Çizgili Pijamalı Çocuk

9,2/10  (92 Oy) · 
211 okunma  · 
83 beğeni  · 
3.628 gösterim
Bu kitabı okumaya başladığınızda, Bruno adında dokuz yaşındaki bir çocukla bir yolculuğa çıkacaksınız (ama bu kitap dokuz yaşındakiler için değil). Ve er geç Bruno ile birlikte bir tel örgüye varacaksınız.

Böyle tel örgüler dünyanın dört bir yanında var. Umarız asla rastlamak zorunda kalmazsınız.

Kesinlikle çok iyi yazılmış, dokunaklı bir öykü... Okuduklarım çok çok uzun süre aklımdan çıkmayacak!
- The Star

Okumaya başladığım andan beri aklımdan çıkmıyor. Oldukça yalın ve hiçbir zorlama olmadan anlatıldığı için neredeyse kusursuz. İşte bu, çok ender karşılaşılan bir şey. Yanaklarımdan süzülen yaşlarla öylece kalakaldım!
- The Irish Independent

Yazar, kitap boyunca okurun hep bir adım önündeki konumunu korurken, öldürücü darbeyi son sayfalarda indiriyor.
- The Independent

2007 İrlanda Kitap Ödülleri

Yılın Çocuk Kitabı
Dinleyicilerin Seçimi: Yılın Kitabı
Yılın Kitabı Adayı

2006-2007 BİSTO Çocuk Kitapları Ödülü
Yılın Çocuk Kitabı
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2007
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789944691321
 • Çeviri:
  Tayfun Törüner, Tülin Törüner
 • Yayınevi:
  Tudem Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bekir İstanbul 
10 Eki 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat bu incelemede hiç SPOİLER yoktur!

Bu kitabı okumadan önce kitap hakkında tek bildiğim bir çocuk kitabı gibi görünsede çocuk kitabı olmaması, yüksek puanlı ünlü bir kitap olmasıydı. Kitaba yapılan yorumları okumamıştım. Hikaye hakkında, konusu hakkında hiçbir şey bilmiyordum. Bu sayede yaşanılanları Bruno ile birlikte anlamaya keşfetmeye çalıştım... Bruno'nun babası ne iş yapıyordu? Yeni taşındıkları yer neresiydi?... Zaten yazar da okuyucuların kitabı bu şekilde okumasını istemiş. Siz de öyle yapın... Bu sebepten dolayı ben de en ufak bir spoiler bile vermeyeceğim. Sadece şunu söyleyeyim gerçekten çok akıcı ve etkileyici bir kitap. Mutlaka okuyun...

Kübra 
 21 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

İki çocuk... Tel örgüler... Oyun oynamadan kurulan bir arkadaşlık... Akıcı, güzel bir dili olan, insanın yüzünde tuhaf bir ifade bırakan bir kitap bu. Fury, Yahudiler, kamp ve yaşamak... Neyi yaşadığını bilmeden yaşamak. 9 yaşında iki çocuğun gözünden dünyaya bakmak kalbinizi burkacak...

KeMâL 
 14 May 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Uzun süredir merak ettiğim bir eserdi. Çok büyük beklenti içine girmenizi tavsiye etmem. Yahudi soykırımını anlatan bir eser. Toplama kampındaki bir çocuk ile Nazi subayı bir askerin oğlunun arasında geçenleri aktarmış yazar. Çekilen acılar ve yapılan eziyetler hakkında bilgi vermiş. Akıcı ve kısa bir eser. Sonunu çok ama çok beğendim mükemmel bir finalle kapanış yapmış yazar. Tavsiye ederim; okunması gereken bir eser.

Dila Manga 
08 Şub 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ne zamandır alıp okumak istediğim bir kitaptı ama şimdi bitirince niye bu zamana kadar erteledim merak ediyorum. Harika bir kitap ırklar arası ayrımcılığın çocuk gözünden hikayesi çok çarpıcı. Bruno bence "şeker portakali"ndaki Zeze kadar etkileyici ve unutulmayacak bir karakter. Çocukların gözünden hikayeye yön verilmesi benim icin her zaman çok etkileyici oluyor ve sanki biz büyüklerin dünyasına daha objektif bir gözle bakmamiza yardımcı oluyor gibi. Ama o sonu bu kitabın sonu kalbinizde kesinlikle derin bir yara bırakıyor.

