Cogito Dergisi Sayı 81 Annelik

4,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
320 gösterim
Cogito'nun "Annelik" dosyasının çıkış noktası, muhafazakâr bir annelik tasavvurunun, bu tasavvurdan beslenen "ideal annelik" normlarını temel alan düzenlemelerin giderek artan biçimde kadınları hizaya sokmanın aracı olarak kullanılmasıydı. Nüfusun her açıdan denetimini amaçlayan biyosiyaset pratiklerinin annelik alanına uzanışı, kadınlığın annelik üzerinden bir siyasal mücadele alanına çevrilişi elbette ne yeni ne de sadece muhafazakâr toplum mühendisliğine özgü. Hem dünyada hem Türkiye'de feminist teorinin ve kadın hareketinin çeşitli evrelerinde hep tartışılmış, üzerine düşünülmüş bir gerilim ve dayatma söz konusu. Bu gerilimin izini Batı felsefesinin ve kültürünün başlangıç ânına kadar süren yazılarla açıyoruz Annelik dosyasını. 

"Mağara"dan çıkışla ulaşılan soyut idealar düzeninin katılığında kırılmalara yol açma potansiyeli taşıyan, "yeni"yi davet eden bedenli, kanlı canlı bir varoluş tecrübesi olarak annelik ve doğurganlık ilkesi Çiğdem Yazıcı'nın "Varlık, Varoluş, Söz ve Doğum" başlıklı makalesinin esas izleği. Yazıcı, rasyonalist Batı felsefesinin başlangıcını imleyen mitos/logos ayrımında, varlık ve varoluş meselesinin doğurganlık ve yenilik ilkesindense ölüm ve ölümsüzlük ilkelerine bağlanışı üzerinden bir annelik okuması yapıyor. Logos geleneğinin kendini hep aynı olarak tekrar eden soyut kavramlarına karşı, doğan her şeyi içine alarak besleyen unutulmuş bir varoluş tecrübesini düşünceye sokan khora ilkesi, varoluşu doğum ilkesiyle birlikte düşünmenin imkânı olarak sunuluyor.

Kitaptan 3 Alıntı

Flaneur 
25 Nis 09:58 · Kitabı okudu · 4/10 puan

"kayıp"...bulanık ve yitip gitmiş bir yaşamdan artakalanlardan kısmen hatırlar gibi olduğum, ama şu anda yakama yapışan bir yabansılık...

Cogito Dergisi Sayı 81, KolektifCogito Dergisi Sayı 81, Kolektif
Flaneur 
24 Nis 14:29 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Hakikat dışarıda, insan zihninden bağımsız varolamaz. Dünya dışarıdadır ama dünyaya ilişkin betimler dışarıda değildir, insan zihninin ürünüdür.

Cogito Dergisi Sayı 81, KolektifCogito Dergisi Sayı 81, Kolektif
Flaneur 
24 Nis 11:30 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Kendimi uzatılmış bir parantezin içinde sıkışıp kalmış gibi hissediyordum.

Cogito Dergisi Sayı 81, KolektifCogito Dergisi Sayı 81, Kolektif