Adı:
Çöle İnen Nur
Sayfa sayısı:
598
Format:
Karton kapak
ISBN:
9944700979
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Hâcegân Yayınları
Baskılar:
Çöle İnen Nur
Çöle İnen Nur
Çöle İnen Nur - Deri Ciltli
Üstad Necip Fazıl’ın "gaye eserim" dediği, bütün siyer külliyatı içinde çok ayrıcalıklı bir yeri olan Çöle İnen Nur ’u okumanın şimdi tam zamanı.
Peygamber Efendimizin (s.a.v) hayatını akıcı, edebi bir dille anlatan bu eserde, O’nun hayatını, risalet sürecini, seçkin arkadaşlarını, Necip Fazıl’ın o bambaşka üslubuyla okuyacaksınız. Onlarca kez basılan, yüzbinlerce okura ulaşan bu başyapıt şimdi Hâcegân yayınları arasında yayınlandı.

Benzersiz bir üslup, etkileyici bir samimiyet, coşkuyla harmanlanmış bir sevgi.
608 syf.
"SEN OLMASAYDIN, SEN OLMASAYDIN, VARLIĞI YARATMAZDIM !"


"O ki olmasaydı, topyekün oluş olmayacaktı.

İşte O...

O kadar evvel ve o kadar üstün...

Bir arada sebep ve netice...

O Kİ, VARLIK O YÜZDEN"


Allah Resulünün mübarek hayatını anlatan Çöle İnen Nur, Siyer kitaplarının alışılmış anlatımlarından farklı bir üslubu yansıtıyor Eserin takdiminde bu farklılık şöyle ifade etmiştir:


‘Tefsir, Hadîs, siyer ve nakil olarak en emin kaynaklardan devşirili ve kaynaklarını tek tek göstermek tasasından uzak bu eser, ‘Başlangıç’ yazısında da belirtildiği gibi, sadece iman sahiplerine hitap edici, hiçbir aklî teftiş, tespit ve ispat gayretine düşmeyişi, mutlak ‘doğru’ üzerine hissî ve teessürî bir çatı kurucu ve eğer bir kıymeti varsa onu bu noktada toplayıcı bir denemedir; ve akla verdiği pay, onu bazı noktalarda yine akılla iptal etmekten ibarettir Bu bir ilim değil, sanat eseridir ve ilmin içini ve dışını tahkik selâhiyetinde olmadığı mukaddes kapıya, ancak, inanmış ve teslim olmuş sanat tavrıyla sokulmaktan başka çare yoktur'
( Necip Fazıl KISAKÜREK)

En çok etkilendiğim, beğendiğim ve çok sevdiğim kitaplarından biridir.
598 syf.
·10 günde·Beğendi
O'nu bir de benden dinleyin.

Ahmet Necip, bildiğimiz adıyla Necip Fazıl.
Şairlerin Sultanı lakaplı büyük şair.

On yedi yaşında şairliğe uzanan o büyük yola ilk adımını atıyor.

Felsefe bölümünden mezun olduktan sonra hocalık da yapıyor.

Ve 1934, hayatının , fikrinin ve ruhunun dönüm noktası oluyor.
Bu dönemden sonra onun için felsefe ;
"Hakikati bulmanın değil, ancak birbirinin yanlışını bulup çıkarmanın ve ebediyen hakikatten mahrum kalmanın aleti" oluyor.
"Felsefe başıboş bir arayıştır" diyor.
Üstad o arayışı 1934'te sonlandırıyor.
Çünkü İslamiyetle hakiki manada tanışıyor.

Cahit Zarifoğlu'nun dediği gibi " İlahi lütfa mazhar oluşta vasıtaların önemini anlıyor muyuz?"

Necip Fazıl'ın ruhunu dirilten o vasıtanın, Abdulhakim Arvasi hazretlerinin önemini kavrayabiliyor muyuz?

Üstad bunun içindir ki O'nu hep özlemle, sevgiyle yad ediyor, büyük bir minnet duyuyor.

Bambaşka bir adam doğuyor artık.
Geçmişini çöplüğe benzeten , aşkın çileli yolunda yürümeye gönüllü bir adam doğuyor.
Sanatını İslam'ın hizmetine adıyor,

" Anladım işi sanat Allah'ı aramakmış,
Marifet bu gerisi yalnız çelik çomakmış." diyecek kadar.

O bildiğimiz keskin zekalı Necip Fazıl'ın bir de bilmediğimiz yönlerini O'nun büyük bir hayranı olan Cahit Zarifoğlu anlatıyor;

"Üstad bütün o alabildiğine geniş ufuklarına, o derin idealine, buluşlarına, dile hakimiyetine, o nefis İstanbul şivesine ve dinleyen herkesin onun, verdiği eserlerden de büyük olduğunu tasdik etmesine ve temel konularda bütün hassasiyetine rağmen, bazı pratik konularda bir çocuk kadar saf.-Kendi de farkında bunun: "Beni herkes kandırabilir" diyor. Mesela para konusunda, dünya menfaatleri konusunda. Teorik zekasının büyüklüğünü görüyorum ki onda pratik ve özellikle aldatıcı, kandırıcı, kurnazlık edici zekaya yer bırakmamış, bu yaşına rağmen kalbi çocuk kalbi gibi temizce berrak."

