Çocuk Ve Suç

8,5/10  (2 Oy) · 
15 okunma  · 
3 beğeni  · 
713 gösterim
Yazar, bu kitabında çocuk suçluluğuna ilişkin kuramsal bilgilerin yanı sıra konu ile ilgili araştırma bulgularının da bir sentezini yapmaktadır. Eserde,"çocuk suçluluğu" evrensel ve ulusal boyutlarda değerlendirilmiş, suçlulukta etkili olduğu düşünülen, kalıtsal bedensel, zihinsel ve sosyal etkenler tek tek ele alınarak suçlulukla olan ilişkileri tartışılmıştır. Batı ülkelerinde ve ülkemizdeki araştırma bulgularını aktarıldığı eserin son bölümünde Yavuzer soruna çözüm yolları önermekte varolanları da psiko-pedagojik açıdan eleştirmektedir. Eser, anti-sosyal davranışın oluşumunda yakın çevre koşullarının ne denli güçlü bir etken olduğunu vurgulaması açısından anne baba ve eğitimciler için yararlıdır. Ayrıca psiko-pedagojik ve sosyal açıdan çocuk suçluluğunu anlatması nedeniyle yargı organında göreve yapan tüm hakim savcı ve diğer personele de yarcı olacağı düşünülmektedir.
 • Baskı Tarihi:
  1999
 • Sayfa Sayısı:
  300
 • ISBN:
  9789751400321
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Yağmur 
07 Tem 12:55 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Spoi içerir.

Bir çocugun neden ve nasıl suç işlediği,suçun altında yatan sebepler,neden evden kaçtığı anlatılmakta.Çocukların neden cezaevlerine veya ıslahevlerine gittiği anlatılmakta.İstatistiki veriler de yer almakta.

Keyifli okumalar.

Ömer Faruk Öztürk 
02 Ağu 01:40 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yüksek lisans ödevim için kullandığım ana kaynak idi. Yalnızca kullanacağım bölümlerini okurken tamamını bitirmiş buldum kendimi. Bir çocuğun suça sürükleniş sürecindeki bireysel, ailevi ve çevresel etkenleri güzel kategorize ederek; araştırma ve istatistiklerle destekli bir biçimde anlatıyor.

Nurhan Işkın 
22 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çocukların ,aile ,okul ve çevrisi ile nasıl suça itildiklerini veriler ile anlatan ,geniş bir araştırma sonucu yazılmış bir kitap. Islah evlerin de ki katil çocukların neden cinayet işlediniz sorusuna verdikleri cevaplar ise çok düşündürücü.

Kitaptan 4 Alıntı

Nurhan Işkın 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"İnsanlık çocuğa verebileceği şeylerin en iyisini vermeye borçludur."

Çocuk Ve Suç, Haluk Yavuzer (Sayfa 13)Çocuk Ve Suç, Haluk Yavuzer (Sayfa 13)
Nurhan Işkın 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Ölümle şakalaşan bir kuşak yetiştiriyoruz."

Çocuk Ve Suç, Haluk Yavuzer (Sayfa 242)Çocuk Ve Suç, Haluk Yavuzer (Sayfa 242)
Yağmur 
07 Tem 09:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

14.Basım
Çocuk,insan soyunun bu en sevilesi varlığı,nasıl oluyor da dünyanın lanetliler arasına itiliyor?Nasıl oluyor da,çocuğun bahar dalı yüreğini suçluluğun kırağası zamansız yakıp kavuruyor?Nasıl oluyor da,körpe bedenler ıslahevlerinin,tutukevlerinin izbelerinde,yaşamın acımasız çarklarına savrulup duruyo?Tıplum neden evlatlarını korumakta aciz kalıyor?

Çocuk Ve Suç, Haluk Yavuzer (Sayfa 15 - Remzi Kitabevi Yayınları)Çocuk Ve Suç, Haluk Yavuzer (Sayfa 15 - Remzi Kitabevi Yayınları)
Yağmur 
07 Tem 09:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

14.Basım
Korumak bir yana,çocuklarımızı suçluluğun toplum dışına düşüren koşullarını yaratmakta giderek ustalaşıyoruz.Uygarlık,bilim,teknoloji,sanayi geliştikçe,suçluluk olgusu da artıyor.İndanın yararına olması gereken tüm bu gelişmeler,onu yalnızlığa,mutsuzluğa götürürken,çocuklar da bundan hiç hak etmedikleri ölçüde paylarını alıyorlar.

Çocuk Ve Suç, Haluk Yavuzer (Sayfa 14 - Temiz Kitabevi Yayınları)Çocuk Ve Suç, Haluk Yavuzer (Sayfa 14 - Temiz Kitabevi Yayınları)