Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.514
Gösterim
Adı:
Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili
Baskı tarihi:
2003
Sayfa sayısı:
254
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753222860
Orijinal adı:
The Five Love Languages of Childiren
Çeviri:
Pelin Ozaner
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sistem Yayıncılık
Baskılar:
Çocuklar için Beş Sevgi Dili
Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili
Ana babaların çocukları için yapamayacağı şey yoktur. Ancak, onun sevgi dilini öğrenip onunla bu dili konuşmazsanız, çocuğunuzla ilgili sizi çaresizliğe düşüren sorunların çoğunu çözümlemekte zorlanırsınız.
Yetişkinler gibi çocuklar da sevgiyi beş farklı iletişim tarzından birini seçerek dile getirirler. Bu gerçek, çocuklarınınkinden ayrı sevgi dilleri konuşan ana babaların görüşüne engel olabilir.
256 syf.
·3 günde
Çocuğunuzu gerçekten çok seviyor olabilirsiniz ama önemli olan bunu onun hissetmesidir. Sevginizi çocuğunuza ifade edecek sevgi dilini konuşmadığınız sürece çocuğunuz sevildiğini hissetmeyecektir.

Çocuğunuzun temel sevgi dilini (fiziksel temas, onaylayıcı kelimeler, kaliteli zaman, hediye vermek, hizmet eylemleri) konuşmak, çocuğunuzun onu sevdiğinizi bilmesi demektir. Bu da çocuğunuzun umutla bakmasına, güven duymasına ve sorumluluklarını bilen bir yetişkine dönüşmesine yardımcı olur.

Çocuklara temas eden, çocukların hayatlarına dokunan tüm meslektaşlarıma, ebeveynlere okumalarını kesinlikle tavsiye ediyorum. Kitapta bildiğimiz ve bilmediğimiz güzel şeyler var, eminim işinize yarayacak.
256 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
Merhaba 1000k ahalisi bugün her birimiz için ama özellikle de ebeveynler için okunmasında oldukça fayda olan bu kitabı tanıtmak istedim.

Çocuklar için beş sevgi dili Amerikan kültüründen esinlenmiş bir eser olmasına rağmen tüm dünya ebeveynlerine model oluşturabilecek bilgiler içeren verimli bir kitap. Her ebeveynin ve dahi eğitimcinin, öğretmenin, doktorların (özellikle çocuk hastalıkları, çocuk psikiatri ve psikiatri bölümlerinin) okumasının şart olduğunu düşündüğüm bir eser.

Kitap oldukça sade bir dille yazılmış. Asıl temel eser olarak 5 sevgi dili kitabı basıldıktan sonra bunun çocuklar için de bir versiyonun yazılması ihtiyacı duyulmuş ve bu konuda çokça talep almış. İlişki danışmanı olan ve radyo programları yapan Gary asıl serinin sahibi. Kitap çocuklarla alakalı olduğu için psikiatri alanında çalışan, çocuk ve ergenlerin ihtiyaçlarına odaklanan bir doktor olan Ross'tan da yardım almış. Ve ortaya herkesin faydalanabileceği bir eser çıkmış.

Kitap birazdan kısaca değineceğim beş sevgi dilinin açıklaması, örnekleri ve çocuklarda nasıl tezahür ettiği ile alakalı bölümlerle başlıyor ve çocuğunuzda bu sevgi dillerinden hangisinin baskın olduğunu keşfetmeniz noktasında bir bölümle devam ediyor. Ayrıca bu sevgi dillerinin dsiplin, öğrenme ve öfke kontrolü ile alakalı kısımlarından bahsediyor. Amerika'da çok yüksek oranlar teşkil eden tek ebeveynli ailelerde bu sevgi dillerini konuşma ile alakalı bir bölümden sonra evlilikte bu sevgi dillerinin nasıl uygulanabileceği ile son buluyor. Bir de hâlâ yapılabilecek şeylerin uyguladığı bir bölüm var Sonsöz olarak.

Beş sevgi diline kısaca değinecek olursak:
Fiziksel temas, olumlama sözleri, kaliteli zaman, hediyeler ve hizmet eylemleri olarak sıralanmış. Kitapta bu sevgi dillerinden her birinin kullanılmasını çocuğunuzun sevgi deposunu doldurmakta faydası olduğu fakat her insanda bunlardan birinin baskın olduğu ve es geçildiğinde diğerleri ile ne kadar çaba sarfedilirse edilsin kişinin sevgi deposunun tam manasıyla dolmayacağı ileri sürülmüş. Ve bu dillerin sabit olmadığı özellikle ergenlik tarzı geçiş dönemlerinde değişime uğrayabileceği de göz önünde bulundurulması istenmiş.

