Çözümleyici Eleştiri

0,0/10  (0 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
382 gösterim
Çözümleyici Eleştiri, Semih Gümüş'ün ilk kez bir kitabın başlığına çıkardığı bir eleştirel yaklaşımı ifade ediyor. Gümüş, geçtiğimiz yıllarda değişik dergilerde kaleme aldığı eleştiri üzerine yazılarını bir araya getiriyor bu kitabında. Böylece hem ülkemizde yayımlanan önemli eleştiri kitaplarını mercek altına almış, hem de kendi çözümleyici eleştiri anlayışını ortaya koyma fırsatı bulmuş oluyor.

Semih Gümüş, eleştirinin artık kitaba ya da kitabın içeriğine odaklanamayacağını, bir metinden yola çıkan eleştirmenin yeni ve yazınsal nitelikler taşıyan başka bir metin yaratması gerektiğini öne sürüyor. Bu anlamda eleştirmenin de başka metinlere bağımlı olmayan, bir tür yaratıcı düşünce adamı olduğunu ortaya koyuyor. Çözümleme, yaratıcı metinlerin bir adım sonrasını, yeni yorumları işaret ediyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  198
 • ISBN:
  9789750714405
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
ihtiyar 
03 Mar 01:29 · Kitabı okudu · 26 günde · Puan vermedi

Semih Gümüş ile bilmediğim bir çok isme ve kavrama doğru bir yolculuk yaptım. Dergilerdeki yazılarından toplama bir kitap olması, bir çok farklı yazara, kitaba, düşünüre beni ulaştırdı. Elbette yazarın kendi düşünceleri de mevcut, lakin daha çok diğerlerinin fikirlerini aktarır pozisyonda diyebiliriz. Metinleri derinlemesine incelemeye hevesleri olanlar için ufuk açıcı olabilir.

Kitaptan 19 Alıntı

ihtiyar 
03 Mar 01:23 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bir roman iç yaşamı ne kadar çok, dış yaşamı da ne kadar az sunarsa, o kadar yüce ve yüksek bir amaca hizmet etmiş olacaktır.... Sanat asgari dış hareketle azami iç hareketi başarma meselesidir; zira esas merak ettiğimiz şey iç yaşamdır.

Çözümleyici Eleştiri, Semih Gümüş (Sayfa 137)Çözümleyici Eleştiri, Semih Gümüş (Sayfa 137)
ihtiyar 
28 Şub 21:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sait Faik Abasıyanık
Sait Faik, düzyazıda edebiyat ağacımızı bir yerden alıp daha verimli bir başka yere dikmek gibi bir büyük yaratıcılığın adıdır.

Çözümleyici Eleştiri, Semih Gümüş (Sayfa 57)Çözümleyici Eleştiri, Semih Gümüş (Sayfa 57)
ihtiyar 
28 Şub 22:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yorumun gözden düştüğü yargısını 1971 de veriyor Fredic Jemeson. Modernizm İdeolojisi adlı derlemedeki "üst yorum" başlıklı yazısında, modernizmi terk etmeye hazırlanan modern edebiyatın yirminci yüzyılın büyük okulları arasına soktuğu varoluşçuluk ya da yapısalcılık gibi akımların kendilerini gerçekleştirme olanaklarını artık biçimcilikte ve öze ilişkin bütün ağırlıkları atarak yöntemi seçmekte bulduğunu belirten Jemeson, hem bu dönüşümü en iyi anlayanlardan, hem de kendi yazınsal-düşünsel tutumuna sağlam bir temel oluşturma kayıplarını en iyi anlatanlardan biri olduğumu gösteriyor.
Tam da okurun, anlamı çok katmanlı biçimde önüne serilmiş yazınsan metni bir an önce çözme, çözemiyorsa üstünden atlayıp kolayca çözebileceği yapıtlara yönelme, böylece edebiyatı modernizmin değerlerinden kurtarıp herkesin ilişki kurabileceği bir düzeye, popüler edebiyat katlarına çıkarmaya başladığı bir döneme de karşılık geliyor bu yargı.