Bi Poşet Kitap 
26 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çizgili Pijamalı Çocuk, yakın zamanda okuduğum bir kitaptı. Az önce filmini de izledim ve bir kez daha aklımı kaçıracak gibi hissettim. Bence bu kitabı okumayın; çünkü günlerce kalbinizde bir sızıyla gezmeniz gerekecek. Şayet bunu göze alıyorsanız, kitaplığınızı bu eserden mahrum bırakmayın derim. İyi okumalar...

Emre Ö. 
18 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ödülü Hak Ediyor..
Dünyalı arkadaşımızın vesilesi ile tanıştım bu kitapla.İyi ki de tanışmışım dedim okurken.
Kitap bir çocuğun gözünden Auschwitz toplama kampında yaşadıklarını lakin açık bir şekilde değil; kavramların ve tel örgülerinin arkasında neler olduğunu kavramaya çalışan birini anlatıyor. Çocuk da kendine kaşif diyor zaten. Peki bulabiliyor mu bu kavramları ve tel örgünün arkasındakileri? O saf çocuk kalbi ile? Ne kadarını bulabilir diye sorabilirsiniz kendinize...

Size şunu söyleyebilirim ki final sahnesi için bile bu kitap okunmalı!
Daha fazla da yazmak istemiyorun çünkü; şimdi ne desem spoiler olarak gözükecek o yüzden kısaca okuyun diyeyim. Zaten kitap su gibi akıyor.

Filmi de varmış en kısa sürede izlemeyi düşünüyorum:

http://www.imdb.com/title/tt0914798/

fazilet özdiker 
20 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir arkadaşımın tavsiyesi ile bir anda okuduğum, okumayı şu an bitirdiğim ve beni derinden etkileyen bir kitaptı. Nazi Almanyası, Yahudiler ve bunların ortasında masum iki çocuk.. Bruno ve Shmuel.. Onlar ve daha yüzlerce çocuk, genç, yaşlı masum insanın; gerçek olduğunu bildiğimiz; yaşadıkları işkenceleri düşününce kitaba daha büyük anlamlar yüklüyorsunuz.. Önceden okumadığıma pişman oldum demeliyim..

Selman Ç. 
 12 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Kesinlikle çocuk kitabı değil .Sadece olaylar bir çocuğun gözünden anlatılıyor. Zaten bir olay bir çocuğun gözünden anlatıldığında her zaman bir masumıyet vardır. Burda ki olay pek masum olmasa da. Büyükler bir şeylere karar veriyorlar ancak bundan kimler nasıl etkilenecek, sonuçları ne olacak hiç düşünmüyorlar. Bu söylediğimi kitabı okuduktan sonra daha iyi anlayacaksınız. İpucu vermiyim. Kitabın konusunu az çok biliyorsunuzdur zaten. Geçenlerde "La vita è bella" diye bir film izlemiştim burda da toplama kampına götürülen bir aileden bahsediliyordu falan. Kitapta da olayın iki tarafını ele alan iki çocuk var biri asker çocuğu diğeri esir olanların. İkisinin kaderi de bi yerde kesişiyor. Nasıl oluyor ben söylemiyim siz okuyun :)

Bu kitabın filmi de varmış. Filmi izlemedim ama yakın zamanda muhtemelen izlerim.

elif dinç 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

bence de herkes okumalı Küçük Bruno sizi çok hüzünlendirecek çocukluğun masumiyeti ile savaşın acımasızlığı arasında kalan hayatlar....sonu çok hüzünlü ama okunulması gereken kitaplardan

Emine Çoban 
 31 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Okumaya başladığım andan itibaren beni sımsıkı saran ve elimi hiç bırakmayan, içimi ısıtan okudukça sarsan etkileyici bir kitap. (Sarsıcı finaliyle galiba uzun süre aklımdan çıkmayacak)

3 /

Kitaptan 29 Alıntı

KeMâL 
13 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bir ev; bir sokak, bir şehir ya da tuğla ve harç gibi yapay şeyler değildir. Ev, insanın ailesinin olduğu yerdir, öyle değil mi?

