Çocukluğun Soğuk Geceleri

7,9/10  (125 Oy) · 
455 okunma  · 
103 beğeni  · 
2.251 gösterim
Tezer Özlü'nün bu ilk romanı, yaşamın yalnızca başlangıcını oluşturmakla kalmayan, sürekli dönülen, belki de hiç çıkılamayan çocukluğu yansıtıyor. Yetişkinlerin, tıpkı çocukluğa olduğu gibi, farklılığa da aman vermeyen dünyasına karşı yazar anıların çıplak gerçekliğine sığınıyor.

Tezer Özlü, Türk edebiyatının nostaljik prensesi.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2015
 • Sayfa Sayısı:
  65
 • ISBN:
  9789753632607
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif Kimya Salt 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 5/10 puan

Tezer Özlü nün okuduğum ilk kitabı.Sürekli çevremde adını ve alıntılarını duyuyordum ama bir türlü okuma fırsatı bulamadım. Sağolsun doğum günümde kuzenim birkaç kitabını hediye olarak almış. Fakat Tezer Özlü yü yanlış kitapla tanımaya çalıştığımı düşünüyorum. Kitabın ilk bölümünde yaşadığı evi, okulunu, çocukluğunu ve gençlik dönemini anlatıyor. Kitapta belli bir düzen, olay ve kurgu sırası yok. Bu da kitaba yoğunlaşmakta zorluk yaşatıyor. Kitabın hastane bölümleri ama etkileyici bir şekilde anlatılmış. Kendi isteği dışında uyutulup tedavi edilmesi hatta elektroşok verildiği anlarda düşündükleri içimi acıttı. Ama sözleri cümleleri iyi bir kalemi olduğunu gösteriyor. Sanırım onunla tanışmak için sadece ilk tercihim bu kitap olmamalıydı. Yazarın anlatımı Pavese ve Svevo'nun etkisinde kaldığını gösteriyor ve tabi ki Kafka nın da. Onlar da psikolojinin derinliklerinde yüzen düşünürlerdir. Tezer Özlü yolculuğum devam edecek mutlaka.

Murat Sezgin 
27 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tezer Özlü bu ilk romanında kendi hayatını tüm çıplaklığla yazıya dökmüş. Akıl hastanesinde geçirdiği günleri tasvir etme yeteneği olağan dışı. Sürekli uç yaşamayı yeğlemek, özgür olmayı ve kendi istediğini yapmak -"karşı çıkmak istediğim kurallar var" diyerek- çabasında geçirilmiş soğuk bir hayat. Olaylar arasında bir bütünlük ve zaman kavramı yok. Bunu bilerek mi yapmış yoksa o an aklına ne geliyorsa mı yazmış buna okuyunca siz karar verin. Keyifli okumalar.

ipek 
04 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

yazar şiirsel bir anlatımla içimize işlemiş bizi derinlere sürükleyerek neler yaşadığını bizlere en iyi şekilde hissettirmeyi başarmış...

mısra 
01 May 2016 · Kitabı okudu

Tezer Özlü kitabında yaşamından kesitlere ve bunlarla ilgili duygularına, gözlemlerine, eleştirilerine, düşüncelerine yer vermiş.

Çocukluğu, birbirini sevmeyen, sorumlulukları nedeniyle birbirine bağlı anne ve baba, karyolasını paylaştığı kız kardeşi, kendisinden ve kız kardeşinden fazla haklara sahip bir ağabey, odasını paylaştığı babaannesi ile birlikte, koşulları iyi sayılamayacak bir evde geçiyor.

Kurallar, öğretilenler, kilise okulunun havası, başkalarının gelecekte hayatına yön verme çabası onda öfke ve sıkıntı yaratıyor, yaşamından hoşnutsuzluk duymasına yol açıyor. Bunları aşmak, yaşamını kendi istediği gibi yaşamak istiyor.

Erkeklerle olan ilişkileri de inişli çıkışlı. Klinikte tedavi görürken uğradığı şiddet ve çektiği acılar dayanılmaz. İyileşmesinde en büyük etken tedavi değil, bir daha oraya dönme korkusu.

