Çok Bilen Çok Yanılır

7,1/10  (8 Oy) · 
46 okunma  · 
3 beğeni  · 
940 gösterim
Recaizade Mahmut Ekrem, konusunu Binbirgece Masalları'ndan aldığı "Çok Bilen Çok Yanılır"da insanların içindeki kıskançlık, bulunduğu mevkiyi kötüye kullanma, hırs temalarını işler.

Kitapta, Maraş kadısı Azmi Efendi ile kaymakam arasındaki sürtüşme konu edilir. Kendi hırslarının ve kıskançlığının etkisiyle kaymakama bir oyun oynayan Maraş kadısı Azmi Efendi, kendi kazdığı kuyuya yine kendi düşecektir.

1914 yılında, Recaizade Mahmut Ekrem'in ölümünden sonra yayımlanan oyun, kullanılan sade dille de okuru çabucak kavramaktadır...
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9786055768768
 • Yayınevi:
  Sis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
KubraYSN 
03 Nis 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Eskiden evleneceğiniz kişinin yüzünü evlendikten sonra görürmüşsünüz.Yazar,bu konuyu mizah katarak ele almış.Bu durumdan yararlanarak sevmediği kaymakamın kızını bir seyyaha verdiren Azmi Bey,kendi yaptığı oyuna benzer bir oyunla karşı karşıya kalıyor. Dünya güzeli sandığı bir kızla evlendiğini sanarken,duvağı kaldırdığında büyük bir şaşkınlık yaşıyor. Okuduğum ilk tiyatro eseriydi. Bu durumu göz önüne aldığımda, bu tip eserlerin beni hep sıkacağı fikrini yok etti diyebilirim. Sıkılmadan okuttu kendini ama tabi karakter sayısını. az olmasının bu durumda etkisi olmuş olabilir.Yazarin ilk okuduğum kitabı olan Araba Sevda'sına baktığımda bu kitap çok daha başarılıydı.

MMT 
15 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Bir çırpıda okunan ve hiç sıkılmayacağınız bir kitap. Tiyatro türünü sevdiğim bir kitaptı. Konusundan bahsetmeyeceğim. Zaten bir kaç saatte okunabilir. Herkes okusun derim.