Çocuklar İçin Ortaçağ

6,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
170 gösterim
Ünlü tarihçi Jacques Le Goff Avrupa’nın kuruluşuna hız kazandıran dönemi, Ortaçağ’ı bütün çeşitliliğiyle anlatıyor. Avrupa’da Ortaçağ, tarih kitaplarında yazıldığı gibi karanlık bir dönem miydi? Peki ya ejderhalar, Yuvarlak Masa Şövalyeleri ve Kral Arthur gerçekten var mıydı?

Çocuklar İçin Ortaçağ, ünlü Fransız tarihçi Jacques Le Goff’un Ortaçağ’la ilgili yanlış bilinenler, efsaneler ve en çok merak edilen konular üzerine gerçekleştirdiği keyifli bir söyleşi. Ortaçağ denince akla gelen her imgede mola veriyor Le Goff ve bizi hep “karanlık” olarak bilinen bir dönemde gezintiye çıkarıyor: Katedraller, gezginler, Kilise, şövalyeler, iblisler, şölenler, derebeyleri...
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2016
 • Sayfa Sayısı:
  124
 • ISBN:
  9789750819643
 • Çeviri:
  Orçun Türkay
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
silaes 
13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 6/10 puan

Kitabın adı ''çocuklar için Ortaçağ Avrupası'' olsaymış daha iyi olurmuş. Çünkü Dönemin İslam medeniyetinden bahsedilmeden üzgünüm ki bir ortaçağ kitabı yazılamaz. Le Goff'ın karşısında bunu eleştirecek merci belki değilim ama 0 ın icadını bile Arapların elinden alıp hintlilere mal etmek ve İslam medeniyetinin sözünü bile açmamak, bana biraz garezli geldi. Kitabın adının ''çocuklar için'' olduğuna bakmayın. Sadece punto biraz büyük ondan olsa gerek:) Soru cevap şeklinde ortaçağı bir ''Avrupalı'' gözünden ''gözlemleye bilmek'' adına etkili kitap. Ama asla bir ikincil kaynak değil...

Kitaptan 8 Alıntı

silaes 
13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Haçlı seferlerinin arkasından baktığımızda oldukça olumsuz bir tablo görüyoruz. Olumlu hiçbir yanı yok bunların! Parasal ve insani açıdan çok pahalıya patlamıştır. Müslümanlarda bugün bile capcanlı olan bir hıncın doğmasına neden olmuştur.

Çocuklar İçin Ortaçağ, Jacques Le Goff (Sayfa 91 - YKY)Çocuklar İçin Ortaçağ, Jacques Le Goff (Sayfa 91 - YKY)
silaes 
13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Vaftiz dinsel bir işlemdir, Hristiyan dininin en önemli simgesidir. İnsanlar doğuştan Yahudi ya da Müslüman olur, ama Hristiyan ''doğulmaz'': Dine yeni katılacak kişi, ister bebek, ister yetişkin olsun, başından aşağı vaftiz suyu dökülmesiyle Hristiyan olur.

Çocuklar İçin Ortaçağ, Jacques Le Goff (Sayfa 48 - YKY)Çocuklar İçin Ortaçağ, Jacques Le Goff (Sayfa 48 - YKY)
silaes 
13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

13. yüzyılın başında ''dilenci'' tarikatları kurulur. Aziz Francesco tarafından kurulan Fransiskenler ve Aziz Domingo'nun kurduğu Dominikenler. Bunlar keşiş değil, tarikat kardeşleridir. Yalnız yaşamaz, yaşamlarını kentlerde bulunan manastırlarda sürdürürler.

Çocuklar İçin Ortaçağ, Jacques Le Goff (Sayfa 57 - YKY)Çocuklar İçin Ortaçağ, Jacques Le Goff (Sayfa 57 - YKY)
silaes 
13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Zenginler genelde Yahudi hekimler tarafından tedavi edilir çünkü Yahudiler tıp alanında Antikçağ'ın izinde daha bilgilidirler.

Çocuklar İçin Ortaçağ, Jacques Le Goff (Sayfa 65 - YKY)Çocuklar İçin Ortaçağ, Jacques Le Goff (Sayfa 65 - YKY)
silaes 
13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Derebeylerin altında, soylu olmayanlardan, genelde köylülerden oluşan bir halk vardır. 12. yüzyıla kadar, köylüler gerçek anlamda özgür değildirler, onlara ''serf'' ( toprak kölesi'' denir.

Çocuklar İçin Ortaçağ, Jacques Le Goff (Sayfa 58 - YKY)Çocuklar İçin Ortaçağ, Jacques Le Goff (Sayfa 58 - YKY)
silaes 
13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Toplumun zirvesinde , papayla imparator vardır, soyut olarak ötekilerden daha güçlü kişilerdir bunlar. Papa kilisenin başıdır, bir hükümdar gibi gerçek bir liderdir. İmparator, gerçek anlamda otoriter biri olmaktan çok, ayrıcalıklı bir ''lider''dir.

Çocuklar İçin Ortaçağ, Jacques Le Goff (Sayfa 75 - YKY)Çocuklar İçin Ortaçağ, Jacques Le Goff (Sayfa 75 - YKY)
silaes 
13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Hristiyanlık barışçı bir dindir. İlk Hristiyanların birçoğu savaşmak istememeleri yüzünden Romalıların işkencesine uğramışlardır. Ama Barbarlar Hristiyan olurken Hristiyanlık'a savaşçı geleneklerini getirmişlerdir. İnancın din yayma ya da vaazla değil de güç kullanılarak dayatılabileceği, hatta bazen dayatılması gerektiği düşünülür.

Çocuklar İçin Ortaçağ, Jacques Le Goff (Sayfa 89 - YKY)Çocuklar İçin Ortaçağ, Jacques Le Goff (Sayfa 89 - YKY)
silaes 
13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Yahudiler kiliseye itaat etmez, Hristiyan inancını paylaşmazlar, Çünkü İsa Mesih'in Tanrı'nın oğlu olduğunu kabul etmezler. Bununla birlikte, Hristiyan aleminde bütünüyle yabancı bir topluluk oluşturmazlar.

Çocuklar İçin Ortaçağ, Jacques Le Goff (Sayfa 87 - YKY)Çocuklar İçin Ortaçağ, Jacques Le Goff (Sayfa 87 - YKY)