Kitabı bir süre önce okumuştum ancak yeterince zaman ayırmadığımdan olsa gerek bir kez daha okuma gereği duydum. Yazarın duygularını hissettim, kendimden izler buldum. Acele etmeden, ön yargısız okunmalı.

“Birkaç saat sonra buradan ayrılacağım. Büyük kente döneceğim. Uzun süre yalnız güneşin doğuşunu, batışını, bulutların rüzgarla birlikte koşuşunu, yağmurlu, yağmurdan sonra çok ender görülen gökkuşağını ve gökkuşağının mora bürüdüğü denizleri, dilediğimce seyretmek isterdim. Oysa koşullandırılmış bir büyük kentliyim. Doğadan ayrılıp, beton alanların, asfalt yolların kıyısındaki taş yapılara, apartmanlara döneceğim.."

M.Ali BARAN 
 27 Şub 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazar Tezer Özlü, Çocukluğumun soğuk geceleri romanında, çocukluğundan başlayarak kadınlığana kadar olan yaşamında, içine düştüğü yaşamın gelgitleri içerisinde yönünü bulmaya çalışıyor. Kurallara bağlı kalmadan hayatı özgürce istediği gibi yaşamak istiyor. Mutluluğu hiçbir yerde, hiçbir şeyde yakalayamıyor. Kendi içinde var olan ve bir türlü peşini bırakmayan çatışmaları ve korkuları onu herkesten; ailesinden, arkadaşlarından kaçmaya zorluyor. özellikle hastaneye yattığı zamanı anlattığı bölümler ve onun üzerinden yaptığı tahliller son derece düşündürücü. betimlemeleri çok güzel tavsiye ederim.

Seda Çakır 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Tezer Özlü'nün ilk romanı olan Çocukluğun Soğuk Geceleri içinde büyüdüğü aile ortamı hakkında ipuçları verir. Tezer Özlü romanda anne ve babası arasındaki sevgisizlikten, babasının evde askeriyeye benzer bir düzen kurmasından, insanların ayrıştırıldığı sınıflandırmalardan şikayet eder. Toplumun cinsellik üzerine kurduğu yargıları hiçe sayıp yaşadığı cinsel deneyimlerini ve bipolar bozukluk teşhisiyle yatırıldığı kliniklerde gördüğü elektroşok tedavilerini anlatır.
Ayrıca kitapta Tezer Özlü'nün varoluşçuluğuna dair ipuçları da vardır. Varoluşçuluk, asıl anlamıyla insanın hiçbir değer yargısına ya da dini klişelere bağlı kalmaksızın yaşaması gerektiğini düşünen bir akımdır. Tezer Özlü de Türk edebiyatının varoluşçu yazarlarından biridir. Bu felsefeyle ele alınmış romanlarda bireyin kendiyle olan çatışması söz konusudur. Çocukluğun Soğuk Geceleri de Tezer Özlü'nün kendi içinde yaşadığı çatışmaları ve içindeki yalnızlığın verdiği bunalımı anlattığı, kendi varlığını sorguladığı otobiyografik romanıdır.

selinay tuzun 
19 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tezer'i okuyan bilir. Yersiz yurtsuz kadın diyorlar ona... Artık yeri de var yurdu da. İyi ki biliyorum ve iyi ki okuyorum.

ihtiyar 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yazarın okuduğum ilk kitabı. Ben yazar kadar cesur yazamayacağım. Dilimin ucuna gelen bir sürü şey var ama yazamıyorum. Bu kitap içinden yapılan alıntıların yanında yapılmayan alıntılar ilginç. Bu kitabı ölçecek kapasitede bir okur değilim demekle yetineceğim. Bir fikir ayrılığını daha kaldıramayacak kadar yorgunum.

Fulya 
13 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Tezer ÖZLÜ çocukluğu, gençliği ve yetişkinliğinden kesitlere yer vermiş kitabında. Gayet akıcı ve sade olan kitabında rahatsızlığı nedeniyle akıl hastanelerinde geçirdiği zamanlar ve tedavi yöntemleri fazlasıyla dikkat çekici.

