Çocuk Resimlerinin Dili Çocuklar Sözle Anlatamadıklarını Resim Diliyle Anlatır! Bu Dili Biliyormusunuz?

8,4/10  (7 Oy) · 
11 okunma  · 
6 beğeni  · 
325 gösterim
Küçük çocuklar, yaşadıkları ancak söz diliyle anlatmakta zorlandıkları veya anlatmadan korktukları sıkıntılarını farkında olmadan bilinçaltının etkisiyle çizdikleri resimlere yansıtırlar.
Çocuklar gördüklerini değil, düşüncelerini ve hayal ettiklerini çizerler.

Bu gerçeği bilmeyen anne babalar ve çocuktan sorumlu kişiler çocuk resimlerini bir şeye benzetemez, bir anlam veremezler.
Gerçekte, okuyabilen için, çocuk elinden çıkmış en basit bir çizginin bile anlamı vardır.

Mesela, çocuğun kaleminden çıkan Bir ev, bir ağaç, bir aile resmi çocuğun iç dünyasına ait onlarca ipucu taşımaktadır. Çocuğun yaz günü çizdiği ev resminde bile tüten bir bacanın olması size tuhaf gelse de bir psikolog için oldukça anlamlıdır.
Çünkü tüten bir baca evde hayat olduğunu, yemek piştiğini, aile üyeleri arasında sevgi odaklı sıcak bir ilişki olduğunu göstermektedir.

Bu kitabın amacı başta anne babalar, bakıcılar, kreş çalışanları ve anaokulu öğretmenleri olmak üzere çocuktan sorumlu kişi ve kuruluşlara çocuğun iç dünyasını anlamalarında yardımcı olmaktır.
AYNUR 
09 Kas 2016 · Kitabı okudu

Çocuklar diyorum ve susuyorum. Ne tuhaflar öyle değil mi? İç dünyaları kim bilir nasıl? Kim bilir neler yaşıyorlar, neler hissediyorlar? Konuşamıyorlar ama resim yapabiliyorlar, bir şeyler çizebiliyorlar. Ve biz insanlara (daha çok anneler ve babalara) düşen görev resimleri okuyabilmek.

Kitabın içeriği çok güzeldi. Öncelikle çocukların yaş aralıklarını ve belli dönemlerini anlatıyor. Bu dönemler bittikten sonra ise resimler nasıl okunur, kullanılan renkler ve dilleri, çizimlerin parçaları tek tek nasıl yorumlanır, ve bir bütün olarak nasıl incelenir.
Örneğin, bir ev çiziminde çatı nasıl çizilmiş? Pencereler nasıl? Kapısı nasıl? Baca var mı, yok mu? Varsa tütüyor mu?
Evin çevresinde neler var? Nasıl ve hangi konumdalar?
Aile resimlerinde aile üyelerinin konumları, en önemlisi resmi çizen çocuğunun nerede bulunduğu...
Çocuk psikolojisini merak eden herkes okuyabilir bu kitabı. Özellikle anneler okumalı bence. Sonuçta en değerli varlıkları olan çocuklar söz konusu.
Ayrıca kitabın sonunda birkaç çocuğun çizdiği resimler yorumlanmış.
İlgilenenlerin severek ve merakla okuyabilecekleri bir kitap.

Saygılarımla, iyi okumalar. :)

Nur Zorlu 
10 Nis 2017 · Kitabı okudu · 23 günde · 7/10 puan

Değerli bilgiler içermesine rağmen bazı bölümleri çok fazla tekrar edilmişti.Ama bu konu hakkında okumaya başlayanlar için ilk kitap olarak gayet başarılı ve çok fazla şey katıyor. Aynı zamanda alan dışında olan insanlarda özellikle ebeveynler öğretmenler açısından çok faydalı bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Cemre Kara 
03 Haz 2016 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 8/10 puan

Gerçekten tüm anne babalar ve anne baba Adayları okumalı başucu kaynağı. En güzel yanı da herkesin anlayabileceği nitelikte.Tek kötü yanı biraz fazlaca kendini tekrarlaması.

