Çocuklar ve Gençler İçin Osmanlı Tarihi Ansiklopedisi

6,0/10  (4 Oy) · 
7 okunma  · 
2 beğeni  · 
472 gösterim
"Çocuklara Osmanlı Tarihi Ansiklopedisi" adını taşıyan bu çalışma, altı yüzyıl boyunca yeryüzünün en kudretli devletlerinden biri olarak hayat süren Osmanoğulları'nın tarihini çocuklarımıza öğretmek amacıyla kaleme alınmıştır.

Bilindiği gibi Osmanlı Devlet 1299 yılında Osman Gazi ve ünlü komutanlarının üstün gayret ve çalışmalarıyla kuruldu. Küçük bir aşiretten yeni ve güçlü bir devlet doğdu.

Selçuklu Devletinin son yılları içinde, Anadolu'nun dört bir yanında ortaya çıkmış olan beyliklerin belki de en güçsüzü sayılan Osmanoğulları Beyliği, gayesine erişebilmek için sadece Bizanslılarla uğraşmaya ve onların topraklarını ele geçirerek sınırlarını genişletmeye başladı. Kardeş beyliklerle didişmektense, İslâm düşmanı güçlerle savaşmayı tercih etti.

Davası, Müslümanların birliği, güçlenip kuvvetlenmesi ve İslâmın cihana hakim hale getirilmesiydi. Zaten Osman Gazi'nin oğlu Orhan'a vasiyetinde bu hedef açıkça belirtilmiştir.

"Oğlum, bizim davamız kuru kavga ve cihangirlik davası değildir. Ben bütün ömrümce dinimize hizmet için yaşadım. Sana yakışacak olan da budur."
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  520
 • ISBN:
  9789757568292
 • Yayınevi:
  Akçağ Yayınları
 • Kitabın Türü: