Adı:
Çocuk Geliyor
Baskı tarihi:
23 Eylül 2019
Sayfa sayısı:
168
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058108837
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
April Yayıncılık
18 Mayıs 1980 Gwangju Kore
Bak Coınğ Hi'ye 1979 yılında gerçekleştirilen suikastın ardından yeni iktidar yönetime geçmek üzere harekete geçti. Kore halkı demokrasinin daha fazla zarar görmesini istemiyordu, ülkenin dört bir yanında gençlerin başını çektiği protestolar başladı. Ordu iktidara el koydu. Amaçlarının öğrenci ve işçi eylemlerini bastırmak olduğunu söylediler. Silahsız eylemcilere ateş açıldı, işkence edildi, sayısız insan tutuklandı.Dokuz gün süren olaylar ardında binlerce yaralı ve hâlâ sayısı tam belirlenememiş yüzlerce ölü bıraktı. Olaylar Gwangju Ayaklanması ismiyle demokrasi tarihine geçti.
Han Kang, ölülerle, geride bıraktıkları yaşayan ölüler arasındaki ince çizgiden yazıyor. Alacakaranlık kuşağına korkusuzca dalıyor, adalet ve demokrasi tarihinin kanlı bir sayfasını, günümüzdeki yansımalarının ışığında evrensel bir hikayeye dönüştürüyor.
"Akıldan çıkarması güç bir anlatı."
- Observer
"Özgün, yoğun ve kışkırtıcı. Çok cesur. Çocuk Geliyor itirazını edebiyatla yapan bir yazarın şaheseri."
- Newsday
"Teknik ve içerik bakımından edebi bir zafer..."
- The Sunday Telegraph (5 yıldız)
168 syf.
·2 günde·8/10
Vejetaryen'in harika yazarından yine güzel bir kitap. Aslında Türkiye'nin darbeler tarihi tanıklarının kitaplarını okuyanlar için pek de sarsıcı olmayan, tanıdık, bildik olayların Kore versiyonu. 1980 yılında ordunun darbe yapmasıyla demokrasinin yara aldığını gören halk (gençler, sendikalar vs.) ayaklanır. İnsanlar öldürülür, toplu mezarlara gömülür. Yaşamının baharındaki gençler ceset kokusu ile tanışır. 2000'lerde o zamanların tanıkları ile röportaj yapılır ve biz hem o günleri hem de tanık ifadelerini okuruz. Karakterlerimizin gözünden ayaklanmayı, yakalanmayı, sorguları ve hapis hayatını okuruz. Bir de ölenlerin gözünden izleriz o süreçte ne olduğunu. Kayıp insanların nerede ve ne şekilde kaybolduğunu. Tane tane yazılmış, anlaşılır bir kitaptı.
168 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Sene 1980. Yer Güney Kore, Gwangju.
Aylardır kaynayan bir kazan ülke.
Özellikle içinde yaşadığı ülkenin daha iyi olması için hayaller kuran gençler bağırıyor. Seslerini duyuyorlar. Kim duymaz ki gözlerinizin önünde gözlerinizin tam da içine bakanları?
Ama duymak yetmiyor.
Bugün de bir yerlerde sesini duyduklarınız ölüyor.
Onları öyle iyi biliyorsunuz ki. Eşit, bağımsız uçmak isteyen binlerce kanat kırılıyor, görüyorsunuz değil mi?
Kırılan bin kanat bin bir oluyor ertesinde.. Bin bir kırılıp bin iki..
.
Sene 1980. Çocuk geliyor! Çocuk yüreğinde bir kuş kanatlanıp geliyor.
Kendisiyle yaşıt komşusunun omuzuna konuyor, annesinin avuçlarına düşüyor,beraber ölüleri topladığı ablanın göz bebeği oluyor..
Han Kang 10 gün süren mücadelenin psikolojik otopsisini yapıyor.
Dişlerimi birbirine kenetledim,göğüs kafesimin sıkıştığını hissettim okurken.
Bir mumun alevindeki titreyiş gibi. Yandıkça azalan o mum gibi..
Han Kang cümleleriyle un ufak ediyor sizi,bir toz zerreciği gibi kalıyorsunuz. Vejeteryan’da tattığım edebi zevk Çocuk Geliyor’da edebiyatın gücüne dönüştü.
Evet edebiyat gülümsetir,edebiyat hayal kurdurur, edebiyat ellerinizden tutar yeni bir evren sunar size.
Ve evet edebiyat deşer! İçinizde yaşama,umuda ve gerçeğe dair ne varsa onları ayaklandırır!
Kimi zaman arka bahçenizi kazdırır,kimi zaman fersah fersah ötedeki topraklara ağıt yaktırır.
Evet,edebiyat parçalar!
.
Çeviride Kore edebiyatına dair ne biliyorsak bunda muhakkak azımsanmayacak denli büyük katkısı olan Göksel Türközü yer almakta~
168 syf.
·Beğendi·10/10
"Askerlerin öldürdüğü insanlar için neden milli marş okunur ki? Neden tabutları Kore bayrağıyla sarılır ki? Sanki bu insanları öldüren devletin kendisi değilmiş gibi."

