Çoğunlukla Zararsız ((Otostopçunun Galaksi Rehberi 5. Kitap))Douglas Adams

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.353
Gösterim
Adı:
Çoğunlukla Zararsız
Alt başlık:
(Otostopçunun Galaksi Rehberi 5. Kitap)
Baskı tarihi:
Mayıs 2017
Sayfa sayısı:
292
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051715131
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Mostly Harmless
Çeviri:
İrem Kutluk
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayıncılık
Denir ki, evrende izlenilmeye, sevilmeye, özlenmeye değer her şeyin bir sonu varmış. Hiç değişmeyen bu kural ne yazık ki DNA’nın yazdığı bu mükemmel seri için de geçerli. Bir başka deyişle, ne kadar istemesek de beş ciltlik üçlememizin beşinci cildine geldik. Okumanızı ne kadar yavaşlatsanız da Otostopçunun Galaksi Rehberi bitiyor ya da kısa bir süre sonra bitecek.
Her şeyi bilen eskilerin sevdiği ve DNA’nın kitabının başına aldığı önermeleri bir kez daha hatırlayalım:
Bir şey olacaksa olacaktır. Herhangi bir şey, ortaya çıkarken bir başka şeyi ortaya çıkarıyorsa, bir başka şeyin ortaya çıkmasına neden oluyor demektir. O şey her neyse, olurken, kendi kendisinin yeniden ortaya çıkmasına sebep oluyorsa, tekrar olacaktır. Bununla birlikte kronolojik bir sıra izlenmesi şart değildir.
Böylesine sağlam bir mantığın ardından kahramanımız son kez ve bu defa Yerküre’yi kurtarmak için akıl almaz bir maceraya giriyor. Üstelik bu kez işin içinde kızı olduğunu iddia eden Random da var ve elbette tahmin edebileceğiniz gibi Arthur’umuz kahraman olabilir, ama babalık müessesinin kurallarına çok yabancı olduğu için düşünmediği kadar kötü bir baba da çıkabilir.
PANİĞE KAPILMA! (DON’T PANIC)
Öncelikle bu incelemede sadece ‘Çoğunlukla Zararsız’ kitabı için değil ‘Otostopçunun Galaksi Rehberi’ isimli beş ciltlik üçlemeyi ele alacağım.Eğer zaman ayırıp okursanız teşekkürler...