M.Y. 
 30 Haz 2016 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Bu kısa kitaba Tezer Özlü hakkında en ufak bir bilgim veya olumlu, olumsuz bir ön yargım olmadan başladım ama yazarın anlatımını beğenmedim. Kitap roman olarak geçiyor ama bence günlük demek daha doğru olur. Bir insanın hayatına dan diye dalıyorsunuz ve sonrasında bu kimdi, şu kimdi diye cebelleşip duruyorsunuz. Belki Tezer Özlü hakkında biraz bilgim olsaydı bu kadar uğraşmazdım. Burada çokça gördüğüm için Tezer Özlü'nün kitabını okumak istedim ama bana göre değilmiş. Belki başka bir zaman tekrar denerim.

2 /

Kitaptan 119 Alıntı

“Ölüm düşüncesi izliyor beni. Gece gündüz kendimi öldürmeyi düşünüyorum. Bunun belli bir nedeni yok. Yaşansa da olur, yaşanmasa da. Bir kaygı yalnız. Beni, kendimi öldürmeye iten bir kaygı.”

Çocukluğun Soğuk Geceleri, Tezer ÖzlüÇocukluğun Soğuk Geceleri, Tezer Özlü
Elif Kimya Salt 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Birbirimizden hep uzağız. Her gece birlikteymiş gibi yatıyoruz. Hep birlikte olmak istiyor gibi yatıyoruz.

Çocukluğun Soğuk Geceleri, Tezer Özlü (Sayfa 64)Çocukluğun Soğuk Geceleri, Tezer Özlü (Sayfa 64)

“İçimdeki kıpırdanışları dinliyorum. Bir şeylere açılmak, bir yerlere koşmak, dünyayı kavramak istiyorum. Dünyanın bize yaşatılandan, öğretilenden daha başka olduğunu seziyorum.”

Çocukluğun Soğuk Geceleri, Tezer ÖzlüÇocukluğun Soğuk Geceleri, Tezer Özlü
Murat Sezgin 
26 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yaşam yalnızca sokaklarda. Bir canlılık var sokaklarda.

Çocukluğun Soğuk Geceleri, Tezer Özlü (Sayfa 23)Çocukluğun Soğuk Geceleri, Tezer Özlü (Sayfa 23)

Anlatamayacağım. Bu insanlar "Guguk Kuşu" filmini de, Napolyon'un yaşamöyküsü filmini de, limana yanaşan beyaz bir yolcu gemisini de, vitrinlerdeki yeni sonbahar giysilerini de aynı gözlerle seyredebiliyorlarsa, elimden ne gelir?

Çocukluğun Soğuk Geceleri, Tezer Özlü (Sayfa 40)Çocukluğun Soğuk Geceleri, Tezer Özlü (Sayfa 40)

''Daha güzel yaşam diye bir şey yok. Daha güzel yaşamlar ötelerde değil. Daha güzel yaşam başka biçimde değil. Güzel yaşam burada. Taksim Alanı'nda. Turşu, pilav, simit, çiçek, kartpostal satan, ayakkabı boyayan siyah kalabalık içinde.''

Çocukluğun Soğuk Geceleri, Tezer ÖzlüÇocukluğun Soğuk Geceleri, Tezer Özlü
BİROL COŞKUN 
06 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Geceler çok erken gelir hastanelere. Ama bitmek bilmez. Gün doğmak bilmez.

Çocukluğun Soğuk Geceleri, Tezer ÖzlüÇocukluğun Soğuk Geceleri, Tezer Özlü

Kitapla ilgili 3 Haber

15 Lira’nın Altında, Çok Liralık Şeyler Anlatan 15 Sağlam Kitap
15 Lira’nın Altında, Çok Liralık Şeyler Anlatan 15 Sağlam Kitap Paramız olsa kendimizi bırakmayacak mıyız kitap evlerinin üstüne? Kitap bir fetiş türü. Okuyup okumayacağımızı düşünmeden manyak gibi alıyoruz ya. Pahalı pahalı kalın ciltlere dünyaları vermek yok. Dünyanın en güzel, en şarkılı kitapları 15 TL’nin altına elinizin altında. Şu güzel eserleri derleyelim de, kütüphaneler anlam kazansın istedik. Dimağınız sağ olsun!