Çırak Rizzoli & Isles Serisi 2

8,6/10  (275 Oy) · 
975 okunma  · 
209 beğeni  · 
5.167 gösterim
Boston dedektifi Jane Rizzoli, Cerrahın elinden yeni kurtulmuş, kâbuslarının sona erdiğini düşünmeye başlamıştır ki, yeni ortaya çıkan bir seri katilin peşine düşmek zorunda kalır. Ancak bu yeni katilin yöntemlerinin Cerrahınkilere olan benzerliği ürkütücüdür. Davayla ilgili herkesten daha çok şey bilen gizemli bir FBI ajanının ortaya çıkışı Rizzoli'nin işini kolaylaştırmaktan çok daha da zorlaştıracaktır. Uzun yıllardır birlikte çalıştığı ortağının yardımı olmadan tek başına savaşmak zorunda olan dedektif, korkularıyla ve kâbuslarıyla yüzleşip Cerraha ve "çırağına" meydan okumaya hazırlanmaktadır.

"Bu kitabın kapağını açmadan önce ışıkları yakmayı, dolapların içini kontrol etmeyi ve kapıları kilitlemeyi unutmayın."
-People-

"Ustaca ve ürkütücü... Gerilimi ensenizde hissedeceksiniz."
-The Washington Post Book World-

"Tam anlamıyla korkunç... Kitabı okuyacağım diye uykularımdan oldum ve uzun süre kendime gelemedim. Gerilim hiç bitmiyor, Gerritsen'in karakterleri bir neşter gibi derine iniyor."
-Beşinci Tüp'ün Yazarı Michael Palmer-

"Gerritsen'in romanlarında bağımlılık yaratan bir şeyler var... Gözlerinizi sayfadan ayıramıyorsunuz; akıp gidiyor. Vakit gece yarısını geçip sabaha dönmesine, içinizin ürpermesine, tüylerinizin diken diken olmasına aldırmadan okuyorsunuz..."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  432
 • ISBN:
  9786053480303
 • Orijinal Adı:
  The Apprentice
 • Çeviri:
  Cumhur Mısırlıoğlu
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
 24 Oca 18:31 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

İnsanları neler şaşırtıp, dimağlarında güzel bir etki yaratır? Sevdiğiniz bir kişiye sebebi olmadan hediye almak ya da onu ziyaret etmek ya da ona güzel şeyler söylemek ya da onla beraber bir şeyler yapmak ya da beklemediği anda yardımına koşmak. Karşıdan karşıya geçmek isteyen bir insana yardım etmek, tanımadığınız kişilerle selamlaşmak. Bunlar karşınızdaki kişinin şaşırmasına ve sonrasında mutlu olmalarına sebep olan şeylerdir. Beni şaşırtıp, dimağımda güzel bir etki yaratan da Tess Gerritsen okumak, onun olaylar yaşanırken yaşamdan gerçek kesitler yansıtan tarzını okumak.

Rizzoli&Isles serisi tüm hızıyla devam ediyor. Bu kez karşımızda serinin ilk kitabına adını veren Cerrah'ın yöntemlerini taklit eden bir Çırak var. Tek fark var Çırak kurbanlarının rahimlerini almıyor.(Cerrah, geçmişlerinde tecavüze uğramış, yaşadıkları saldırı nedeniyle hayatları alt üst olmuş kadınları ve bu kadınları kendisine kurban olarak seçen ve boyunlarını keserek öldüren bir katildi. Aynı zamanda kurbanlarının rahimlerini hatıra olarak saklıyordu.) Rizzoli bu olayın soruşturmasına başlamışken FBI'dan Ajan Gabriel Dean soruşturmaya ortak oluyor. Sıradan gözüken bir seri katilin soruşturmasına neden dahil olduğu bilinmeyen Ajan Dean, olacakları önceden tahmin ediyor, neden soruşturmaya dahil olduğunu sır gibi saklıyor ve Rizzoli'nin saklı kalmış korkularını yüzüne vuruyor. Rizzoli kendi soruşturmasına bir anda dahil olan Ajan Dean'in, otoritesine kesik attığını düşünüyor. Bu sebepten dolayı Ajan Dean ile yıldızı bir türlü barışmıyor. Ta ki Ajan Dean neden soruşturma için görevlendirildiğini açıklayana kadar. Sonra neler mi oldu? Gökten üç elma düşmedi tabii ki. Gerisi okursanız size kalmış.

