Çöl Mızrağı İblis Döngüsü 2

8,5/10  (12 Oy) · 
21 okunma  · 
13 beğeni  · 
808 gösterim
Bazen karanlıktan korkmak için çok iyi bir sebep vardır!

Güneş insanlığın üzerinde batmaktadır. Gece artık güneş batarken yerden yükselen obur iblislere aittir. Yaratıklar, kadim ve yarı yarıya unutulmuş güç sembollerinin arkasına saklanmak zorunda kalan ve sayısı gittikçe azalan insan nüfusunu avlamaya devam etmektedir. Muhafaza denen bu güç sembolleri, yalnızca iblisleri uzakta tutmaya yaramaktadır, fakat efsanelerde bir Kurtarıcı'dan söz edilmektedir: bir zamanlar tüm insanlığı tek bir çatı altında toplayıp iblisleri yenilgiye uğratan, kimilerinin 'peygamber' dediği bir generalden. Ancak o günler, gerçekten yaşanmışsa bile, çok gerilerde kalmıştır. İblisler geri dönmüştür ve Kurtarıcı'nın geri dönüşü sadece bir masaldan ibarettir… yoksa değil midir?

Çöllerin hâkimi, Krasia'nın savaşçı kabilelerini iblis katili bir orduya dönüştüren Ahmann Jardir'dir. Kendini Shar'Dama Ka, yani Kurtarıcı ilan eden Jardir, bu iddiasını destekleyen kadim silahlar -bir mızrak ve bir taç- taşımaktadır. Ancak kuzeyliler, başka birini Kurtarıcı kabul etmiştir. Kurtarıcı'larının adı Arlen'dir, ancak herkes onu artık Dövmeli Adam olarak tanımaktadır: Derisindeki muhafaza dövmeleriyle tüm iblislere karşı koyabilecek güce erişmiş olan karanlık, korkutucu bir figür. Dövmeli Adam kendisinin Kurtarıcı olduğunu reddeder, ancak yaptıkları bunun aksini söylemektedir. Bir zamanlar Shar'Dama Ka ve Dövmeli Adam aynı saflarda dövüşmüşler, dost olmuşlardır. Şimdiyse birbirlerinin can düşmanlarıdırlar. Onların arasında ise, insana has dayanma gücünün sınırlarına itilmiş genç ve güzel bir kadın olan Renna; muhafaza yapma yetenekleri Dövmeli Adam'ınkileri bile aşan gururlu ve güzel şifacı Leesha; ve tekinsiz müziğiyle iblisleri yatıştırabilen ya da onları delirtip birbirlerine saldırtabilen gezgin kemancı Rojer bulunmaktadır. Ancak, eski ittifaklar sınanıp yenileri kurulurken, hepsi önceki yaratıkların tümünden daha zeki -ve daha ölümcül- olan yeni bir iblis türünün ortaya çıkışından habersizdir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  783
 • ISBN:
  9789944827478
 • Orijinal Adı:
  The Desert Spear
 • Çeviri:
  Mert Dengiz
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınları
 • Kitabın Türü:
Esma Tezgi 
05 Nis 19:41 · Kitabı okudu · 7 günde · 5/10 puan

İblis Döngüsü'nün ilk kitabı Dövmeli Adam'ı sevince ikinci kitaba başlamıştım ama ilk sayfalar o kadar sıkıcıydı ki ara ara okuyarak 250 sayfayı aylar içinde anca bitirdim, neden bu kadar sıkıldım bilmiyorum ama sanırım aşağıda değindiğim yazarın Arap'lara karşı olan tutumundan dolayı.

İyi Yanları
Genel kurgu ve hikaye güzel, geceleri meydana çıkan iblislerin insanların düşmanı olması ve iki tür arasındaki sonsuz savaş,
İyi kurgulanmış karakterler var, Arlen, Leesha, Jardir gibi baş karakterler hem güçlü hem de iyi kurgulanmış,
İlk kitapta keşke yazar flashbacklerden yaralansa demiştim, bu kitapta yararlanmıştı bu iyi bir katkıydı,
Yeşildiyarlılar ve Çöl insanları kitaba renk katan farklı insanlar,
Büyü sistemi ilk kitapta hoşuma gitmişti ama bu kitapta yazar oluşturduğu sistemin tek yönlü olmadığını ve oldukça güzel bir şekilde kurguladığını gösterdi. Rünlere benzeyen muhafaza sistemi ve bunun geniş kullanım alanlarını gayet iyi kurgulamış, bu çok hoşuma gitti.

