Çıplak Ayaklıydı Gece

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.093
Gösterim
Adı:
Çıplak Ayaklıydı Gece
Baskı tarihi:
Kasım 2012
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752897465
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Ülkenin en kararlı, en özverili, en iyimser çocukları. Sert, acımasız, zalim günler. Zor günlere inat gülümsemelerini korumaya çalışan gençler. Kahramanlıklar, ihanetler, acılar ve aşklarla dolu romantik bir yaşam. Demokrasi ateşini, diktatörlüğün en karardık döneminde yakmaya çalışanların serüveni. 12 Eylül darbesine direnen insanların gerçek yaşamlarından çarpıcı öyküler. "Büyük bir çatışma çıkmıştı kentte. Biz, insanlar, çiçekler, karıncalar, kuşlar, balıklar ve yıldızlar öldürülmesin diye sokaklara renk renk yazılar yazıyor, duvarlara afişler asıyorduk. Hepimiz gençtik; yaşlı olanlarımız da vardı aramızda ama hepimiz gençtik. Onlar, insanları, çiçekleri, karıncaları, kuşları, balıkları ve yıldızları öldürmek için çıkmışlardı sokağa. Hepsi yaşlıydı; genç olanları da vardı aralarında ama hepsi yaşlıydı. Ve hepsi silahlıydı. Çeşit çeşit sustalılardan otomatik tabancalara kadar bir iyice kuşanmışlardı silahlarını. Bir köşe başında bekliyorlardı bizi. Bekledikleri yerde karşılaştık. Belki daha elverişli bir köşe başı ve daha uygun bir zaman bulunabilirdi ama bu karşılaşma kaçınılmazdı. Çatışma uzun sürdü. Karanlık bir dönemin bitişinden karanlık bir dönemin başlangıcına kadar. Yenilmiştik. Yenileceğimiz belli değildi ama çok da şaşırmadık. Şimdi kaçıyorduk işte. Yakalanmamak için, yeniden dövüşebilmek için kaçıyorduk. Belki de bastığımız bu ham toprak İstanbul'un karanlık, suskun sokaklarıydı. Bırakıp geride karımızı, çocuğumuzu, basılacak evimizi terk ediyorduk..."
(Tanıtım Bülteninden)
Seksenli yıllarda, ülkenin çalkantılı olduğu dönemde geçen kısa hikayelerden oluşuyor. Devrimci bir gencin saklanışı ile izlendiğini sanan karakterin paranoyakça hikayesi hoşuma gitmişti.
Ahmet Ümit'i hep polisiye roman yazarı olarak biliriz ancak bazen böyle kısa hikayelerden oluşan kitapları da hoş oluyor. Buna benzer birkaç kitabı daha var ama bu onlara göre biraz vasat kalmış.
Yine devrimci-sosyalist insanların hayatlarını konu alarak hikâyeleştirip ve bu insanların yaşadığı olaylar karşısındaki takındığı tavırları ve izlenimlerini ele almış yazar. 12 Eylül dönemini tekrar eserine katmış fakat "Bir ses böler geceyi" romanı kadar sürükleyici olmadı diyebilirim. Bazı bölümler hariç kitap fena değil. Bence polisiye romanlarını yekpare biçimde ele almak lâzım, bölüm bölüm hikâyeleştirmek eseri sürükleyici olmaktan alıkoyuyor.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.630 Oy)18.176 beğeni41.205 okunma2.653 alıntı173.379 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.409 Oy)11.081 beğeni27.410 okunma1.489 alıntı144.229 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.526 Oy)8.479 beğeni25.023 okunma2.264 alıntı108.001 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.322 Oy)12.888 beğeni32.970 okunma3.109 alıntı138.567 gösterim
 • Aşk
  7.8/10 (4.813 Oy)5.501 beğeni17.939 okunma859 alıntı92.459 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.192 Oy)8.498 beğeni27.236 okunma765 alıntı132.827 gösterim
 • Bin Muhteşem Güneş
  8.9/10 (4.694 Oy)5.250 beğeni15.539 okunma877 alıntı74.829 gösterim
