7,5/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
423 gösterim
Jean-Marie Gustave le Clezio, kuşağının yazarları arasında Fransız edebiyat dünyasına kendini en erken kabul ettirmiş yazardır. Daha önce bu değerli yazarın Göçmen Yıldız adlı bir romanını yayımlamıştık. Daha yirmi üç yaşındayken 1963 'Renaudot Ödülü'nün kazanan bu değerli yazardan Çöl adlı bu ikinci kitabı sunuyoruz. Romanın başkişisi genç Lalla, çöl kökenli güzel bir genç kızdır. Ataları, çöl savaşçılarıdır; 'Mavi Adamlar' olarak anılırlar. Lalla, büyük bir kentin gecekondu kesiminde yaşamaktadır. Doğanın ve efsanelerin gücü, dilsiz bir genç çoban olan Hartani'ye duyduğu aşk, onunla buluşmak adına gizlice çöle kaçışları, yine ele geçirilip Marsilya'ya postalanışı, bir otelde iş buluşu, gebe kalışı, sonunda ünlü bir kapak kızı oluşu, bütün bunlar Lalla'ya çöl tutkusunu, atalarının yaşamını unutturamaz.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 1999
 • Sayfa Sayısı:
  349
 • ISBN:
  9789755109152
 • Orijinal Adı:
  Desert
 • Çeviri:
  Ela Güntekin
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kitaplarım 
 30 Eki 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Derin,uzun betimlemelerle dolu romanda iki farklı hikaye var. Biri Nur'un diğeri Lalla'nın. Bu iki hikayenin ortak noktaları her iki karakterin de çöl kökenli olması ve soylarının aynı kişiden gelmesi. Onun dışında bir bağlantıları yok. Le Clezio okurlara bu iki hikayeyi vermesinin sebebi bence Nur'la alakalı olan kısımda çöl hayatını ve sömürgeciliği, Lalla'nın hikayesinde ise Marsilya'daki şehir hayatının farklılıklarını ve hikayenin sonunda özüne yani çöl hayatına dönmesini anlatmak istemesi.Üstelik çöl hayatında betimlemeleri abartırken, şehir hayatını gerçekçi yalın bir dille anlatmış.
Anlatım şeklinin farklılığı ve dili ustaca kullanmasından ötürü de bu Nobel ödülünü almış olabilir. Çünkü bazı okurlara sıkıcı gelebilecek türden bir kitap. Ama ben genel itibariyle beğendim. Lalla'nın cesaret dolu kişiliğini sevdim. Kitap farklı kültürlere ait şeyler de kattı bana. Betimlemelerin fazla olması çölde yürüyormuşsunuz gibi veya başınızdan aşağı kumlar dökülüyormuş hissine kaptıracak sizi haberiniz olsun :)