Çöle İnen Nur

9,3/10  (235 Oy) · 
682 okunma  · 
275 beğeni  · 
10.234 gösterim
Bu eser Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in en bilinen ve okunan kitaplarının başında gelir. Peygamber Efendimiz’in hayatının ele alındığı bu eserde, yazarın kendi ifadesiyle “tefsir, hadis, siyer ve nakil olarak en emin kaynaklardan devşirilmiş ve kaynaklarını tek tek göstermek tasasından uzak” durulmuştur. Üstad, kitabının bir “ilim değil sanat eseri” olduğunun da özellikle altını çiziyor ve ekliyor: “ilmin içini ve dışını tahkik selahiyetinde olmadığı mukaddes kapıya, ancak inanmış ve teslim olmuş sanat tavrıyla sokulmaktan başka çare yoktur.”
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  608
 • ISBN:
  978-9944-70-097-9
 • Yayınevi:
  Hâcegân Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bayan Okur 
03 Oca 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in hayatı anlatılmış biz bu kitaptan sınava girmiştik. O zamanlar zaten çok detaylı bir şekilde okumuştum gerçi ama şimdi içimden okumak geçti ve iyikide geçmiş içimden galiba içimde bir manevi boşluk oluşmuş, bunu da tamamlamaya yeten bir kitap oldu arada böyle kitaplar okuyacağım bundan sonra. Necip Fazıl Kısakürek'ten daha önce Çile'yi okumuştum. Şiir elbette güzeldir fakat bence bu kitap ondan birkaç tık daha üstte bir kitap olmuş. Okunması gereken bir kitap. TAVSİYEMDİR.

Muhammet Çelik 
05 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Peygamber Efendimiz hakkında yazılmış en güzel kitaplardan biri. Birçok satırında ağladım. (Belki askerlik ve askerde Oruç tutmanın da etkisi olabilir :) )

Kitapta efendimizin hayatı hakkında bilmediğim birçok detayı da öğrenmiş oldum. Öte yandan edebiyat kısmı da ayrıca bir güzeldi. Tavsiye ederim.

Çöle İnen Nur benzeri kitaplar

Murat Mesut 
31 Oca 16:56 · 10/10 puan

Sevgilimiz Peygamberimiz'in (sav) kutlu yaşamlarını anlatan pek çok eser okudum. Onlardan biri, M.Necati Bursalı beyin ''Alemlere rahmet'' isimli lezzetli eseri idi. Bu sitede yok.
Birisi de Üstadın sahih kaynaklara dayanarak ama kaynak vererek okuyucuyu aşkın menbaından almadan san'at bağlamında kaleme aldığı bu güzide eseridir.
Hele aşağıya bir kısmını aldığım başlangıç var ya..! Bu başlangıç mis gibi Peygamber aşkı kokar.

''Sofra... Etrafında Allah Resullerinin dizildiği sofra... Ve bu sofrada başköşe... Sen!
İnsanın hakikati... Sır... Kâinatın en çetin sırrı... Bir de misilsiz insan ki, onun hakikatinde, mahlûk,artık, son haddine ulaşır. Onun hakikatinde, mahlûk tükenir, fakat Allah başlamaz. O da sen?...

Yaradan... Ve onun en güzel eseri... Zâtiyle tek olan Yaratıcı'nın, koskoca insan ehramında ve en yüksek noktada halkettiği insan... Sen! Evet, sen!

Senin bana inandırdığın ve seni bana inandıran Allah, öz dilinle hitap etmiş sana ve demiş ki:
«SEN OLMASAYDIN, SEN OLMASAYDIN,
ÂLEMLERE YARATMAZDIM!»

Sana, işte bu Allah kelâmının sonsuz kılavuzluğu içinde inanıyorum!
Sana inanmış, inanmakta ve inanacak olanlar, deniz kıyılarında kum misali... Ben de bu hudutsuz yığında bir kum tanesiyim.

Sana inanan herkes, göz alabildiğine geniş bir sed üzerinden eşsiz bir manzara seyreder gibi, seni,oldukları yerden, yerlerinin görmek ve bilmekte verdiği imkânların gözlüğünden seyrediyor. Bense Allah'a hamdediyorum ki, o kum tanesine, uzun zaman çilesini çektiğim bir takım idrâk mahremiyetlerinin «Yakın»a açılmış yakıcı penceresinden gösterdi.

Keşke sahiden, ipek topuğunu bir kere öpebilmiş bir kum tanesi olsaydım!..

