Cumhuriyet Türk Mucizesi

9,1/10  (98 Oy) · 
319 okunma  · 
83 beğeni  · 
1.277 gösterim
'Cumhuriyet', Türkiye Üçlemesi'nin üçüncü kitabıdır (birincisi Diriliş, ikincisi Şu Çılgın Türkler). Objektif bilim adamları Milli Mücadele ile başlayıp Cumhuriyet'le süren bu dönemi Türk Mucizesi diye adlandırıyorlar. Kitapta, Büyük Zafer'den Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna kadarki olaylar yer alıyor. Bir yanda cumhuriyetçiler var, öte yanda bu daha iyi, daha insanca, daha onurlu düzeni istemeyenler. Ders ve ibret verici, uyarıcı bir dönem.

Kitap Özeti
Emperyalizmi, paralı askerlerini, işbirlikçilerini yenmek, bu hayasızca akının kökünü kazımak, kurtuluşun sadece bir parçasıydı. Gerçek kurtuluş için Batı ülkeleri ile baş edebilecek kadar güçlü olmak, yoksulluğu, ilkelliği, geriliği, çağdışılığı, bilgisizliği yenmek, aklı özgür kılmak, aydınlanmayı yaşamak, bağnazlığa son vermek, hoşgörüyü yerleştirmek, kadın-erkek eşitliğini sağlamak, yüzde doksan üçü okur-yazar olmayan halkı bilgilendirmek, eğitmek, yurttaş olmalarını sağlamak, millet olmak, sanayileşmek, salgın hastalıkları kırmak gerekiyordu. Bunlar ancak barış döneminde başarılabilirdi.

Mudanya Anlaşması ile Lozan Andlaşması görüşmeleri sırasında Müttefiklerin tutumları, davranışları, oyunları, tuzakları, üslupları unutulmaması gereken olaylardır. Lozan bu yüzden eşi bulunmayan, uzun ve çok çetin bir boğuşma halinde geçmiştir. Kuva-yı Milliye ruhu ile emperyalizm, Çanakkale'den, Anadolu'dan sonra, Lozan'da da karşılaşmış ve Kuva-yı Milliye ruhu galip gelmiştir. Lozan'da barış, 'canavarın karnından sökülüp çıkarılmıştır'.

Mecliste gelenekçiler ile cumhuriyetçilerin çekişmesi, saltanatın kaldırılması, Ali Kemal'in yakalanması, Vahidettin'in ve hainlerin kaçması, karşı-devrimin oluşmaya başlaması, Milli Mücadele'yi başlatan kadronun ikiye bölünmesi iç sorunların başlıcasıdır.

Özgürlük, toplumsal uyanışa, değişime de yol açar. Kadınlar peçelerini atmaya, çarşaftan çıkarak manto giymeye başlar. Büyük sorunların nasıl çözüleceği daha yoğun olarak konuşulup tartışılır. M. Kemal Paşa'nın dünyaya kapalı bir doğu ülkesini cumhuriyete, aydınlanmaya, uygarlığa, çağdaşlaşmaya adım adım hazırlaması, halkın çağrıya katılması bu dönemin en önemli özelliğidir. M. Kemal Paşa'nın örnek bir aile olmak için yaptığı talihsiz evlilik de bu dönemde yer alıyor. Dönem Ankara'nın başkent olması ve türlü çatışmalardan geçilerek 29 Ekim 1923'te cumhuriyetin ilanı ile sona eriyor.
Bu kitap neden okunmalı?

Tarihimizi doğru bilsek sorunlarımızın yarısı kendiliğinden çözülür. Tarihimizi, sağlıklı dürüst belgelere, güvenilir namuslu tanıklara dayanarak, gerçeğe en uygun biçimde yansıtan bu kitap bu yüzden okunmalıdır.

