Çoğunlukla Zararsız (Otostopçunun Galaksi Rehberi 5. Kitap)

7,8/10  (13 Oy) · 
39 okunma  · 
11 beğeni  · 
914 gösterim
Denir ki, evrende izlenilmeye, sevilmeye, özlenmeye değer her şeyin bir sonu varmış. Hiç değişmeyen bu kural ne yazık ki DNA’nın yazdığı bu mükemmel seri için de geçerli. Bir başka deyişle, ne kadar istemesek de beş ciltlik üçlememizin beşinci cildine geldik. Okumanızı ne kadar yavaşlatsanız da Otostopçunun Galaksi Rehberi bitiyor ya da kısa bir süre sonra bitecek.
Her şeyi bilen eskilerin sevdiği ve DNA’nın kitabının başına aldığı önermeleri bir kez daha hatırlayalım:
Bir şey olacaksa olacaktır. Herhangi bir şey, ortaya çıkarken bir başka şeyi ortaya çıkarıyorsa, bir başka şeyin ortaya çıkmasına neden oluyor demektir. O şey her neyse, olurken, kendi kendisinin yeniden ortaya çıkmasına sebep oluyorsa, tekrar olacaktır. Bununla birlikte kronolojik bir sıra izlenmesi şart değildir.
Böylesine sağlam bir mantığın ardından kahramanımız son kez ve bu defa Yerküre’yi kurtarmak için akıl almaz bir maceraya giriyor. Üstelik bu kez işin içinde kızı olduğunu iddia eden Random da var ve elbette tahmin edebileceğiniz gibi Arthur’umuz kahraman olabilir, ama babalık müessesinin kurallarına çok yabancı olduğu için düşünmediği kadar kötü bir baba da çıkabilir.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2017
 • Sayfa Sayısı:
  292
 • ISBN:
  9786051715131
 • Orijinal Adı:
  Mostly Harmless
 • Çeviri:
  İrem Kutluk
 • Yayınevi:
  Alfa Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Kübra 
08 Nis 21:19 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Yaklaşık 2 yıl önce başladığım Otostopçunun Galaksi Rehberi serisinin 5. kitabının da sonuna gelmiş bulunmaktayım. Serüveninizi isterseniz burada bitirebilirsiniz, isterseniz de DNA'in ölümünden sonra bir araya getirilen notları ve çeşitli yazılarından oluşan Kuşkucu Somon kitabıyla yolculuğa devam edebilirsiniz. Yetmez derseniz de bir diğer muhteşem adam Neil Gaiman'ın kaleme aldığı Paniğe Kapılma'yla Douglas Adams'a bir selam çakabilir, Artemis Fowl'dan tanıdığımız esprili kalem Eoin Colfer'dan Ve Bir Şey Daha ile seriye devam edebilirsiniz.
Gelelim okumuş olduğum bu beş kitaba... Otostopçunun Galaksi Rehberi ve Evrenin Sonundaki Restoran'ı okumamın üzerinden 2 yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen bu iki kitaptan sahneler hala hafızamda taptaze. Özellikle Evrenin Sonundaki Restoran okuduğum en keyifli kitaplardan birisiydi. Hayat, Evren ve Her Şey ile Elveda ve Bütün Balıklar İçin Teşekkürler ilk iki kitabın tadını vermemekle birlikte yine çok sevdiğim kitaplar arasında yerlerini aldılar ancak Çoğunlukla Zararsız'da düşüş biraz daha hissedildi. Tabi bu değerlendirme serinin kendi içinde, yoksa tüm kitaplar muhteşem. Alabildiğine komik ve bazen de bir o kadar acı ve gerçek! Zekasına hayran kaldığımız mükemmel yazarlar pektabi var ama Douglas Adams bu seride zekâsını sonuna kadar konuşturmakla kalmayıp bolca mizah, insanlık eleştirileri, özgün karakterler, felsefi nitelikler de eklemiş ve ortaya bu karışımlardan harikulade cümle, diyalog ve olaylar meydana gelmiş. Absürt olayları ancak Douglas Adams bu kadar inandırıcı kılabilir ve çelişkileri imkan dahilinde değerlendirebilir. Kitabın içindeki imgeler hayatınızda bir şekilde yer ediyor. Ben şiddetle tavsiye ederim, yazarla tanışmadan geçmeyiniz.

insan_okur 
29 Mar 09:09 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Serinin son kitabını da okuyarak bugün Otostopçunun Galaksi Rehberini tamamladım. Yine eğlenceli bir kitap. Bana daha edebi bir dil, daha fazla bilgi içeren bir son kitap olarak geldi. Astroloji ve Astronomi kavramlarını sorgulatan, burçlarla ilgili konulara değinen, domuzlarla ilgili bölüm güzeldi. Dua sahnelerinde kahkaha attım ve alıntıladım. Ford'un kitabı geliştirdiği ilk zamanlardan bahsedildi,kısaltmalar bir harikaydı.
Her şeye farklı isimler vermiş yazar mesala şıksoluk gibi. Pikka kuşunu çok duyduk, geçici ters mühendislik kavramını da.
Uzun lafın kısası serinin son kitabı daha yoğun, daha maceracı bir dildeydi. Zaman kavramı konusu en sevdiğim bölümlerdi. Yine çok kötü diyemem çok da abartıldığı gibi de diyemem ama tavsiye edilir mi yine size bırakıyorum bu kararı.