İlk olarak serimiz aynı ismiyle radyoda yazarımız Douglas Adams tarafından sunulan bir programdı.Ancak beklenti ve dinleyici çok olunca kitap olarak da yazmaya başladı Adams.
1.kitap bana göre seriyi okuyucuya güzel bir şekilde tanıtan eser.’Arthur Dent dünyadaki sorunlarıyla uğraşırken uzaylı arkadaşı Ford Prefect ona havlusunu almasıyla başlayıp otostopla devam edecek bir uzay macerasına dahil ediyor.İlerleyen olaylarda Ford’un kuzeni Zaphod Beeblerox Dünyalı Trillian’ın ve (Atarlı) Marvin’in de katılmasıyla sürükleyici bir eser.’Kitabın bitmesiyle 2.ve hatta 3. kitabı da sipariş etmiştim.
2.kitap ise ‘Evrenin Sonundaki Restoran’ ki serinin açık ara en sevdiğim kitabıdır bana göre.Bu kitapta mekanlar ve karakterler diğer kitaplara göre hep bir aradaydı .Olaylar ise iyice kafa karıştırır olmuş ve daha çok güldürmeye başlamıştı.Kitabın sonunda evet mutlu son bitti falan desem de 3.kitapta olaylardan 4-5 yıl sonra geçiyor ve bu sefer ciddi ciddi kainatı kurtarıyorlardı.Kitap başlarda durağan olsa da sonlara doğru olaylar çığırından çıkmış ve şaşırıp kalmıştım.
Bence biraz zorla yazılmış bir kitap olan 4.kitapta mekan olarak çeşitlilik ve karakter bakımından da az olmasıyla dikkatimi çekti.Ancak ilk üç kitapta dünyada geçmeyen olaylar en azından bu kitapta ve son kitapta bolca vardı.
Son kitap ve Rehber’e veda kitabında karakterlerin son sayfalarda eski günlerdeki gibi birleşmesi seriye güzel bir nokta koydu benim için.Ayrıca bu son kitabı bitirmemek için uğraştım baya.Çünkü böyle bir seriye veda etmek beni üzdü.
Genel olarak ele aldığımda kitaplar bir o kadar güldüren şaşırtan beni halden hale sokan kitaplardı.Ayrıca ALFA Yayınları’nın yeni basımlarının kapakları çok hoş.Eğer zaman ayırıp okuduysanız tekrardan teşekkürler.Herkese iyi okumalar:)
Yaklaşık 2 yıl önce başladığım Otostopçunun Galaksi Rehberi serisinin 5. kitabının da sonuna gelmiş bulunmaktayım. Serüveninizi isterseniz burada bitirebilirsiniz, isterseniz de DNA'in ölümünden sonra bir araya getirilen notları ve çeşitli yazılarından oluşan Kuşkucu Somon kitabıyla yolculuğa devam edebilirsiniz. Yetmez derseniz de bir diğer muhteşem adam Neil Gaiman'ın kaleme aldığı Paniğe Kapılma'yla Douglas Adams'a bir selam çakabilir, Artemis Fowl'dan tanıdığımız esprili kalem Eoin Colfer'dan Ve Bir Şey Daha ile seriye devam edebilirsiniz.
Gelelim okumuş olduğum bu beş kitaba... Otostopçunun Galaksi Rehberi ve Evrenin Sonundaki Restoran'ı okumamın üzerinden 2 yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen bu iki kitaptan sahneler hala hafızamda taptaze. Özellikle Evrenin Sonundaki Restoran okuduğum en keyifli kitaplardan birisiydi. Hayat, Evren ve Her Şey ile Elveda ve Bütün Balıklar İçin Teşekkürler ilk iki kitabın tadını vermemekle birlikte yine çok sevdiğim kitaplar arasında yerlerini aldılar ancak Çoğunlukla Zararsız'da düşüş biraz daha hissedildi. Tabi bu değerlendirme serinin kendi içinde, yoksa tüm kitaplar muhteşem. Alabildiğine komik ve bazen de bir o kadar acı ve gerçek! Zekasına hayran kaldığımız mükemmel yazarlar pektabi var ama Douglas Adams bu seride zekâsını sonuna kadar konuşturmakla kalmayıp bolca mizah, insanlık eleştirileri, özgün karakterler, felsefi nitelikler de eklemiş ve ortaya bu karışımlardan harikulade cümle, diyalog ve olaylar meydana gelmiş. Absürt olayları ancak Douglas Adams bu kadar inandırıcı kılabilir ve çelişkileri imkan dahilinde değerlendirebilir. Kitabın içindeki imgeler hayatınızda bir şekilde yer ediyor. Ben şiddetle tavsiye ederim, yazarla tanışmadan geçmeyiniz.
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.794 Oy)8.081 beğeni25.821 okunma614 alıntı125.728 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.007 Oy)17.372 beğeni39.217 okunma2.047 alıntı164.119 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (6.776 Oy)7.304 beğeni20.415 okunma657 alıntı78.808 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (9.954 Oy)12.401 beğeni31.547 okunma2.695 alıntı131.611 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.398 Oy)8.351 beğeni22.638 okunma1.406 alıntı104.634 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.181 Oy)8.091 beğeni23.799 okunma1.855 alıntı101.524 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.216 Oy)5.327 beğeni18.011 okunma677 alıntı91.619 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (5.830 Oy)6.522 beğeni18.800 okunma563 alıntı106.446 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.479 Oy)5.760 beğeni15.113 okunma2.165 alıntı77.953 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (6.922 Oy)8.305 beğeni23.065 okunma1.114 alıntı111.948 gösterim
Bir serinin daha sonuna gelmiş bulunmaktayım. Genel olarak benim favorim serim oldu Otostopçunun Galaksi Rehberi. Son kitabı Çoğunlukla Zararsız ile acı bir sona baglandı seri.Artık Zaphod yok, Arthur yok, Ford yok, Marvin yok....... Son kitap diye herhalde daha fazla bilgi verilmisti, daha az olağanüstülük var gibi geldi. Daha toplu bir konusu vardı. Kesinlikle tanışılması gereken bir yazar ve seriydi.
Teşekkürler Arthur. Teşekkürler Zaphod. Teşekkürler Ford. Teşekkürler Marvin. Teşekkürler Trillian. ELVEDA VE BÜTÜN O OTOSTOPLAR İÇİN TEŞEKKÜRLER DOUGLAS ADAMS.
Serinin son kitabını da okuyarak bugün Otostopçunun Galaksi Rehberini tamamladım. Yine eğlenceli bir kitap. Bana daha edebi bir dil, daha fazla bilgi içeren bir son kitap olarak geldi. Astroloji ve Astronomi kavramlarını sorgulatan, burçlarla ilgili konulara değinen, domuzlarla ilgili bölüm güzeldi. Dua sahnelerinde kahkaha attım ve alıntıladım. Ford'un kitabı geliştirdiği ilk zamanlardan bahsedildi,kısaltmalar bir harikaydı.
Her şeye farklı isimler vermiş yazar mesala şıksoluk gibi. Pikka kuşunu çok duyduk, geçici ters mühendislik kavramını da.
Uzun lafın kısası serinin son kitabı daha yoğun, daha maceracı bir dildeydi. Zaman kavramı konusu en sevdiğim bölümlerdi. Yine çok kötü diyemem çok da abartıldığı gibi de diyemem ama tavsiye edilir mi yine size bırakıyorum bu kararı.
Nihayet bitti de kurtuldum dediğim bir eser. Serinin son kitabı olmasından mıdır nedendir diğerlerine göre daha az saçmalanmış, daha fazla mantıksal ve felsefik yaklaşım yapılmış.

