Çocuk Deyip Geçmeyin

8,5/10  (6 Oy) · 
24 okunma  · 
6 beğeni  · 
1.258 gösterim
Çoğu zaman küçük dünyalarında kopan fırtınaların farkına varamadığımız çocuklara "çocuk deyip geçeriz", umut dolu gözlerindeki ışıltıyı ve ardından gelen hayal kırıklığını anlayamayız, fark edemeyiz.

His dünyasını incinmişliklerle doldurduğumuz çocuk bir kez daha dener yine büyük bir umutla... Fark edilmek ise kalp gözü de dahil, ebeveyninin algılarını pür dikkat açık tutmasına bağlı. Fark edilenler mutlu, huzurlu, duyarlı ve güvenli, ya fark edilmeyenler?

Her zaman geleceğin emanetçisi olarak gördüğü çocukları duygu dünyalarına hitap edecek sıcacık dokunuşları hedef edinmiş Adem Güneş, Aksiyon'da çıkan haftalık yazılarını Çocuk Deyip Geçmeyin ile çocuk sevdalılarına sundu.

Yanı başınızda kelebek gibi uçuşan çocuklarınızı anlamak, keşfetmek, diliyle söyleyemeyip bedeniyle ifade etmeye çalıştıklarına kulak vermek için Çocuk Deyip Geçmeyin.

"Değer verilen çocuk değerli olur... Ve çocuğa değer vermek, ona bir lütuf değil, onun insan olarak en doğal hakkıdır... Geleceğin inşası, "çocuk deyip geçmeyen" ebeveyn ve eğiticilerle oluşacaktır."
(Tanıtım Bülteninden)

Kitaptan 3 Alıntı

Hani hep bildik bir teselli vardır ya “çocuktur unutur” diye…
Yetişkinler bilirler ki, çocuk ne kadar zarara uğratılsa da ertesi gün yine gelecek ve coşku dolu hal ile kendisini inciten yetişkinin etrafında dönüp duracaktır. Çocuğun bu hali yetişkini yanıltır, çocuğun dünü unuttuğu zannedilir…
Hâlbuki çocuğun aklı unutsa da hisleri unutmaz…

Çocuk Deyip Geçmeyin, Adem GüneşÇocuk Deyip Geçmeyin, Adem Güneş

Zira çocukluk dönemi, “akıl” ile öğrenme dönemi değil, “his” ile kişilik kazanma dönemidir.

Çocuk Deyip Geçmeyin, Adem GüneşÇocuk Deyip Geçmeyin, Adem Güneş