Kötü Yanları
Yazar hikaye için iyi bir çıkış noktası oluştursa da aynı şekilde devam ettiremiyor, hikayenin akışı sürekli aşk-entrika üçgenine bağlıyor,
Yazar karakterleri iyi kurgulasa da kişilik özelliklerine sadık bir şekilde davranmalarını sağlayamıyor,
Flashbacklerin olduğu ilk 250 sayfa çok sıkıcıydı, aylardır o sayfaları bitirmeye çalışıyorum,
Çöl insanlarını sevmiyorum, yazar onları Araplara çok benzer bir şekilde yazmış ve genel olarak da kötü özellikleri ön plana çıkararak, giyim tarzları, bir çok kültürel özellikleri, dış görünüşleri itibari ile tamamen Araplara benzeyen bu insanları yazar çok kötü ve bağnaz olarak gösteriyor ki bu bana kültü saldırısı gibi geliyor ki böyle şeylerden nefret ederim,
Yazar tüm kitaplarda aynı bir kaç karakteri kullanacak gibi görünüyor, kitap tüm dünyada geçiyor ama yazar sadece bir iki karaktere takılıp kalmış durumda, daha çok ve daha doğal karakterler gerekiyor.

Kitabın iyi yanlarıyla kötü yanları birbirine denk bir şekilde ilerliyor, seriye devam etsem mi etmesem mi karar veremedim. Genel olarak güzel bir seri olsa da yazar onu biraz boşa harcıyor bu yüzden kararsızım devam etmekte, yine de merakıma yenilip okuyabilirim, ileride ne olacak diye düşünmeden edemiyorum. Son olarak seri biraz pahalı, kitapları 25-30 tl arasında değişiyor, seri bu fiyata değer mi derseniz çok sanmıyorum.
Son olarak yazarın ırklar arasındaki tutumu bu kadar rahatsız etmeseydi beni puanım daha yüksek olurdu.

http://yorumatolyesi.blogspot.com/...2-peter-v-brett.html

EfRuzz 
08 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

şu kapağa şu isme bakıp da cezbolmayacak ruh var mı? vardır kesin de ben o kadar ruhsuz değilim. herşeyden öte kitabın adı ve kapak çok hoşuma gitti. zaten dövmeli adamla başlayan nüvelerin hikayesi hem farklılığı hem de aksiyonuyla okeyimi almıştı. yazar kitapta güzelce genişletti konuyu ve üçüncü kitap için açık bıraktığı kapıda bekletmeye başladı bizi. tek sevmediğim aşkın zorakileştirilmesi. illa aşk olmak zorunda değil Peter. olmasa da olur yani. çok değişkenli kalbi sevmiyorum. ama yine de iyi bir fantazi okuyucusunun es geçmeyeceği bir kitap.

Hüseyin Düver 
18 Tem 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu yazarın en sevdiğim yönü toplumdaki iğrençlikleri olanca sadeliğiyle verebilmekteki yazarın başarısı. Özellikle kadın sorununa çok iyi değiniyor yazar. İlk kitapta Leesha karakteriyle bir kadının erkeğin uçkur muhabbeti yüzünden adının çıkmasını görüyorduk burada Renna karakteriyle olay sertleşiyor ensest ve tecavüze tanık oluyoruz. Yazar bu sahneleri kısa geçse de yine de rahatsız oldum. Tabii bu sosyal bir problemi daha iyi anlamamı sağladığı için yadırgadığım bir durum değil. Sadece fantastik kitap olarak görülmemesi gereken türde kitaplardan.

Erden Tunç 
13 Mar 15:17 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

İblis döngüsü serisinin ikinci kitabı. İlki kadar sürükleyici, ilki kadar keyif verici. Elinizden bırakamadan okunan kitaplar vardır, işte bu seri de öyle.

Fatma zehra düver 
 29 Oca 01:07 · Kitabı okudu · 35 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitap sadece bir fantastik macera romanı değil. İçerisinde farklı kültür çatışmalarını, saray entrikalarını, kadınların güçlü kalma savaşını ve bir çok karakterin iç dünyasını barındırıyor. Romanda kötü karakter iyi karakter ayrımı olmuyor. Her karakterin kendine ait bir iç dünyası var ve bunları keşfetmek çok zevkli. İblis Döngüsü serisinin ikinci kitabı Çöl Mızrağı' nı çok sevdim. Üçüncüsünü de mutlaka okuyacağım.