Coğrafi Keşiflerin İçyüzü

7,7/10  (3 Oy) · 
10 okunma  · 
3 beğeni  · 
449 gösterim
"Onların herşeylerini tahrip ettik. Felsefeleri, dinleri mahvoldu. Artık hiçbir şeye inanmıyorlar. Derin bir boşluğa düştüler. Anarşi veya intihar için uygun bir hâle geldiler. "
-Luis Masignon-

"Bizim istismarcılar olduğumuzu biliyorsunuz. Bizim, önce altın ve madenlere el attığımızı, sonra da yeni kıtaların petrolünü eski ülkelere taşıdığımızı biliyorsunuz. Bunun debdebeli sonuçlarına şâhit olarak saraylarımız, katedrallerimiz ve büyük sanayi şehirlerimiz yeter..."
-Jean-Paul Sartre-

"Kalküta'dan bakınca, etrafta pislik yığınları arasında, nasıl çalışabildiğine hayret edeceğiniz fakir, yoksul, pis insanlar göreceksiniz. Bunlar batı uygarlığının, refah ve mutluluğunun
harcını karıştırıyorlar..."
-Marsel Pernaya-

"Gerçeği gizlemeye ne gerek var? Sömürgecilik ilk uygarlık hareketi değildi. Çıkarların dürttüğü bir zor hareketi idi."
-Albert Sarraut, Fransız Sömürge Bakanı-

"Bunca şehir temelinden yıkılıyor, bunca milletin kökü kurutuluyor, milyonlarca insan kılıçtan geçiriliyor, dünyanın en zengin, en güzel ülkesinin altı üstüne getiriliyor, niçin? İnciler, biberler alıp satacağız, diye. Aşağılık makine zaferleri bunlar!.."
-Montaigne-

"Beyaz adam, toprağı çocuklarından çalmaktadır. Açlığın dünyayı saracak beyaz adam! Ve ardından koca bir çöl bırakacaksın... Biz gidiyoruz... ama beyazlar da bir gün bu topraklardan gidecektir. Belki de bütün ırklardan daha çabuk. Yataklarınızı zehirlemeye devam edin! Ve bir gece kendi çöplerinizde boğulacaksınız!.."
-Seattle, Duwarmish Kızılderilileri reisi-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9789757560142
 • Yayınevi:
  İnkılab Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ekrem Özkara 
30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap yazilali ceyrek asirdan fazla olmus,ben yeni okudum.Ama görünen o ki asirlar da gecse bazi seyler degismeyecek..
Buna ragmen hic kimse dünyada olup biten seyleri görmemezlikten,bilmemezlikten,duymamazliktan gelme hakkina sahip degildir.Haksizlik karsisinda susmak dilsiz seytan olmak demektir.

Kitaptan 3 Alıntı

Salih Tekin 
10 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Bir yandan savaş kışkırtıcılığı yaparken , dünyayı silah deposu haline getirirken, öte yandan barış havarisi kesildiler."

Coğrafi Keşiflerin İçyüzü, Abdurrahman Dilipak (Sayfa 234 - İnkılab)Coğrafi Keşiflerin İçyüzü, Abdurrahman Dilipak (Sayfa 234 - İnkılab)
Salih Tekin 
10 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Batılı olmak bir suç değil elbette , eğer eskinin savunucusu değilse kişi.Ama batıcı olmak, batının kültür temellerini savunmak bir insanlık suçudur."

Coğrafi Keşiflerin İçyüzü, Abdurrahman Dilipak (Sayfa 234 - İnkılab)Coğrafi Keşiflerin İçyüzü, Abdurrahman Dilipak (Sayfa 234 - İnkılab)
Ekrem Özkara 
30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Batılı insanın sömürü ruhu hortlayınca,hızını alamayıp kendi tendeşine de yöneldi..Amerika'da petrol sahalarını ele geçirmek için-çok uluslu,bugün bile varlıklarını sürdüren-petrol tekelleri,tarlasını satmak istemeyen beyaz köylüleri avlayıp başparmaklarını petrol şirketlerine sattılar.Onlar adına düzenlenen satış evraklarında bu parmaklar imza yerine kullanıldı.

Coğrafi Keşiflerin İçyüzü, Abdurrahman Dilipak (Sayfa 109)Coğrafi Keşiflerin İçyüzü, Abdurrahman Dilipak (Sayfa 109)