Adı:
Çöle İnen Nur
Baskı tarihi:
2007
Sayfa sayısı:
608
ISBN:
978-9944-70-097-9
Kitabın türü:
Yayınevi:
Hâcegân Yayınları
Bu eser Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in en bilinen ve okunan kitaplarının başında gelir. Peygamber Efendimiz’in hayatının ele alındığı bu eserde, yazarın kendi ifadesiyle “tefsir, hadis, siyer ve nakil olarak en emin kaynaklardan devşirilmiş ve kaynaklarını tek tek göstermek tasasından uzak” durulmuştur. Üstad, kitabının bir “ilim değil sanat eseri” olduğunun da özellikle altını çiziyor ve ekliyor: “ilmin içini ve dışını tahkik selahiyetinde olmadığı mukaddes kapıya, ancak inanmış ve teslim olmuş sanat tavrıyla sokulmaktan başka çare yoktur.”
Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in hayatı anlatılmış biz bu kitaptan sınava girmiştik. O zamanlar zaten çok detaylı bir şekilde okumuştum gerçi ama şimdi içimden okumak geçti ve iyikide geçmiş içimden galiba içimde bir manevi boşluk oluşmuş, bunu da tamamlamaya yeten bir kitap oldu arada böyle kitaplar okuyacağım bundan sonra. Necip Fazıl Kısakürek'ten daha önce Çile'yi okumuştum. Şiir elbette güzeldir fakat bence bu kitap ondan birkaç tık daha üstte bir kitap olmuş. Okunması gereken bir kitap. TAVSİYEMDİR.
O'nu bir de benden dinleyin.

Ahmet Necip, bildiğimiz adıyla Necip Fazıl.
Şairlerin Sultanı lakaplı büyük şair.

On yedi yaşında şairliğe uzanan o büyük yola ilk adımını atıyor.

Felsefe bölümünden mezun olduktan sonra hocalık da yapıyor.

Ve 1934, hayatının , fikrinin ve ruhunun dönüm noktası oluyor.
Bu dönemden sonra onun için felsefe ;
"Hakikati bulmanın değil, ancak birbirinin yanlışını bulup çıkarmanın ve ebediyen hakikatten mahrum kalmanın aleti" oluyor.
"Felsefe başıboş bir arayıştır" diyor.
Üstad o arayışı 1934'te sonlandırıyor.
Çünkü İslamiyetle hakiki manada tanışıyor.

Cahit Zarifoğlu'nun dediği gibi " İlahi lütfa mazhar oluşta vasıtaların önemini anlıyor muyuz?"

Necip Fazıl'ın ruhunu dirilten o vasıtanın, Abdulhakim Arvasi hazretlerinin önemini kavrayabiliyor muyuz?

Üstad kavrıyor, bunun içindir ki O'nu hep özlemle, sevgiyle yad ediyor, büyük bir minnet duyuyor.

Bambaşka bir adam doğuyor artık.
Geçmişini çöplüğe benzeten , aşkın çileli yolunda yürümeye gönüllü bir adam doğuyor.
Sanatını İslam'ın hizmetine adıyor,

" Anladım işi sanat Allah'ı aramakmış,
Marifet bu gerisi yalnız çelik çomakmış." diyecek kadar.

O bildiğimiz keskin zekalı Necip Fazıl'ın bir de bilmediğimiz yönlerini O'nun büyük bir hayranı olan Cahit Zarifoğlu anlatıyor;

"Üstad bütün o alabildiğine geniş ufuklarına, o derin idealine, buluşlarına, dile hakimiyetine, o nefis İstanbul şivesine ve dinleyen herkesin onun, verdiği eserlerden de büyük olduğunu tasdik etmesine ve temel konularda bütün hassasiyetine rağmen, bazı pratik konularda bir çocuk kadar saf.-Kendi de farkında bunun: "Beni herkes kandırabilir" diyor. Mesela para konusunda, dünya menfaatleri konusunda. Teorik zekasının büyüklüğünü görüyorum ki onda pratik ve özellikle aldatıcı, kandırıcı, kurnazlık edici zekaya yer bırakmamış, bu yaşına rağmen kalbi çocuk kalbi gibi temizce berrak."

O'nu okuduğumuz kadarıyla, benimsediğimiz kadarıyla bu kadar anlatabiliyoruz ancak. Daha mühimi ise onu anlayabilmek.

'Çöle İnen Nur' adlı eserine şöyle başlıyor yazar;

"O'nu bu kez de benden dinleyin"

Hakkında yüzlerce, binlerce kitap yazılmış, Alemlere rahmet kainatın efendisini bir de benden dinleyin diyor.

Bir de O'ndan dinleyin Peygamberimizi.
Kutsal bir hayatın sanatla ve aşkla harmanlandığı mükemmel bir eser.

Bense " Keşke sahiden topuğunu bir kere öpebilmiş bir kum tanesi olsaydım" diyecek kadar büyük bir aşkla yoğurduğu bu eserin sahibini anlattım size.

Bir kusurumuz varsa affola.

Benzer kitaplar

"SEN OLMASAYDIN, SEN OLMASAYDIN, VARLIĞI YARATMAZDIM !"