Atatürk niye büyüktür, niye hiç eksilmeyen bir minnet ve saygı ile anıyoruz? Bunun yanıtını bilmeyen yalnız yabancılar değil, birçok vatandaşımız da bilmiyor. Dünyada ülkesini savaşta zafere kavuşturan birçok komutan var. Milletini daha ileri bir toplum yapmak için çalışmış birçok önder de var. Ama yokluk, yoksulluk içinde ikisini birden başarmış bir kişi var: Atatürk. Sahte tarihçiler ve yalan üreticisi yazarlar Atatürk'ü ve Cumhuriyet'i karalamak, vatandaşı amaçlarına uygun sahte bir tarihle uyutmak, kandırmak, aldatmak, öz tarihlerinden soğutmak, yerine uyduruk, yapma, bütünüyle sahte bir tarih yerleştirmek istiyorlar. Bilerek ya da bilmeyerek emperyalizme hizmet eden bu zihniyete çarpıcı bir yanıt olan bu kitap bu yüzden okunmalıdır.

Türk tarihinin ezeli sorunu olan karanlık ile aydınlık, ortaçağ ile çağdaşlaşma arasındaki çatışmayı yansıtan ve Cumhuriyet döneminin doğru, gerçek, dürüst, sevgi ve vefa dolu, özenli bir fotoğrafını sunan bu kitap mutlaka okunmalıdır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2009
 • Sayfa Sayısı:
  440
 • ISBN:
  9789752203181
 • Yayınevi:
  Bilgi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ayten Ernaz Tiryaki 
27 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Okurken, duygu yoğunluğundan tüylerimi diken diken eden bir kitap oldu. Bu kitabı herkesin okuması lazım bence; Belki bugünlerimize nasıl ve kimler sayesinde gelindiğini daha iyi anlarlar(?) Yakın tarihimizi Turgut ÖZAKMAN gibi gerçek bir ustadan okuma ayrıcalığı için tavsiye ediyorum!

Cafer Yaşar Karabulut 
11 Mar 03:10 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 10/10 puan

Uyduruk tarih yazarak/anlatarak emperyal beyinlere hizmet edenlerin cirit attığı bu devirde... doğru bilgiye araştırarak sorgulayarak ulaşılacağını gösteren ve biz Türk gençlerine ölmeden emek vererek hazırlayan Turgut Özakman'ın Kurtuluş Savaşı sonrasında verilecek ve halen devam eden beyinlerdeki kurtuluş savaşımızı anlattığı kitap... Atatürk kimdir? Sorusuna da çok güzel yanıtlar... Türk Mucizesi...

Latif KARACAOĞLU 
09 May 21:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Diriliş Şu Çılgın Türkler ile birlikte kronolojik olarak okunması gereken bir belgesel romandır . Herkese ama herkese tavsiye ederim. Bu kitapları belki de 2 veya 3 kez okumusumdur ancak her seferinde büyük bir zevk almışımdır. Okuyalım dostlar Serim olsa başına yazacağım bir kitap

Ömer erdem 
14 Kas 2015 · Kitabı okudu · 1466 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bağımsız türk devletinin kuruluşundaki meşakatli yolculuk, lozani anlamak geride kalanlarin hikayesi diplomatik iliskiler. Gercek yeni türkiye nin anlatildigi yegane kitap.

Ekin KAYA 
18 Kas 2014 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · 10/10 puan

Ben 12 yaşında bir çocuk olmama rağmen bu kitap beni çok etkiledi ve herkese tavsiye ediyorum.

Sezgi Akpınar 
23 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tarihimi tanıdığım nadir kitaplardan bir tanesi ... Okunmasını tavsiye ederim..

yasin buyukt 
05 Ağu 19:27 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Turgut Ozakman'in Turkiye 3lemesinin son kitabi.. Dikkat edilmesi gereken sey bu kitap 2 ciltten olusuyor bu 1.cilt oluyo, okumayi dusunenlerin dikkatinde olsun 2.cildinin uzerinde zaten '2.kitap' diye yaziyo ve o daha kalin 800 sayfa civarinda yazar o kadar guzel ve ayrintili anlatmis ki bu ziyafet haliyle tek bi kitaba sigamamis 2.kitap kaldigi yerden devam ediyor, kalite ve anlatim mukemmel, cumhuriyet tarihimizi ogrenmek istiyosaniz en once bu kitabi okuyun derim..

