinsiyet Üzerine, Sigmund Freud (Sayfa 110)
Döngüsel 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Seçimin, zamanla en yakınlarla cinsel birleşmeye karşı kurulan engeller dolayısıyla bu kimselerden yüz çevirdiğini ve onlara benzeyen başkaları üzerine gittiğini gösterdik.

Cinsiyet Üzerine, Sigmund Freud (Sayfa 104)Cinsiyet Üzerine, Sigmund Freud (Sayfa 104)
Gulan 
09 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsanların çoğunun cinselliğinde bir saldırma öğesi vardır: bu, cinsel nesneyi egemenliği altına almayı isteme eğilimidir.

Cinsiyet Üzerine, Sigmund Freud (Sayfa 47)Cinsiyet Üzerine, Sigmund Freud (Sayfa 47)
Gulan 
09 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çok çeşitli koşullarda ve şaşırtıcı sayıda kimse için cinsel nesnenin türü ve değeri ikinci derecede rol oynamaktadır. Bundan şunu çıkarmak gerekir : Cinsel dürtünün temel ve değişmez öğesini oluşturan şey nesne değildir.

Cinsiyet Üzerine, Sigmund Freud (Sayfa 40)Cinsiyet Üzerine, Sigmund Freud (Sayfa 40)