·
Okunma
·
Beğeni
·
6,1bin
Gösterim
Adı:
Cthulhu'nun Çağrısı
Baskı tarihi:
Ağustos 2018
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053758426
Orijinal adı:
Call of Cthulhu, 1926
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Cthulhu’nun Çağrısı
Cthulhu
Cthulhu
Cthulhu’nun Çağrısı
The Call Of Cthulhu
The Call of Cthulhu
Lovecraft'ın neden korku edebiyatının ustası olarak anılması gerektiğini gösteren; yabancılığın, dehşetin, tekinsizliğin anlatıldığı toplam yedi öykü var bu kitapta.

Korku ancak gördüğümüzde bilebildiğimiz bir şey midir? Yoksa bilmediğimizi gördüğümüz şey midir? Belli ki Lovecraft bunu sorguluyordu bu öyküleri yazdığı sırada. Hep korkularımızdan ve bilmediklerimizden bahsetmeye çalıştı. Çalıştı diyoruz, çünkü asla tam olarak bahsedilemeyeceğini biliyordu. Tıpkı bu öykülerde olduğu gibi, dehşeti tarif etmek mümkün değildi. Tarif eden ya mezarlığa düştü ya da akıl hastanesine; ya müzisyen oldu ya da ressam; ya aynaya baktığında başkasını gördü ya da denizin dibinde buldu kendisini.

Bu kitap bir dehşet davetiyesi, bir delilik güzellemesi.

Bu, Lovecraft'ın çağrısı…

“Lovecraft'ın eserleri modern korku edebiyatında bir dönüm noktası.”

- Clive Barker

“Lovecraft'ın üslubu ve hayal gücü büyüleyici.”

- Alan Moore

“Stephen King'den Colin Wilson'a, Umberto Eco'dan John Carpenter'a kadar çok farklı insanları etkileyen nadir yazarlardan. Olağanüstü.”

- Neil Gaiman

Dost Körpe'nin yenilenmiş çevirisiyle…
232 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Cthulhu,Necronomicon gibi bazı terimleri daha önce hiç duydunuz mu? Ya Bloodborne ve Darkest Dungeon oyunlarını? Tamam oyun bilmeyebilirsiniz diyelim ya Metallica'nın direkt olarak bu kitaba ithafen yazdığı Call of Cthulhu şarkısını? Peki ama en azından Stephen King,Jose Luis Borges ve Edgar Allan Poe'nun korku edebiyatının en güçlü yazarlarından olduğunu biliyorsunuz değil mi? İşte onların çok fazla ilham aldığı kişi bu garip adam H.P. Lovecraft. Tabi Poe öldükten 40 yıl sonra doğmuş Lovecraft ama yine de mezarından bile ilham almıştır Poe bu ne yapacağı belli olmaz :)

Kitaptan da bahsedeceğim elbet ama önce yazardan bahsetmek daha doğru gibi görünüyor.Lovecraft'ın çok sancılı bir çocukluk geçirdiği aşikar.Annesi ile ilişkisi hiç bir zaman iyi olmamış hatta genelde küçük kız kıyafetleri içinde gezdirilmiş ve bu travmalar da onun eserlerinde neredeyse hiç kadın karakter olmamasını biraz olsun açıklıyor.(Evet feministler Lovecraft'a hücüm!)Dünyada hatta ülkemizde korku edebiyatı denilince en son akla gelen isimlerden birisi bu üstad ama halbuki ilk akla gelmesi gereken kişi belki de o.Çünkü yarattığı bazı şeylere dünyada o kadar körü körüne bağlı olan ve hatta bir mezhep oluşturup tapan insanlar var ki bilseniz ağzınız bir karış açık kalır.

Kitaba gelecek olursak bir sürü kısa hikayeden oluşuyor ve bazıları türünün ilk örnekleri olduğundan yada Lovecraft'ın garip bir adam olmasından kaynaklı olarak pek ilgi çekici değiller hatta sıkıcılar.Ama öyle 2 3 tanesi var ki mesela Herbert West:Diriltici,Duvarlardaki Fareler ve tabi ki en ünlüsü ve en büyük etki yaratanı Cthulhu'nun Çağrısı.İşte bu üç öykü kitabı okurken geçirdiğim sıkıcı evreleri tamamiyle telafi etti.Korku ve Gerilim edebiyatının gerçek en ağır topu olan Lovecraft'ı sonunda okuduğum için minnettarım ve size de öneriyorum.
232 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
H.P. Lovecraft'a zamanında pek şan ve şöhret getirmese de bugün ismini hala anmamıza sebep kitabın ta kendisi. Cthulhu miti büyük ihtimalle yazılmış en büyük kurgu mittir ve okunmaya değerdir. Yazarın diğer eserleriyle birlikte değerlendirildiğinde ortaya çıkarılan işin kalibresi de belli olacaktır.