Fiziksel temasta her güzel anın bir sarılma ile bir çak bakalım ile ya da biraz sırtını ovalama koluna dokunma şeklinde taçlandırıldığında baskın sevgi dilinin konuşulduğu ve sevgi deposunun bu şekilde dolduğu anlatılmış. Hayatımdan bir örnek vermek gerekirse üniversite okurken bir süre beraber kaldığım bir arkadaşım annesinin yanına gittiğinde sürekli annemi öperim sarılırım ordan ayrılana kadar yanına sokulurum demişti hatta bu durumun eşini rahatsız ettiğini söylemişti ve şu an baktığımda arkadaşımın baskın sevgi dilinin fiziksel temas olma ihtimalini yüksek görüyorum. Bizde kültürel olarak bu sevgi dilinin konuşmanın bazen zor olduğunu da düşündüm açıkçası. kitapta bu sevgi dilinin özellikle erkeklerde konuşmaktan çekinildiği ve ergenlerin buna defans koyabileceğinden ama aksine bu süreçlerde daha fazla desteklenmesi ve sevgi depolarının boşaltılmaması gerektiğinden de bahsedilmiş.

2. sevgi dili olarak olumlama sözlerinde ise çocuğunuza onu sevdiğinizi sık sık söylemeniz, onu motive edecek cümleler kurmanız, yeri geldiğinde onu övmenizin olumlu sonuçlar vereceğinden bahsetmiş. Burdaki önemli nokta ise bunu sırf karşımdaki iyi hissetsin diye yapmanın bir faydası olmadığı gerçekten böyle düşünüldüğü ve samimi bir şekilde uygulanması gerektiği çünkü çocuklar samimiyetsizliği çok rahat bir şekilde farkederler. Tabi dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise çocuğun bunu manüple atmesine izin verilmemesi gerektiği.

3. sevgi dili olan kaliteli zaman ise birlikte güzel bir şeyler yapmak olarak özetlenebilir. Buna örnek olarak birlikte bir film izlemek ve üstüne konuşmak, bir yerlere gezmeye gitmek, baş başa kamp yapmak, maça gitmek tarzı aktiviteler sayılabilir. Yazar bunun meşgul anne babalar için belki de konuşulması en zor dil olduğunu söylüyor. Çünkü programda tamamen çocuğa odaklanılmış bir zaman istiyor. Bu da haliyle işten yorgun bir şekilde gelip evin işlerini halletmek zorunda olan anne babalar i.in zor olabiliyor. Burda kendimden örnek vermek isterim. Küçükken babam kardeşimle beni alışverişe götürür dönerken dondurma tarzı bir şeyler alırdı. Çarşıda beraber dolaşır bazen beraber camiye gider bazen de görev yaptığı okula giderdik. Benim şu an aklımda kalan şey o zaman babamla beraber bir şey yapıyor olmamızdı. Ödevlerimi ise annemle beraber yapar; annem bir sayfa yazmadan ben de bir sayfa yazmazdım. Şu an da dikkatimi çeken şeyin benim baskın sevgi dilimin muhtemelen kaliteli zaman olduğu. Baskın sevgi dili hediyeler olan bir çocuk o zamanlardan sevgiyle yadedeceği şeyin alınan dondurma ya da oyuncak olacağını düşünüyorum.

4. sevgi dili ise hediyeler. Her çocuk hatta her insan hediye almayı sever ama bazı çocuklar vardır ki aldıkları hediyeleri odalarının özel bir yerine koyar, onları uzun süre saklar, her arkadaşına ya da akrabaına bakın bana annem-babam ne aldı diye gururla gösterir. İşte bu çocukların baskın sevgi dilinin hediyeler olması büyük ihtimal. Yazarın bu başlıkta dikkat çektiği şey ise bazen bunun kolaya kaçılan dil olması beraber vakit geçirmektense eve gelirken bir hediye almak bazı ebeveynlere kolay gelebilir ve bu aşırıya kaçıldığı takdirde çocuğun sevgi deposunu doldurmaz. Çocuk için önemli olan hediyenin fiyatı değil onu özel hissettirmesi ve sevgi ile verilmesidir. Zaten bazen maddi değeri yüksek olmasa da karşı tarafı düşünerek ona özel bir şekilde hediye alınması maddi değeri yüksek olan şeylerden daha fazla hatırlanır. Diğer bir nokta ise bunun özellikle ergenler için suistimale açık olması ve dikkat edilmesi gerektiği. Benim baskın sevgi dilim hediye diyip istediği tableti aldırmaya çalışabilir misal.

