Çölde Biten Rahmet Ağacı

9,0/10  (4 Oy) · 
6 okunma  · 
3 beğeni  · 
107 gösterim
Çölde Biten Rahmet Ağacı, Safiye Erol Hanımefendi'nin 1962 yılı Ramazan ayı boyunca Yeni İstanbul Gazetesi'nde tefrika edilmiş eseridir. Başlangıçta iki kısım olarak düşünülmüş ise de Ramazan bittikten sonra devamını yazmamış değil, yazamamıştır.


Bir mütefekkir hanım romancının Hazret-i Peygamber gibi bir şahsiyetin hayatından bazı safhaları kendi dünyasında muhakeme edişinin bir sonucu olarak böyle bir eseri, güzel üslubu ile okumak ayrı bir zevk olacaktır. (Önsöz, Halil Açıkgöz)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 1962
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789757663737
 • Yayınevi:
  Kubbealtı neşriyat
 • Kitabın Türü:

Açıkçası ilk bakışta bazı dinî olayları içeren kitaplar gibi baskın, kesin çizgilerle anlatır korkusu olmadı diyemem fakat Safiye Erol her zamanki hanımefendiğiliyle harika yorumlarda bulunmuş. En sevdiğim kısım Hz. Hatice ile ilgili olan kısımdı. Olayların esasına hâkim olduğumuz için defalarca aynı şeylerin anlatılması zaman zaman insanı yorabiliyor. Safiye Erol bunun dışına çıkarak millî ve manevi kültürümüzün ışığında bir eser yazmış. Bu sebeple bir yerde Hz. İbrahim okurken, birkaç satır sonra Nietzsche alıntısı görebiliyorsunuz. İşte Cumhuriyet Dönemi aydın yazarlarının -bana göre- incisi olan Safiye Hanımefendi mevcudiyetimizi oluşturan, Avrupa dediğimiz olgunun temelindeki İbn-i Sina, Farabi ve İbn-i Rüşd ateşinin idrakinde bir kitap kaleme almıştır. Saygı ve minnetle.