 • Serenad
  9.0/10 (5.035 Oy)5.625 beğeni14.823 okunma1.660 alıntı63.898 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.234 Oy)8.668 beğeni24.131 okunma1.277 alıntı118.652 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.846 Oy)8.789 beğeni24.085 okunma1.620 alıntı111.781 gösterim
Kitabın bana en büyük faydası ÖSYM kurullarının paragraf sorularında kullandığı paragraf sorularını nereden bulduğunu öğretmesi oldu. Özellikle ilk bir kaç sayfada her an bir yerde biri çıkıp “Yukarıdaki paragrafta yazarın içinde bulunduğu hangi ruh haline yer verilmemiştir?” diye soracakmış gibi geliyor. Buyurun bakınız; S:17 “Artık bu evi sevmiyorum; bu geniş salonu, aynalı dar antreyi, loş mutfağı, yazları fırın gibi sıcak, kışları buzdolabı gibi soğuk olan bu küçük odayı; bu küçük odada uyumayı, uyanmayı, yerdeki sarıçiçeklerle kaplı halıyı, açık kahverengi mobilyaları, dantelli tül perdeleri sevmiyorum. Duvardaki resimler bir şey anlatmıyor bana. Seramik saksılardaki çiçekler sevinç taşımıyor, kitaplar somurttukça somurtuyor karşımda”

Yine ilk beş öykünün başına küçük birer alıntı serpiştirilmiş, en ilgimi çeken, hayranlığımı cezbeden “Ölümün Hükmü Yok” isimli öykünün başında yer alan, Dylan Thomas’ın yazdığı ve Bülent Ecevit’in çevirisini yaptığı şiir oldu. Eskiden ne güzel günlerimiz, şiir çevirisi yapacak kadar naif, kültürlü devlet adamlarımız varmış.

Öykülere dönecek olursak, diyaloglar her zaman ki gibi yapay. Az önce bahsettiğim öyküde iki işkenceci polis, gözleri bağlı mahkûmu sürükleyerek götürürken polislerde biri “Kahramanımıza bakın, nasıl da rüzgara tutulmuş yaprak gibi sallanıyor…” gibisinden bir cümle kuruyor mesela. Şu cümleyi kuran adam polislik mi yapar? Üzülme devrimci arkadaş, işkencecin en az senin kadar entelektüel. Amaçladığın devrim inceden işe yaramaya başlamış, hatta devrimin etkileri poliste bile görülmeye başlamış ama polis farkında değil. Yorumumun tamamı için: http://ucalisan.blogspot.com.tr/...ak-ayaklyd-gece.html
Ilk kez okuduğum bir Ahmet Ümit eseri beklentimi karşılamadı.Ilk eseri olduğunu bilmememe rağmen bunu hissedebildim.Yavan geldi bana. Iyi ki ilk basta bu eseriyle baslamamisim Ahmet Ümit okumaya dedirtti.
Ahmet Ümit"in 1992'de yazdığı ilk öykü kitabı. "..... 12 Eylül darbesine direnen insanların gerçek yaşamlarından çarpıcı öyküler." denilse de Ahmet Ümit'in görüşü doğrultusunda tek yanlı olduğunu düşünüyorum. Sonu dolayısıyla "Pezevenk" öyküsünü komik, "Gökyüzünde Yıldız Olmak" öyküsünü hüzünlü buldum.
Merhaba değerli kitapseverler, Ahmet Ümit'in yayınladığı ilk eseri imiş. Benimde okuduğum ilk eseri oldu.
Üslubu normal geldi başlarda, çok fazla birşey bulamadım kendi adıma, akıcılığı iyi düzeydeydi. Onun dışında
Pez... bölümü kitabın en iyi hikayesi bana göre.''Devrim''ci bir yazar olduğu belli. Fakat bu noktada
size şunu sormak istiyorum ve incelemenin biraz dışına çıkmam gerekiyor. Devrimcilik nedir? Adeta bir yaşam tarzı
, meslek yada bir çeşit dine dönüşmüşcesine bağlı insanlar ve yapılanmalar var. Bunların kaynağı ne? Birde merak
ettiğim diğer bir husus neden ''Devrim'' denince ''Che Guera'' akla geliyor bizim ülkemizde ''Atatürk''ü ne kadar
araştırmış bu devrimci kardeşler. Bu durum bile ''Devrim''ciliğin dış kaynaklı olduğunun bir göstergesi. Anlayamıyorum.