Evet...
Ben seni Allah'ın yalnız habercisi ve ana yola çağındı Resulü olarak değil; boşluğu ve yıldızları,zamanı ve mekânı, mesafeleri ve istikametleri, canlı ve cansız, maddeleri ve maddesiz her şeyiyle bütün kâinatın bu en güzel eser etrafında halkalanması ve onun yüzü suyu hürmetine yaratılmış olması için yarattığına inanıyorum!

Sen; var oluşunun şerefine, Allah'ın topyekûn varlığı hediye ettiği ilk ve son Varlık Nuru!

İnanmak dedim de hatırıma geldi: Bu ne zor ve ne kolay iş! Kim inanır ve kim inanmaz?
Tebeşirle kondurulmuş bir nokta kadar basit ye sefil bir köylü inanır.
Yük altında iki büklüm, akşama kadar solumaktan başka bir hayatiyeti olmayan bir hamal inanır.
Yahut... '' devamını eserden okumalısınız.

Saçmalayan kız. 
 15 Nis 2017 · Kitabı okumadı

Mükemmel bir anlatım. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Fevkalade izahı ve keskin bir ûslubuyla Necip Fazıl eserini okurlarına sunmuş. Ve Hz. M....... 'in hayatını mükemmel anlatmış...

Hakan TEKİN 
23 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Üstad kalemini, ilmini, sanatını bu eserinde Kainat'ın Efendisini anlatmak için kullanmış. Anlatımını ayetler, hadisler ile öyle bütünleştirmiş ki kendi ifadesiyle bir sanat eseri, nacizane benim fikrim bir şiir gibi koca bir kitap yazmış.
Peygamber'imizin hayatını, güzelliğini, öğretisini, olayları birbirinden koparmadan arada bizim anlamamız için akıl ve kalp kapıları aralayarak sunmuş ve okurken kopmak bir yana elinizden düşüremeyecek, hayran kalacak, tebessüm edecek, göz yaşlarına boğulacaksınız.
Üstadın yıllarını vererek yazdığı bu kitabın siyer kitapları içerisinde okunması gereken bir Şaheser olduğunu düşünüyorum. İKRA...

Esma Tezgi 
22 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Peygamber efendimiz (s.a.v)in hayatını anlatan okuduğum en iyi kitaptı. Necip Fazıl öylesine güzel yazmış ki okurken hem onun coşkusunu hissediyor hemde az sözle ne kadar çok şey anlattığını fark ediyorsunuz. Sindire sindire ve hiçbir kelimesini kaçırmadan okumaya çalıştım ve okurken çok yoğun duygular yaşadım. Keşke hiç bitmese dediğim bir kitaptı. Herkesin mutlaka okuması gereken çok güzel bir eser.

Oguzhan Kocyiğit 
25 Oca 01:27 · Kitabı okudu · 33 günde · Beğendi · Puan vermedi

Peygamber Efendimiz'in yașamını okumak gibisi var mı? Șu dünyaya ondan daha güzel, ondan daha ahlaklı, ondan daha kurtarıcı bir insan gelmiș midir?. Ya Ahlakın en üst mertebesinin sahibi Hz. Muhammed (S. A. V)'i okumanın verdiği bir bașka huzur ve sükûn var mıdır? Bu soruların hepsinin yanıtın "HAYiR" olduğu bașlıca bellidir...
Peygamber Efendimiz' i hiç böyle okumamaștım. Necip Fazıl'ın sanatlı dili, Allah'ın Resulünün hayatını öylesine edebiyatsal ve mükemmel kılmıș ki; okumaya doyum olmuyor. Çünkü O'nu okuyoruz! Yaptıği her hareket/söyleyiș/Durum ile mutlaka bizim örnek alacağımız tek insan modeli olmalı Hz M....
Esas vatanımızın Ahiret olduğu doğrudur. O hayata gidiș, giriș yolunda tek kurtarıcımız, biricik kurtarıcımız Hz. Muhammed (S.A.V)... Hangi insan gelip de; O'ndan kötü sözlerle bahsedebilir ki? Dünyaya hangi tarihte inmiș böyle bir nur? Vatanımıza gidișimizde, yollarımızı Islama bürüyen peygamberimize sonsuz șükranlar...
Kitap boyunca Necip Fazıl'ın özellikle kullandığı ve kullanmaktan çekinmediği bir kelimeyi tespit ettim: "Namütenahi". Fazıl'ın kalemine ya da sanatına diyecek söz de olmamalı; kitapta yer yer yorumları da inanılmaz... Bu kitap okunmalı ve tavsiye edilmeli. Herkes model alacağı Insanın hayatını okumalı! “La ilahe illallah, Muhammedün resulullah"