Seride geçmiş bir sürü olaya ufak selamlar yollaması hoş olan kısmıydı, gülümseyerek okuduğum pek çok da yerler vardı ama maalesef bunlar yeterli olamadı. Sonuna kadar geldim bırakmayayım bitireyim diye epey zorladım şahsen.

Aklımda kalıp hoşuma gidenler,

-Random
-Astroloji
-Arthur ve Trillian'ın tesadüfi kesişen yolları
-Yaşlı Thrasbarg
-Elvis göndermesi
-Robot Colin
- Favorim olarak Stavromula Beta
Ve serinin son kitabı da biter.

Kitap mutlak bir sonla bitiyor ve herhangi bir açık kapı bırakmaksızın okuruna veda ediyor. Serinin en dramatik kitabı bence buydu. Zaphod ve Marvin yoktu. Kitap yine son kısımda Douglas'ın o müthiş dokunuşlarıyla bir sona bağlanıp bitiyor.

Kitap içinde bir çok kez aslında spoiler verildi ve ince göndermeler, mesajlar sıkça bulundu. Kitap bütün 'ihtimalsizliklerin' birleşmesiyle son buldu.

Teşekkürler Douglas Adams.
Pek sıkı bir Bilim Kurgu okuru sayılamayacak olsam da ben kitabı hiç beğenmedim:Absürtlük zorlama,çeviri hatalı,üslüp buram buram Amerikan Popüler kültürü kokuyor.Çok daha güzel alternatifleri var.
Serinin son kitabı, diğer kitaplarda dağıtılan kağıtların toplanması gibi olmuş. Aklınızda kalan soruların yanıtları ve net bir sonuçla seri son buluyor. Sadece bilimkurgu olarak kabul edilmemesi gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
Sen benim gördüğümü göremezsin, çünkü kendi gördüğünü görüyorsun. Benim bildiğimi bilemezsin,çünkü kendi bildiklerini biliyorsun.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çoğunlukla Zararsız
Alt başlık:
(Otostopçunun Galaksi Rehberi 5. Kitap)
Baskı tarihi:
Mayıs 2017
Sayfa sayısı:
292
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051715131
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Mostly Harmless
Çeviri:
İrem Kutluk
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayıncılık
Denir ki, evrende izlenilmeye, sevilmeye, özlenmeye değer her şeyin bir sonu varmış. Hiç değişmeyen bu kural ne yazık ki DNA’nın yazdığı bu mükemmel seri için de geçerli. Bir başka deyişle, ne kadar istemesek de beş ciltlik üçlememizin beşinci cildine geldik. Okumanızı ne kadar yavaşlatsanız da Otostopçunun Galaksi Rehberi bitiyor ya da kısa bir süre sonra bitecek.
Her şeyi bilen eskilerin sevdiği ve DNA’nın kitabının başına aldığı önermeleri bir kez daha hatırlayalım:
Bir şey olacaksa olacaktır. Herhangi bir şey, ortaya çıkarken bir başka şeyi ortaya çıkarıyorsa, bir başka şeyin ortaya çıkmasına neden oluyor demektir. O şey her neyse, olurken, kendi kendisinin yeniden ortaya çıkmasına sebep oluyorsa, tekrar olacaktır. Bununla birlikte kronolojik bir sıra izlenmesi şart değildir.
Böylesine sağlam bir mantığın ardından kahramanımız son kez ve bu defa Yerküre’yi kurtarmak için akıl almaz bir maceraya giriyor. Üstelik bu kez işin içinde kızı olduğunu iddia eden Random da var ve elbette tahmin edebileceğiniz gibi Arthur’umuz kahraman olabilir, ama babalık müessesinin kurallarına çok yabancı olduğu için düşünmediği kadar kötü bir baba da çıkabilir.

Kitabı okuyanlar 91 okur

 • Mine Alşan
 • Menderes Demir
 • Phoebe
 • Eurus
 • Liz S.
 • Özge Celbiş
 • Ercan Alim Gülşen
 • serhat taś
 • Melek Gökboğa
 • Meryem Sağ

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%5
18-24 Yaş
%17.5
25-34 Yaş
%45
35-44 Yaş
%20
45-54 Yaş
%10
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%48.6
Erkek
%51.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%30.8 (12)
9
%17.9 (7)
8
%28.2 (11)
7
%17.9 (7)
6
%2.6 (1)
5
%0
4
%2.6 (1)
3
%0
2
%0
1
%0