"O ki olmasaydı, topyekün oluş olmayacaktı.

İşte O...

O kadar evvel ve o kadar üstün...

Bir arada sebep ve netice...

O Kİ, VARLIK O YÜZDEN"


Allah Resulünün mübarek hayatını anlatan Çöle İnen Nur, Siyer kitaplarının alışılmış anlatımlarından farklı bir üslubu yansıtıyor Eserin takdiminde bu farklılık şöyle ifade etmiştir:


‘Tefsir, Hadîs, siyer ve nakil olarak en emin kaynaklardan devşirili ve kaynaklarını tek tek göstermek tasasından uzak bu eser, ‘Başlangıç’ yazısında da belirtildiği gibi, sadece iman sahiplerine hitap edici, hiçbir aklî teftiş, tespit ve ispat gayretine düşmeyişi, mutlak ‘doğru’ üzerine hissî ve teessürî bir çatı kurucu ve eğer bir kıymeti varsa onu bu noktada toplayıcı bir denemedir; ve akla verdiği pay, onu bazı noktalarda yine akılla iptal etmekten ibarettir Bu bir ilim değil, sanat eseridir ve ilmin içini ve dışını tahkik selâhiyetinde olmadığı mukaddes kapıya, ancak, inanmış ve teslim olmuş sanat tavrıyla sokulmaktan başka çare yoktur'
( Necip Fazıl KISAKÜREK)

En çok etkilendiğim, beğendiğim ve çok sevdiğim kitaplarından biridir.
Peygamber Efendimiz (sav)'in hayatını çeşitli kaynaklardan okumuştum ama Necip Fazıl Kısakürek'in kaleminden okumak bir ayrıcalık oldu benim için.. Efendimiz'in doğumundan çok öncelerden Hz. İbrahim'den baslayip soyağacını takip edip doğumuna, ordan da vefatına kadar büyük bir edeple anlatmış Kısakürek.. Anlatımdaki incelikleri gördükçe aklıma Hassan b. Sabit'in “Ben sözlerimle Hz. Muhammed’i (s.a.v) övemedim; Hz. Muhammed’i (s.a.v) övmekle sözlerime değer ve kıymet kazandırmış oldum.” sözleri geldi.. Anlatımı güzelleştiren konunun güzelliğiydi.. Tabiki anlatımın tüm inceliklerini bilen ve tatbik eden kalem sahibi de bu güzîde konuyu kitaplaştırınca mükemmel bir eser meydana gelmiş. Efendimiz'in hayatını okumamış veya farklı bi kalemden tekrar okuyayım diye düşünenlere tavsiye ederim..
Peygamber Efendimiz hakkında yazılmış en güzel kitaplardan biri. Birçok satırında ağladım. (Belki askerlik ve askerde Oruç tutmanın da etkisi olabilir :) )

