Adı:
Çocuk Kalbi
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757761198
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Gül Yayınevi
Çocuk deyip geçmeyin. Onlarda öylesine büyük bir sevgi, öylesine büyük bir gözlem gücü var ki!...
İster okulda, ister sokakta, her şeyi bir fotoğraf makinesi, ya da bir kamera gibi kaydedebiliyorlar. Algılama, duygusallık ve büyük bir insan gibi düşünme, ne güçlüdür onlarda. Korunmak ve sevilmek ister çocuklar!...
Ben onlarda kendimi görüyorum...
191 syf.
·4 günde·10/10 puan
"Kitaplar senin silahların, sınıfın ise bölüğün olsun."

4 yıl önce çok sevdiğim bir insan bana hediye etmiş bu kitabı. Eğer içine not yazmasaydı ne onun hediye ettiğini ne de aradan 4 yıl geçtiğini bilecektim. 4 yıl boyunca nasıl oldu da hiç gözüme çarpmadı, açıp bakmadım, bilmiyorum. Ama o zamanlar okusam belki de beni bu kadar etkilemezdi, o yüzden iyi ki şuan okumuşum diyorum.

Beni derinden etkileyen ve duygulandıran nadir kitaplardandı. Kitabı gözlerim dolu dolu okudum. Kitaptaki aylık hikayeleri okurken bazı yerlerde içim ısındı, bazı yerlerde gözlerim doldu. Kitap içinde bütün duyguları barındırıyor. "Iyi bir insan" nasıl olunur sorusunun cevabını kitap bittiğinde almış oluyorsunuz. Okurken Enrico'nun hissettiklerini hissediyor, öğrendiklerini öğreniyorsunuz. Olaylar annesinin ve babasının yazdığı mektuplarla anlam kazanarak zenginleştirilmiş.

"İleride çocuklarımız nasıl yetişecek, yetiştirilecek?"
diye düşünüyorsanız kesinlikle bu kitabı okuyun. Okurken çocukların yaşadıklarının, öğrendiklerinin ve hissettiklerinin onlar için aslında ne kadar zor olduğunu görecek, sık sık kendinizi sorgulayacaksınız. Hayata dair tam yerinde ve çok güzel tespitler var. Vakit kaybetmeden okuyun derim.

Okumaktan hiç vazgeçmemeniz dileğiyle...
248 syf.
·10/10 puan
Gene muhteşem bir kitap ile anasayfanızda(karşınızdayım) ‍️ Küçük bir çocuğun yaşadığı her gününü değerlendirdiği günce tarzında bir kitap. Yazarımız;İyi bir çocuk olmaktan öte iyi bir insan olmanın güzelliklerini o kadar güzel anlatmış, o kadar güzel öğütler vermiş ki içiniz ısınıyor okurken .. Her kesime hitap eden noktaları da size çok şey öğretiyor . “Arkadaşlarının yanında nasıl sadık bir dost olunmalı, toplumda nasıl iyi bir insan olunmalı, ailede nasıl bir anne - baba olunmalı,okulda nasıl bir öğretmen olunmalı ? “ Sorularını , anlatılan olaylar üzerinde çok güzel cevaplıyorsunuz .. Ve tüm bu cevaplar farkındalığınızı sağlıyor.. Hayatın farklı döneminde okuyup farklı duygular yakalayacağınız , bakış açınızı değiştirebilecek bu kitap ile bence tanışmalısınız ️
192 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Bu kitap okurken beni fazlasıyla duygulandıran bir kitap oldu. Çocuk kalbini her yaşta okuyabilirsiniz ve her okuduğunuzda farklı dersler çıkarabilirsiniz. Tek üzüntüm daha önceden okumamış olmak.
Yazar bu kitabı kendi çocuğunun günlüklerinden esinlenerek yazmış. Evet, kitabı kendi eklemeleriyle oluşturmuş ancak kitapta 'çocuk kalbini' okurken görmek çok kolay. Sanırım en çokta bu etkiliyor. Bir çocuğun saf ve temiz kalbiyle çıkardığı dersleri okumak. Buna ek olarak kitapta tek bir çocuk tanımıyorsunuz. Günlük tutan baş karakterimiz Enrico, onun tüm arkadaşları ve onların anne babaları ile tanışıyorsunuz.
Kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum.
İncelememi okuduğunuz içinde teşekkürler!
:)
264 syf.
·7/10 puan
Gene muhteşem bir kitap ile karşınızdayım Küçük bir çocuğun yaşadığı her gününü değerlendirdiği günce tarzında bir kitap. Yazarımız;İyi bir çocuk olmaktan öte iyi bir insan olmanın güzelliklerini o kadar güzel anlatmış, o kadar güzel öğütler vermiş ki içiniz ısınıyor okurken .. Her kesime hitap eden noktaları da size çok şey öğretiyor . “Arkadaşlarının yanında nasıl sadık bir dost olunmalı, toplumda nasıl iyi bir insan olunmalı, ailede nasıl bir anne - baba olunmalı,okulda nasıl bir öğretmen olunmalı ? “ Sorularını , anlatılan olaylar üzerinde çok güzel cevaplıyorsunuz .. Ve tüm bu cevaplar farkındalığınızı sağlıyor.. Hayatın farklı döneminde okuyup farklı duygular yakalayacağınız , bakış açınızı değiştirebilecek bu kitap ile bence tanışmalısınız ️
328 syf.
·Beğendi·7/10 puan
"Uşaq ürəyi" adlı bu kitabda ilk diqqəti çəkən elə əsərin adıdır. Hər nə qədər öz adı "cuore" - yəni "qəlb" olsa da, mən "Uşaq ürəyi" adını daha uyğun gördüm. Əsər Enrico adlı 3-cü sinifdə oxuyan bir oğlan uşağının günlüklərindən ibarətdir.