heysem 
25 Eki 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Peygamber Efendimiz (sav)'in hayatını çeşitli kaynaklardan okumuştum ama Necip Fazıl Kısakürek'in kaleminden okumak bir ayrıcalık oldu benim için.. Efendimiz'in doğumundan çok öncelerden Hz. İbrahim'den baslayip soyağacını takip edip doğumuna, ordan da vefatına kadar büyük bir edeple anlatmış Kısakürek.. Anlatımdaki incelikleri gördükçe aklıma Hassan b. Sabit'in “Ben sözlerimle Hz. Muhammed’i (s.a.v) övemedim; Hz. Muhammed’i (s.a.v) övmekle sözlerime değer ve kıymet kazandırmış oldum.” sözleri geldi.. Anlatımı güzelleştiren konunun güzelliğiydi.. Tabiki anlatımın tüm inceliklerini bilen ve tatbik eden kalem sahibi de bu güzîde konuyu kitaplaştırınca mükemmel bir eser meydana gelmiş. Efendimiz'in hayatını okumamış veya farklı bi kalemden tekrar okuyayım diye düşünenlere tavsiye ederim..

Kitap Peygamber Efendimiz(s.a.v)'in dünya'ya teşriflerinden terklerine kadar geçen sürede yaşananları anlatıyor. Kitap adeta bir biyografi ve siyer-i nebi niteliğinde.
Bildiğiniz yerleri muhakkak çok ama O(s.a.v)'in hayat hikayesini yeniden yeniden okumanın hiçbir zararı olmayacağı gibi, iman tazelemekte büyük yararı olacağına inanıyorum.
Yaşam şartlarının zorluğundan, imanı noktada müslümanlara yapılan eziyet ve zulümden dem vuruyoruz ya, yeniden bakın bakalım o dönemde ne cefalar çekilmiş bu hak din uğruna.

Mutlaka okunması gereken bir kitap.

Ahsen 
18 Eki 2017 · Kitabı okudu · 28 günde · 9/10 puan

Öncelikle bu kitap Efendimziin hayatını delil kaygısı gütmeksizin ancak en güzek delilleri almış bi ye kitaptır.Üstad Peygamber Efendimziin ismini almaz M... Şeklinde bahseder bunu da ben kirli ağzımla o mubarek ismi kullanamam der.Daha önce Efendimizin hayatıyla ilgili birçok kitap okudum. Yalnız bu kitap o kitaplarda olan boşlukları doldurur nitelikteydi. Şiirsel anlatım ve tasavvufi nitelikte olması insanı duygu aleminde kaybolmasına ve kitapta yok olmasına sebep olmaktadır. hangi kitap okunmuş olursa olsun bu kitabın bilgi açısından okunmasınj tavsiye ederim, müthiş bilgi içerikli bir kitaptır çünkü.

Kitaptan 248 Alıntı

Hakan TEKİN 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Zaten sensiz ve senden habersiz alınan nefes, varlığın değil, yokluğun soluğu...

Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 14 - Büyük Doğu Yayınları)Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 14 - Büyük Doğu Yayınları)
Yasin Eren 
17 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Belanın en büyüğü nebilere, sonra velilere, daha sonra derece derece Allah'a yakın olanlara isabet eder.

Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 581 - Büyük Doğu Yayınları)Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 581 - Büyük Doğu Yayınları)
Yasin Eren 
12 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Cebrail benim kalbime ilka etti ki, hiç bir nefs rızkını tamamlamayınca ölüm yetişip kendisini bulamaz.
Hz. Muhammed (s.a.v)

Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 147 - Büyük Doğu Yayınları)Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 147 - Büyük Doğu Yayınları)

Devlet Ve Cemiyet
<<- Bir gün gelecektir ki, din ve imanda sabır göstermek, avuç içinde korlu ateş tutmaya dönecek...>>

Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 558 - Hacegan)Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 558 - Hacegan)
Hakan TEKİN 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnanmak dedim de hatırıma geldi: Bu ne zor ve ne kolay iş! Kim inanır ve kim inanmaz?

Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 10 - Büyük Doğu Yayınları)Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 10 - Büyük Doğu Yayınları)

“Allah insanı hangi sırlara kadar eriştiriyor da, hangi sırrın eşiğinde çaresiz bırakıyor?”

Çöle İnen Nur, Necip Fazıl KısakürekÇöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek

Kitapla ilgili 1 Haber