''Devrim gerekli, devrim kaçınılmaz.'' yani bir ölçüde ''Değişmeyen tek şey değişimdir.'' bunun farkındayım fakat
devrimle de işin yürümeyeceğine adım gibi eminim. İstenilen ''Devrim'' gerçekleştikten sonra olayların bir gün 1984'e
döneceği aşikar. Düşünce biçimimi kısaca özetlersem ''Sistemsiz devrim, devrimsiz sistem anlamsızdır, koflaşmıştır.''
Ama neden hala fanatikçe ''Devrim'' ve ''Sistem'' taraftarları var bir türlü idrak edemiyorum...Neyse incelememize
dönecek olursak . Pez... bölümünde bir devrimcinin yaşadığı sıkıntıları empati kurduracak düzeyde ifade etmiş yazarımız.
Bölümün sonunda öyle ifadeler kullanmış ki ''beyin gıdıklayıcı'' diye tanımlıyorum bu durumu gerçekten şaşırmaktan ve
gülmekten kendimi alamadım. Bir küfür yada ''sövgü'' ancak bu kadar temiz bir şekilde atılır. Yazarın edebi kıvraklığına
bu noktada hayran kaldım doğrusu. Onun dışında hikayeleri gittikçe daha akıcı ve daha kısa olmaya başladı. Gittikçe
kendine has bir yaklaşımla yazmış yazar. ''Gökyüzünde Yıldız Olmak'' la zihinlerimizin derinlerine nüfuz etmeye çalışmış.
''Ayışığında Klarnet Taksimi'' ile gündelik yaşamımızın en tatlı anılarının bir benzerini oluşturmuş. ''Cheap Thrills''
bu ifade geldi aklıma.''Beni Hamama Götür Anne'' küçük bir çocuğun aklını çok güzel ifade etmiş, bir yada birkaç paragrafın
ardından. Yitik Kentin Kıyısında'' ile tam olarak anlayamadığım şiirsel bir yaklaşımla ifade etmiş. Kısaca ''Devrimcilik''ten
betimleyici bir ifadeyle anlatılmış kısa soluklu bir eser. Daha güzel bir kitapta buluşmak üzere :)
Bekledigim bi ahmet umit kitabi degildi acikcasi kisa kisa hikayeleri olan kitaplari oldum olasi pek sevemesimdir bence kitap bir butun olmali ordan oraya savururken bile bunu hissettirmemeli
Kitap çok güzeldi. Everest yayınlarının basımı gerçekten beğeniyorum.
Kitap ,yazının puntosu ,sayfa düzeni insanı hiç sıkmıyor.İçinde küçük hikayelerl var.Her hikayede cinayet yok. Siyasi bir kitap ama siyasi sorunlar işlenmiyor.Her hikayede bireysel bir kişinin ağzından anlatım var.Kar kokusuna rağmen bu çok güzel.En sevdiğim hikaye ise Kendisi birinin takip ettiğini zannederek paranoyaklaşan ama sonunda aslında onu takip etmediği anlayarak kendine güldüğü güzel bir hikaye var.Okuyanlar hatırlar umarım. :)
Kitap Ahmet Ümit'in ilk kitabı. Sokağın Zulası'nı saymazsak.
Ben kitabı okumak istemiyordum çünkü siyasi-politik konular içeriyordu ki öyleydi de. Ancak Ahmet Ümitleri bitireyim diye zorla okumam gerekse bile okudum.
Sadece bazı hikayeleri güzeldi. Okumuş olduk.
Sanıyorum ki bu kitap Ahmet Ümit'in ilk kitabı.Eser öyle Ahmet Ümit'in alıştığımız bir polisiye romanı değil.İçerisinde öyküler bulunuyor ve 12 Eylül olayları hakkında insanların hayatları hakkında bilgiler veriyor.Ancak bilgi veriyor dediğime bakmayın.Ahmet Ümit Olayların en derinine girmiyor.Sadece birazcık yüzeysel şekilde insan hayatlarını,tanık olanları anlatmaya çalışıyor.İlk kitabı olduğu için çok eleştirmemek gerekir diye düşünüyorum.İlk kitap olduğu için yine de güzel :)
Kitap çok akıcıydı özellikle sonlarına doğru o kadar güzel bir üslüp , Harika bir dil vardı.Konusu fazla ilgimi çekmememizi olmasına rağmen sırf yazarın dili için okumaya devam ettim iyiki etmişim , çok faydalı bir kitap oldu
Insan yaşadığı yere benzer
O yerin suyuna,o yerin toprağına benzer
Suyunda yüzen balığa
Toprağını iten çiçeğe
Dağların tepelerinin dumanlı eğimine
Edip Cansever/Mendilimde Kan Sesleri
Sizi düşündüğümde, yüzümü gölgeleyen endişe bulutları kayboluyor, sevinçle doluyorum. İnsanlık biraz daha güzel görünüyor gözüme. Seni tanımış olmak hayatımdaki en büyük ayrıcalıklardan biridir. Çünkü sen, yaşamı güzel kılan o ender insanlardan birisin.
Bazı cinayetlerin aydınlanması polisin çabasına değil, siyasi iktidarın tavrına bağlıdır.
Bizi güzel kılan yanımız, muhalif olmamızdı. Kaybeden taraf olmamız. Bana kalırsa, devrimciler hep muhalefette kalmalı, hep aykırı olmalı. İktidar; kirletiyor. Biz dünyanın dönüşümünü, iktidara gelmeden gerçekleştirmeliydik.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çıplak Ayaklıydı Gece
Baskı tarihi:
Kasım 2012
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752897465
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Ülkenin en kararlı, en özverili, en iyimser çocukları. Sert, acımasız, zalim günler. Zor günlere inat gülümsemelerini korumaya çalışan gençler. Kahramanlıklar, ihanetler, acılar ve aşklarla dolu romantik bir yaşam. Demokrasi ateşini, diktatörlüğün en karardık döneminde yakmaya çalışanların serüveni. 12 Eylül darbesine direnen insanların gerçek yaşamlarından çarpıcı öyküler. "Büyük bir çatışma çıkmıştı kentte. Biz, insanlar, çiçekler, karıncalar, kuşlar, balıklar ve yıldızlar öldürülmesin diye sokaklara renk renk yazılar yazıyor, duvarlara afişler asıyorduk. Hepimiz gençtik; yaşlı olanlarımız da vardı aramızda ama hepimiz gençtik. Onlar, insanları, çiçekleri, karıncaları, kuşları, balıkları ve yıldızları öldürmek için çıkmışlardı sokağa. Hepsi yaşlıydı; genç olanları da vardı aralarında ama hepsi yaşlıydı. Ve hepsi silahlıydı. Çeşit çeşit sustalılardan otomatik tabancalara kadar bir iyice kuşanmışlardı silahlarını. Bir köşe başında bekliyorlardı bizi. Bekledikleri yerde karşılaştık. Belki daha elverişli bir köşe başı ve daha uygun bir zaman bulunabilirdi ama bu karşılaşma kaçınılmazdı. Çatışma uzun sürdü. Karanlık bir dönemin bitişinden karanlık bir dönemin başlangıcına kadar. Yenilmiştik. Yenileceğimiz belli değildi ama çok da şaşırmadık. Şimdi kaçıyorduk işte. Yakalanmamak için, yeniden dövüşebilmek için kaçıyorduk. Belki de bastığımız bu ham toprak İstanbul'un karanlık, suskun sokaklarıydı. Bırakıp geride karımızı, çocuğumuzu, basılacak evimizi terk ediyorduk..."
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 703 okur

 • Drkitapsever
 • Hande Gül
 • Esra Kartal
 • Selman Can
 • kitapkurduxxx
 • Kadir
 • Gizemo
 • Başak Boğ
 • Aysel Şahin
 • Betül Aytekin

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.5
14-17 Yaş
%5.3
18-24 Yaş
%19
25-34 Yaş
%31
35-44 Yaş
%27.8
45-54 Yaş
%12
55-64 Yaş
%1.1
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%69.4
Erkek
%30.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%11.8 (19)
9
%8.1 (13)
8
%17.4 (28)
7
%23.6 (38)
6
%19.3 (31)
5
%8.1 (13)
4
%6.8 (11)
3
%0.6 (1)
2
%2.5 (4)
1
%1.9 (3)

Kitabın sıralamaları