Çətin Olsa da, Həyat Davam Edir

·
Okunma
·
Beğeni
·
397
Gösterim
Adı:
Çətin Olsa da, Həyat Davam Edir
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789952819069
Kitabın türü:
Dil:
Azerice
Ülke:
Azerbaijan
Yayınevi:
Qədim Qala Nəşriyyat Evi
Baskılar:
Zor Olsa da Hayat Devam Ediyor
Çətin Olsa da, Həyat Davam Edir
Çətinliksiz həyatı təsəvvür etmək mümkün deyildir. Hər şəxsin özünə görə çətinliyi, problemi vardır. Bəzən çətinliklər insanları elə bir həddə gətirir ki, onların yaşamağa olan istəklərini, gələcək arzu və xəyallarını tamamilə yuyub aparır. Bu cür insana bəzən kiçik bir istiqamət belə kifayətdir ki, həyatı tamamilə dəyişsin. Qarşınızda olan bu kitab hər mövzusunda bu cür həyati istiqamətlərlə doludur. Bu kitab çoxlu elmi mütaliələrin, bu sahədə olan təhsilin, araşdırmaların nəticəsidir. Həyat mümkündür ki, çətindir, lakin çətin olsa da, bilmək lazımdır ki, o davam edir.
272 syf.
·4 günde
Yazarımız psikolojik danışmanlık mezunu, filozof ve bir doğubilimci. Motivasyon psikolojisi üzerine yazdığı bu eserinden önce yazdığı da 26 kitabı varmış. Benim ilk kez okuduğum bir yazar. Ara ara böyle motivasyon, kişisel gelişim tarzında kitaplar okumayı seviyorum. Dengeye gelmemi, farkında olmamı sağlıyor.
İçerisinde bölüm bölüm hikayeler, birçok kitaptan yapılan alıntılar, psikolojik vakalar, hadisler, hayatta karşımıza çıkan zorluklara karşı nasıl davranmamız, nasıl bir bilince ulaşmamız gerektiği yer alıyor. Bana çok iyi geldi. Sanki bir arkadaşımla konuşur gibi, dertleşir gibi çevirdim sayfaları. Hayata dair umudunuz kırıldıysa, biraz modunuz düşükse, neden hep önümde engeller var diye düşünüyorsanız bence mutlaka size de iyi gelecektir
Hayat hep eğlenceli, güllük gülistanlık değil. Kimse için değil. Yalnız değilsin. Ve hayat zorluklarla, o engelleri aşabilme gücümüzü keşfetmemizle çok daha güzel
Youtube kanalım: https://youtu.be/lxpJu_9VsiA
272 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Ayırntılı inceleme için : https://www.youtube.com/watch?v=7RCMgwPMXMs

Heybesi dolu bir yazarın, Türkiye'de yayınlanmış ilk kitabı ve umut vadeden 'motivasyon psikolojisi serisi' kitaplarının birincisi. Yazarın Azerbaycan'da yayınlanmış ve çok satan 26 kitabı daha olduğunu da söylemek gerek.
Bu kitabın en güzel yanı, tamamen yaşanmış olaylardan ve hayat tecrübelerinden yola çıkılarak oluşturulması. İçeriği hikayelerle dolu ve sohbet tarzındaki anlatımıyla sanki kitap okumuyor da bir hikaye anlatıcısından ünlü isimlerin öykülerini dinliyor gibi hissediyorsunuz.
Hikayeler dışında ünlü isimlerin sözleri, kitap alıntı ve atıfları hatta İslamiyet için önemli konular da işlenmiş. Peygamberlerin hayatlarından ve ayetlerden bahsedilmiş.
Kitap anlattıkları ile size yol göstermekten çok, çıktığınız yolda size yoldaşlık ediyor desek daha doğru. Çeşitli insanların yaşadıklarından, bilimsel araştırmalardan ve hatta ayetlerden bir şeyler öğrenip kendi yolunuzu kendiniz çizerken size eşlik ediyor. Bu açıdan diğer birçok kişisel gelişim kitabından ayrıldığını düşünüyorum.
Akıcı ve anlaşılır dili sayesinde, beğenerek okunacağına eminim. Her sayfada kendinizden, hayatınızdan bir şeyler bulmanız mümkün. Ve okudukça, aslında yalnız olmadığınız, sizin yaşadığınız sorunları başkalarının da yaşayıp başarıyla atlattığını görüyorsunuz.
Kendi açımdan, dünya üzerinde tek olmadığımı, birçok insanın benim gibi sıkıntılarla boğuştuğunu bana yeniden hatırlatan bir kitap oldu. Ve sorunları biraz da bizim sorun haline getirdiğimizi.
Özellikle bu kategorideki kitapları okumayı sevenlerin beğeneceğine inanıyorum. Şimdiden keyifli okumalar.
272 syf.
·Beğendi·10/10
Dünya'ya hoşgeldin!
Belki umduğun gibi bir hayat yaşamıyorsun ya da hayatındaki bazı güzellikleri görmüyorsun. Bu kitap ile hayatınızın önemini bir kere daha anlayacaksın. Haydi en baştan başlayalım. İlk hatıralarından değil. İlk gelişinden. Dünya'ya gelişinden.