Eren Celik 
09 Mar 22:52 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Herkese merhaba değerli kitapseverler, Turgut ÖZAKMAN' dan yine yoğun, dolu dolu ve gümbür gümbür bir kitap. Kitabımız, yazarımızın
önceki eserleri gibi her ''Türk Vatandaşı'' tarafından okunmalıdır. Özellikle sol kesimi ve sol düşüncenin bakış açısını ve yaklaşımını
merak edenler muhakkak okumalı. Bu kitap sayesinde edindiğim düşünceleri ifade etmek gerekirse, diplomasinin ne kadar girift, karmaşık zor
ve bir o kadar da önemli olduğunu öğrendim. Lozan Barış Andlaşması'nın nasıl söke söke alındığını idrak ettim. Almanya' ya Versay Antlaşmasını
kabul ettirmiş bir emperyal zihniyeti kendi silahları ile alt eden ''Milli Mücadele'' nin ateş çemberinden geçmiş diplomatları sayesinde,
kendisine giydirilmek üzere olan kefeni yırtıp tüm onuruyla ortaya çıkan bir milletten olduğum için gurur duydum. Hakikaten inanılmaz bir başarı
ve cesaret örneği. Yıllardır öğrendiğim ezber tarih bilgilerim bu kitaplar sayesinde daha oturaklı ve sağlam hale geldi. Fakat değinmek istediğim
birkaç olumsuz noktada yok değil açıkçası. Önceki kitaplarına oranla yazarımızın dili daha keskin, ve kurgu olduğu belli olan ifadeler var. Bu ifadeler
çok değil fakat benim dikkatimi çekti doğrusu. En nihayetinde okuyun ve okutturun bu güzide eseri. Daha güzel, mutlu, umutlu ve çalışkan bir Türkiye
ideali, ülküsü doğrultusunda yaşatmak ve yaşamak dileğiyle, iyi okumalar :)

Esin Aykan 
13 Kas 2016 · 10/10 puan

CUMHURİYET devleti yöneten ve halkı temsil eden isimlerin belli seçim dönemlerinde halkın verdiği oylarla başa geldiği yönetim şekli. Her Türk gencinin okumasu gereken muazzam bir kitap.. Saltanatın kaldırılması, halifeliğin kaldırılması, Vahdettin'den sonra halife olarak gelen Abdulmecit..Atatürk'ün annesini kaybedişi ve de akabinde Latife hanımla evlenmesi.. O kadar ince ince anlatılmış ki Cumhuriyete giden yolun ne kadar zor olduğu gözler önünde.. Bitirme sürecim vizeler dolayıyla uzadı ama çok büyük keyif alarak ve de itiraf etmeliyim kalbim titreyerek okudum..

Kitaptan 47 Alıntı

Ayten Ernaz Tiryaki 
 23 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Mustafa Kemal
"İnsanlar olgunlaşmak için bazı şeylere muhtaçtır. Resim yapmayan, heykel yapmayan, güzel sanatları anlamayan bir milletin noksanı var demektir. Böyle bir milletin ilerleme yolunda yeri yoktur."

Cumhuriyet Türk Mucizesi, Turgut Özakman (M. Kemal Atatürk)Cumhuriyet Türk Mucizesi, Turgut Özakman (M. Kemal Atatürk)
Deniz ATAÇ 
12 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Malezya'dan Nijerya'ya kadar Asya ve Afrika'daki bütün müslüman topluluklar sevinçle dalgalandı. Birçok şehir Mustafa Kemal Paşa'nın resimleriyle donatıldı, Gazze'de ve Nablus'ta pencerelere Türk bayrakları asıldı.

İngilizler Nehru ile öteki Hint önderlerini hapsetmişlerdi. Önderler, kaldıkları koğuşları Türk zaferi şerefine çiçekli dallarla süslediler.