Yəni biz hadisələrə, həyata Enriconun qəlb dünyası ilə baxır, onunla öyrənirik. Ümumilikdə isə, əsər uşaqlardan bəhs etdiyi üçün, məktəb həyatı və fərqli-fərqli uşaqların dünyası, onların qəlblərində daşıdıqları duyğuları - hüzünləri, sevinc və həyəcanlarını müşahidə etmiş oluruq. Qısacası, yazıçı unutduğumuz uşaqlığımızı, o saf dünyanı xatırladır bizə bir növ.

Burada biz Enriconun məktəbini, müəllimlərini və sinif yoldaşlarını tanıyırıq. Əsər vasitəsilə mən bir daha məktəbin nə qədər önəmli və dəyərli bir yer olduğunu öyrəndim. Uşaqlar başqaları ilə münasibət qurmağı, başqasının dərdinə yanmağı, uğuruna sevinməyi məhz məktəblə öyrənir.

Biz Enriconun fərqli sosial təbəqələrdən olan sinif yoldaşları vasitəsilə, onların problemlərini, həyat tərzlərini görür və hər birindən özümüzə müxtəlif dərslər çıxarırıq.

Yazıçı sadəcə bununla məhdudlanmayıb, eyni zamanda, 9 hekayə də daxil edərək əsəri zənginləşdirib. Bu hekayələrin hər birində yaşı kiçik olsa da böyük cəsarət istəyən, böyük qəhrəmanlıqlar göstərən uşaqları görürük. Hər hekayə bizə fərqli məziyyətləri sevdirir : vətənpərvərlik, qorxmazlıq, qədirkeşlik, fədakarlıq, mərhəmət, peşmanlıq, əzmkarlıq, mərdlik və s.
Əsərdə ən çox bəyəndiyim xüsuslardan biri ata və ananın ara-ara Enriconun günlüyünə tövsiyə xarakterli qeydlər düşməsi idi. Hər nə qədər bu qeydlərdə bəyənmədiyim bəzi məqamlar olsa da, fikri bəyəndim və valideyn olaraq özüm də tətbiq etməyi düşünürəm.
192 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Her ne kadar Eğitim bilim uzmanlarinca "dünyanın en yararlı çocuk kitabı " olarak kabul edilmiş olsa da yetişkinlerin de kesinlikle okuması gereken bir kitap. Çünkü insan bu kitabi okurken hayata dair bircok konuda dersler alıyor. Olaylara çocukların bakış açılarını görmek onların yaşadığı zorlukların aslında onlar için ne kadar ağır olduğunu anlamak insanı duygulandiriyor hatta farkında olmadan kitaba göz yaşlarınız damlıyor.
Birçok bölümde farkında olmadan ağladım ve ileride öğrencilerime nasıl davranmam gerektiğini bu kitap sayesinde bir kez daha öğrenmiş oldum. Ve kitapta adı geçen öğrencilere sarılıp onların göz yaşlarını silip o güzel gözlerinden öpmek istedim. Onların taşıdıkları yükleri onlardan alıp, onların güzel bedenleri,beyinleri yorulmasin istedim. Ama yapamadım!İnanin kitabı okurken kendimi o kadar kaptırmışim ki onlara yararım olmadı diye üzüldüm! Sonra dedim ki kitaptaki öğrencilerine yardim edemesen de yardım edeceğin daha birçok öğrencin var. İşte bu benim için iyi bir teselli oldu!
En kısa sürede okumaniz dileğiyle keyfli okumalar dilerim.
292 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Ortaokula başladığım ilk dönem Türkçe öğretmenimin tavsiyesi ile okudum.Bana okuma alışkanlığı kazandıran ve okuduğum ilk roman olma özelliğine sahip asla unutamayacağım kitaptır Çocuk Kalbi. O gün bugündür hala okumaya devam ediyorum. Okuduğunuz ilk roman ya sizi kitap kurdu yapar ya da kitaplardan soğutur demişti öğretmenim, gerçekten haklıymış.Her çocuğun mutlaka okuması gereken bir kitap...Oğluma da aldım umarım bende bıraktığı etkiyi onda da bırakır. O yüzden herkese tavsiye ederim.
328 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Çocuk nedir; şu hayattaki tek sorumluluğu oyun oynamak ve okula gitmek olan bir yaratık mı, bu soruyu bu şekilde kime sorsam karşı gelir ,lakin dönüp yaşamımıza baktığımızda tam olarak böyle olduğunu anlarız. Bana göre en büyük sorumluluk çoçuklarındır aslında çünkü onlar daha hiç kirlenmemiş güzel kalpleriyle bu acımasız dünya ile tanışırlar,bu durumda yapmamız gereken tek şey çocuklarımıza şevkat gösterip ,muhabbet etmektir.
