Çocuk Eğitimi El Kitabı

9,0/10  (10 Oy) · 
57 okunma  · 
9 beğeni  · 
1.081 gösterim
Çocuk Eğitimi El Kitabı, Haluk Yavuzerin "Çocuk ve gençlik psikolojisi" konusundaki otuz yıllık mesleki birikiminin kısa bir özetidir. Kitabın temel amacı, çocuklarıyla sağlıklı bir iletişim kurabilmeleri için, anne-babalara yol göstermektir. Bu amaçla, kitapta, anne-babaların günlük hayatta karşılaştıkları eğitim ve iletişim sorunlarının çözümüne yönelik pratik önerilere yer verilmiş, yapılan pedagojik hatalar, olması gereken doğrularla birlikte ele alınmış, okumayı kolaylaştırmak için, her konu resimlerle desteklenmiştir. Çocuk Eğitimi El Kitabı, "kendini değiştirmek" konusunda "istekli" ve "kararlı" olan tüm anne-babalar ve öğretmenler için, vazgeçilmez bir rehber olacaktır.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  170
 • ISBN:
  9789751405142
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Halil öztürk 
22 Eki 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

bu beyfendinin kitabını kesinlikle tavsiye ediyorum. çok başarılı analizler ve değerlendirmeler var. yaptığı analizlerin bize ait olduğunu düşünüyorum. yalın bir dili var, psikolojik kavramların somutlaştırılmasını çok önemli buluyorum.
"disiplin ... davranışı yönlendirmeyi amaçlamaktadır (cezalandırma demek değil)."
"disiplin, çocuğa istenilen davranışı ve alışkanlıkları öğretmek, kendi kendini denetleme ya da iç denetim demek olan ahlak gelişimini sağlamaktır. bu da dıştan gelen bir zorlamayla olmaz. önemli olan, içselleşmiş bir sorumluluk duygusunun oluşturulmasıdır."
bunun gibi onlarca tespit var. örnekler var. illa ki çocuğumuzun olmasına gerek yok bu kitabı okumak için. kendimize ve çevremize farklı bakmak için bir perspektif sunuyor bize. ellebette galaksideki tüm yıldızların ne olduğunu anlatmıyor. ancak gördüklerinin ne olduğunu anlamana yardımcı oluyor. evet bu kitap bir rehber niteliğindedir.

İlkay Şal 
13 Oca 19:21 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Haluk Hoca'nın ailenin çocukla sağlıkla iletişim kurabilmesi için yol gösterici kitaplarından biri.Günlük iletişim yöntemleri,pedagojik hataları çözme yolları resimlerle anlatılarak açık bir dille ifade edilmiştir...

Ali GÜRSES 
23 Nis 21:42 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Memnun kaldım. Keşke okul çağını daha detaylı incelese idi. Örnekler vermesi, konuşma tarzlarını göstermesi uygulama açısından çok yararlı. Kesinlikle tavsiye ederim.

şeyma akçay 
29 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

günlük yaşantıda ebeveynlerin karşılaştığı sorunlara ışık tutmuş yazar karikatürler ile zenginleştirilmiş çözüm odaklı bir kitap okumanızı tavsiye ederim.

Kitap okumak 
 16 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kitabın kapağında açık bir şekilde anlattığı gibi çocuk eğitimi üzerine kaleme alınmış. Yazar bu konuda yıllarca akademik çalışmalar yaptığından birikmiş tecrübelerini anlaşır sade bir dille ve karikatürler eşliğinde okura iletmeye çalışmış. Bize sorarsanız bu iletiminde oldukça başarılı olmuş. Kitap sıkılmadan okunabiliyor ve mesajlar akılda kalıcı olabiliyor. Çocuğun olduğu her ortamda rastlanabilecek ortalama problemlerle baş etme yöntemleri hem anne babanın işini kolaylaştırıyor hem de çocuğun hayatına olumlu ve kalıcı katkı da bulunuyor.Bu tarz kitapları, okuma alışkanlığına sahip orta-lise öğrencilerininde okumasında yarar var. Bir taraftan kendi anne babalarının hatalarını fark edip onlara geri bildirimde bulunabilecekleri gibi kendileri de küçük kardeşlerine ve ileride anne-baba olduklarında çocuklarına nasıl davranması gerektiği ile ilgili sağlıklı bir yol haritası edinmiş olabilirler. Ne de olsa ağaç yaşken eğilir.

Kitaptan 2 Alıntı

Kitap okumak 
16 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Çocuğunuzu sevdiğinizi belli edin, onu okşayın, öpün, ona onu çok sevdiğinizi söyleyin.

Çocuk Eğitimi El Kitabı, Haluk Yavuzer (Remzi Kitapevi)Çocuk Eğitimi El Kitabı, Haluk Yavuzer (Remzi Kitapevi)
Kitap okumak 
 16 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Ceza yerine başka alternatifler bulun.(Mola yöntemi olabilir). Sinirlendiği zaman siniri yatışana kadar odasına göndermek gibi.

Çocuk Eğitimi El Kitabı, Haluk Yavuzer (Remzi Kitapevi)Çocuk Eğitimi El Kitabı, Haluk Yavuzer (Remzi Kitapevi)