1000Kitap Logosu
Çocuk Ve Suç

Çocuk Ve Suç

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
8.6
17 Kişi
91
Okunma
22
Beğeni
1.860
Gösterim
300 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 8 sa. 30 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Remzi Kitabevi · 1999 (İlk yayınlanma: Mayıs 1982) · Karton kapak · 9789751400321
Diğer baskılar
Çocuk Ve Suç
Çocuk ve Suç
Yazar, bu kitabında çocuk suçluluğuna ilişkin kuramsal bilgilerin yanı sıra konu ile ilgili araştırma bulgularının da bir sentezini yapmaktadır. Eserde,"çocuk suçluluğu" evrensel ve ulusal boyutlarda değerlendirilmiş, suçlulukta etkili olduğu düşünülen, kalıtsal bedensel, zihinsel ve sosyal etkenler tek tek ele alınarak suçlulukla olan ilişkileri tartışılmıştır. Batı ülkelerinde ve ülkemizdeki araştırma bulgularını aktarıldığı eserin son bölümünde Yavuzer soruna çözüm yolları önermekte varolanları da psiko-pedagojik açıdan eleştirmektedir. Eser, anti-sosyal davranışın oluşumunda yakın çevre koşullarının ne denli güçlü bir etken olduğunu vurgulaması açısından anne baba ve eğitimciler için yararlıdır. Ayrıca psiko-pedagojik ve sosyal açıdan çocuk suçluluğunu anlatması nedeniyle yargı organında göreve yapan tüm hakim savcı ve diğer personele de yarcı olacağı düşünülmektedir.
Duygu Emer
bir alıntı ekledi.
cocuk ve okul
17.yy da Victor Hugo "Bir okulun yapılması,bir hapishanenin kapanmasi demektir" sözüyle ,eğitim ve suçluluğun arasında doğrudan bir ilişki bulunduğunu vurgulamıştır.Bircok araştırmada da okul ,cocuk suvluluğunu yok edici bir kurum olarak sunulmuştur.
2
Duygu Emer
bir alıntı ekledi.
Cocuk
Cocugun dış dünyayla kuracağı ilişkilerde önemi büyük olan ilk sosyal deneyimler ,aile kurumunda gerceklesir.Cocukta "ben"i olusturan tavir alışlar ,ailedeki kişiler arası iliskilerle kurulur.Aile icinde kurulan yapılar ,dinamik yapilar olup,daha sonraki iliskere yön verirler.Bowlby ,kişiligin temellerinin atıldigı ilk beş yıl içinde anneden ayrı kalmanın ,cocukta suçlu kişilik yapısınin gelismesinde en önemli etken olacağını ileri sürer.
6