Sevgisiz yetişen her çocuk ,sevgisizlik yayar,sevgiyle yetişen çocukların insanlara zarar verdiği çok az görülmüştür. Örneğin Josè Mauro de Vasconcelos 'un Şeker Portakalı kitabındaki Zezè ,neden onun annesi babası değilde bir başkası Portuga'sı olmuştu ,yada neden biz çocuğumuzun Portuga'sı olmayalım...
Gelelim Çocuk Kalbi 'ne; kitabın konusu üçüncü sınıfa giden Enrico'nun günlük tutarak ,günlüğüne çevresindeki herkesten bir şeyler yazması ,önce kendi ailesi başta olmak üzere arkadaşları ve tanıdığı insanları bize anlatıyor,kimisi zengin kimisi fakir kimisi mutlu kimisi mutsuz bir çok hayat tanımış oluyoruz.Okurken eminim en az bir çocuğu kendinize yakın hissedecek belkide onda kendinizi bulacaksınız,kitapta hoşuma giden bir diğer nokta da anne ve babasının Enrico'ya yazdığı kısa nasihatlar ,onların verdiği her öğütten sonra kendime şunu sordum "sen bunları yaptın mı ,iyi ve çevrene faydalı bir çocuk oldun mu?"
Kimisinin cevabı evet oldu kimisinin hayır ,lakin şunu da unutmamak lazım ki,Enrico çok şanslı bir çocuk, çünkü ailesi ona bir ailenin çocuğuna kalabileceği her şeyi katmış ona çok güzel örnek olup destek olabilecekleri kadar destek olmuşlar hayat yolculuğunda...
Bana öyle geliyor ki iyi insanlar ,iyi çocuk yetiştirmekten geçiyor ,çünkü bir bakıma bugünün çocukları yarının yetişkinleri, ve anne babaları ,maalesef biz insanların yetiştirme diyince aklımıza yalnızca şiddet ve ceza geliyor ,ama ben korkuyla büyüyen hiç bir çocuğun mutlu olup mutlu çocuklar yetiştirdiğine şahit olmadım,kalpler ancak ve ancak sevgi ve şevkat ile mutlu olur çünkü...
Bu kitap gerçekten özel bir kitap ,o yüzden nerde bir öğrenci görürseniz çantasına sıkıştırın veya anne baba olmaya hazırlanan bir yakınınız var ise onlara verebileceğiniz en güzel hediyedir Çocuk Kalbi.
Yakın zamanda okuyacak herkese şimdide iyi okumalar diler ve herkese tavsiye ederim.
Bu güzel eseri ve daha nicesini bana ve birçok okura hediye eden Kitap Şuuru ailesine ve değerli hocam Oğuzhan Saygılı 'ya çok teşekkür ederim.
328 syf.
·9 günde·3/10 puan
Kitap ilkokul çağındaki bir çocuğun günlerinin nasıl geçtiğini anlatıyor. Bu kitapta dostluğa vurgu yapmış . Çocuğun çok iyi arkadaşları var . Ama biraz büyünce bu dostluğun biteceğini bilmiyor. Kitap mutlu sonla bitiyor ama bence gerçek hayatta böyle değil . Bu çocuklar biraz daha büyünce dostluk vs. Gibi şeylerin gerçek olmadığını anlayacaklar. Kitabı beğenmedim kesinlikle , çok sıkıcı bir kitaptı . Herkes çok iyidi . Beni sarmadı açıkçası.
328 syf.
·5/10 puan
Kitap iyi bir gözlemci olan ilk okul çağlarındaki Enrico'nun aile, okul ve arkadaşları ile olan ilişkilerini bir günlük şeklinde yazması yoluyla biz okuyuculara aktarılıyor. Öncelikle şunu söylemeliyim ki kitap gerçekten insanı belli bir aşamaya kadar mutlu edebiliyor.Kitabı okumaya başladığımda yoğun bir depresyon dönemindeydim ve gerçekten özellikle de kitapta verilmeyen çalışan çoğu kavram, duygu veya öğüt bana okurken masalsı ve saçma geliyordu.Fakat unutmamam gerekirdi ki bu bir çocuk kitabıydı ve sanırım bu kitaba bir çocuk gibi yaklaşmam gerekiyordu. Ben de öyle yaptım güven, dostluk , sevgi gibi kavramlara bile Enrico ve arkadaşlarının gözünden yaklaşınca sanki o ilkokul çağlarıma gitmiş gibi oldum ve bana gerçekten bu dönemimde iyi gelen bir kitap oldu.Basit olay örgüsü, aralarda koyulan italyan halk hikayeleri, ve kolay okunabilme özelliği ile bu kitap bir daha okumayacağım fakat gerçekten olumlu hislerle hatırlayacağım bir kitap olacak gibi duruyor. Yaşı birazcık bile ilerlemiş olanlara önermesem de çocuklar için gayet okunabilir bir kitap olduğunun altını çizmekte fayda var.
umarım fikirlerimin size faydası olmuştur. İyi okumalar diliyorum...
264 syf.
·10/10 puan
Konusu ilkokul çağındaki Enrico adındaki İtalyan bir çocuğun okul ve sosyal yaşamını, çocuğun kendi ağzından anlatan bir romandır. Yazarın kendi oğlunun günlüklerinden esinlenerek yazdığı bir kitaptır.

