Coriolanus'un Tragedyası

8,9/10  (12 Oy) · 
40 okunma  · 
15 beğeni  · 
717 gösterim
William Shakespeare (1564-1616): Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle yaklaşık 400 yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren efsanevi yazar, Plutarkhos'un Lives of the Noble Grecians and Romans (1579) adlı kitabındaki "Coriolanus'un Yaşamı" bölümünden esinlenerek yazdığı Coriolanus'un Tragedyası'nda, Roma'ya yaptığı büyük hizmetlerle anılan büyük general Coriolanus'un zaaflarının ve büyük tutkularının hikâyesini anlatır. Oyun -Roma atmosferi içinde- 1600 başlarında İngiltere'de buğday yetersizliği ve kıtlık nedeniyle çıkan halk ayaklanmasının izlerini taşır. İlk kez 1623 yılında basılan bu tragedyanın 1607-1608 yıllarında yazıldığı tahmin edilmektedir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  196
 • ISBN:
  9786053320364
 • Çeviri:
  Özdemir Nutku
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
N. Emre Yılmaz 
20 Oca 11:47 · Kitabı okudu · 1 günde

Bu oyunun konusu Roma Cumhuriyeti zamanlarında yaşamış ve hayatı antik Romalılar tarafından bir menkibe haline sokulmuş bir lider olan Caius Martius Coriolanus'un yaşam hikâyesinden alınmıştır. Plutarkhos'un yazmış olduğu ünlü Paralel Yaşamlar ve Titüs Livius'un antik "Ab Urbe Condita (Şehrin Kuruluşundan İtibaren)" adlı eserinden uyarılmıştır Shakespeare tarafından. Ki zaten Roma ve İtalya hayranı olması da bunu gösteriyor:)

---Spoiler---
Oyun açıldığında Roma son Roma Krallığı kralı olan Lucius Tarquinius Süperbus'u görevinden atmış ve Roma Cumhuriyeti olarak yönetilmeye başlanmıştır. Aşağı sınıflardan olan vatandaşlar depolarda saklanmış olan zahireyi almaya izin verilmediği için isyan halindedir. Bu zahirenin kullanma hakkının kendilerinde alınmasından, çok iyi bir general olan ve Marcıa sülalesi mensubu olan (sonra Coriolanus adını alacak) Caius Martius u sorumlu tutmakta ve ona karşı şahsi düşmanlıklarını ifade etmektedirler. Martius isyancıların şahsen karşısına çıkmıştır ve yanında Menenius Agrıppa adlı yüksek Patricius sınıfından bir kişi de bulunmaktadır. Menenius isyancıları yatıştırmaya çalışır. Fakat Martius hepsi aşağı pleb sınıfından isyancılara açıkça aleythtardır. Pleb sınıfından kişilerin cumhuriyet için askerlik yapmadıklarını ve askerlik tecrübeleri olmadığı için de onların stoklanmış zahire üzerinde hiçbir hakları bulmadığını savunur. Cumhuriyet içinde yüksek idareci olan tribünler Brütüs ve Sicinius, açıkça ilan etmemekle beraber, Martius'un bu fikirlerini telin etmişlerdir. Martius bir Roma düşmanı bir Volski ordusunun gelmekte olduğu haberi gelince Roma'dan ayrılır.
Volski ordusunun komutanı, Tullus Aufidius, Martius'a karşı birkaç defa savaşmıştır ve onun kendine kan düşmanı olduğunu kabul etmektedir. Romalı ordusu Cominius komutası altındadır ve Martius komutan yardımcısıdır. Cominius, ordusunun büyük bir kısmını Aufidius'un ordusu ile karşılaşmaya götürür. Martius ise kalan askerlerle bir Volski şehri olan Corioles'i kuşatır. Corioles kuşatması önce başarısızdır; ama sonunda Martius şehrin kapılarını zorlayıp açtırır ve Romalılar bu şehri ellerine geçirirler. Bu kuşatma yorucu olmakla beraber, Martius hemen acele yürüyüşle Cominius'un ordusuna katılıp asıl Volski ordusuyla savaşmaya başlar. Marcius ve Aufidius teketek bir çarpışmaya girişirler ve Aufidius'un askerleri onu sürükleyip çarpışmadan ayrıncaya kadar teketek çarpışma devam eder.
Caius Martius'un bu üstün başarıları Romalı komutan Cominius tarafından takdir edilir ve Martius'a bir kahraman unvanı olan "Coriolanu" lakabı verilir. Roma'ya dönünce Coriolanus'un annesi onu en yüksek cumhuriyet idarecisi olan Konsül olmaya adaylığını koymasını ister. Coriolanus buna önce taraftar değildir, ama annesini kıramaz. Roma Senatosu üyeleri onu desteklemektedirler ve alt sınıf halkın da kendini tuttuğu düşünülmektedir. Fakat Brutus ve Sicinius onun aleyhinde komplo kurarlar ve onun konsül olması aleyhine yeni bir ayaklanmaya önayak olurlar. Kendine bu açık muhalefete Coriolanos çok sinirlenir ve halk idaresi olan demokrasi kavramına aleyhtar olduğunu açıkça ortaya koyar. Alt sınıf pleblerin üst sınıf olan Patricius'lar gücüne karşı gelmesine izin vermenin "kartallara hücum edip onları gagalamaya çalışan kargalara hak sağlamak olduğunu iddia eder. İki tribün bunun üzerine Coriolanus'u itham ederek, sözlerinin Roma Cumhuriyeti'ne ve onun hukukuna ihanet etmek olduğunu iddia ederler ve onun sürgüne gönderilmesini önerirler.