Rizzoli&Isles serisinin ikinci kitabı olan Çırak, heyecanın tavan yaptığı, merakın kitap boyunca sürdüğü, dilin yalın kullanımıyla akıp giden bir kitap oldu. Tess Gerritsen geniş tıbbi ve kültürel bilgi birikimiyle bu gibi içeriksel ve tematik unsurları bir araya getirip polisiye türünde önemli bir yazar olduğunu ve olacağını kanıtlıyor. Hayattan kesitler sunan, polisiye bir kitabın sadece suçla ilgilenmediğini gösteren Rizzoli&Isles serisini okumanızı öneririm. İyi okumalar.

Damla Köseoğlu 
 27 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

- Çırak, Rizzoli & Isles serisinin ikinci kitabı. Seriye ismini veren karakterlerden biri olan ve ilk kitapta görmediğimiz Dr. Isles karakteri de bu kitapla birlikte sahneye çıkıyor. Serinin ilk kitabı olan Cerrah, yüksek gerilimi ve heyecanıyla beni oldukça etkilemişti. Çırak'a başlarken "Ya beğenmezsem" şeklinde bir düşüncem olmadı zira bana göre Tess Gerritsen hiçbir kitabında ortalamanın altına düşmeyecek bir yazar. Çırak beklediğim gibi bir kitaptı tıbbi terimler, dehşet verici olaylar ve çok sevdiğim bir karakter olan Jane Rizzoli. İlk kitapta tanıştığım karakterlere Çırak'la birlikte iyiden iyiye yakınlık duymaya başladım.

- İlk kitapta, işlediği cinayetlerle tüm şehri dehşete düşüren ve "Cerrah" olarak bilinen katilin elinden kurtulan Dedektif Rizzoli olayların ağırlığını üstünden atamamışken Boston'da yeni bir cinayetler zinciri meydana gelmiştir. Evlerinde öldürülen erkekler, kaçırılan ve sonrasında vücutları parçalanmış halde bulunan kadınlar... Şehir yeni bir seri katille karşı karşıyadır ve bu yeni katil cinayetlerini bir taklitçi gibi Cerrah'ın yöntemlerine bağlı kalarak işlemektedir.

- Çırak beklentilerimi karşılayan, sürükleyen, heyecanlı ve gerilim dolu bir kitaptı. Tess Gerritsen aldığı tıp eğitimini ve yazarlık yeteneğini bir araya getirerek harika bir kitap daha ortaya çıkarmış. Yazarın ve serinin diğer kitaplarını okumak için sabırsızlanıyorum.

Kübra 
05 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çırak serinin ikinci kitabı. Cerrah'ta da bunda da biraz tedirgin oldum. Yatağımın karanlıkta kalan yanını, kapının arkasını ve hatta dolapları kontrol ettim. Pencereden falan girdiği için katil, insan etkileniyor. Hayır 1'di 2 oldu adiler :p Yüksek doz gerilim, otopsi, kan, neşter yine sizi bekliyor.

KeMâL 
 19 Ara 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

İyi akşamlar değerli 1000Kitap Ailesinin üyeleri…

Tess Gerritsen’den yine sürükleyici, etkileyici, gerilimi bol, heyecan dolu bir polisiye-gerilim roman daha. “Cerrah” adlı eserden sonra Rizzoli & Isles serisinin ikinci kitabı “Çırak”. Yazar yine coşkulu, aksiyon ve gerilim dolu bir roman yazmış. Yazarın üslubu çok güzel. Karakterler de betimlemelerle çok güzel anlatılmış; gerçekçiliği hissettiriyor. Bu tarzda (Polisiye – Gerilim ) yazan en iyi yazarlardan biri diye düşünmekteyim. Okuyucuyu sıkmıyor, etkilemesini çok iyi biliyor ve kalemi de muhteşem. Üstüne üstük bir adli tıp antropoloğu olması ve cesetler üzerindeki detaylı bilgisi de yazarın bence artı yönü. Kesinlikle mesleğinin tadı var.