Kitaptan 5 Alıntı

AYNUR 
25 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

Eğer dış dünyaya körü körüne uyacak derecede, kendi aklımızla sorgulamadan toplumsal kalıba uyarsak, özümüzü tanıyamaz, "ben" olamayız, özümüzle ilişkimizi kaybederiz.

Çocuk Resimlerinin Dili, Ali Çankırılı (Sayfa 71)Çocuk Resimlerinin Dili, Ali Çankırılı (Sayfa 71)
AYNUR 
25 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

...çocukları Allah'la ve cehennemle korkutmak doğru değildir. Çünkü yaramaz çocukları cehennemine atan bir Allah yoktur. Allah, çocuklara karşı annelerinden daha şefkatlidir. Öyle ise çocuklarımıza önce cenneti olan Allah'ı anlatmalıyız. Çocuklar ancak cennet fikri ile Allah'ı sevebilir ve ölüm korkusunu yenebilir.

Çocuk Resimlerinin Dili, Ali Çankırılı (Sayfa 87)Çocuk Resimlerinin Dili, Ali Çankırılı (Sayfa 87)
AYNUR 
22 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

duyusal motor (sensorymotor) dönemi (0-2 yaş)
Bebeğin oynadığı küçük bir top saklandığı zaman, topun kaybolduğunu zanneder. Top bebeğin elinden alınıp saklandığı zaman topun alındığı yöne doğru elini uzatır, ama aramak için bir çaba içine girmez, topu unutur. Topu tekrar ortaya çıkardığımızda bebeğe sihir yapmışız gibi gelir. Bu yüzden "ce-e oyunu" gibi insanların ve nesnelerin kaybolup tekrar ortaya çıktığı oyunlar çok hoşuna gider.

Çocuk Resimlerinin Dili, Ali Çankırılı (Sayfa 42)Çocuk Resimlerinin Dili, Ali Çankırılı (Sayfa 42)
AYNUR 
25 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

Ölüm, dünyanın değişmez en büyük gerçeğidir. Ölümü öldürüp kabir kapısına kapatmaya kimsenin gücü yetmez. Ölümün zamanı belli olmadığından, insanlar arasında büyük-küçük, zengin-fakir ayrımı yapmadan, şu veya bu sebeple her vakit gelebildiği için insanlar ölümden korkuyorlar.

Çocuk Resimlerinin Dili, Ali Çankırılı (Sayfa 86)Çocuk Resimlerinin Dili, Ali Çankırılı (Sayfa 86)
AYNUR 
25 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

öğretilmiş korkular
Anne babalar çocuklarını tehlikelere karşı koruma ve onları uyarma adına bazen işin dozunu kaçırır, içlerine korku salarlar:
"Sakın elimi bırakma, kaybolursun. Sakın evin önünden ayrılma, kötü adamlar seni kaçırır. Sakın oraya çıkma, düşersin. Sakın sokağa çıkma, araba çarpar. Tanımadığın birinden şeker ve çikolata gibi şeyler alma, elinden tutup götürmek isterse gitme, gidersen sana kötülük yapar," gibi abartılmış uyarılar çocukta çevreye ve insanlara karşı korku beslemeye yol açmaktadır. Bazı anne babalar ve çocuk bakıcıları çocuklara söz dinletmek ve uslandırmak için öcü, cadı, hortlak, dev, hayalet gibi hayali varlıklarla veya polis, doktor, iğneci, dilenci, hırsız gibi yabanacı insanlarla korkutma yolunu seçmektedir.

Çocuk Resimlerinin Dili, Ali Çankırılı (Sayfa 83)Çocuk Resimlerinin Dili, Ali Çankırılı (Sayfa 83)