NigRa 
30 Mar 17:17 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Nihayet bitti de kurtuldum dediğim bir eser. Serinin son kitabı olmasından mıdır nedendir diğerlerine göre daha az saçmalanmış, daha fazla mantıksal ve felsefik yaklaşım yapılmış.

Seride geçmiş bir sürü olaya ufak selamlar yollaması hoş olan kısmıydı, gülümseyerek okuduğum pek çok da yerler vardı ama maalesef bunlar yeterli olamadı. Sonuna kadar geldim bırakmayayım bitireyim diye epey zorladım şahsen.

Aklımda kalıp hoşuma gidenler,

-Random
-Astroloji
-Arthur ve Trillian'ın tesadüfi kesişen yolları
-Yaşlı Thrasbarg
-Elvis göndermesi
-Robot Colin
- Favorim olarak Stavromula Beta

Burak Erdoğdu 
14 Haz 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Pek sıkı bir Bilim Kurgu okuru sayılamayacak olsam da ben kitabı hiç beğenmedim:Absürtlük zorlama,çeviri hatalı,üslüp buram buram Amerikan Popüler kültürü kokuyor.Çok daha güzel alternatifleri var.

Kitaptan 20 Alıntı

insan_okur 
28 Mar 14:06 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Yaşadıkça öğrenir ve öyle ya da böyle yaşarsın.

Çoğunlukla Zararsız, Douglas Adams (Sayfa 657 - Kabalcı Kitabevi ( Beşibiryerde ))Çoğunlukla Zararsız, Douglas Adams (Sayfa 657 - Kabalcı Kitabevi ( Beşibiryerde ))
insan_okur 
28 Mar 16:10 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Herhangi bir sorunu çözmenin en önemli koşulu, dedi kendi kendisine, insanın bir soru olduğunu fark etmesidir.

Çoğunlukla Zararsız, Douglas Adams (Sayfa 691 - Kabalcı Kitabevi ( Beşibiryerde ))Çoğunlukla Zararsız, Douglas Adams (Sayfa 691 - Kabalcı Kitabevi ( Beşibiryerde ))
insan_okur 
27 Mar 23:14 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

‘Tanrım beni bilmem gerekmeyen şeyleri öğrenmekten koru. Hatta beni bilmediğim şeyler olduğunu öğrenmekten de koru. Öğrenmemeye karar verdiğim şeyler olduğunu öğrenmemeye karar verdiğimi bilmekten koru. Amin’

Çoğunlukla Zararsız, Douglas Adams (Sayfa 621 - Kabalcı Yayıncılık)Çoğunlukla Zararsız, Douglas Adams (Sayfa 621 - Kabalcı Yayıncılık)
NigRa 
28 Mar 14:40 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Verdiğimiz her bir kararla, aldığımız her bir nefesle bazı kapılar açılıyor, bazıları ise kapanıyor. Çoğunu fark etmiyoruz bile. Bazılarım ise fark ediyoruz.

Çoğunlukla Zararsız, Douglas AdamsÇoğunlukla Zararsız, Douglas Adams
NigRa 
29 Mar 11:02 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Sen benim gördüğümü göremezsin, çünkü kendi gördüğünü görüyorsun. Benim bildiğimi bilemezsin,çünkü kendi bildiklerini biliyorsun.

Çoğunlukla Zararsız, Douglas AdamsÇoğunlukla Zararsız, Douglas Adams
insan_okur 
28 Mar 14:01 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

“Bu iyi bir şey, yani arada böyle ufak bir sohbet yapabilmek. Birbirimiz hakkında öğrenmemiz, anlamamız gereken o kadar çok şey var ki. Hayat... hayat yalnızca çay ve sandviçlerden ibaret değil...”

Çoğunlukla Zararsız, Douglas Adams (Sayfa 654 - Kabalcı Kitabevi ( Beşibiryerde ))Çoğunlukla Zararsız, Douglas Adams (Sayfa 654 - Kabalcı Kitabevi ( Beşibiryerde ))
insan_okur 
28 Mar 10:44 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Tasarımcıların bir ahmağın bile yanlış kullanamayacağı bir şey tasarlamaya kalkıştıklarında yaptıkları en büyük yanlış, gerçek aptalların dehasını küçük görmeleridir.

Çoğunlukla Zararsız, Douglas Adams (Sayfa 633 - Kabalcı Kitabevi)Çoğunlukla Zararsız, Douglas Adams (Sayfa 633 - Kabalcı Kitabevi)
insan_okur 
27 Mar 15:13 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Herkesin hayatta büyük fırsatı yakaladığı bir an vardır. Eğer gerçekten önem verdiğiniz fırsatı kaçıracak olursanız, hayatınızdaki her şeyin ürkütücü derecede kolaylaştığını görürsünüz.

Çoğunlukla Zararsız, Douglas Adams (Sayfa 572 - Kabalcı Kitabevi)Çoğunlukla Zararsız, Douglas Adams (Sayfa 572 - Kabalcı Kitabevi)
NigRa 
28 Mar 16:17 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Yaşamı yaptığınız herhangi bir plana göre yaşamaya çalışmanın süpermarketten bir yemek tarifi için alışveriş etmeye benzediğini düşündü. Şu kesinlikle sizin istediğiniz yöne gitmemekte kararlı alışveriş arabalarından birini alırsınız ve bunun sonucunda almayı düşündüklerinizden tamamen farklı şeyler almış olarak işinizi bitirirsiniz.

Çoğunlukla Zararsız, Douglas AdamsÇoğunlukla Zararsız, Douglas Adams
2 /