Kitapla ilgili yorumlarıma gelince… Elbet bir Cerrah değil ama onu da pek aratmıyor. Gayet heyecanlıydı. Kısa bir sürede okudum. Kesinlikle sırayla okumalısınız. Çünkü ilk kitaptaki karakterlere ve konulara çok atıfta bulunuluyor. Bu kitaptan başlarsanız boşlukta kalabilirsiniz. Kurgusu başarılıydı; en sonu hariç. Başkarakter olan Rizzoli ilk kitaptaki gibi geride kalmamış bu sefer tam oturmuş romanın ana karakterine. En son bölüm hariç çok beğendim.

Konu olarak fazla detaya girmeyeceğim romanın tadını bozmak istemiyorum. Cerrah yani Warren Hoyt Rizzoli’yi rahat bırakmayacak. En sonuna değinmek istiyorum. Biraz basit bir son oldu. Yine de soluksuz okunacak bir roman. Çok can alıcı yerde bitti. Üçüncü kitabı al ve okumaya başla dercesine. Bu arada üçüncü kitap da “ Günahkar “.

Polisiye-Gerilim sevenler Tess Gerritsen’le tanışmalı. Beğeneceklerini umuyorum. Tavsiye ediyorum elbette. Çok anlamlı bir alıntı ile bitiriyorum.
“ Güzelin de çirkinin de aynı şekilde, bakterilerin ve böceklerin etkisiyle çürüyüp aynı et yığınına dönüştüğünü görmek rahatsız ediciydi. ”

İyi okumalar 1000Kitap Ailesi…

Fatoş Çetiner 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 10/10 puan

Harika bir Tess Gerritsen kitabı daha. Her sayfasından inanılmaz keyif aldım. İnanılmaz kolay okunabilen kitaplardan. Yazarın dili gerçekten oldukça yalın ve açıklayıcı. Bazı noktalarda oldukça terimsel bir üslup kullanmış ama başka türlüsü de söz konusu olamazdı. Okuduğumuz kitabı cinayet kitabı diye adlandırıp geçmek bu kitaba haksızlık. Almasını biliyorsak içerisinde birçok ders barındırdığını söyleyebilirim. Ayrıca yazarın karakterin duygu ve düşüncelerini bire bir hissedebilmemiz konusunda oldukça becerikli bir kalemi var. Bunu seviyorum.

Sadettin TANIK 
12 May 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Sonuna kadar merak uyandıran gerçekten sürükleyici ve elinizden bırakamayacağınız bir kitap. Tess Gerritsen'in değişmeyen üslubu ile kitap sonuna kadar heyecan uyandırıyor. Polisiye-gerilim sevenlere tavsiye ederim.

Nurhan Işkın 
22 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Cerrah yakalanmıştı,ama cinayetler devam ediyordu. Dedektif Rizzoli ve Doktor Isles için zor bir süreç tekrar başlamıştı.Bunlar kopya cinayet olabilir miydi.Son sayfasına kadar temponun düşmediği yazarın en iyi eserlerinden sadece bir tanesi...

Serdar Poirot 
 04 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dikkat, spoiler içerir

Yazardan oldukça güzel bir roman daha. Rizzoli serisinin ikinci romanı. Rizzoli, Cerrah'ı içeri tıkmıştır ve Moore de kurban adayı doktor Catherine ile evlenerek tatile çıkmıştır. Ancak bir olay yerine gittiğinde Cerrah'a çok benzer tarzda bir cinayet işlendiğini fark eder. İşe FBI ajanı Gabriel Dean da dahil olmuştur. Bir gün Cerrah hastalık bahanesi ile hapisten kaçar. Rizzoli'nin kabusları geri dönmüştür. Dominort, Cerrah ile buluşmuş ve çırağı olmuştur. Artık bir ikili olarak her zamankinden daha tehlikelidirler. Çırak, kadına tecavüzü severken Cerrah da rahimlerini almaktadır. Gabriel ve Rizzoli arasında gergin bir ilişki ve çekim oluşmaya başlar. Acaba katiller ne tür bir yöntem kullanmaktadır ve Rizzoli sağ kalmayı başarabilecek midir? Keyifle bir solukta okunan bir roman.