O'nu okuduğumuz kadarıyla, benimsediğimiz kadarıyla bu kadar anlatabiliyoruz ancak. Daha mühimi ise onu anlayabilmek.

'Çöle İnen Nur' adlı eserine şöyle başlıyor yazar;

"O'nu bu kez de benden dinleyin"

Hakkında yüzlerce, binlerce kitap yazılmış, Alemlere rahmet kainatın efendisini bir de benden dinleyin diyor.

Bir de O'ndan dinleyin Peygamberimizi.
Kutsal bir hayatın sanatla ve aşkla harmanlandığı mükemmel bir eser.

Bense " Keşke sahiden topuğunu bir kere öpebilmiş bir kum tanesi olsaydım" diyecek kadar büyük bir aşkla yoğurduğu bu eserin sahibini anlattım size.

Bir kusurumuz varsa affola.
598 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Peygamber Efendimiz (sav)'in hayatını çeşitli kaynaklardan okumuştum ama Necip Fazıl Kısakürek'in kaleminden okumak bir ayrıcalık oldu benim için.. Efendimiz'in doğumundan çok öncelerden Hz. İbrahim'den baslayip soyağacını takip edip doğumuna, ordan da vefatına kadar büyük bir edeple anlatmış Kısakürek.. Anlatımdaki incelikleri gördükçe aklıma Hassan b. Sabit'in “Ben sözlerimle Hz. Muhammed’i (s.a.v) övemedim; Hz. Muhammed’i (s.a.v) övmekle sözlerime değer ve kıymet kazandırmış oldum.” sözleri geldi.. Anlatımı güzelleştiren konunun güzelliğiydi.. Tabiki anlatımın tüm inceliklerini bilen ve tatbik eden kalem sahibi de bu güzîde konuyu kitaplaştırınca mükemmel bir eser meydana gelmiş. Efendimiz'in hayatını okumamış veya farklı bi kalemden tekrar okuyayım diye düşünenlere tavsiye ederim..
598 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Peygamber Efendimiz hakkında yazılmış en güzel kitaplardan biri. Birçok satırında ağladım. (Belki askerlik ve askerde Oruç tutmanın da etkisi olabilir :) )

Kitapta efendimizin hayatı hakkında bilmediğim birçok detayı da öğrenmiş oldum. Öte yandan edebiyat kısmı da ayrıca bir güzeldi. Tavsiye ederim.
608 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10
Çöle İnen Nur (s.a.v)
Karanlık dünyamıza adeta bir güneş gibi doğan efendimiz (s.a.v)'in hayatını anlatan, anlatırken Efendimizin adını anmaya haya eden Necip Fazıl Kısakürek'in eseri...
Tane tane güzel ve zengin bir içerikle anlatmış, okuduğunuzda göz yaşlarınıza hakim olamayacağınız bir çok kısım mevcut. Alıntılarını profilimde paylaştım. Dileyenler oradan bakıp eser hakkında bilgi edinebilirler. Müslümanım diyen herkesin en az bir kere okuması ve okumasından ziyade anlaması gerektiğine inanıyorum.
598 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Üstad kalemini, ilmini, sanatını bu eserinde Kainat'ın Efendisini anlatmak için kullanmış. Anlatımını ayetler, hadisler ile öyle bütünleştirmiş ki kendi ifadesiyle bir sanat eseri, nacizane benim fikrim bir şiir gibi koca bir kitap yazmış.
Peygamber'imizin hayatını, güzelliğini, öğretisini, olayları birbirinden koparmadan arada bizim anlamamız için akıl ve kalp kapıları aralayarak sunmuş ve okurken kopmak bir yana elinizden düşüremeyecek, hayran kalacak, tebessüm edecek, göz yaşlarına boğulacaksınız.
Üstadın yıllarını vererek yazdığı bu kitabın siyer kitapları içerisinde okunması gereken bir Şaheser olduğunu düşünüyorum. İKRA...
Mükemmel bir anlatım. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Fevkalade izahı ve keskin bir ûslubuyla Necip Fazıl eserini okurlarına sunmuş. Ve Hz. M....... 'in hayatını mükemmel anlatmış...
598 syf.
·Beğendi·10/10
Peygamber efendimiz (s.a.v)in hayatını anlatan okuduğum en iyi kitaptı. Necip Fazıl öylesine güzel yazmış ki okurken hem onun coşkusunu hissediyor hemde az sözle ne kadar çok şey anlattığını fark ediyorsunuz. Sindire sindire ve hiçbir kelimesini kaçırmadan okumaya çalıştım ve okurken çok yoğun duygular yaşadım. Keşke hiç bitmese dediğim bir kitaptı. Herkesin mutlaka okuması gereken çok güzel bir eser.
İzin ver; onu bir kere de ben anlatayım! İzin ver; herkesin boyuna göre açıldığı bu ufuksuz denizde sana yaklaşabilmek değil, fakat kıyılardan, gerilerden yani kendimden uzaklaşabilmak manasına bir kere de ben gücümü deneyeyim! Öyle ki, sahili kaybetsem, artık gerilere dönemesem ve sende boğulsam, işte o zaman aradığım hayatın eşiğine ayak basmış olurum.
Görüyorum ki bir hayli okunan bir kitap.Necip Fazıl Kısakürek'in edebi ve keskin zekasını biliyorum fakat henüz hiç eserini okumadım.Bismillah diyelim.
608 syf.
·31 günde·Beğendi·10/10
Bu kitap kalbime işledi, beynime kazındı, ruhumu coşturdu, bedenimi durgunlaştırdı.
Üstat öyle bir isimden bahsetmiş ki, yolundan gidilir, uğrunda ölünür, kalpten anılır."Çöle İnen Nur" Üstadın da dediği gibi sanat eseri, okurken ustalık eseri olduğu anlaşılıyor; Necip Fazıl'dan Allah razı olsun!
"Çöle İnen Nur" 1K'da en çok okunanlar arasında olmayı hak ediyor.Sağlıcakla kalın!
Kitabı 7 sene önce sınavım icin okumuştum. Ve tekrardan yüreğime ferahlık vermesi için yeni anlamlar katarak okuyacağım. Daha önce bircok yazarın siyer kitaplarını okumuştum ama O'nu birde Necip Fazıl'dan dinlemek...
Çöle Inen Nur'un kalbimize de inmesi duâsıyla..
Zaten sensiz ve senden habersiz alınan nefes, varlığın değil, yokluğun soluğu...
Necip Fazıl Kısakürek
Sayfa 14 - Büyük Doğu Yayınları
"Hz Ali'nin Peygamberimizden Hz. Fatıma'yı istemeye gelmesi sırasında geçenler:
Peygamberimiz tebessüm ile sorar:
-Dünyalık olarak neyin var Ali?
-Bir zırhımla bir atım var; ey Allah'ın resulü
Tebessüm derinleşti:
-Atın sana lazımdır. Git zırhını sat. Parasını getir.
Ali, zırhını dörtyüz akçeye sattı. Allah Resulüne sundu. Allah resulü, paranın bir kısmını aldı. Bilal'e emir buyurdu:
-Bir iki güzel şey alın! "