Çocuk Geliyor, 1980 yılında Kore'de 9 gün süren ve Gwangju Ayaklanması ismiyle tarihe geçen olayların anlatıldığı bir kitap. Bu olaylarda ordu iktidara el koyup, eylemleri bastırmak için olduğunu söyleyerek silahsız eylemcilere ateş açmış, işkence etmiş ve arkasında binlerce yaralı ile sayısı hala tam olarak bilinemeyen yüzlerce ölü bırakmış.

Han Kang daha önce Vejetaryen kitabıyla, 2016 Uluslararası Man Booker ödülü kazanmış bir yazar. Anlatımı gerçekten muhteşem. Olaylara inanılmaz farklı açılardan bakmayı başarıyor ve yer yer o kadar çarpıcı bir anlatıma sahip ki, kelimenin tam anlamıyla kanınız donuyor. Tabii kitabın okuyucuya bu kadar geçmesinde Korece aslından çeviren Göksel Türközü'nün de rolü oldukça büyük. Çok başarılı bir çeviri.

Bunun dışında ülkemizde yakın zamanda yaşanan bazı olayların bilinçaltımızda bırakmış olduğu etkiler, bu kitabı okurken çok daha yoğun şeyler hissetmenize neden olacaktır. Bulunduğumuz coğrafyada yaşanan olaylara benzer izleri görmek, olayın boyutlarının nereye varabileceğine dair bazı çıkarımlar yapmak kitabın etkileyiciliğinin boyutunu çok daha üst düzeye çıkartıyor. Böyle bir olayın bu kadar etkileyici bir anlatımla birleşmesi, ortaya gerçekten kaliteli bir edebi eser çıkartmış.
168 syf.
·5 günde·7/10
1980/Mayıs ayı. Kore'de "demokrasi" dediğimiz kavram diktatörlerin elinde oyuncak olmuştur. Ülkede sıkıyönetim uygulanmakta, kural ihlallerinde direkt vatan haini mualemesi gösterilmektedir, hatta bunun için kural ihlali yapmanıza dahi gerek yoktur. Dönem kargaşası olarak bizdeki 12 eylül olaylarıyla çok yakın oldugundan gözünüzde canlandırmanız çok zor olmasa gerek diye düşünüyorum.
18 Mayıs 1980 tarihinde çogunlugu fakir işçi ve ögrenci kesimin başlattıgı bir protesto olayı vuku buluyor ve tarihe Gwangju katliamı diye geçen olay kitabımızın ana konusunu oluşturuyor.

Kitap sakince, usul usul başlıyor, sanki bir filme ortasında girmişsiniz gibi neyin ne oldugunu anlayamadan olanları okuyorsunuz, bu usul usul, ninni gibi giden satırların arasında eşi görülmemiş bir şiddet var, okurken donup kalacagınız gerçek hayattan hikayeler var, üstüste atılıp yakılan çocuk cesetlerinin arasında bedenini bırakmak istemeyen, neden öldüm ben ? diye soran bir afacanın ruhu dahi var, travmanın ne oldugunu ve ne olmadıgını size anlatmaktan öte resmen hissettiren kelimeler var.
Çocuk geliyor aslında kitap bile değil, 168 sayfalık bir ağıt diyebilirim.
168 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Çocuk Geliyor, 18 Mayıs 1980 tarihinde Kore'de gerçekleşen Gwangju katliamını ele alıyor.
Gwangju katliamı, iktidarı ele geçiren ordunun sıkı yönetim ilan etmesi ve darbeyi protesto eden halkın da vahşice katledilmesinin, insan haklarına, insanlık onuruna aykırı bir şekilde muamele gördükleri tarihi bir olay olarak anılıyor.
Bu katliamda ikiyüzden fazla insan hayatını kaybederken 2000 insandan bu olaylardan sonra haber alınamamış.

Yazar Han Kang, çocukken bu katliamla ilgili gördüğü bir fotoğraftan etkilenip sonrasında bu işin arkasına düşmüş ve onun sayesinde şu an biz bu kitabı okuyabiliyoruz.
Kitap hakkında konuşacak olursak, öncelikle kitabı okurken kendinizi psikolojik olarak iyi hissettiğiniz bir dönemde okumalısınız. Çünkü okuduğunuz şeyler o kadar üzücü ve insanlık dışı ki bunun için hazır olmalısınız. Cesetlerin istiflendiği, yakıldığı, toplu mezarlıklara gömüldüğü bir olaya şahitlik ediyorsunuz.
Kitapta darbe süreci ve sonrasında yaşananlara farklı karakterlerin gözünden şahitlik ediyoruz. Bence kolay okunan bir kitap değil, bunda yazarın anlatım şeklinin de payı büyük. İlginç bir tarzı var ve yazar sanki okuyucunun üzerinde baskı kurmaya çalışıyormuş gibi. Örneğin bir karakter kendini suçlu hissettiği zaman yazar onu öyle bir anlatıyor ki ben de kendimi en az o karakter kadar suçlu hissediyorum.

Uzun lafın kısası Çocuk Geliyor herkesin sevebileceği türde bir kitap değil ama ben iyi ki okumuşum diyorum. Böyle bir kalemle tanışmak benim için farklı bir tecrübeydi. Çocuk Geliyor'u bir döneme tanıklık etmek isteyen ve adalet, demokrasi, insan hakları, darbe ve katliam gibi kavramların toplum yapısındakini etkisini görmek isteyen herkese gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.
Vietnam Savaşı'na gönderilmiş bir Koreli birliğin hikayesini de dinlemiştim. Onlar köydeki muhtarlığa kadın, çocuk ve yaşlıları toplayıp hepsini ateşe verip yakmışlar. Savaşta böyle yaptıkları için ödüllendirilen insanlar vardı ve o insanların bir kısmı bu anılarla Goanğcu'ya bizleri öldürmeye geldiler.
Han Kang
Sayfa 103 - April - Ekim - 2019
Onlar, gündüz şehir merkezinde mitingleri bastırıyor, her akşam sarhoş halde geliyorlar, şınav çektirdikleri kişiler arasında gözlerine çarpanları asla affetmiyorlardı. Dövülürken bayılan insanları tekmeleyerek top gibi bir köşeye itekliyor, saçlarından kavrayıp kafalarını duvara vuruyorlardı. Son nefeslerini verdiklerinde ise yüzlerine su döküp fotoğraflarını çektikten sonra sedyeyle götürüyorlardı.
Han Kang
Sayfa 111 - April - Ekim - 2019
Köşeli bir kalasla, kürek kemiklerime, sırtıma, belime vurduklarında kasıklarıma kadar ulaşan acıyla büzülerek.... Tanrı aşkına, yeter, hata yaptım... Zorlukla soluduğum saniyeler içinde, el ve ayak tırnaklarıma matkap ucunu batırdıklarında, hızla nefes alıp, tükürüp... Tanrı aşkın, artık yeter, hata yaptım... İnlediğim saniyeler içinde, tekrar bir çığlık... bedenim yok olsun, şimdi Tanrı aşkına, bedenim yeryüzünden yok olup gitsin.
Han Kang
Sayfa 93 - April - Ekim - 2019
"Ben mücadele ediyorum. Her gün tek başıma savaşıyorum. Hayatta kalıp, hâlâ yaşıyor olmanın utancıyla savaşıyorum. Ölümün bu gerçekten sıyrılmamı sağlayacak tek yol olduğu düşüncesiyle savaşıyorum. Siz, benim gibi bir insan olan siz, bana ne diyebilirsiniz?"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çocuk Geliyor
Baskı tarihi:
23 Eylül 2019
Sayfa sayısı:
168
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058108837
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
April Yayıncılık
18 Mayıs 1980 Gwangju Kore
Bak Coınğ Hi'ye 1979 yılında gerçekleştirilen suikastın ardından yeni iktidar yönetime geçmek üzere harekete geçti. Kore halkı demokrasinin daha fazla zarar görmesini istemiyordu, ülkenin dört bir yanında gençlerin başını çektiği protestolar başladı. Ordu iktidara el koydu. Amaçlarının öğrenci ve işçi eylemlerini bastırmak olduğunu söylediler. Silahsız eylemcilere ateş açıldı, işkence edildi, sayısız insan tutuklandı.Dokuz gün süren olaylar ardında binlerce yaralı ve hâlâ sayısı tam belirlenememiş yüzlerce ölü bıraktı. Olaylar Gwangju Ayaklanması ismiyle demokrasi tarihine geçti.
Han Kang, ölülerle, geride bıraktıkları yaşayan ölüler arasındaki ince çizgiden yazıyor. Alacakaranlık kuşağına korkusuzca dalıyor, adalet ve demokrasi tarihinin kanlı bir sayfasını, günümüzdeki yansımalarının ışığında evrensel bir hikayeye dönüştürüyor.
"Akıldan çıkarması güç bir anlatı."
- Observer
"Özgün, yoğun ve kışkırtıcı. Çok cesur. Çocuk Geliyor itirazını edebiyatla yapan bir yazarın şaheseri."
- Newsday
"Teknik ve içerik bakımından edebi bir zafer..."
- The Sunday Telegraph (5 yıldız)

Kitabı okuyanlar 39 okur

  • Gülden
  • Muhammed Ali Dinç
  • nilhan ermisoglu
  • Aziz Yıldız
  • Şevval Sevim
  • Şeyda
  • mehmet temiz
  • Funda Karaca
  • Derya Nergiz
  • Mahmut Andı

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.8 (5)
9
%28.6 (6)
8
%28.6 (6)
7
%14.3 (3)
6
%0
5
%4.8 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0