Çok Bilen Çok Yanılır

6,6/10  (19 Oy) · 
74 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.063 gösterim
Recaizade Mahmut Ekrem, konusunu Binbirgece Masalları'ndan aldığı "Çok Bilen Çok Yanılır"da insanların içindeki kıskançlık, bulunduğu mevkiyi kötüye kullanma, hırs temalarını işler.

Kitapta, Maraş kadısı Azmi Efendi ile kaymakam arasındaki sürtüşme konu edilir. Kendi hırslarının ve kıskançlığının etkisiyle kaymakama bir oyun oynayan Maraş kadısı Azmi Efendi, kendi kazdığı kuyuya yine kendi düşecektir.

1914 yılında, Recaizade Mahmut Ekrem'in ölümünden sonra yayımlanan oyun, kullanılan sade dille de okuru çabucak kavramaktadır...
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9786055768768
 • Yayınevi:
  Sis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Recaizade Mahmut Ekrem'in kaleme aldığı bu eser bazı insanların kıskançlık duygusunu ve mevki hırsını komedi türünde eleştirdiği tiyatro eseridir.Azmi efendi ile kaymakamın arasında yaşanan çekememezliğinden bahsediyor.Etme bulma dünyasını oldugunu anlatır.Herkesin okuyabileceği akıcı bir kitap bir günde okuyabilirsiniz hatta bir saatte...
İyi okumalar :))

Yasin Bektaş 
 25 Nis 08:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kitabın önsözünde tiyatro ile ilgili önemli bir yer verilmiş. Eser bir tiyatro gösterisinin metinleri, bir çırpıda okunup bitecek durumda. Okuyumaya başlayınca kafanızda hemen bir tiyatro sahnesi canlanıyor, zaman zaman gülmek geliyor insanın içinden. Etme bulma dünyası. Tiyatroyu sevdiriyor bence

KubraYSN 
03 Nis 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Eskiden evleneceğiniz kişinin yüzünü evlendikten sonra görürmüşsünüz.Yazar,bu konuyu mizah katarak ele almış.Bu durumdan yararlanarak sevmediği kaymakamın kızını bir seyyaha verdiren Azmi Bey,kendi yaptığı oyuna benzer bir oyunla karşı karşıya kalıyor. Dünya güzeli sandığı bir kızla evlendiğini sanarken,duvağı kaldırdığında büyük bir şaşkınlık yaşıyor. Okuduğum ilk tiyatro eseriydi. Bu durumu göz önüne aldığımda, bu tip eserlerin beni hep sıkacağı fikrini yok etti diyebilirim. Sıkılmadan okuttu kendini ama tabi karakter sayısını. az olmasının bu durumda etkisi olmuş olabilir.Yazarin ilk okuduğum kitabı olan Araba Sevda'sına baktığımda bu kitap çok daha başarılıydı.

Kübra Doğan 
24 May 23:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok bilen çok yanılır sözünü haklı çıkartan bir eser doğrusu okurken hem eğlenip hem hüzünlenip mizah anlayışınıza bağlı şekilde gülebileceğiniz bir eser kesinlikle okunmalı..

CeyrekAsir 
15 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Bir çırpıda okunan ve hiç sıkılmayacağınız bir kitap. Tiyatro türünü sevdiğim bir kitaptı. Konusundan bahsetmeyeceğim. Zaten bir kaç saatte okunabilir. Herkes okusun derim.

Kitaptan 4 Alıntı

"Aşk ateşi önce sevilene sonra sevene düşer
Mum yanmadıkça etrafını aydınlatabilir mi hiç?"

Çok Bilen Çok Yanılır, Recaizade Mahmut Ekrem (Sayfa 90)Çok Bilen Çok Yanılır, Recaizade Mahmut Ekrem (Sayfa 90)
Mehmet Aldemir 
31 May 11:21 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İnsan ne kadar gaddar şeytan... Bununla beraber ne kadar da zavallı şeydir...

Çok Bilen Çok Yanılır, Recaizade Mahmut Ekrem (Sayfa 29)Çok Bilen Çok Yanılır, Recaizade Mahmut Ekrem (Sayfa 29)
Mehmet Aldemir 
31 May 16:09 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Hatta merhum Şeyh Sadi "İş bitiren yalan, fitne koparan doğrudan iyidir." buyurmuşlar. Nasıl da doğru bir söz...

Çok Bilen Çok Yanılır, Recaizade Mahmut EkremÇok Bilen Çok Yanılır, Recaizade Mahmut Ekrem
Yasin Bektaş 
25 Nis 08:30 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Aşk ateşi önce sevilene sonra sevene düşer
Mum yanmadıkça etrafını aydınlatabilir mi hiç

Çok Bilen Çok Yanılır, Recaizade Mahmut Ekrem (Sayfa 91 - Kent Yayınları)Çok Bilen Çok Yanılır, Recaizade Mahmut Ekrem (Sayfa 91 - Kent Yayınları)