Çözümleyici Eleştiri, Semih Gümüş (Sayfa 85)Çözümleyici Eleştiri, Semih Gümüş (Sayfa 85)
ihtiyar 
03 Mar 01:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Büyük başyapıtları modern kuramların ışığında yorumlamak yerine, modern kuramları bu başyapıtların ışığında eleştirmeliyiz. Bizim onlardan öğreneceklerimiz, onların bizden öğreneceklerinden fazladır.

Çözümleyici Eleştiri, Semih Gümüş (Sayfa 117)Çözümleyici Eleştiri, Semih Gümüş (Sayfa 117)
ihtiyar 
28 Şub 22:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sonunda yazınsal metni çözümlemek, öteki bütün öğeleri yanında, bazen de öncelikle, metnin dilini çözümlemektir. Doğrudan verilmiş anlamların yanında, yazınsal dilin susku noktalarının bulunduğu bağlamdan çıkarılacak anlamlar, bazen yazarın da öngörmediği gizil anlamlar taşıyabilir ki, bu anlamlandırma süreci büyük ölçüde dil içinde yaşanır.

Çözümleyici Eleştiri, Semih Gümüş (Sayfa 83)Çözümleyici Eleştiri, Semih Gümüş (Sayfa 83)
ihtiyar 
03 Mar 01:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bir anlamda hiçbir metin bitmiş değildir, çünkü olası menzili fazladan her okurla sürekli genişlemektedir.

Çözümleyici Eleştiri, Semih Gümüş (Sayfa 108)Çözümleyici Eleştiri, Semih Gümüş (Sayfa 108)
ihtiyar 
28 Şub 21:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Okur, yalnız insan; yazarın yazdıklarıyla ilgilenenler onun ne okuduğuyla hiç mi hiç ilgilenmiyor; edebiyat duyargalarını o okura yeterince yöneltmiyor, ama o da yalnızlığı okumakla yenmeyi öğrenmiş.

Çözümleyici Eleştiri, Semih Gümüş (Sayfa 56)Çözümleyici Eleştiri, Semih Gümüş (Sayfa 56)
ihtiyar 
28 Şub 22:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Roland Barthes, benzersizdir: Hem bir edebiyat düşünürüdür ve yakın geçmişte edebiyatı düşünsel düzeyde sorun eden herkesi bir biçimde etkilemiş ve öğretici olmuştur, hem de yazınsal metin tadı veren yazılar yazmış, bir yaratıcı olarak onaylanmıştır.

Çözümleyici Eleştiri, Semih Gümüş (Sayfa 63)Çözümleyici Eleştiri, Semih Gümüş (Sayfa 63)
ihtiyar 
28 Şub 22:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Robbe-Grillet: "Bir metni incelemeye başladığım an, metnin içini boşalttığım hissine kapılırım ve bu his inceleme boyunca beni hiç yalnız bırakmaz."

Çözümleyici Eleştiri, Semih Gümüş (Sayfa 61)Çözümleyici Eleştiri, Semih Gümüş (Sayfa 61)
ihtiyar 
03 Mar 01:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sözcükler yalnızca yüzyıllar içinden gelip bugün yanı başımızda tuttuğumuz büyük yazarlara ait değildi. Adlarını bilmediğimiz sayısız yazar da hemen aynı sözcükleri kullandı, ama ya onları kullanma becerilerinin bugün yok sayabileceğimiz yetersizliği ya da kötüye kullanma ve benzeri arızaları yüzünden onların sözcükleri bize bugün bir şey anlatmıyor.

Çözümleyici Eleştiri, Semih Gümüş (Sayfa 102)Çözümleyici Eleştiri, Semih Gümüş (Sayfa 102)
2 /