Yorumum:
Bir şimdiki zamanda sırf düğün için harcanan servete ve zorlaştırılan evliliklere bakın. Bir de burada bahsedilen mütevaziliğe bakın. Peygamberimiz " bir iki güzel şey alın" demişken, biz niçin düğünleri, çeyizleri sanki servet dökmezsek evlenilmezmiş gibi yaparız??
Gerçekten ben anlamıyorum. Ne bu zamanı anlıyorum ne de fuzuli zevkler için yapılanları..
Belanın en büyüğü nebilere, sonra velilere, daha sonra derece derece Allah'a yakın olanlara isabet eder.
Necip Fazıl Kısakürek
Sayfa 581 - Büyük Doğu Yayınları
İnanmak dedim de hatırıma geldi: Bu ne zor ve ne kolay iş! Kim inanır ve kim inanmaz?
Necip Fazıl Kısakürek
Sayfa 10 - Büyük Doğu Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çöle İnen Nur
Sayfa sayısı:
598
Format:
Karton kapak
ISBN:
9944700979
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Hâcegân Yayınları
Baskılar:
Çöle İnen Nur
Çöle İnen Nur
Çöle İnen Nur - Deri Ciltli
Üstad Necip Fazıl’ın "gaye eserim" dediği, bütün siyer külliyatı içinde çok ayrıcalıklı bir yeri olan Çöle İnen Nur ’u okumanın şimdi tam zamanı.
Peygamber Efendimizin (s.a.v) hayatını akıcı, edebi bir dille anlatan bu eserde, O’nun hayatını, risalet sürecini, seçkin arkadaşlarını, Necip Fazıl’ın o bambaşka üslubuyla okuyacaksınız. Onlarca kez basılan, yüzbinlerce okura ulaşan bu başyapıt şimdi Hâcegân yayınları arasında yayınlandı.

Benzersiz bir üslup, etkileyici bir samimiyet, coşkuyla harmanlanmış bir sevgi.

Kitabı okuyanlar 1.388 okur

  • Ibrahim halil aslan
  • f.m. dördüncü
  • betül tarcan
  • aysegul üstün
  • Gonca Gül
  • Şule Duman
  • Salim Hamza
  • Senem Dinç
  • ZEHRA MAVİŞ
  • Ali ÖLMEZ

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8.3
14-17 Yaş
%5.9
18-24 Yaş
%21.8
25-34 Yaş
%32.4
35-44 Yaş
%21.5
45-54 Yaş
%7.4
55-64 Yaş
%1.5
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%56.9
Erkek
%43

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50.9 (269)
9
%19.3 (102)
8
%10 (53)
7
%2.5 (13)
6
%0.9 (5)
5
%1.3 (7)
4
%0.2 (1)
3
%0.4 (2)
2
%0.2 (1)
1
%2.7 (14)

Kitabın sıralamaları