Bu kitabın içinde birden fazla hikaye var, Cthulhu'nun Çağrısı kitabın en yavan ve basit hikayesi ama aynı zamanda en son hikayesi ve zirve noktası. Dolayısıyla önemli, değerli. Kitapta yer alan hikayeler bugünün edebiyat anlayışına bayağı uzak, sıradışı ve kısa. Bu yüzden Paulo Coelho okumaya alışkın bir okur için alışma süreci sancılı olabilir. Neyse ki uzun ve ağır bir dil yok. Basit ama etkili bir tarzı var yazarın. Mesela Norveçli kaptanın karısına bıraktığı notları okurken her satırda biraz daha delirdiğini içten içe hissetmeniz ve sonunda varılan nokta tüyler ürpertici.

Cthulhu miti kesinlikle boş zaman bulduğunuzda sizi içine çekecek, hayalgücünüzü kuvvetlendirecektir.

Favori yazarlarımdan Lovecraft'ın bu eserini korku ve gotik temalara meraklı herkese tavsiye ederim.
160 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Üstadın okuru davet ettiği en güzel çağrı bu olsa gerek...Cthulhu Mitosu'nun başlıca hikayeleri bu kitapta toplanmış... İnsanların henüz var olmadığı bir dünyada var olan ve günümüze kadar gelen yaratıkların ve canlıların insanlar üzerindeki etkilerini içeriyor hikayeler....Delilik,korku ve bilinmeyene duyulan o açlık...Bir delilik güzellemesi....Bu hikayelerdeki dehşeti tarif edenler ya delirdi ya da öldü ...iyisi mi tarif ve yorum işini okuyan herkes sadece kendine yapsın Davete icabet edin
....
360 syf.
·6 günde·Beğendi·6/10
Nasıl başlayacağımı bilemedim ama bitirmişken bir inceleme yazısı yazayım istedim bu kitap hakkında.
Şöyle ki benim çok ama çok büyük umutlarla başladığım bir kitaptı Cthulhu'nun Çağrısı... H. P. Lovecraft'ın oluşturduğu dünyadan çok fazla şeye denk geldim gerek oynadığım oyunlardan gerek okuduğum bazı kitaplardan. Bu yüzden de bu seri benim için çok yüksekteydi başlamadan önce fakat başladıktan sonra o kadar beklentimi karşılamadığını fark ettim. Belki de çok üstün bir şey beklediğim içindir ama şu da var ki okurken sürekli ilerlemiyormuş gibi hissettim. Yani 100 sayfa okuyorum kendimce ama baktığımda 10 sayfa anca okumuşum. Hikayeler güzeldi denebilir bazıları beni çok sarmasa da bazılarının tek solukta bitirdim kitaptaki hikayelerin. Anlatımı idare ederdi içinde bazen çok önemli noktalara değiniyor yazar. Betimlemeler ve açıklamalar da detaylı ve iyiydi. Genel olarak baktığımızda güzel bir kitap özellikle mitolojik alıntıları, hikayeleri, karakterleri seviyorsanız sizi içine çekiyor. Şimdi biraz ara verdikten sonra serinin diğer kitaplarını da okuyacağım. Teşekkürler okuduğunuz için. ️ Cthulhu’nun Çağrısı H. P. Lovecraft
160 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Uzun süredir istememe rağmen nihayet sırasını bulup kütüphanemde kendisine yer edinen Lovecraft’ın eseri, kitapta ilerledikçe uzayan, kısa öykülerden oluşuyor. Oldukça akıcı bir kaleme sahip yazarın öykülerine genel olarak karanlık bir atmosfer hakim. Öykücülüğün kesinlikle ayrı bir ustalık olduğunu düşünüyorum. Zira yazar okuyucusuna sınırlı bir alanda tüm hikâyeyi aktarmasının yanı sıra tasvirleriyle gerekli atmosferi oluşturmaktan da geri kalmıyor ve Lovecraft’ın bu işi ustalıkla kıvırdığını okurken tüylerinizin dikelmesinden anlayabilirsiniz.