5. ve son sevgi dili ise hizmet eylemleri. Burda da benim zihnime daha çok oturan örnek yetişkinlerin dünyasından. Mesela bir erkek eve gelip de evde yemeğin hazır olmasından evin derli toplu olmasından aşırı derecede memnun olup tersi olduğunda çıldırması gibi bir durum söz konusu ise bu kişinin baskın sevgi dilinin hizmet eylemleri benim deyimimle iş gördürme :) olması muhtemel. Eğer çocuğumuzda bunla alakalı ipuçları görürsek onun çantasını hazıramasına ya dayatağına düzeltmesine yardım ettiğimizde alacağımız tepkilere bakabiliriz. Yazarın iddia ettiği şey bu şekilde sevgi depoları dolan çocukların ilerleyen süreçte bunları zaten size yaptırmayacağı ve bunu suistimal etmeyeceği ama ben de çok emin değilim bu konuda.

Kitaptan hiç alıntı paylaşmadım fakat zaten yazdığım inceleme kitabın özeti gibi oldu. Ayrıca anlatı türünde bir eserin incelemesini yaparken spoiler mı verdim acaba diye bir kaygının olmaması da güzelmiş. Buraya kadar okuduysanız size teşekkürlerimi şimdiden bildiriyorum. Ama eklemek istediğim bir iki nokta daha var.

Bizim dinimizde sevgiyi de yaratanın Allah teala olduğunu ve bu duyguyu kalplerimize O'nun yerleştirdiğini unutmamak gerek. Efendimiz'e(s.a.v.) eğer sen onlara sert davransaydın yanından ayrılırlardı diye ikazda bulunulması, Medine'de iki kabilenin arasına sevginin yerleştirilmesi ve düşmanlığın giderilmesi Allah'ın ipine sımsıkı sarılmalarının söylenmesi dikkat edilmesi gereken şeyler. Yine Efendimizin hayatından torunlarıyla, çocuklarıyla ilişkisinden de bu noktada çıkarabileceğimiz bolca örnek var. On çocuğa sahip olduğu halde onlardan hiçbirini bir kere bile öpmediğini söyleyen kimseye Peygamber Efendimiz (s.a.v.), merhamet etmeyene merhamet edilmeyeceğini söylemesi de dikkate şayan bir örnek. Daha da arttırılabilir.

Allah'ın kalplerimizde sevgiyi yaratması ve bu sevgiyle tüm yaratılana muamele edebilmemiz temennisi ile herkese hayırlı Ramazanlar.
256 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Çocuklar, ne kadar hassaslar, ne kadar kocaman, ne kadar özeller ve biricikler. Özellikle anne ve babalar için çocuklarından önce ve çocuklarından sonra olarak hayatlarını tamamen ayrıldığını söylemek mümkün. Hepimiz evlatlarımızı, kardeşlerimizi, torunlarımızı, öğrencilerimizi seviyoruz değil mi. Peki seviyorum demek yeterli mi?