Dünya'ya gelebilmek için senin gibi olan milyonlarca spermi yendiğini biliyor muydun? Sadece sen kazandın ve şu an ödülün tadını çıkarman gerekiyor. Ödül ise bu Dünya'daki yaşam.

Şöyle demelisin "Sadece ben Dünya'daki hayata sahip oldum."

"Sen, kendin gibi milyonlarcasını geride bırakarak inançla ilerleyip hayatının en büyük ödülünü kazandın. Bu başarı, sonuna kadar inançla, inatla, durmadan mücadele etmenin sonucudur. O halde şanssız ve başarısız değilsin!"

Aslında hepimiz çok şanslıyız. Çünkü bu hayata gelebilmek için bizim gibi olan milyonlarca spermi yendik. Ve bu hayata sahip olduk.

"Hayatta çeşitli zorluklarla karşılaştığımızda başarısızlık duygusuna kapılırız, korkularımıza esir olur, özgüvenimizi kaybederiz. Bu da hem irademizi hem şevkimizi felce uğratır. Yerimizde sayarız. Fiziksel ve akli dengesi yerinde olduğu halde iradesinin felç olmasından mustarip çok sayıda insan var. İçimizdeki güce yeniden kavuşmak için mucizeye gerek yoktur oysa, unuttuğumuz duygulara sahip çıkmamız yeterlidir. İnançla ve hiç yılmadan hedefimize doğru yol almamız yeterlidir. Tarihin en büyük yarışmasını kazandığımızda uyguladığımız kuralları hedeflerimize uyguladığımızda inanılmaz sonuçlarla karşılaşabiliriz."

Peki bu gücümüzü hatırlamamız için neler yapmalıyız? Hayatımızı nasıl şekillendirmeliyiz? İşte bu soruların cevabını Azerbaycan'da çok satanlar listesinde bulunan Hayat Zor Olsa Da Devam Ediyor kitabıyla bakalım.

Öncelikle kitap kişisel gelişim türünde yazılmıştır. Hayatınızda bazı durumlarda zorluk çektiğinizi hissettiğinizde, hayatın bizi yorduğunu hissettiğimizde, hani her şey üstüme üstüme geliyor dediğimizde okunabilecek bir kitap. Hayatımızın özel olduğunu tekrardan hatırlatan bir kitap. Kitapta yazılan tezleri hayattan örnekler vererek açıklayarak yazmış yazar. Ben bu yüzden severek okudum. Yazarın dili anlaşılır ve sizi sıkacağınız düşünmüyorum.