DersaadeT 
30 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cerrah'ın devamı olan Çırak'ta bence yazar beklentileri had safhada karşıladı ve okurları hayal kırıklığına uğratmadı.
People dergisi ''Bu kitabın kapağını açmadan önce ışıkları yakmayı, dolapların içini kontrol etmeyi ve kapıları kilitlemeyi unutmayın.'' diye bahsetmişti Çırak için.
Gerçekten öyle ürpertiyi kendi içinizde hissedebiliyorsunuz.
Ben okuduğum romanları tekrar tekrar okumayı sevmeyen biriyim genelde ama bu seriyi tekrardan okuyabilrim.
Bir tavsiye de benden olsun Tess'in kitapları polisiye dizi yapıldı. Tabi ki okuduklarımızın yanında izlediklerimiz yavan kalıyor . O yüzden izlemenizi gönülden tavsiye edemem sanırım. :)

ilgar akperoff 
25 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ona bakıp düşünüyorum: Evet, gerçekten de duymak istiyor. Herkes gibi o da bütün karanlık ayrıntıları duymak istiyor. Merakının sadece akademik olduğunu, ona anlattıklarımın sadece araştırma amaçlı olduğunu iddia ediyor. Ama ben gözlerindeki hevesin ışıltısını görebiliyorum. Heyecandan saldığı feromonların kokusunu alabiliyorum. Kafesinde kıpırdanan sürüngeni görüyorum. Benim bildiğim her şeyi bilmek istiyor. Benim dünyamda dolaşmak istiyor. Nihayet hazır bu yolculuğa. Onu içeri davet etmenin zamanı geldi. Bundan iyi sonluk olamazdi zaten.Bu kadinin kitaplarinin hastasiyim

5 /

Kitaptan 24 Alıntı

Damla Köseoğlu 
24 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Her şeyden şikayet eden insanlara katlanamıyorum.

Çırak, Tess Gerritsen (Sayfa 63 - Martı Yayınları)Çırak, Tess Gerritsen (Sayfa 63 - Martı Yayınları)
Aysel 
02 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Sadece dinledikleri müzikten bile bir fikir edinebiliyorsun insanlar hakkında..."

Çırak, Tess GerritsenÇırak, Tess Gerritsen
Aysel 
02 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Yaşamımızdaki en heyecan verici şeyler hep beklemediğimiz zamanlarda olduğu için, bu özel anların tadını çıkarmayı öğrenmeli, çoğunlukla tekdüze geçen zamanı süsleyen bu ender heyecanların kıymetini bilmeliyiz."

Çırak, Tess GerritsenÇırak, Tess Gerritsen
Damla Köseoğlu 
26 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir sürü para, sıfır beyin.

Çırak, Tess Gerritsen (Sayfa 323 - Martı Yayınları)Çırak, Tess Gerritsen (Sayfa 323 - Martı Yayınları)
Damla Köseoğlu 
25 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yaşanan trajedi ne olursa olsun hayat devam etmek zorunda.

Çırak, Tess Gerritsen (Sayfa 79 - Martı Yayınları)Çırak, Tess Gerritsen (Sayfa 79 - Martı Yayınları)
Aysel 
02 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Mutlu insanlar kendilerini de severler; adeta farklı bir hava solur, farklı yer çekim yasalarına maruz kalırlar."

Çırak, Tess GerritsenÇırak, Tess Gerritsen
Aysel 
06 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Korku ve nefret her zaman sevgiden çok daha güçlü duygulardır."

Çırak, Tess GerritsenÇırak, Tess Gerritsen
Damla Köseoğlu 
26 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Tarih, kadınların çığlıklarıyla yankılanıp duruyor.

Çırak, Tess Gerritsen (Sayfa 244 - Martı Yayınları)Çırak, Tess Gerritsen (Sayfa 244 - Martı Yayınları)
KeMâL 
 19 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İşe yaramaz çocuklar yetiştirmek istiyorsanız yapacağınız tek şey onlara bir sürü para bırakmak.

Çırak, Tess Gerritsen (Sayfa 359 - Martı Yayınevi)Çırak, Tess Gerritsen (Sayfa 359 - Martı Yayınevi)
Aysel 
06 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"İhtiyat ve riskin aynı anda düşünülmesi mümkün değil."

Çırak, Tess GerritsenÇırak, Tess Gerritsen
3 /