7,6/10  (57 Oy) · 
262 okunma  · 
42 beğeni  · 
2.524 gösterim
Çocukluğum, usta yazar Tolstoy’un on yaşından itibaren çocukluk ve ergenlik devresini içtenlikle ve kendine has üslubuyla kaleme aldığı unutulmaz bir eser. Yazıldığı dönemden günümüze en çok okunan Tolstoy kitaplarından biri olan Çocukluğum, devrin toplumsal yapısını, anne baba sevgisini, eğitim sistemini, yaşanan çocukça aşkları, anne ölümüyle girilen çalkantılı ruh halini ve sevgi ile nefret arasındaki gidiş gelişleri ele alıyor. Çocukluğum sadece kendi edebi gücü bakımından değil, aynı zamanda Tostoy’u anlamak için de önemli bir çalışma.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9789756870501
 • Orijinal Adı:
  Detstvo-Otroçestvo-Yunost
 • Çeviri:
  Leyla Şener
 • Yayınevi:
  Antik Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ayşenur 
16 Oca 12:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Tolstoy ailesini, arkadaşlarını, öğretmenleriyle olan ilişkilerini bütün samimiyetle anlatmış. Annesinin cenazesine gelenleri incelemesi ve tüm iç dünyasını içtenlikle aktarması ilgimi çekmişti. Okunması gereken çok hoş bir kitap.

Gulu Ze 
11 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

çox maraqlıdır menim üçün; - hemin dövrün uşaqların - zedagan uşaqlarının heyat terzi gündelik yaşamı ile tanış oluruq ..... axşam duaları barede oxuyanda nenelerimizin bize oxutdurduğu dualarla hemen-hemen eynidir.......

Tolsoy Baba çocukluğunu anlatmış bu kitabında. Bu kitabı basılı olarak yayınlanan ilk kitabıymış. Kalemi öyle güzel anlatmış ki, çocukluk anılarını, annesine olan sevgisini, özlemini ... okurken çok duygusal anlar yaşadım. Tolstoy ile birlikte ben de çocukluk anılarımı hatırladım sanki , özellikle çocukken oynadığımız oyunlar geldi hatrıma, dünyayı unuttuğumuz oyunlar.... Şimdi yaşlandık, çoluk çocuğa karıştık ve bizim oyunlarımız devam ediyor. Mesela benim oyunum, dünyayı unutmak için oynadığım bir oyun ,kitaplarla örülü kağıt bir evde, dışarda terör, nefret yokmuş gibi yaşayarak, kendimi kandırma oyunu... Ne diyor Tolstoy Baba bu kitabında:
"Oyunlar da olmasa, çocukluğumuzdan geriye ne kalır ki?"

Oguzhan Cinbat 
28 Oca 01:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 1/10 puan

Tolstoy'un otobiyografisidir.Tolstoy'un bütün kitaplarını okusam hayatını okumak hoşuma giderdi ama daha kitaplarını hıç okumadığım bir adamın otobiyografisini okumak canımı sıktı.

İbrahim çalikoglu 
09 Oca 06:03 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Tolstoyun çocukluğunun nasıl geçtiğini anlattığı kitabıdır.böylesi büyük bir yazarın cocuklugunu öğrenmek gerektiği kanısındayım tavsiye edilir

Kitaptan 32 Alıntı

Yunus Emre Dilsizmen 
 01 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Tolstoy
Sadece derin sevgisi olanlar, derin acıları hissedebilirler.

Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 144 - Kitap zamanı)Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 144 - Kitap zamanı)
Yunus Emre Dilsizmen 
 07 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Tolstoy
- "Size göre ego nedir?" diye sordu.

- "Ego..." dedim, "Herkesten daha iyi ve zeki olduğumuza inanmaktır."

Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 250 - Kitap zamanı)Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 250 - Kitap zamanı)
Selman Ç. 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayattaki en önemli şeyi başardı: Pişmanlık ya da korku duymadan öldü.

Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 130 - Antik Kitap)Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 130 - Antik Kitap)
Muzaffer Akar 
08 Oca 12:24 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Çocukluk anılarını nasıl sevmez, nasıl üstüne titremez insan? Bu anılar ruhumu canlandırır, yüceltir ve benim için en güzel zevklerin kaynağıdır.

Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 69)Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 69)
Yunus Emre Dilsizmen 
07 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Ahlaki açıdan o kadar kötü bir durumdasın ki dış görünüşünün bir önemi yok."

Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 214 - Kitap zamanı)Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 214 - Kitap zamanı)
Yunus Emre Dilsizmen 
01 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kibirlilik gerçek acıyla asla bağdaşmayan bir duygudur.

Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 143 - Kitap zamanı)Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 143 - Kitap zamanı)
Yunus Emre Dilsizmen 
27 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Gariptir, çocukken büyüklere özenirdim ama çocukluk çağlarım bittikten sonra da sık sık çocuk olmayı özlerdim.

Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 92 - Kitap zamanı)Çocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 92 - Kitap zamanı)

Çocukluğumun o mutlu ve bir daha asla geri gelmeyecek güzelim günleri!.. Bu çağlardaki anıları kim sevmez, kim özlemle anmaz?

Çocukluğum, Lev Nikolayeviç TolstoyÇocukluğum, Lev Nikolayeviç Tolstoy
4 /