Kitabın daha anlaşılır ve hayatımızda uygulayabilmemiz için yazarın tavsiyeleri:
- Kitaptaki ayrıntıları kaçırmamak için en az iki kere okumak.
- Her başlık altında verilen bilgilerden vardığımız sonuçları bir yere not almak.
-Kitabı bitirdikten sonra bir kenara atmak yerine çizdiğiniz yerleri tekrardan okumak. Bu size tekrardan güç verecektir.
-Kitaptan beğendiğiniz bölümleri başkalarına da anlatmanız bu sayede kitaptan aldığınız bilgiler belleğinde yer edinecektir.

Gelin şimdi benim kendim için önemli bulduğum kısımları inceleyelim:

"Her çirkinliğin içinde bir güzellik vardır, önce o güzelliği görmek, hayatta her şeye iyi tarafından bakmak gerekir."

"Aslında birçok zorluğu insanın bizzat kendisi uydurur. Çünkü insanlar bazen küçük tepeyi dağ gibi, dereyi nehir gibi görme eğilimine sahiptir."

"Dolayısıyla insanlar sözleriyle, dile getirdikleri düşünceleriyle aslında kendi iç dünyalarını yansıtırlar."

"Zorluk, sıkıntı, problem sırasında dikkatinizi olumlu düşüncelere ve hedefinize yönlendirin. Bütün düşüncenizin hedefte veya önem verdiğiniz bir şeyde olması zorlukların acısını hissetmemenizi sağlar."

"Çevresindeki olaylardan etkilenen insanın başarıdan, kahramanlıktan, gelişimden bahsetmesi anlamsızdır. Çünkü başarı ve gelişme yolu tamamen beyaz değil, siyah beyaz çizgilerden oluşur. İnsan karşılaştığı her siyah çizgiden sonra umutsuzluğa kapılırsa hayattan bıkar, işinden soğur, başladığı işi yarım bırakır ve yolun sonuna kadar gidemez."

"İhtiyaçlarınız, istekleriniz, bağımlı olduğunuzu sandığınız insanların sayısı artıkça ruhsal sıkıntılarınız, endişeleriniz de doğal olarak artar. İhtiyaçlarınızı, insanlara bağlılığınızı en aza indirgeyin, o zaman gerçek anlamda özgürlüğe kavuşursunuz."

"İnsanın mutlu olmasının başlıca sebebi kendini mutlu görmesidir. Zengin ya da fakir olmak önemli değil. Mutluluğu içinizde hissetmiyorsanız, yoksulluk da zenginlik de mutlu olmanızı sağlamaz."

"Zira bilgi ve eğitim olmadan hayatta büyük başarılar kazanamayacağını bilir."

"Haklı olduğun hâlde herkes seni haksız olmakla itham ediyor diye haksız olmazsın. Haksız olduğun hâlde herkesin senin haklı olduğunu iddia etmesiyle haklı olmazsın. Çünkü gerçek biriciktir."

"Demek ki zor hayatı rahat yaşamak istiyorsanız, öncelikle takıntılı düşünceleriniz susturmalı, onları duymazdan gelmeyi öğrenmelisiniz çünkü onlar hayatımızın doğal akışının bir parçasıdırlar ve hep yanımızda olacaklar ancak önemli olan, bizi etkilemesine izin vermemektir."

"Kendini iyi tanıyan insan karşılaştığı durumlardan, güçlüklerden daha başarılı bir şekilde kurtulabilir."

"Rahat yaşamak için, henüz yaşamadıklarımız yüzünden endişelenmeyi bırakmalıyız. Bu durum, yarınki gezi için bugünden hazırlanmaya ve arabayı şimdiden çalıştırmaya benzer ancak sabah olduğunda ise gezinin iptal edildiğini öğreniriz."

"Korku ve kötü bir olayla karşılatığınızda şöyle söyleyin:
"Çok rahatım, sakinim. İçim rahat. Her şey yolunda. Her şeye kayıtsızım ve hiçbir şeyi umursamıyorum. Korkusuzum, mert bir insanım. Aslan gibiyim. Soğukkanlıyım."