Kitapta efendimizin hayatı hakkında bilmediğim birçok detayı da öğrenmiş oldum. Öte yandan edebiyat kısmı da ayrıca bir güzeldi. Tavsiye ederim.
Mükemmel bir anlatım. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Fevkalade izahı ve keskin bir ûslubuyla Necip Fazıl eserini okurlarına sunmuş. Ve Hz. M....... 'in hayatını mükemmel anlatmış...
Üstad kalemini, ilmini, sanatını bu eserinde Kainat'ın Efendisini anlatmak için kullanmış. Anlatımını ayetler, hadisler ile öyle bütünleştirmiş ki kendi ifadesiyle bir sanat eseri, nacizane benim fikrim bir şiir gibi koca bir kitap yazmış.
Peygamber'imizin hayatını, güzelliğini, öğretisini, olayları birbirinden koparmadan arada bizim anlamamız için akıl ve kalp kapıları aralayarak sunmuş ve okurken kopmak bir yana elinizden düşüremeyecek, hayran kalacak, tebessüm edecek, göz yaşlarına boğulacaksınız.
Üstadın yıllarını vererek yazdığı bu kitabın siyer kitapları içerisinde okunması gereken bir Şaheser olduğunu düşünüyorum. İKRA...
Peygamber efendimiz (s.a.v)in hayatını anlatan okuduğum en iyi kitaptı. Necip Fazıl öylesine güzel yazmış ki okurken hem onun coşkusunu hissediyor hemde az sözle ne kadar çok şey anlattığını fark ediyorsunuz. Sindire sindire ve hiçbir kelimesini kaçırmadan okumaya çalıştım ve okurken çok yoğun duygular yaşadım. Keşke hiç bitmese dediğim bir kitaptı. Herkesin mutlaka okuması gereken çok güzel bir eser.
Peygamber Efendimiz'in yașamını okumak gibisi var mı? Șu dünyaya ondan daha güzel, ondan daha ahlaklı, ondan daha kurtarıcı bir insan gelmiș midir?. Ya Ahlakın en üst mertebesinin sahibi Hz. Muhammed (S. A. V)'i okumanın verdiği bir bașka huzur ve sükûn var mıdır? Bu soruların hepsinin yanıtın "HAYiR" olduğu bașlıca bellidir...
Peygamber Efendimiz' i hiç böyle okumamaștım. Necip Fazıl'ın sanatlı dili, Allah'ın Resulünün hayatını öylesine edebiyatsal ve mükemmel kılmıș ki; okumaya doyum olmuyor. Çünkü O'nu okuyoruz! Yaptıği her hareket/söyleyiș/Durum ile mutlaka bizim örnek alacağımız tek insan modeli olmalı Hz M....
Esas vatanımızın Ahiret olduğu doğrudur. O hayata gidiș, giriș yolunda tek kurtarıcımız, biricik kurtarıcımız Hz. Muhammed (S.A.V)... Hangi insan gelip de; O'ndan kötü sözlerle bahsedebilir ki? Dünyaya hangi tarihte inmiș böyle bir nur? Vatanımıza gidișimizde, yollarımızı Islama bürüyen peygamberimize sonsuz șükranlar...
Kitap boyunca Necip Fazıl'ın özellikle kullandığı ve kullanmaktan çekinmediği bir kelimeyi tespit ettim: "Namütenahi". Fazıl'ın kalemine ya da sanatına diyecek söz de olmamalı; kitapta yer yer yorumları da inanılmaz... Bu kitap okunmalı ve tavsiye edilmeli. Herkes model alacağı Insanın hayatını okumalı! “La ilahe illallah, Muhammedün resulullah"
Necip Fazıl Kısakürek'in kaleminden çıkmış Peygamber Efendimizin (s.a.v.) hayatını anlatan çok güzel bir eser. Onun hayatı ile ilgili o kadar çok eksiğimiz var ki.. Allah'ım O gerçekten "Çöl'e İnen Nur"
İzin ver; onu bir kere de ben anlatayım! İzin ver; herkesin boyuna göre açıldığı bu ufuksuz denizde sana yaklaşabilmek değil, fakat kıyılardan, gerilerden yani kendimden uzaklaşabilmak manasına bir kere de ben gücümü deneyeyim! Öyle ki, sahili kaybetsem, artık gerilere dönemesem ve sende boğulsam, işte o zaman aradığım hayatın eşiğine ayak basmış olurum.
Görüyorum ki bir hayli okunan bir kitap.Necip Fazıl Kısakürek'in edebi ve keskin zekasını biliyorum fakat henüz hiç eserini okumadım.Bismillah diyelim.
Zaten sensiz ve senden habersiz alınan nefes, varlığın değil, yokluğun soluğu...
Necip Fazıl Kısakürek
Sayfa 14 - Büyük Doğu Yayınları
Belanın en büyüğü nebilere, sonra velilere, daha sonra derece derece Allah'a yakın olanlara isabet eder.
Necip Fazıl Kısakürek
Sayfa 581 - Büyük Doğu Yayınları
İnanmak dedim de hatırıma geldi: Bu ne zor ve ne kolay iş! Kim inanır ve kim inanmaz?
Necip Fazıl Kısakürek
Sayfa 10 - Büyük Doğu Yayınları
Peygamber efendimizin Uykuya yatarken sözleri:
— Yarabbi; senin isminle ölür, senin isminle dirilirim.
-Uykudan kalkarken düşünceleri:
- Hamd o Allah'a ki, bizi öldükten sonra diriltti. Hepimiz ona döneceğiz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çöle İnen Nur
Baskı tarihi:
2007
Sayfa sayısı:
608
ISBN:
978-9944-70-097-9
Kitabın türü:
Yayınevi:
Hâcegân Yayınları
Bu eser Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in en bilinen ve okunan kitaplarının başında gelir. Peygamber Efendimiz’in hayatının ele alındığı bu eserde, yazarın kendi ifadesiyle “tefsir, hadis, siyer ve nakil olarak en emin kaynaklardan devşirilmiş ve kaynaklarını tek tek göstermek tasasından uzak” durulmuştur. Üstad, kitabının bir “ilim değil sanat eseri” olduğunun da özellikle altını çiziyor ve ekliyor: “ilmin içini ve dışını tahkik selahiyetinde olmadığı mukaddes kapıya, ancak inanmış ve teslim olmuş sanat tavrıyla sokulmaktan başka çare yoktur.”

Kitabı okuyanlar 903 okur

  • Serdar Semih Uysal
  • Ayşegül Gürbüz
  • Esmanurcoşkun
  • Ömer Akgün
  • Oğuzhan Çevik
  • Sail
  • nazangrrm
  • Kutlu Şengül
  • Vera
  • Tuğba AYDOĞAN

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.4
14-17 Yaş
%5.9
18-24 Yaş
%21.1
25-34 Yaş
%32.2
35-44 Yaş
%21.7
45-54 Yaş
%7.7
55-64 Yaş
%1.5
65+ Yaş
%1.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%57.2
Erkek
%42.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%64.2 (208)
9
%17.6 (57)
8
%7.4 (24)
7
%3.1 (10)
6
%1.2 (4)
5
%1.5 (5)
4
%0.3 (1)
3
%0.6 (2)
2
%0.3 (1)
1
%3.7 (12)

Kitabın sıralamaları