Roma'dan sürgüne gönderilen Coriolanus Volski'lerin başkentine giderek orada Aufıdıus'la görüşür. Eğer kendine Volski ordusu komutanlığı verirlerse Roma'ya karşı bir askeri galibiyet sağlayabileceğine onları inandırır. Volski idareceileri Coriolanus'un istediklerini kabul ederler ve Roma'ya karşı bir hücum için Coriolanus emrine Volski ordusunu verirler.

Romalılar buna paniğe kapılırlar. Menenius ve sonra Cominius'u Coriolanus'a göndererek ondan Roma'dan öç alma hevesinden vazgeçmesini isterler ama Coriolanus'u ikna edemezler. Sonunda yanında Coriolanus'un karısı, çocuğu ve bir diğer Romalı hanımla birlikte Coriolanus'un annesi Volumnia'yı oğlu ile görüşmeye yollarlar. Annesi Volumnia oğlu Coriolanus'u Romayı zaptedip talan etme fikrinden vazgeçirir. Coriolanus bunun yerine Roma'lılar ve Volski'liler arasında bir barış anlaşması imzalar. Corialanus bundan sonra Volski başkentine döner. Volskililer hundan hiç memnun olmamışlardır. Aufidius tarafından organize edilen bir komplocu suikastçılar timi kendilerine ihanet ettiği için Coriolanus'u öldürürler.

Kitaptan 21 Alıntı

Deniz M. Bakır 
26 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben halkı sevmediği halde yağlayıp ballayan, sırtını sıvazlayan çok adam gördüm. Halk da bu adamları neden sevdiğini bilmez ama sever işte. Fakat bu iki tarafı keskin kılıç gibidir. Sebepsiz sevenlerin nefretleri de büyük olur. Bu nedenle, Coriolanus'un halkın kendisini sevip sevmemesine kulak asmaması, onun halkı tanıdığını gösterir.

Coriolanus'un Tragedyası, William ShakespeareCoriolanus'un Tragedyası, William Shakespeare
Metin Özdemir 
11 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Mahvetmiyoruz bayım, halihazırda mahvolmuş durumdayız zaten.

Coriolanus'un Tragedyası, William Shakespeare (Sayfa 12)Coriolanus'un Tragedyası, William Shakespeare (Sayfa 12)
Kübra Yılmazsoy 
08 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu üstünde kor parçasına, ya da güneşte dolu tanesine
Ne kadar güvenirsem sizede o kadar güvenirim.
Tek erdeminiz suçlu bulunandan yana olup Adalete lanet okumak

Coriolanus'un Tragedyası, William Shakespeare (Sayfa 10)Coriolanus'un Tragedyası, William Shakespeare (Sayfa 10)
Metin Özdemir 
11 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bir insanın karakteri böylesine bir değişim yaşayabilir mi?

Coriolanus'un Tragedyası, William Shakespeare (Sayfa 165)Coriolanus'un Tragedyası, William Shakespeare (Sayfa 165)
Deniz M. Bakır 
 26 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan ruhunun bu tarz beklenmedik olaylarla denendiğini sen söylemez miydin? Sıradan ve olağan bir yaşamı herkes sürdürebilir. Sakin bir denizde tekne kullanmak ustalık istemez. Esas mesele, kaderin tokadını yedikten ve yaralandıktan sonra bile, bunlara dayanabilme gücünü kendinde bulabilmekte. Asil dediğimiz yürek de böyle durumlarda ortaya çıkar.

Coriolanus'un Tragedyası, William ShakespeareCoriolanus'un Tragedyası, William Shakespeare
Metin Özdemir 
11 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

VOUMNIA:
Ah ağlamaktan konuşabiliyor olsaydım duyacaktınız...Yoo, hayır, yine de duyacaksınız.

Coriolanus'un Tragedyası, William Shakespeare (Sayfa 120)Coriolanus'un Tragedyası, William Shakespeare (Sayfa 120)
Metin Özdemir 
11 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Geleneklerin üzerindeki toz bulutu yapışır kalır ve bir süre sonra doğrular koca koca yanlışların altında görünmez olur.

Coriolanus'un Tragedyası, William ShakespeareCoriolanus'un Tragedyası, William Shakespeare
Metin Özdemir 
11 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

VOUMNİA:
Yiğitliğini benden emmiştin, lakin kibrinin sorumlusu ben değilim!

Coriolanus'un Tragedyası, William Shakespeare (Sayfa 107)Coriolanus'un Tragedyası, William Shakespeare (Sayfa 107)
Metin Özdemir 
11 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

MENENIUS: ...Keşke, gözlerinizi çevirip kendi içinizi de görebilseniz. Ah bir görebilseniz!
İKİSİ BİRDEN:
Görsek ne olacak efendim?

Coriolanus'un Tragedyası, William Shakespeare (Sayfa 51)Coriolanus'un Tragedyası, William Shakespeare (Sayfa 51)
3 /