Çocukluğumun Mavi Düşleri Bazen Birini Özlemek İnsana Güç Verir

7,9/10  (8 Oy) · 
15 okunma  · 
4 beğeni  · 
1.155 gösterim
"… senin aramanı beklerken orada, amcanın yanında neler yaptığını hayal etmeye çalıştım ve bir türlü gözümün önünde canlandıramadım. Belki artık hayal gücüm olmadığındandı, belki de zaten hiç sahip olmadığımdan, sadece olmasını istediğimdendi. Hayal etmenin ne demek olduğunu anlamak için Shlomi ve Hilik'e baktım. Shlomi kendi hayal gücünü yeni yemekler keşfetmekte kullanıyordu; Hilik ise küçük bir şair gibi sözcükleri pişiriyordu."

İsrail'in Tiberya kasabasında yaşayan iki ailenin birbirine geçen kaderlerinin öyküsü… Yemekle tutkunun, özlemle ayrılığın, gerçekle düşün masal tadında anlatıldığı sarsıcı bir roman…

"Bu, Yüzyıllık Yalnızlık'a benzeyen bir roman… Hikâyede kahraman, onun sorunları ve geçmişiyle muhteşem bir empati kurulmuş."
-Israel Hayom-

"Sinemaya özgü detayların acı bir mizahla kurgulandığı; aşkın, şehvetin ve sihrin ustalıkla işlendiği bir hikâye."
-Rachel Morgenstern-Clarren-

"Zarhin, acı-tatlı öyküler ve ulaşılamaz düşler örgüsünü ustaca dokumuş. Tekrar tekrar okumaktan keyif alınacak bir kitap. Çocukluğumun Mavi Düşleri ile Zarhin, adını İsrail edebiyatının önde gelen isimleri arasına soktu."
-The Arts Fuse-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2014
 • Sayfa Sayısı:
  608
 • ISBN:
  9786053485223
 • Çeviri:
  Başak İztürk
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
damla 
14 Haz 2016 · Kitabı okudu · 79 günde · 8/10 puan

"Hayat bir şiir ve şiir beni şimdi bir sınava tabi tutuyor, bana son dizeyi soruyor ya da ilk dizeyi"
Kitaba başlamadan önce bile karakterlere alışacağıma emindim, garip bir şekilde çekici bir yanı var böyle kitapların. Shemi Zarhin'in de bir sinemacı olduğunu ve ilk romanını elimde tuttuğumu öğrenince merakım daha fazla kabardı. Film yapımcılarının gözü, gözlem yeteneği, yazarlarınkine eşdeğerdir görüşünün somut kanıtıdır roman. Sürekli iç içe geçen hayatlar konu edinmesi beni biraz sıkıntıya soktu, yaşıyormuş gibi daraldım fakat bu akıcılığı asla aksatmadı. Sınav zamanlarımda kafam başka şey almayacak haldeyken sırf neler olacağını merak ettiğimden geceleri bir iki bölüm okuyup içim rahat uyuduğumu biliyorum. İçinde aşk geçen romanların sınırsız genişliği yoktu, aksine bunaltıcı yakınlaşmalar/uzaklaşmalar içeriyordu. Bu da benim hayatıma yeni ufuk çizgisi sağladı. Velhasıl, çok sayıda insanın aynı kitaptan farklı hikayeler okuyacağının bilincinde, bu kitabı da okumanızı ve kendi hayatınızdan bir şeyler bulmanızı istiyor/öneriyorum.