Yorum : Büyüklerin özellikle okuyup uygulaması gereken bir kitap.

Alıntı : Gülümseyen bir gökyüzü, şarkı söyleyen bir anne, çalışan namuslu bir adam, okuyan çocuklar... İşte bunların hepsi güzel şeyler."
"Daha küçükken bu bayrağa saygı gösterenler büyüdüklerinde onu nasıl savunacaklarını bilir."
Edmondo De Amicis
Sayfa 56 - Bilgi yayınevi
Biraz çaba göster. Unutma, bütün iş ilk çabayı göstermektir, çünkü çoğunlukla başarısızlığın nedeni yeteneksizlik değil, başarısız olunacağı konusundaki ön yargıdır.
Tam da şu an olduğu gibi...
"Bir düşün, okula gitmeseydin günlerin nasıl da boş ve anlamsız geçerdi! Daha bir hafta geçmeden sıkıntı ve utançtan için içini yer, eğlenceden ve hatta kendinden usanır, okula geri dönmek için yalvar yakar olurdun."
‘’Evdeyken adımlarına ve hareketlerine dikkat ediyorsun da neden herkesin evi olan yolda aynı şekilde davranmıyor?’’
Edmondo De Amicis
Sayfa 153 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
‘’Sevgili oğlum, kanepeyi silmeni neden istemedim biliyor musun? Çünkü kanepeyi arkadaşının önünde silmek kanepeyi kirlettiği için arkadaşını bir nevi azarlamak gibiydi ve bu uygun düşmezdi. Çünkü her şeyden önce arkadaşın bunu kasıtlı yapmamıştı, üstelik babasının çalışırken alçıya buladığı kıyafetleri giymişti. Çalışma izi kir değildir. Tozdur, kireçtir, verniktir; ne istersen odur ama kir değildir. Çalışmak insanı kirletmez. İşten dönen bir işçiye asla ‘’pis’’ deme. ‘’Kıyafetinde işinin, emeğinin izi var.’’ de. Hatırla bunu ve küçük duvarcıyı sev.’’
Edmondo De Amicis
Sayfa 61 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çocuk Kalbi
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757761198
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Gül Yayınevi
Çocuk deyip geçmeyin. Onlarda öylesine büyük bir sevgi, öylesine büyük bir gözlem gücü var ki!...
İster okulda, ister sokakta, her şeyi bir fotoğraf makinesi, ya da bir kamera gibi kaydedebiliyorlar. Algılama, duygusallık ve büyük bir insan gibi düşünme, ne güçlüdür onlarda. Korunmak ve sevilmek ister çocuklar!...
Ben onlarda kendimi görüyorum...

Kitabı okuyanlar 11,5bin okur

  • Hanım Çakmak
  • Ece Atik

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları