Çocuk Sevgisi Uğruna

6,9/10  (14 Oy) · 
38 okunma  · 
8 beğeni  · 
1.230 gösterim
Kızını İran'dan kaçırmak için her türlü riski göze aldı, ama bu vereceği çetin savaşın daha başıydı. Betty Türkiye'deki Amerikan Konsolosluğu'na çekilmiş Amerikan bayrağını gördüğünde sonunda güvende olduğunu sandı. Dört yaşındaki kızı, Mehtap ile birlikte, kocasının onlara hapis hayatı yaşatmış oldukları İran'dan ölümle burun buruna kaldıkları bir kaçıştan sağ kurtulmuşlardı. Kocasına duyduğu korkunun onu Michigan'a takip edeceğini asla düşünemezdi bile. Bu artık sadece onun hikâyesi olmaktan çık-mıştı…

Betty kalbi kırık ve uluslararası çocuk kaçırma kurbanı birçok ebeveynden her yıl yüzlerce mektup alıyor. Yüreğini koyarak onlara kendi deneyimlerini atlatmak zorunda kaldığı tehlikeleri ve çocuklarını geri almak için bilgilendirmeye çalışıyor…

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  384
 • ISBN:
  9786053847045
 • Çeviri:
  Çiğdem Samsunlu
 • Yayınevi:
  Sonsuz Kitap Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
07 Kas 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Betty Mahmudi'nin ilk kitabı olan "Kızım Olmadan Asla" gibi akıcı olduğunu söyleyemem. Ancak bu kitabında iki farklı kültürden insanlar arası evliliklerde, doğan problemler sonucu, çocukların ebeveynlerden biri tarafından kaçırılması ve buna karşı verilen uluslararası mücadele ele alınıyor. Ele alınan konu her ne kadar çok yaygın olmasa da; hem ebeveynlerin hem de çocukların yaşadıkları travma açısından önemli. Kitabı okumak konu ile ilgili bilgimizi arttırır. Önerebilirim.

silaes 
13 Tem 02:14 · Kitabı okudu · 3 günde · 4/10 puan

Geçen sene ekmek almak için girdiğim bir süpermarkette kızım olmadan asla ve bu kitabi yanyana görmüş, elim kızım olmadan aslaya gitmiş ve almıstim. Ardından bu kitabı uzun zaman sonra edinerek okudum. Okumasam olurmuş.
Çünkü,
Kızım olmadan aslayı severek ve heyecanla hatta ve hatta bayram ziyaretleri boyunca okumuştum. Ardından filmini de izlemis lakin kitapta bulduğum duygu yoğunluğuna erişememiştim. Yasadıklarının zor bir durum olduğunu kabul etmekle birlikte bu devam kitabının ticari kaygi ve bu süreçte verilen hukuk savaşının reklamı olduğunu düşünüyorum. Sanılanın aksine babaları, islam dünyasını veya iran'ı açık hedef haline getiren bir kitap değil. Eşleri tarafından çocukları kaçırılan babalarında, iki tarafın Amerikalı veya bir tarafın Amerikalı diğerinin Fransız olduğu hikayeler var. Ama Amerikan okuduğunda kendi çapında haklı, iranlilara göre onlar zaten "hep" haklı. Kendi kültürünün tezat kültürüyle evlenmiş bu çilgın ebeveyn hikayeleri aslında örnek teşkil ediyor. Gerçekten zor bir durum olmakla birlikte en önemli önlemse "galiba" o toplara hiç girmemek. Kitabin sonlarına doğru gerçekten çok sıkıldım. Mehtap ve betty'in amerikaya ulaştıktan sonraki özel yasamlarına daha cok yer verilmeliydi. Filmin galasının nerde yapıldığı, galaya gidilen lumuzinin tipi veyahut yayinci-yapimcilarla yapilan görüşmelerin raporları beni ilgilendirmiyor çünkü. Mehtabin babasina karsi dilindeki değil kalbindeki duyguları öğrenmek isterdim. Sonuçta mudi onları zorla İranda tutmuş olduğu gerçekse, betty'ninde mehtabı mudi'den kaçırdığı bir gerçek. Böyle çözümsüz, kısır döngü bir olay. Aman be uluslararasını geçtim, hic evlenmeyin bence....

meyra 
02 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kızım olmadan asla okuduktan sonra sonrasını çok merak ettim çocuk sevgisi uğruna 2 kitabı aynı heyecanla okudum anne evlat sevgisi yaşadım

Kitaptan 13 Alıntı

Sadettin TANIK 
07 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Çocuk haklarının korunduğu ve kültürel farklılıklara saygı duyulduğu; hiçbir çocuğun annesini ya da babasını yitirmekten korkmadığı bir dünya ne de güzel olurdu!