https://www.biriktirdiklerim.com/...icin-bes-sevgi-dili/
256 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Yazarın beş sevgi diliyle ilgili kitap serisi var. Bu kitabında da bu sevgi dillerini çocuklar için irdelemiş. Her çocuğun baskın sevgi dilini kullanarak sevildiklerini hissettirebileceğimiz anlatılmış. Amerikalıların hayat tarzından örnekler olsa da çocukların sevgi deposunu doldurma konusunda yararlı bilgilerle dolu
254 syf.
·Puan vermedi
Ana babaların çocukları için yapamayacağı şey yoktur. Ancak, onun sevgi dilini öğrenip onunla bu dili konuşmazsanız, çocuğunuzla ilgili sizi çaresizliğe düşüren sorunların çoğunu çözümlemekte zorlanırsınız.
Yetişkinler gibi çocuklar da sevgiyi beş farklı iletişim tarzından birini seçerek dile getirirler. Bu gerçek, çocuklarınınkinden ayrı sevgi dilleri konuşan ana babaların çocuklarıyla sağlıklı bir iletişim kurmasına, dostluğuna engel olacaktır.
256 syf.
·Beğendi·10/10
Çocuğunuza sevginizi hangi kanallarla göstermeniz gerektiğini, bunu yaparken çocuğun benmerkezci olmaması adına dikkat edilecek hususları, disiplini nasıl sağlamak gerektiğini ve çocukların duygusal deposunu doldurmanın önemini anlatan son derece açıklayıcı bir başucu kitabı.
Kitabın sonunda eşlerin de birbirlerinin sevgi depolarını doldurmalarının önemi anlatılmış çünkü sevgi deposu dolu bir anne-baba çocuklarına faydalı olabiliyor.Sadece ebeveynlerin değil öğretmenlerin ve bu konuya ilgisi olan herkesin okuması gereken bir kitap!!
256 syf.
·24 günde·Beğendi·Puan vermedi
Katıldığım biçok aile çocuk seminerlerinde, eğitimlerinde kitap önerisi olarak karşıma çıkıyordu. En sonunda edinip keyifle okudum çocuk psikolojisini çocuk dilini çocuğu anlamak bi kitapla olcak iş değil elbette. Ama bu tip nokta atışı kitaplar bu alanın baş yapıtı mesabesinde oluyorlar. Çocuğun 5 sevgi dilini tanıma kitap içeriğinde sık sık bahsedilen öneri kitap ve makalelerden yararlanarakda geliştirme noktasından harika bi eser. Son 20 sayfasına eklenen eşler arası sevgi dili başlığıda çok yerinde ve güzel bi çalışma olmuş.
256 syf.
·14 günde·7/10
Çocuklarımızın keşfedemediğimiz bazı yönlerini keşfetmemizi sağlayacak. Çocuklarımız dikkatimizi çekmek için çırpınırken bunu neden yaptığını anlayamadığımız durumlarda ufkumuzu genişletecek ve ebeveyn olarak kendimizi bulmamıza yarayacak nitelikte bir kitap. Yabancı yazar olması dolayısıyla bazı yerler gözüme battı fakat yinede okunmaya değer.
256 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Sevmenin bile bir inceliği var.
Seni seviyorum demek çok güzel bir cümle ama çoğu zaman yetersiz.
Hele de söz konusu çocuklarımızsa onları sevmeye doyamıyoruz. Biz onları bu kadar severken peki bazı şeyler neden ters gidiyor. Yanlış demek belki biraz fazla kaçabilir ama eksik olan şey ne.
Ben kendi adıma bu kitapla eksik olanı keşfettim. Çocuğumun sevgi dilini öğrenmek.
Aslında kitap çocuğunun sevgi dilini öğren ve sadece buna yönel demiyor bütün sevgi dillerini kullanmanın önemli olduğunu ancak her birey gibi çocukların da baskın bir sevgi dillerinin olduğunu vurguluyor.
Mesela benim oğlumun bence baskın sevgi dili olumlama sözleri.
Bunu uyguladığımda onu bir takım olumlu davranışlara çok daha iyi motive ettiğimi ya da başaramam dediği şeyleri başarması için cesaret bulduğunu keşfettim.Aynı zamanda da onun baskın sevgi dilini daha çok kullandığımda duygusal deposunun daha çabuk dolduğunu ve daha yavaş boşladığını gözlemledim.
Kitabın Amerikan ailelere göre olduğu gibi yorumlar okudum ancak ben öyle düşünmüyorum gayet bizim toplumumuza uyan örnekler açıklamalar mevcut. Ayrıca bütün toplumların ortak bili var o da SEVGİ. Bütün dünya çocuklarının da en temel ihtiyaçlarından biri Sevgi.
Çocuğuyla düzgün ve verimli bir ilişki kurmak isteyen her ebeveyn mutlaka okumalı..
Keyifli okumalar şimdiden :)
256 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitap çocuklarımızın beş sevgi dili olduğundan ve bunları keşfedersek, evlatlarımızın onlara olan sevgimizden emin olacaklarından ve bu sevgi dillerini bulmamız için bize verilen ipuçlarını anlatıyor.. 

Öncelikle bilmemiz gereken her çocuğun sevgi deposu dolu olacak yani baskın sevgi dili hangisi olursa olsun her çocuk bu 5 Sevgi dilinide görecek, hissedecek sonraki aşama baskın sevgi ile onunla daha kaliteli ilişki kurmak.. Bu 5 Sevgi nedir peki?


Birinci baskın Sevgi dili fiziksel temas.


ikinci baskın sevgi dili olumlama sözleri.


Üçüncü baskın Sevgi dili kaliteli zaman.


Dördüncü baskın Sevgi dili hediyeler.


Beşinci baskın Sevgi dili hizmet eylemleri.