Eğer kişisel gelişim türünde bir kitap okumak istiyorsanız bu kitabı öneririm.
272 syf.
·Beğendi·10/10
Başkalarını bu kadar düşüneceğine biraz da kendini düşün. Kendi önündekileri ye, başkalarının tabağına uzanma! Olduğun gibi davran! Sen turna gibi yürümeye çalışan devekuşu gibisin. Bu şekilde davranmaya devam edersen sonunda kendi yürüyüşünü de unutursun.
Ne kadar da ince ama tam noktasından vurulan bir fikir.O kadar kendimizi ve ya kimlerse kendisini bir baskasına benzetmeye calışıyor ku özümüz olmaktan çıka biliyoruz..
272 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Şöyle ki genelde kişisel gelişim kitaplarını pek sevmiyorum ki hele hele şunu yap bunu yap deme üslubuyla kaleme alınan kitaplara ki asla tahammülüm yok .
Bu kitabın şu yönünü çok sevdim hayatta yaşadığımız sorunları dinimiz de ki hadislerle ,ayetlerle ,örneklerle bagdastirip bize sunmuş olması .
Dili ,anlatımı çok akıcı . Asla bir an sıkılmadim okurken .
Psikiyatriste gideceğinize böyle çok sıkıldığınızda yada bunalimlarda olduğunuz da alıp bu kitabı okuyun Derim .
Ki benim şu aralar ihtiyacım olan bir kitapti ve o sıkıntılarımin kalmadığını hissettim böyle bir yük kalktı sanki uzerimden. "Hadi canım bir kitap bu kadar etkili olur mu?" Dediğinizi duyar gibiyim bu kadar etkili olmasının sebebi de yazarın alanında çok iyi olması bana göre . Anlatmak istediğini net cümleler ile anlatması çok hoşuma gitti ki o yüzden azerbaycan da çok satanlar listesinde bu kitap . He bu arada kesinlikle al oku bırak olan bir kitap değil tam bir başucu kitabı .
272 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Harika bir kitap idi. Bir çok kişisel gelişim kitabı okudum . Bu bir kaç tık üstünde idi. Farkındalık yaratmak adına tekrar tekrar okunabilecek başucu kitabı diyebilirim.şiddetle tavsiye ediyorum harika bir ekiple harika bir etkinlikle okumak ayrıca güzeldi.
Şu kalabalık evrende, kendi yolunda, bir sağa bir sola yalpalaya yalpalaya yürüyen, daima bir yerlere yetişme telaşında olan, zamanın akışına ayak uyduran, yaşayıp giden milyonlarca kişiden biriyiz.. Kaybolup gidiyoruz bu kalabalıkta. Kaybolup gidiyoruz kendi içimizde, kendimizde.. Zor olsa da bazı şeyler evet hayat devam ediyor! Bu zaman akışına bu hayata her ne koşulda olursa olsun ayak uydurmuyor muyuz zaten? Peki neden? Neden bu hayata mutsuz ve dertlerimizle devam etmeliyiz. Başımıza gelen tüm olumsuzluklara rağmen, geçmişte yaşananlara rağmen yolumuza karamsarlıkla devam etmek bize ne kazandırıyor? Herkesin kendini, başına gelenleri, bu hayatı sorguladığı bir dönem vardır. İşte bu kitap tam da o döneme ışık tutuyor. Bölüm bölüm insan olmak ve kendimizle nasıl barışık olmamız gerektiğini anlatıyor. Her bölümün öyle güzel başlıkları var ki. Kahraman olduğumuz için geldiğimiz bu dünyada, olumlu duygularla nasıl yola devam edeceğimizi, neden ben diye sormadan, olumsuz duygu ve düşüncelerden nasıl kurtulacağımızı gösteriyor. Mizaç ve karakterden tutun da, geçmiş ve gelecekten, olumlu bakış açısından, güçlüklerle nasıl savaşacağımızdan bahsediyor. Birkaç günde biten bu kitap aslında her gün açıp tekrar tekrar okunması gereken, sindirilmesi gereken bir kitap. En çok hoşuma giden de ünlü düşünürlerden yapılan alıntılarla, ayetlere, surelerle yazarın kalemini desteklemesi. “Yaşananlardan hoşlanıp hoşlanmamamızın ölçüt olmadığını bilmemiz gerekir. Yaratılış sisteminde olayların gerçekleşmesinde insanların istekleri değil, onlar için faydalar ve doğrular dikkate alınmıştır. Bu durumda karşılaştığımız zorlukları ve acı olayları bilge bir doktorun bir hastaya yazdığı reçete gibi kabul etmeliyiz. Son olarak şunu da unutmayalım ki bizim ona karşı tutumumuz ne olursa olsun hayat her koşulda devam eder. “

