Çok Bilen Çok Yanılır

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.273
Gösterim
Adı:
Çok Bilen Çok Yanılır
Baskı tarihi:
2004
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758602957
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Parıltı Yayınları
120 syf.
·Beğendi·7/10
Kitabın önsözünde tiyatro ile ilgili önemli bir yer verilmiş. Eser bir tiyatro gösterisinin metinleri, bir çırpıda okunup bitecek durumda. Okuyumaya başlayınca kafanızda hemen bir tiyatro sahnesi canlanıyor, zaman zaman gülmek geliyor insanın içinden. Etme bulma dünyası. Tiyatroyu sevdiriyor bence
120 syf.
·6/10
Eskiden evleneceğiniz kişinin yüzünü evlendikten sonra görürmüşsünüz.Yazar,bu konuyu mizah katarak ele almış.Bu durumdan yararlanarak sevmediği kaymakamın kızını bir seyyaha verdiren Azmi Bey,kendi yaptığı oyuna benzer bir oyunla karşı karşıya kalıyor. Dünya güzeli sandığı bir kızla evlendiğini sanarken,duvağı kaldırdığında büyük bir şaşkınlık yaşıyor. Okuduğum ilk tiyatro eseriydi. Bu durumu göz önüne aldığımda, bu tip eserlerin beni hep sıkacağı fikrini yok etti diyebilirim. Sıkılmadan okuttu kendini ama tabi karakter sayısını. az olmasının bu durumda etkisi olmuş olabilir.Yazarin ilk okuduğum kitabı olan Araba Sevda'sına baktığımda bu kitap çok daha başarılıydı.
120 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
En etkili oyunudur. Başka isimleri de vardır: Kemlik eden kemlik bulur gibi. Birbirini sevip evlenmek isteyen iki genç çevre müdahalesi ile karşılaşır.
120 syf.
·Beğendi·8/10
Başlığını okuduğumda aklıma "Galiba insanın bilgi birikimi artıkça başak misali eğildiğini ve ne kadar öğrenirse öğrensin bilgisinin her zaman az olduğunu vurgulayan bir kitaptır." diye tahmin ederek almıştım lakin yanılmışım.


Kitap tiyatro tarzı yazılmış ve gerçekten iyi betimlenmiş.

Kitabın ana fikri için "El için kuyu kazan evvela kendi düşer." diyebiliriz.

Kitapta çıkarları nedeniyle yanlışlıkla doğru bir nikah kıyan ama kendisine yanlış kişi ile nikah kıymak üzere olan Azmi Efendiyi konu alır.

Sonunda da malumunuz kendisi kuyuya düşer.

Başlığı "Çok bildiğini zanneden az bilir." diye yorumlayabiliriz.

Yine de kitabı okumazsanız kaybedeceğiniz pek bir şey yok.

İyi Günler...
120 syf.
·Beğendi·8/10
Çok eğlenerek okuduğum akıcı bir kitaptı. Gülmek için çok ideal bir tiyatro eseri. Dili sade ve verilmek istenen mesaj net. Kıskançlık ve kötülük kendi ayağına dolanır.
120 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Güzel bir eser. Tiyatro tarzında akıcı. Öyküsü biraz sade ve basit olmasına rağmen okuması keyifli. Gerçektende çok bilen çok yanılır. Türk edebiyatını sevenler bu eseri kesinlikle almalı ve okumalı
120 syf.
Recaizade Mahmut Ekrem; tiyatro komedi türünde yazılmış eserde, kendi kazdığı kuyuya yine kendisi düşen kadı Azmi Efendi'nin serüvenini anlatıyor.
Komik diyaloglar, kıskançlık, hırs temalarını işlemiş.
Yazarın ölümünden sonra yayınlanmış eseri çabucak okunacak bir kitap günümüzde bu hikayelerden çok var:))
120 syf.
·1 günde·Beğendi
Ne kadar da eğlenceli bir oyun yazmış Afife anjelik gibi bir şeyler bekliyordum çok yanılttı.
Hikayenin kendisi de çok eğlenceli oyun olarak yazılmasıda okurken gözünüzün önünde sahneler beliriyor hatta kitap bitince alkışlayasım geldi.
120 syf.
Recaizade'yi edebiyat dersinde gördüğüm kadar tanıyordum. Ve biraz sıkılmıştım o gün ne yalan söyleyeyim (Ki Tanzimat en sevdiğim edebi dönemdir). Ama bazı yazarlar hiç beklemediğiniz anlarda, ve bilmediğiniz eserleriyle karşınıza çıkabiliyor. Recaizede Bey'de karşıma bu tiyatrosuyla çıktı. İki saat oldu olmadı ama bu kısa süre ona karşı olan bakış açımı değiştirdi. Ayrıca tiyatro metinlerini okumanın zevkine vardım. Teşekkürler Üstad Ekrem...
120 syf.
·Beğendi·9/10
Azmi Efendi. Gerçekten isim bile kurguya bakılacak olursa manidar. Azmi Bey’in planları ve yaptıklarını görünce sadece Araba Sevdası kitabıyla akla gelen yazarın diğer eserlerinde de güzel yazılar ortaya koyduğunu görüyoruz ama kitapçıların para tuzağını bir kez daha anlamış oluyoruz. Neyse.
Azmi Efendi’nin yaptıkları ve finalde kendisine yapılanlar. Seçin, beğenin. Bayağı komik geldi bana. Recaizade çok güzel bir eser kaleme almış. Beğenmemek daha zor.
120 syf.
·Puan vermedi
Çok bilen çok yanılır sözünü haklı çıkartan bir eser doğrusu okurken hem eğlenip hem hüzünlenip mizah anlayışınıza bağlı şekilde gülebileceğiniz bir eser kesinlikle okunmalı..
120 syf.
·Beğendi·8/10
Hakim Azmi efendi ,valinin,paşa oğluna kaymakamın güzel kızını alacağını öğrenir ve bir oyun oynar .Oyuna kendini seyyah olarak tanıtan İhsan bey de dahil olur.
Valiye yapılan bir oyun sonucu seyyah İhsan, valinin kızı Lütfiye hanım ile evlenir.
Tabii ki işin aslı farklıdır çünkü İhsan bey,seyyah değil aslında valinin paşa oğludur.
Aradan bir zaman geçer ve Lütfiye hanım ,Azmi beye öyle bir oyun oynar ki,hakim Azmi efendi kendi oyununun kurbanı olur.
Kitap tiyatro oyunu şeklinde
Ama eğlenceli de :)
Aşk ateşi önce sevilene sonra sevene düşer
Mum yanmadıkça etrafını aydınlatabilir mi hiç

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çok Bilen Çok Yanılır
Baskı tarihi:
2004
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758602957
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Parıltı Yayınları

Kitabı okuyanlar 190 okur

  • Mete Yalçın
  • Filiz Arslan
  • Yaso'nunkitapları

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%2.4 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0