Ctuhulhu’nun Çağrısın’dan kısaca bahsetmem gerekirse; yaşadığımız dünya da farklı zaman dilimlerinde farklı yerlerde yaşanan birbirinden bağımsız hikayelerden oluşuyor. Doğaüstü güçler ve delilik arasında gidip gelen öyküler genel olarak karanlık ve uğursuz. Şahsen okurken en çok keyif aldığım hikâye, esere de adını veren Ctuhulhu’nun Çağrısı oldu. Eğer karanlık ve gizemli öykülerden hoşlanıyorsanız kaçırmayın.
160 syf.
·45 günde·9/10
Kitabı içinde Randolph Carter'ın İfadesi, Yabancı, Erich Zann'ın Müziği, Herbert Wes - Diriltici, Duvarlardaki Fareler, Pickman'ın Modeli ve kitaba ismini veren Cthulhu'nun Çağrısı olmak üzere 7 tane öykü var. Her öykü tüyleri ürpetiyor ve gerim gerim geriyor. Üstad H.P Lovecraft'ın okuduğum ilk kitabı oldu. Öncesinde de kısmen araştırma yapmıştım. Çok beğendim (öykülerin uzunluğu hariç). Gotik korku sevenlere tavsiyedir.
160 syf.
·4 günde·9/10
Kitap birbirinden alakasız yedi adet öyküyü içeriyor ve kitaba adını veren hikaye en sonda yer alıyor. Yazım dili oldukça akıcı ve her hikaye birbirinden güzel. Gerilim ve merak her zaman üst noktada. Benim en sevdiğim hikayeler Erich Zann'ın Müziği, Herbert West - Diriltici - Duvarlardaki Fareler ve tabi ki kitaba adını veren Cthulhu'nun Çağrısı oldu. Lovecraft'ın yarattığı Cthulhu mitosu o kadar beğenildi ve ilgi gördü ki onun ölümünden sonra da bu mitosla alakali eserler çıkmaya devam etti. Sadece edebiyatı değil müzik, resim, sinema, bilgisayar oyunu gibi çok farklı mecraaları da etkiledi. Gerilim okumaktan hoşlanıyorsanız ya da okumayı düşünüyorsanız şiddetle tavsiye ederim. Kitabı okuduktan sonra Metallica'nın The Call of Ktulu adlı enstrümantel parçasını dinlemenizi öneririm. :)
160 syf.
·Beğendi·10/10
Korku edebiyatını sevenler için H.P. Lovecraft kutsal bir varlık tabiri caizse.

Benim de mitolojiye olan ilgimden ötürü, daha önce duyduğum ve birkaç oyunda atmosferini beğendiğim Cthulhu mitosuna bigane kalmam imkansızdı.

"Cthulhu'nun Çağrısı" ; insan zihninin algılayamayacağı boyutlardaki varlıklarla iletişime geçen ve dolayısıyla deliren kişileri, kasabaları konu alan birçok öyküyü barındırıyor. Lovecraft'ın "müzik ilahi bir dildir" şeklindeki mesajını da içeren bir öykü bulunduran kitap, farklı farklı olaylarla birlikte hep "telepati ve metafizik" olgusunu işliyor.

Korku edebiyatını sevenler çoktan okumuşlardır zaten bu kült eseri. Siz de ucundan yöresinden girizgâh yapmak isterseniz; "Cthulhu fhtagn" (Cthulhu sizi çağırıyor :)
360 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
"İnsanlığın en eski ve en güçlü duygusu korkudur.En eski ve en güçlü korkusu işe bilinmeyene olan korkusudur"
-H.P Lovecraft

Korku-gerilim türü malesef ülkemizde rağbet gören bir tür değil.Türü okuyanların büyük bir kısmı da sadece Stephen King okuyanlardan oluşuyor , halbuki biraz araştırsalar Edger Allan Poe , Dean R. Koontz gibi nice ustaların başyapıtlarını görücekler. Bu ustalardan birisi de kesinlikle H.P Lovecraft'dır.

Peki H.P Lovecraftı diğer yazarlardan ayıran şey nedir ? Öncelikle H.P Lovecraft diğer yazarların aksine okuyucuyu bilinmeyen ile korkutur , mesela Stephen King kitaplarında okuyucuyu korkutmak için bazen seri katil (bknz:Medyum), bazen bir canavarı (bknz:O), bazense takıntılı insanları (bknz:Sadist) kullanır ama H.P Lovecraft okuyucuyu bilinmeyenle,tekinsizlikle ve anlaşılamayan ile korkutur.
H.P Lovecraft'ın ailesinin akıl sağlığı yerinde olmamasına falan girmeyecem , eğer yazar ile ilgili bilgi almak isterseniz internetten rahatlıkla biyografisine ulaşabilirsiniz.

