Çizgisiz Defter

9,0/10  (3 Oy) · 
1 okunma  · 
3 beğeni  · 
77 gösterim
Bu kitapta bir araya gelen yazılar gezi notları değildir. Her adımda doldurmaya çalıştığım deftere düşülen notlar... Her ne kadar önemli ölçüde yaşanan gerçeklere dair, toplumsaldan siyasala kadar çeşitli gözlemlerden oluşsa da o aslolan boş sayfayı doldurma çabasıdır. Buna yol düşüncesinden kesitler de denebilir.

Aynı mekana dair farklı zamanlarda düşülen notlar zaman içindeki değişimi aksettirse de asıl yolcunun o mekana dair algılarındaki dalgalanmaları yansıtır. Belli mekanlara, coğrafyalara dair tekrar tekrar düşülen notlar yazarının içinde değişmeyen arayışın izlerini taşır.

Bu anlamda on yılı aşkın süreye yayılan yazıların aynı mekanların etrafında dolaşması, belli coğrafyaları önemsemesi, sorduğu sorular, değişim içinde atadığı sabitelere dair yol düşünceleridir. Yolculuk telaşesi içinde alınmış hızlı notlara, çağrışımlara hep tarihi izdüşüm arayışı eşlik eder.

Çizgisiz Defter, aslında sınırların parçalandığı coğrafyamıza dair modern zamanların ideolojik iğvalarına karşı bir hatırlayış denemesidir. Her sayfası yeniden yazılmayı bekleyen şuurun defteri...
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2016
 • Sayfa Sayısı:
  264
 • ISBN:
  9786059268295
 • Yayınevi:
  Büyüyenay Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Furkan Düzenli 
15 Kas 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çizgisiz Defter, rahmetli Akif Abinin gezi notları değil, yol haritasıdır. Balkanlar özelinde Avrupa, Ortadoğu ve Asya'nın sadece gidilip görülmesi gereken yerler olmadığı, sınırlarla parçalara ayrılan, birliği dağıtılan coğrafyamız olduğunu aklımıza getiriyor, yüreğimize düşürüyor. Çizgisiz Defter bu yüzden tekrar tekrar okunması gereken, unutulmaması gereken bir dünyamız olduğunu hatırlatıyor Akif Emre'nin kaleminden...

Kitaptan 11 Alıntı

Fani 
24 Eyl 2017 · Kitabı okuyor

Kudüs'te Ramazan
En son ne zaman yıldız görmüştük? Şehrin sahte ışıltısı yıldızlardan, göklerin derinliğinden, sonsuzlıktan göz kırparcasına parıldayan muhteşem gök atlasından mahrum etti bizi. Bu gök kubbenin seyrine göre oruç tutar, namaz kılar; yüceliği, sonsuzluğu, kudreti ve acziyeti hissederiz. Göklerle teması kesilen modern insanın ötelerle ilişkisi de anlam kaybediyor.

Çizgisiz Defter, Akif Emre (Sayfa 100 - Büyüyen Ay)Çizgisiz Defter, Akif Emre (Sayfa 100 - Büyüyen Ay)
Beelo 
15 Nis 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi

Endülüs'ü Yeniden Düşünmek
Gırnata düştükten sonra zorla Hristiyanlaştırılmak istenen ve her türlü İslami ibadetin yasaklandığı dönemde engizisyonda yargılanmak için gösterilen gerekçeler arasında hamamda yıkanmanın ve boğazlanmamış hayvan eti yememenin yeterli olduğunu hatırlamak bile yaşanan acıların boyutunda fikir verebilir; 1609'da topluca sürülenlerin 1 milyon kadar insan olduğu düşünülürse yaşanan dramın çapı hakkında fikir edinilebilir.

Çizgisiz Defter, Akif Emre (Büyüyenay Yayınları)Çizgisiz Defter, Akif Emre (Büyüyenay Yayınları)
Beelo 
17 Nis 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi

Endülüs: Gelenek İcadı
1609 yılında, zorla Hıristiyanlaştırılan fakat gizlice Müslümanlığı yaşamaya çalışan Moriskoların topluca sürülmelerinin doğurduğu travmayla yüzleşmeye çağırıyorlar. Endülüs hakimiyetindeki Müslümanlar sadece Araplardan ibaret değildi, Araplarla beraber yerli halkın önemli kısmı Müslümanlaştı. "Arapları geldikleri yere gönderdik" tezi tarihin en büyük yalanı diyor Endülüs milliyetçileri. Onlar Müslüman oldukları için ötekileştirildiler ve Arap diye sürüldü. Oysa sürülenlerin büyük kısmı yerli Müslümanlardı.

