Çöle İnen Nur

9,4/10  (152 Oy) · 
440 okunma  · 
161 beğeni  · 
6.310 gösterim
Bu eser Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in en bilinen ve okunan kitaplarının başında gelir. Peygamber Efendimiz’in hayatının ele alındığı bu eserde, yazarın kendi ifadesiyle “tefsir, hadis, siyer ve nakil olarak en emin kaynaklardan devşirilmiş ve kaynaklarını tek tek göstermek tasasından uzak” durulmuştur. Üstad, kitabının bir “ilim değil sanat eseri” olduğunun da özellikle altını çiziyor ve ekliyor: “ilmin içini ve dışını tahkik selahiyetinde olmadığı mukaddes kapıya, ancak inanmış ve teslim olmuş sanat tavrıyla sokulmaktan başka çare yoktur.”
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  608
 • ISBN:
  978-9944-70-097-9
 • Yayınevi:
  Hâcegân Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bayan Okur 
03 Oca 20:04 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in hayatı anlatılmış biz bu kitaptan sınava girmiştik. O zamanlar zaten çok detaylı bir şekilde okumuştum gerçi ama şimdi içimden okumak geçti ve iyikide geçmiş içimden galiba içimde bir manevi boşluk oluşmuş, bunu da tamamlamaya yeten bir kitap oldu arada böyle kitaplar okuyacağım bundan sonra. Necip Fazıl Kısakürek'ten daha önce Çile'yi okumuştum. Şiir elbette güzeldir fakat bence bu kitap ondan birkaç tık daha üstte bir kitap olmuş. Okunması gereken bir kitap. TAVSİYEMDİR.

Muhammet Çelik 
05 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Peygamber Efendimiz hakkında yazılmış en güzel kitaplardan biri. Birçok satırında ağladım. (Belki askerlik ve askerde Oruç tutmanın da etkisi olabilir :) )

Kitapta efendimizin hayatı hakkında bilmediğim birçok detayı da öğrenmiş oldum. Öte yandan edebiyat kısmı da ayrıca bir güzeldi. Tavsiye ederim.

Hakan TEKİN 
23 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Üstad kalemini, ilmini, sanatını bu eserinde Kainat'ın Efendisini anlatmak için kullanmış. Anlatımını ayetler, hadisler ile öyle bütünleştirmiş ki kendi ifadesiyle bir sanat eseri, nacizane benim fikrim bir şiir gibi koca bir kitap yazmış.
Peygamber'imizin hayatını, güzelliğini, öğretisini, olayları birbirinden koparmadan arada bizim anlamamız için akıl ve kalp kapıları aralayarak sunmuş ve okurken kopmak bir yana elinizden düşüremeyecek, hayran kalacak, tebessüm edecek, göz yaşlarına boğulacaksınız.
Üstadın yıllarını vererek yazdığı bu kitabın siyer kitapları içerisinde okunması gereken bir Şaheser olduğunu düşünüyorum. İKRA...

Hatun 
 15 Nis 23:16 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Mükemmel bir anlatım. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Fevkalade izahı ve keskin bir ûslubuyla Necip Fazıl eserini okurlarına sunmuş. Ve Hz. M....... 'in hayatını mükemmel anlatmış...

Esma Tezgi 
22 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Peygamber efendimiz (s.a.v)in hayatını anlatan okuduğum en iyi kitaptı. Necip Fazıl öylesine güzel yazmış ki okurken hem onun coşkusunu hissediyor hemde az sözle ne kadar çok şey anlattığını fark ediyorsunuz. Sindire sindire ve hiçbir kelimesini kaçırmadan okumaya çalıştım ve okurken çok yoğun duygular yaşadım. Keşke hiç bitmese dediğim bir kitaptı. Herkesin mutlaka okuması gereken çok güzel bir eser.

Kurban olduğum Allah A bile 5 vakit ulaşabiliyoken kendine ulaşılmaz, sananlara selam olsun gerçekten çok güzel bir kitap ve Yazar da Allah inan cı ve Sevgisi olan bi yazar tavsiye ederim..

Yasin Eren 
17 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Üstad'ın Peygamber efendimizin hayatını kalame aldığı eseri. Siyer derslerine örnek olabilecek bir kitap. Kitabı okurken manevi çoşkuyu hissettiriyor bazı anları yaşatıyor.

Çiler 
 08 Haz 14:16 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

Peygamber Efendimizin hayatını anlatan bir kaç kitabı okumayı denemiştim, denemiştim diyorum çünkü bitirmeyi başaramamıştım. Necip Fazıl'ın Çöle İnen Nur'u ,Peygamber Efendimizin hayatını su gibi akıcı anlatan, gereksiz uzatmalardan arındırılmış ender kitaplardan biri ...

Peygamber efendimizin hayatini cok güzel bir sekilde ele almis ve yazmis Necip Fazil ...anlatmaya gerek yok anlatmiş zaten O... Öyle bir dile getirmişki insanin okudukça okuyasi geliyor Allah ondanondan razı olsun Allah rahmet eylesin

Mahmut 
19 Nis 19:38 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Okuduğum en etkili siyerdir sanırım. Üstadın kaleminde kelimeleri dans ettirişi ve tabi işlenen konununda Alemlerin Sultanı oluşu, eserin tadını kat be kat artırıyor.
Her bir satırda, paragrafta eriyorsunuz adeta.
Ayrıca Necip Fazıl'ın "bu kirli ağızın ve kalemin O'nun adını zikretmek haddi değildir" düsturuyla Hz. Nebi'nin İsm-i Şerif'ini kitabında M... şeklinde zikretmesi de beni ayrıca etiledi..
Hassas bir yürekten hassas Hayat-ı Seniyye'yi okumak...

3 /

Kitaptan 157 Alıntı

Hakan TEKİN 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Zaten sensiz ve senden habersiz alınan nefes, varlığın değil, yokluğun soluğu...

Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 14 - Büyük Doğu Yayınları)Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 14 - Büyük Doğu Yayınları)
Yasin Eren 
17 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Belanın en büyüğü nebilere, sonra velilere, daha sonra derece derece Allah'a yakın olanlara isabet eder.

Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 581 - Büyük Doğu Yayınları)Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 581 - Büyük Doğu Yayınları)

Devlet Ve Cemiyet
<<- Bir gün gelecektir ki, din ve imanda sabır göstermek, avuç içinde korlu ateş tutmaya dönecek...>>

Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 558 - Hacegan)Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 558 - Hacegan)
Hakan TEKİN 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnanmak dedim de hatırıma geldi: Bu ne zor ve ne kolay iş! Kim inanır ve kim inanmaz?

Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 10 - Büyük Doğu Yayınları)Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 10 - Büyük Doğu Yayınları)
Yasin Eren 
12 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Cebrail benim kalbime ilka etti ki, hiç bir nefs rızkını tamamlamayınca ölüm yetişip kendisini bulamaz.
Hz. Muhammed (s.a.v)

Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 147 - Büyük Doğu Yayınları)Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 147 - Büyük Doğu Yayınları)

Ey, bütün mucizeleri içinde en hayran olduğum mucizesi diye, ömründe bir defa bile kahkahayla gülmemiş olmasını gösterebileceğim mahzun Peygamber!..

Çöle İnen Nur, Necip Fazıl KısakürekÇöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek
Fesih TASKAYA 
21 Tem 12:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hz Hatice... İlk Müslüman ve Meleğin bizzat Allah'tan getirdiği selâma nail insan....

Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 233)Çöle İnen Nur, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 233)

Kitapla ilgili 1 Haber