Bu olay müslüman olmayan sömürgelerde de bağımsızlık ve özgürlük ümidini yeşertecekti.

Tarihin akışı değişiyordu...

Cumhuriyet Türk Mucizesi, Turgut Özakman (Sayfa 17)Cumhuriyet Türk Mucizesi, Turgut Özakman (Sayfa 17)
Şinka 
25 Tem 17:20 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Dünyada ülkesini savaşta zafere kavuşturan birçok komutan var. Milletini daha ileri bir toplum yapmak için çalışmış birçok önder de var.
Ama yokluk, yoksulluk içinde ikisini birden başarmış bir kişi var:
Atatürk. "

Cumhuriyet Türk Mucizesi, Turgut ÖzakmanCumhuriyet Türk Mucizesi, Turgut Özakman
Şinka 
25 Tem 19:25 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Mustafa Kemal Paşa
" Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler geleceğimizin gülü, yıldızı, talih ışığısınız. Memleketi asıl aydınlığa sizler boğacaksınız. Ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek, ona göre çalışınız. Kızlarım, çocuklarım, sizlerden çok şeyler bekliyoruz. "

Cumhuriyet Türk Mucizesi, Turgut Özakman (Sayfa 79)Cumhuriyet Türk Mucizesi, Turgut Özakman (Sayfa 79)
ünal demirtaş 
 05 Şub 23:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yenilmiş düşman bile Gazi 'nin büyüklüğünü teslim ediyordu.

Cumhuriyet Türk Mucizesi, Turgut Özakman (Sayfa 443 - bilgi yayınevi)Cumhuriyet Türk Mucizesi, Turgut Özakman (Sayfa 443 - bilgi yayınevi)
Ayşen 
25 Nis 13:10 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Doğu tarzı siyasetin kimi siyasetçileri hainliğe sürüklediğini bilirdi ama bu mutlu günde böyle bir tavırla karşılaşmaya hazır değildi. Ürktü.
Ne yapmıştı M.Kemal Paşa?
Sevr'e, işgale, parçalanmaya, Avrupa'nın uşağı olmaya karşı çıkmış, halka davayı benimsetmiş, Meclis'i toplamış, orduyu kurmuş, sonunda Türkiye'yi kaç türlü onursuzluktan, pislikten, rezillikten, zavallılıktan kurtarmıştı.
Gelişmemiş bir insan bile bu hizmetlerin değerini bilirdi.
Bu nasıl bir insandı?
İnsan mıydı?

Cumhuriyet Türk Mucizesi, Turgut Özakman (Sayfa 42)Cumhuriyet Türk Mucizesi, Turgut Özakman (Sayfa 42)
Ayşen 
26 Nis 09:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"....Kızlarım, çocuklarım, sizlerden çok şeyler bekliyoruz."
Durdu, sordu:
"Çok çalışacaksınız değil mi?"
Çocuklar avaz avaz bağırdılar:
"Söz!"
"Arkadaşlarımla birlikte ne yaptıysa sizler için yaptık. Sizin mutluluğunuz, onurunuz için yaptık. Başınız dik gezin, kimsenin kulu kölesi olmayın diye yaptık. Bir daha bu acı günleri yaşamayın diye yaptık. Ödülümüz sizin temiz, güzel sevginizdir."
...
Çocuklar sevinç çığlıkları atarak, M.Kemal Paşa ile öteki paşaların bacaklarına, ellerine sarıldılar.

Cumhuriyet Türk Mucizesi, Turgut Özakman (Sayfa 79)Cumhuriyet Türk Mucizesi, Turgut Özakman (Sayfa 79)
Ayten Ernaz Tiryaki 
 27 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Demokrasi insan ırkının ümididir. "

Cumhuriyet Türk Mucizesi, Turgut Özakman (Sayfa 329 - M. Kemal Atatürk)Cumhuriyet Türk Mucizesi, Turgut Özakman (Sayfa 329 - M. Kemal Atatürk)
5 /