Çizgili Pijamalı Çocuk, John Boyne (Sayfa 48)Çizgili Pijamalı Çocuk, John Boyne (Sayfa 48)
KeMâL 
14 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Doğru kostümü giyersen kendini, rolünü yaptığın kişi gibi hissedersin,

Çizgili Pijamalı Çocuk, John BoyneÇizgili Pijamalı Çocuk, John Boyne
KeMâL 
14 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bir adamın geceleri gökyüzüne bakınası onu astronom yapmaz, biliyorsun.

Çizgili Pijamalı Çocuk, John Boyne (Sayfa 80)Çizgili Pijamalı Çocuk, John Boyne (Sayfa 80)
Esra 
23 Mar 2016 · Kitabı okudu

Sanki bambaşka bir şehir gibiydi. İnsanlar onun yaşadığı evle yan yana yaşayıp beraber çalışıyorlardı. Gerçekten bu kadar farklı mıydılar? Kamptaki bütün insanlar aynı kıyafetleri giyiyorlardı: O çizgili pijamaları giyip yine çizgili kumaştan takkeleri takıyorlardı. Anne, Gretel ve kendisi dışında evinde dolaşan bütün insanlar, değişik kalitede üniformalar giyiyorlar; madalyalar, kasketler ve şapkalar, parlak kırmızılı-siyahlı kol bantları takıyorlar; silah taşıyorlar ve her zaman felaket derecede acımasız görünüyorlardı. Sanki tüm bunlar çok önemliymiş ve kimse tersini düşünmemeliymiş gibi.
Tam olarak fark neydi? Kendi kendine düşündü: Hangi insanların çizgili pijama, hangilerinin üniforma giyeceğine kim karar vermişti?

Çizgili Pijamalı Çocuk, John Boyne (Sayfa 96)Çizgili Pijamalı Çocuk, John Boyne (Sayfa 96)
KeMâL 
14 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

“Yakışıklı mı?” diye sormuştu büyükanne, ileriye uzanıp gelinine sanki mantığını yitirmiş gibi bakarak. “Yakışıklı mı dedin? Seni aptal kız! Sence dünyada tek önemli olan şey bu mu? Yakışıklı görünmek mi?”

Çizgili Pijamalı Çocuk, John Boyne (Sayfa 89)Çizgili Pijamalı Çocuk, John Boyne (Sayfa 89)
sule sevinc 
01 Oca 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Aslında baktığı her yerde iki farklı tip insan görebiliyordu: Mutlu, gülen, bağıran üniformalı askerler ve çizgili pijamaları içinde mutsuz, ağlayan, bir çoğu sanki uyuyormuş gibi boşluğu bakan insanlar..."

Çizgili Pijamalı Çocuk, John BoyneÇizgili Pijamalı Çocuk, John Boyne
Selman Ç. 
11 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Savaştan bahsetmek güzel bir şey değil. Korkarım yakında bunu çok konuşacağız."

Çizgili Pijamalı Çocuk, John Boyne (Sayfa 68 - Tudem Yayınları)Çizgili Pijamalı Çocuk, John Boyne (Sayfa 68 - Tudem Yayınları)
KeMâL 
14 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

“Keşfetmekle önemli olan keşfettiğin şeyin bulmaya değer olup olmadığı. Bazı şeyler orada kendi hallerinde duruyor ve keşfedilmeyi bekliyor, Amerika gibi. Bazı şeyleri de keşfetmemek daha iyi, bir dolabın arkasındaki ölü fare gibi.”

Çizgili Pijamalı Çocuk, John Boyne (Sayfa 110)Çizgili Pijamalı Çocuk, John Boyne (Sayfa 110)
doğukan tan 
27 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bruno hala Shmuel'in elini sımsıkı tutuyordu ve dünyadaki hiçbir şey Bruno'yu onun elini bırakmaya razı edemezdi.

Çizgili Pijamalı Çocuk, John Boyne (Sayfa 202)Çizgili Pijamalı Çocuk, John Boyne (Sayfa 202)
KeMâL 
14 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

“bizi bugün buraya getiren şey tarihtir. Tarih yazmak için olmasa hiçbirimiz bugün burada olmaz, Berlin’deki evde rahatça oturuyor olurduk. Biz burada tarihi düzeltiyoruz.”

Çizgili Pijamalı Çocuk, John BoyneÇizgili Pijamalı Çocuk, John Boyne
3 /