Çizgisiz Defter, Akif Emre (Sayfa 25 - Büyüyenay Yayınları)Çizgisiz Defter, Akif Emre (Sayfa 25 - Büyüyenay Yayınları)
Fani 
24 Eyl 2017 · Kitabı okuyor

Bütün Yollar Kudüs'e Çıkar
Zincire vurulsa ne olur; Kubbetü's Sahra'nın altındaki kaya hala orada değil mi ki? Mescid-i Aksa kapısında işgalin karabasanları dolaşsa da nebevi hakikatin kutlu mekanı orası...

Çizgisiz Defter, Akif Emre (Sayfa 101 - Büyüyen Ay)Çizgisiz Defter, Akif Emre (Sayfa 101 - Büyüyen Ay)
Beelo 
26 Nis 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi

Avrupa'da Üç Minare
'Avrupalılar' diyordu İsviçreli akademisyen, 'ülkelerinde bir minare gördüklerinde bunu İslam'ın zaferinin ilanı olarak algılıyor.' Bunca hoşgörü ve çoğulculuğun bam teli haline gelen Müslüman varlığından daha önemli hale gelen sembollerin algılanış biçimi, yasaklar için masum, meşru bir gerekçe olabilir mi?

Çizgisiz Defter, Akif Emre (Sayfa 72 - Büyüyenay Yayınları)Çizgisiz Defter, Akif Emre (Sayfa 72 - Büyüyenay Yayınları)

Yolun Çekiciliği
Yol düşüncesi çeker insanı. Bilinmeyeni aramak, kurcalamak, keşfetmek insanlık hikâyemizle başlar. Yol olmasaydı bilinmeyene kanat çırpmak bu kadar cezbedici olmazdı belki de...

Çizgisiz Defter, Akif Emre (Sayfa 9 - undefined)Çizgisiz Defter, Akif Emre (Sayfa 9 - undefined)
Beelo 
06 May 2017 · Kitabı okuyor · Beğendi

Bir yanda Kudüs'ün işgal edilmişliğini hatırlatılmasına görsel bir katkı, uyarıcı işlevi üstlenirken başka bir katmanda da gerçekliğin hem de acı gerçekliğin üstünü örten bir şala dönüşmesi medya çağının yaman çelişkidir.
Tıpkı savaşları canlı yayında izleyişimiz gibi acıların seyirlik hal alması, gerçekle vicdanın buluşmasını engelleyen bir perdeye dönüşüyor beyaz ekran.

Çizgisiz Defter, Akif Emre (Sayfa 95 - Büyüyenay Yayınları)Çizgisiz Defter, Akif Emre (Sayfa 95 - Büyüyenay Yayınları)

Endülüs medeniyeti üzerine yazılıp çizilenler genelde medeniyet bilincinden yoksun geçmiş özleminden ibaret kalır. Bir medeniyete dökülen bunca ağıta rağmen "medeniyet idraki"nden yoksun olmak müslümanlar için ironik bir durumdur.

Çizgisiz Defter, Akif Emre (Sayfa 16 - Büyüyen Ay)Çizgisiz Defter, Akif Emre (Sayfa 16 - Büyüyen Ay)
Fani 
21 Eyl 2017 · Kitabı okuyor

Tam burada minarenin anlamı farklı katmanlar kazanıyor. Bu garip dinin bu beldelerde de şahitlik edecek bir izinin olması, inanmayana da bir teklif, bir imkan sunuyor olmasının ferahlığı... Evet, bir ferahlık!

Çizgisiz Defter, Akif Emre (Sayfa 75 - Büyüyen Ay)Çizgisiz Defter, Akif Emre (Sayfa 75 - Büyüyen Ay)
Fani 
24 Eyl 2017 · Kitabı okuyor

Avrupa
Avrupa'nın kalbinde Brüksel'in kendi iç çelişkilerini ne kadar sürdürebileceği sorusu bir yanda dururken, ona kimliğini veren ötekilerle yaşadığı çelişkiyi ne kadar sürdürebileceği sorusuna vereceği cevap, belki de Avrupa'nın geleceğine ışık tutacak açıklamayı içeriyordur.

Çizgisiz Defter, Akif Emre (Sayfa 88 - Büyüyen Ay)Çizgisiz Defter, Akif Emre (Sayfa 88 - Büyüyen Ay)
2 /