Neyse daha fazla uzatmayalım ve kitaba geçelim.Öncelikle Cthulhu'nun Çağrısı tıpkı diğer H.P Lovecraft kitapları gibi bir roman değildir ,12-13 adet hikayeden oluşan bir derleme kitaptır.Öncelikle kitap betimleme konusunda mükemmel , Lovecraft mekan ve canavar tasfirini mükemmel yapıyor , bu da atmosferi güçlendiriyor , hatta atmosfer o kadar etkili oluyor ki kitabı okurken birçok kez gerildiğimi hatırlıyorum. Lovecraft betimleme konusunda ne kadar iyiyse olay örgüsü konusunda o kadar kötü , kitabı bitirdikten sonra neredeyse bütün hikayelerin olay örgüsü konusunda birbirinin aynısı olduğunu farkettim ama Lovecraft betimlemeler ile atmosferi o kadar iyi sağlıyor ki kitabı okurken bunu farketmiyorsunuz bile.Korku-gerilim türünü seven her kişinin okuması gereken bir klasik.
232 syf.
·8 günde·6/10
Cthulhu mitosu üzerine kurulan çeşitli hikâyeler, alışılmışın dışında pek çok betimleme...
Edgar Allan Poe’nun etkileri mevcut.
Korku kavramı tartışılır.
232 syf.
·23 günde·Beğendi·7/10
Cthulhu mitosu ve yazarın hayal gücü mükemmel olmakla beraber malesef yazım stili sıkıcı ve yorucu. Lovecraftın bendeki yeri ayrı. Hem sevip hem de sevmediğim bir yazar. İlişki durumumuz çok karışık yani. İthaki keşke yeni kitaplarını da bassa da okusak. Alfa yayınevinin basım kalitesi malesef çok kötü.
Yeryüzündeki en büyük lütuf, insan zihninin cevresinde bulunan bir şeyle bağlantısını kurma konusundaki yetersizliğidir bence. Sonsuzluğun kara denizlerinin ortasında yer alan, dingin bir cehalet adasında yaşıyoruz ve çok uzaklara yolculuk etmek bize göre değil.
...düşme tehlikesini göze alarak o kuleye tırmanmaya karar verdim; ne de olsa gökyüzünü görerek can vermek, onu hiç görmeden yaşamaktan iyiydi.
"Köpeklerin havlaması ile ilgilenmiyordu ve onlara ağızlık takmakla uğraşamazdı. Bu kadar önemsiz bir meseleyle uğraşan kimseye de teşekkür etmezdi. "

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cthulhu'nun Çağrısı
Baskı tarihi:
Ağustos 2018
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053758426
Orijinal adı:
Call of Cthulhu, 1926
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Cthulhu’nun Çağrısı
Cthulhu
Cthulhu
Cthulhu’nun Çağrısı
The Call Of Cthulhu
The Call of Cthulhu
Lovecraft'ın neden korku edebiyatının ustası olarak anılması gerektiğini gösteren; yabancılığın, dehşetin, tekinsizliğin anlatıldığı toplam yedi öykü var bu kitapta.

Korku ancak gördüğümüzde bilebildiğimiz bir şey midir? Yoksa bilmediğimizi gördüğümüz şey midir? Belli ki Lovecraft bunu sorguluyordu bu öyküleri yazdığı sırada. Hep korkularımızdan ve bilmediklerimizden bahsetmeye çalıştı. Çalıştı diyoruz, çünkü asla tam olarak bahsedilemeyeceğini biliyordu. Tıpkı bu öykülerde olduğu gibi, dehşeti tarif etmek mümkün değildi. Tarif eden ya mezarlığa düştü ya da akıl hastanesine; ya müzisyen oldu ya da ressam; ya aynaya baktığında başkasını gördü ya da denizin dibinde buldu kendisini.

Bu kitap bir dehşet davetiyesi, bir delilik güzellemesi.

Bu, Lovecraft'ın çağrısı…

“Lovecraft'ın eserleri modern korku edebiyatında bir dönüm noktası.”

- Clive Barker

“Lovecraft'ın üslubu ve hayal gücü büyüleyici.”

- Alan Moore

“Stephen King'den Colin Wilson'a, Umberto Eco'dan John Carpenter'a kadar çok farklı insanları etkileyen nadir yazarlardan. Olağanüstü.”

- Neil Gaiman

Dost Körpe'nin yenilenmiş çevirisiyle…

Kitabı okuyanlar 483 okur

  • Buğra Kızılkaya
  • Samed
  • Merve B
  • Hakan kaya
  • Salih Kağan Yarış
  • Gülşah Kaya
  • Büşra
  • Buğra Güngör
  • Tarık Mirza Ayçiçek
  • Kaan Yüzgeç

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%10.8 (24)
9
%12.6 (28)
8
%9.4 (21)
7
%9.4 (21)
6
%0.9 (2)
5
%1.3 (3)
4
%1.8 (4)
3
%0.4 (1)
2
%0
1
%1.3 (3)