Bu kitabı gönül rahatlığıyla herkese tavsiye ediyorum. Bana çok şey kattığı gibi eminim ki size de katacaktır. Kitapla, sevgiyle kalın
272 syf.
·7/10
Merhaba Sevgili Kitap Dostlarım:) Bugün sizlere Asli celik 'un düzenlediği etkinlikte kalabalık bir grupla okuduğumuz kitapla geldim.Kitabı ilk okumaya başladığımda olumsuz başlayıp diğer kişisel gelişim kitaplarına benzer bulup daha sonra ilerleyen sayfalarda biraz daha ısınmaya başladığım bir kitap oldu.Bununda böyle olmasındaki bir başka sebep de başlangıç kısmında kitap nasıl okunmalı diye bir yazının yer almış olması.Bana okuyucu olarak soğukluk kazandırdı.İlerleyen kısımlara gelecek olursak kişisel gelişim adına sizi motive eden hikayelerle birlikte Kur'an-ı Kerim'den ayetlerle desteklenmiş cümleler, ünlü düşünürlerin sözleri ve başkalarının hayat tecrübeleri aktarılmış.Bu hikayeler hem bildiğim hemde hiç duymadığım hikayelerden oluşuyordu. Kişisel Gelişim Sevenler baksın derim.Yazarımız @rovshan_abdullaoglu 'nun kalemine sağlık deyip; kitabın yolu açık olsun diyorum. Eşlik eden, okumama vesile olan herkese sonsuz teşekkürler. Matmazelle birlikte sevgiyle, dostça ve hoşça kalın:)
272 syf.
·Puan vermedi
“Olumsuz düşünceler ve eğilimleri çok çabuk kabul etmeye meyilliyiz. Olumlu düşünceler zihnimizi her saniye etkileme gücüne sahipken olumsuz düşüncelerin zihnimizi etkileme oranı bunun on katıdır.”