Çocuk Sevgisi Uğruna, Betty MahmudiÇocuk Sevgisi Uğruna, Betty Mahmudi
Sadettin TANIK 
07 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Ebeveynin günahlarını her zaman çocuklar ödüyor; dünya da buna duyarsız kalıyor.

Çocuk Sevgisi Uğruna, Betty MahmudiÇocuk Sevgisi Uğruna, Betty Mahmudi
silaes 
12 Tem 01:51 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

İşler bir kez kontrolden çıktığında geriye yapacak çok fazla şey kalmıyor.

Çocuk Sevgisi Uğruna, Betty Mahmudi (Sayfa 176 - Sonsuz)Çocuk Sevgisi Uğruna, Betty Mahmudi (Sayfa 176 - Sonsuz)
silaes 
11 Tem 14:41 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Kendimle hesaplaşacağım bir yolculuğa çıkmıştım ve bu yolculuk dayanılmaz bir işkenceydi.

Çocuk Sevgisi Uğruna, Betty Mahmudi (Sayfa 41 - Sonsuz)Çocuk Sevgisi Uğruna, Betty Mahmudi (Sayfa 41 - Sonsuz)
silaes 
12 Tem 14:30 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

"Beni asıl etkileyen, Iran'ın bazı bölgelerinde kızların dokuz-on yaşlarında evliliğe hazır sayılmasıydı. Kızımı düşünüyor ve bu nedenle de çok korkuyordum."

Çocuk Sevgisi Uğruna, Betty Mahmudi (Sayfa 241 - Sonsuz)Çocuk Sevgisi Uğruna, Betty Mahmudi (Sayfa 241 - Sonsuz)
silaes 
13 Tem 00:44 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Çoğu Amerikalı için Körfez savaşı, yüksek teknoloji ürünü bir bilgisayar oyunuydu.

Çocuk Sevgisi Uğruna, Betty Mahmudi (Sayfa 347 - Sonsuz)Çocuk Sevgisi Uğruna, Betty Mahmudi (Sayfa 347 - Sonsuz)
silaes 
 11 Tem 16:45 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Erkek ne kadar kötü davranıp tehdit ediyorsa eziyet gören taraf o denli affedici olup barışıyordu. Üstelik eziyet gören kişi eziyet edene geri döndüğünde kendisine uzanan yardım elini de reddediyordu.

Çocuk Sevgisi Uğruna, Betty Mahmudi (Sayfa 86 - Sonsuz)Çocuk Sevgisi Uğruna, Betty Mahmudi (Sayfa 86 - Sonsuz)
silaes 
12 Tem 22:58 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Orman kanunu, aile ortamındaki özel ilişkilere asla egemen olmamalı.

Çocuk Sevgisi Uğruna, Betty Mahmudi (Sayfa 292 - Sonsuz)Çocuk Sevgisi Uğruna, Betty Mahmudi (Sayfa 292 - Sonsuz)
silaes 
12 Tem 15:15 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

"Benim Iraklı bir ev hanımı olmamı, çocuklarla evde oturmamı, ne söylerse ona itaat etmemi ve onun istediği tarzda yaşamamı istiyordu. Aslında ev hanımı olacak bir tip olmadığımı da biliyordu."

Çocuk Sevgisi Uğruna, Betty Mahmudi (Sayfa 258 - Sonsuz)Çocuk Sevgisi Uğruna, Betty Mahmudi (Sayfa 258 - Sonsuz)
sabah uykum 
14 May 2016 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · 5/10 puan

"Bu işten çok büyük paralar kazanabilirsin,"dedi Steve devam ederek.Beş parasız olmama rağmen yapmış olduğu teklifi geri çevirdim.

Çocuk Sevgisi Uğruna, Betty Mahmudi (Sayfa 28)Çocuk Sevgisi Uğruna, Betty Mahmudi (Sayfa 28)
2 /