Cogito Dergisi Sayı 2 (Kirlenen Çağ)Kolektif

·
Okunma
·
Beğeni
·
31
Gösterim
Adı:
Cogito Dergisi Sayı 2
Yazar:
Alt başlık:
Kirlenen Çağ
Baskı tarihi:
1994
Sayfa sayısı:
269
Format:
Karton kapak
ISBN:
3990000007515
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Temanın verdiği rahatlıktan dolayı, ilk sayısı laiklike kıyasla, kirlenme farklı noktalardan ele alınmış. Çevre kirlenmesinin yanında, görüntü ve dil kirliliğini de okuması oldukça lezzetliydi.

Elias Canetti'nin Notlar'ından çok güzel seçimler yapılmış ve bu bende onun kitaplarını okuma hevesi uyandırdı.

Walter Benjamin ve Hagakure'nin nasıl okunması gerektiği üzerine yazılanlar meraklıları için önem teşkil edebilir, bakmakta fayda var.

Hülya Tufan'ın çevirisi üzerine yazılmış eleştiri ve onun cevabını keyifle okudum. Hidayet Okçugil (eleştirmen) kelimelerin kullanımıyla ilgili katıldığım eleştiriler yapmış, fakat dili biraz ağır olmuş.

Kitabın son bölümünde yer alan, değerli edebiyatçılarımızın oluşturduğu Yön dergisinden seçmeler ise fazla uzatılmıştı. "Seçmeler" biraz daha seçilebilirdi.
"Ötekilerin hepsini anlamadan belli bir yüzyılı anlayabilmek, söz konusu değildir. Tarihin şarkısı, ancak bir bütün olarak söylenebilir."

Ortega y Gasset
"Sizden söz edilmesi, korkunç bir şey. Daha da korkuncu: Sizden söz edilmemesi."

Oscar Wilde
Bilge kişi, yaşamı boyunca bir çocuk olarak kalır; salt yanıtların varlığı, toprağı ve soluğu çoraklaştırır.
Doğa tümüyle bu "üstün tür" e uyacak ve onun, yalnızca birincil gereksinimlerinin (beslenme, barınma, soyunu sürdürme, vb.) değil, giderek daha karmaşıklaşan isteklerinin (biraz cüretle buna kaprisleri bile diyebiliriz) karşılanması için var olan bir "nesne" ye indirgenecektir. Kaba bir biçimde örneklememiz gerekirse, ormanlar hafta sonu piknik alanlarına, denizler tatil keyfi ya da ulaşım yollarına, kediler birer okşama ve duygusal ilişki nesnesine, güneş, şu ya da bu ışınları ya da D vitamini deposuna, börtü-böcek, haşarat ve "gereksiz" mahlûkat ise insanın yaşam alanından bir an önce tümüyle kovulması gereken şeylere dönüşür.
Kolektif
Sayfa 68 - Hülya Tufan, YKY
-Hiç ama hiçbir şey görmedin Hiroşima'da. Kadınsa her şeyi gördüğünü iddia ediyordu. Müzeyi, yanmış insanların fotoğraflarını, çıplak gövdeleri, bir sabah uyandıklarında saçları dökülen Hiroşimalı kadınları, hâlâ derisi tüten çocukları, her şeyi, evet her şeyi görmüştü. İnsan eti gibi eriyen, bükülüp akan demiri bile. Adamın yanıtı hep aynıydı. Yağmurun, cam yerini tutan plastik perdelerdeki tekdüze sesi gibi derinden geliyordu:
-Hiçbir şey görmedin Hiroşima'da, hiçbir şey!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cogito Dergisi Sayı 2
Yazar:
Alt başlık:
Kirlenen Çağ
Baskı tarihi:
1994
Sayfa sayısı:
269
Format:
Karton kapak
ISBN:
3990000007515
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları

Kitabı okuyanlar 1 okur

  • Neyzen Tevfik

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%100 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0