Herkese merhaba️ Bugün sizlere @rovshan_abdullaoglu tarafından kaleme alınan, @destekyayinlari ndan çıkan ve Asli celik ve @irade_hacizade nin uğraşları sayesinde çok güzel bir grup ile okuduğumuz Zor Olsa Da Hayat Devam Ediyor isimli kişisel gelişim kitabından bahsetmek istiyorum. Yazarımız psikolojik danışmanlık mezunu ve bu konu üzerine yazdığı bu 27. kitabı. Bu eseri de Azerbaycan’da çok satanlar listesinde. Bu nedenle büyük bir heyecanla kitaba başladım. Normalde çoğu insan gibi ben de kişisel gelişim okumayı pek sevmem. Öyle ki hali hazırda bildiğim şeylerin bana ‘şöyle yap böyle yap’ şeklinde emirlerle ifade edilmesini hoşuma gitmez. Ama bu kitap diğerlerinden çok farklıydı. Söylemek istediklerini hadislerle, ayetlerle, eski veya güncel olaylarla ve ünlü kişilerin hayatlarıyla destekleyerek anlatmıştı yazar. Bu da beni hiç sıkmadı, sürekli elime alıp okumak istedim. Kalemi çok akıcı ve sağlam gerçekten de yazarın. Motivasyon anlamında beni ve okuyanları destekleyeceğini düşünüyorum. Bu nedenle bu alanla ilgili bir eser okumak isterseniz kesinlikle tavsiyemdir. Keyifli günler 🦋 .
.
.
.
.
.
.
#bookstagram #book #bookstagramturkey #bookshelf #zorolsadahayatdevamediyor #likeforlikes #likelike #liketime #like4likes #likeforfollow #likeforlikeback #kitap #kitapönerisi #kitapsözleri #kitapkurdu #kitapokumak #kitaptansözler
272 syf.
·Puan vermedi
"Hayatımız da tıpkı mevsimler gibidir." Evet hayatımız değişken bir seyir izler. İnişler, çıkışlarla doludur. Hüzünler, acılar, mutluluklar, sevinçler, başarılar, başarısızlıklar... Bizi biz yapan bu duygularımızdır. #zorolsadahayatdevamediyor kitabı ile bu duygularımızı doğru değerlendirip, doğru kullanmayı ve bunun sonucunda da yaşadığımız hayatın kalitesini arttırmanın yolunu öğreniyoruz. Güzel olan ise emir kipleri ile değil maddi, manevi ruh dünyamızı zenginleştirecek cümleler kurmuş olması. Olumlamalarla cesaretlendirmesi ve olaylara karşı farklı bakış açıları geliştirmemizi sağlıyor olması. "Yaşadığımız her şey de vardır bir hikmet." demeyi öğretiyor. @rovshan_abdullaoglu Mutluluğa giden yolun rotasını çok güzel çizmiş. Bu rotayı izlemek ise bize kalıyor.
#arkakapak da geçen "Yaşadıklarınızı nasıl tanımlarsanız tanımlayın yanılmış olmazsınız çünkü hayata hangi pencereden bakarsanız bakın, göreceğiniz şey aslında görmek istediğinizdir." cümlesi çok doğru. Hepinizin penceresi güzelliklere açılsın.
Hayatında başarı kazanmak isteyen insana en büyük tavsiyemiz “karanlık kısmımızın sesini asla dinlememeniz” olacaktır.
Olumsuz düşünceler ve eğilimleri çok çabuk kabul etmeye meyilliyiz. Olumlu düşünceler zihnimizi her saniye etkileme gücüne sahipken olumsuz düşüncelerin zihnimizi etkileme oranı bunun on katıdır.
Hayatımıza dikkatle bakarsak yaşadığımız ıstırap ve korkuların büyük bölümünün asılsız olduğunu ve endişelerimizin gerçek hayatta herhangi bir karşılığı olmadığını görürüz.
Onurlu insan başkalarına da anlayışlı davranır. Hakaret içeren davranışlar aslında karşıdakinin kendi içinde yaşadığı psikolojik sorunların bir yansımasıdır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Çətin Olsa da, Həyat Davam Edir
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789952819069
Kitabın türü:
Dil:
Azerice
Ülke:
Azerbaijan
Yayınevi:
Qədim Qala Nəşriyyat Evi
Baskılar:
Zor Olsa da Hayat Devam Ediyor
Çətin Olsa da, Həyat Davam Edir
Çətinliksiz həyatı təsəvvür etmək mümkün deyildir. Hər şəxsin özünə görə çətinliyi, problemi vardır. Bəzən çətinliklər insanları elə bir həddə gətirir ki, onların yaşamağa olan istəklərini, gələcək arzu və xəyallarını tamamilə yuyub aparır. Bu cür insana bəzən kiçik bir istiqamət belə kifayətdir ki, həyatı tamamilə dəyişsin. Qarşınızda olan bu kitab hər mövzusunda bu cür həyati istiqamətlərlə doludur. Bu kitab çoxlu elmi mütaliələrin, bu sahədə olan təhsilin, araşdırmaların nəticəsidir. Həyat mümkündür ki, çətindir, lakin çətin olsa da, bilmək lazımdır ki, o davam edir.

Kitabı okuyanlar 14 okur

  • Elnur Memmedov
  • Abdullayeva Gülüstan

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%14.3 (1)
9
%0
8
%28.6 (2)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0