(Teker teker açıklamalarını yapmıyorum kitabı alıp okuyun çünkü her sarılma fiziksel temas yada her karşılıklı sohbet kaliteli zaman değil..Yada baskın Sevgi dili hediye olduğunu düşündüğünüz çocuğunuza verdiğiniz belkide rüşvet)


Önemli nokta şu;baskın sevgi dili olumlama sözleri olan bir çocuğa ne kadar sarılsanız,onunla ne kadar vakit geçirseniz,hediyeler alsanız da sizin onu yeterince sevmediğinizi düşünebilir. Çünkü onun anladığı dil;onun sizin için ne kadar önemli olduğunu duymak,yapılan davranışın takdiri...vs gibi ya da tam tersi baskın Sevgi dili fiziksel temas olan bir çocuğa ne kadar güzel sözler söyleseniz de eğer onu arada sarılıp öpmüyorsanız, onunla güreşmek,gıdıklaşmak gibi şakalar yapmıyorsanız tarafınızdan yeterince sevilmediğini hissedebilir. 

 Kitap bütün anne babaların, eğitimcilerin kesinlikle okuması gereken bir kitap.. Tabii ki her çocuğun baskın sevgi dilini bulmak eğitimciler için çok zor ama eğer manevi bir eğitim veriyorsanız kesinlikle bilmeniz lazım.

Mesela -Her koşulda dikkat etmek lazım ama-  baskın sevgi dili olumlama sözleri olan bir çocuğu siz sözlerinizle Allah muhafaza dinden bile soğutabilirsiniz… 


Hani efendimizin dediği gibi;

“İnsanlara akılları nisbetinde konuşun.” yada 

“Ey İbn-i Abbâs! İnsanlara akıllarının almayacağı bir söz söyleme. Zîrâ böyle yapman, fitneye düşmelerine sebep olur.” 


Veee son olarak Mevlana'nın bir sözü ile de tüm  kitabı özetleyebiliriz aslında;


“Körler çarşısında ayna satma, sağırlar çarşısında gazel atma!”
256 syf.
·Beğendi·7/10
81 yaşındaki Gary Chapman ilişki danışmanı ve 5 sevgi dili serisinin yazarıdır. Evlilik ve ilişkiler üzerine radyo programları yapmaktadır.
Çocuklara yaklaşım ve onların sevgi dillerini anlama üzerine yazılmış başarılı bir kitap. Yazar çocukların sevgi dillerini (hizmet davranışları, armağanlar, fiziksel temas, onay sözleri ve nitelikli zaman) örnekler vererek anlaşılmasını kolaylaştırmıştır.
Her çocuğun sevgi dilinin farklı olduğuna, çocuğun sevgi dilini öğrenirken nelere dikkat edilmesi gerektiğine değinen, öğretmen ve anne-babaların okuması gerektiğine inandığım bir kitap.
Keyifli okumalar :)
256 syf.
·Beğendi·10/10
Beş sevgi dilini geçen sene okumuştum. Bu kitabı da okusam mı, aynı şeyler mi yazıyordur acaba diye tereddüt etmeme rağmen alıp okudum. İyiki de okumuşum. Ününü bu kadar hak eden kitaplara az rastlanıyor. Bence çocuklarla ilgili problemlerin kökenini anlamış oluyorsunuz bu kitabı okuyarak. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili
Baskı tarihi:
2003
Sayfa sayısı:
254
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753222860
Orijinal adı:
The Five Love Languages of Childiren
Çeviri:
Pelin Ozaner
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sistem Yayıncılık
Baskılar:
Çocuklar için Beş Sevgi Dili
Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili
Ana babaların çocukları için yapamayacağı şey yoktur. Ancak, onun sevgi dilini öğrenip onunla bu dili konuşmazsanız, çocuğunuzla ilgili sizi çaresizliğe düşüren sorunların çoğunu çözümlemekte zorlanırsınız.
Yetişkinler gibi çocuklar da sevgiyi beş farklı iletişim tarzından birini seçerek dile getirirler. Bu gerçek, çocuklarınınkinden ayrı sevgi dilleri konuşan ana babaların görüşüne engel olabilir.

Kitabı okuyanlar 254 okur

  • Ebru Ferah
  • CelineFyz
  • Sema kuzu
  • Saliha sevinç
  • Derin
  • Elmiran Serttaş
  • A
  • İlim İstifle
  • Cisem arda
  • Tehanu

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%9.1 (7)
9
%5.2 (4)
8
%7.8 (6)
7
%2.6 (2)
6
%2.6 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0