Cumhuriyet Türk Mucizesi

9,1/10  (63 Oy) · 
244 okunma  · 
52 beğeni  · 
1.082 gösterim
'Cumhuriyet', Türkiye Üçlemesi'nin üçüncü kitabıdır (birincisi Diriliş, ikincisi Şu Çılgın Türkler). Objektif bilim adamları Milli Mücadele ile başlayıp Cumhuriyet'le süren bu dönemi Türk Mucizesi diye adlandırıyorlar. Kitapta, Büyük Zafer'den Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna kadarki olaylar yer alıyor. Bir yanda cumhuriyetçiler var, öte yanda bu daha iyi, daha insanca, daha onurlu düzeni istemeyenler. Ders ve ibret verici, uyarıcı bir dönem.

Kitap Özeti
Emperyalizmi, paralı askerlerini, işbirlikçilerini yenmek, bu hayasızca akının kökünü kazımak, kurtuluşun sadece bir parçasıydı. Gerçek kurtuluş için Batı ülkeleri ile baş edebilecek kadar güçlü olmak, yoksulluğu, ilkelliği, geriliği, çağdışılığı, bilgisizliği yenmek, aklı özgür kılmak, aydınlanmayı yaşamak, bağnazlığa son vermek, hoşgörüyü yerleştirmek, kadın-erkek eşitliğini sağlamak, yüzde doksan üçü okur-yazar olmayan halkı bilgilendirmek, eğitmek, yurttaş olmalarını sağlamak, millet olmak, sanayileşmek, salgın hastalıkları kırmak gerekiyordu. Bunlar ancak barış döneminde başarılabilirdi.

Mudanya Anlaşması ile Lozan Andlaşması görüşmeleri sırasında Müttefiklerin tutumları, davranışları, oyunları, tuzakları, üslupları unutulmaması gereken olaylardır. Lozan bu yüzden eşi bulunmayan, uzun ve çok çetin bir boğuşma halinde geçmiştir. Kuva-yı Milliye ruhu ile emperyalizm, Çanakkale'den, Anadolu'dan sonra, Lozan'da da karşılaşmış ve Kuva-yı Milliye ruhu galip gelmiştir. Lozan'da barış, 'canavarın karnından sökülüp çıkarılmıştır'.

Mecliste gelenekçiler ile cumhuriyetçilerin çekişmesi, saltanatın kaldırılması, Ali Kemal'in yakalanması, Vahidettin'in ve hainlerin kaçması, karşı-devrimin oluşmaya başlaması, Milli Mücadele'yi başlatan kadronun ikiye bölünmesi iç sorunların başlıcasıdır.

Özgürlük, toplumsal uyanışa, değişime de yol açar. Kadınlar peçelerini atmaya, çarşaftan çıkarak manto giymeye başlar. Büyük sorunların nasıl çözüleceği daha yoğun olarak konuşulup tartışılır. M. Kemal Paşa'nın dünyaya kapalı bir doğu ülkesini cumhuriyete, aydınlanmaya, uygarlığa, çağdaşlaşmaya adım adım hazırlaması, halkın çağrıya katılması bu dönemin en önemli özelliğidir. M. Kemal Paşa'nın örnek bir aile olmak için yaptığı talihsiz evlilik de bu dönemde yer alıyor. Dönem Ankara'nın başkent olması ve türlü çatışmalardan geçilerek 29 Ekim 1923'te cumhuriyetin ilanı ile sona eriyor.
Bu kitap neden okunmalı?

Tarihimizi doğru bilsek sorunlarımızın yarısı kendiliğinden çözülür. Tarihimizi, sağlıklı dürüst belgelere, güvenilir namuslu tanıklara dayanarak, gerçeğe en uygun biçimde yansıtan bu kitap bu yüzden okunmalıdır.

Atatürk niye büyüktür, niye hiç eksilmeyen bir minnet ve saygı ile anıyoruz? Bunun yanıtını bilmeyen yalnız yabancılar değil, birçok vatandaşımız da bilmiyor. Dünyada ülkesini savaşta zafere kavuşturan birçok komutan var. Milletini daha ileri bir toplum yapmak için çalışmış birçok önder de var. Ama yokluk, yoksulluk içinde ikisini birden başarmış bir kişi var: Atatürk. Sahte tarihçiler ve yalan üreticisi yazarlar Atatürk'ü ve Cumhuriyet'i karalamak, vatandaşı amaçlarına uygun sahte bir tarihle uyutmak, kandırmak, aldatmak, öz tarihlerinden soğutmak, yerine uyduruk, yapma, bütünüyle sahte bir tarih yerleştirmek istiyorlar. Bilerek ya da bilmeyerek emperyalizme hizmet eden bu zihniyete çarpıcı bir yanıt olan bu kitap bu yüzden okunmalıdır.

Türk tarihinin ezeli sorunu olan karanlık ile aydınlık, ortaçağ ile çağdaşlaşma arasındaki çatışmayı yansıtan ve Cumhuriyet döneminin doğru, gerçek, dürüst, sevgi ve vefa dolu, özenli bir fotoğrafını sunan bu kitap mutlaka okunmalıdır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2009
 • Sayfa Sayısı:
  440
 • ISBN:
  9789752203181
 • Yayınevi:
  Bilgi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ayten Ernaz Tiryaki 
27 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Okurken, duygu yoğunluğundan tüylerimi diken diken eden bir kitap oldu. Bu kitabı herkesin okuması lazım bence; Belki bugünlerimize nasıl ve kimler sayesinde gelindiğini daha iyi anlarlar(?) Yakın tarihimizi Turgut ÖZAKMAN gibi gerçek bir ustadan okuma ayrıcalığı için tavsiye ediyorum!

Ömer erdem 
14 Kas 2015 · Kitabı okudu · 1466 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bağımsız türk devletinin kuruluşundaki meşakatli yolculuk, lozani anlamak geride kalanlarin hikayesi diplomatik iliskiler. Gercek yeni türkiye nin anlatildigi yegane kitap.

Ekin KAYA 
18 Kas 2014 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · 10/10 puan

Ben 12 yaşında bir çocuk olmama rağmen bu kitap beni çok etkiledi ve herkese tavsiye ediyorum.

Sezgi Akpınar 
23 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tarihimi tanıdığım nadir kitaplardan bir tanesi ... Okunmasını tavsiye ederim..

Esin Aykan 
13 Kas 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · 10/10 puan

CUMHURİYET devleti yöneten ve halkı temsil eden isimlerin belli seçim dönemlerinde halkın verdiği oylarla başa geldiği yönetim şekli. Her Türk gencinin okumasu gereken muazzam bir kitap.. Saltanatın kaldırılması, halifeliğin kaldırılması, Vahdettin'den sonra halife olarak gelen Abdulmecit..Atatürk'ün annesini kaybedişi ve de akabinde Latife hanımla evlenmesi.. O kadar ince ince anlatılmış ki Cumhuriyete giden yolun ne kadar zor olduğu gözler önünde.. Bitirme sürecim vizeler dolayıyla uzadı ama çok büyük keyif alarak ve de itiraf etmeliyim kalbim titreyerek okudum..

Kitaptan 20 Alıntı

Ayten Ernaz Tiryaki 
 23 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Mustafa Kemal
"İnsanlar olgunlaşmak için bazı şeylere muhtaçtır. Resim yapmayan, heykel yapmayan, güzel sanatları anlamayan bir milletin noksanı var demektir. Böyle bir milletin ilerleme yolunda yeri yoktur."

Cumhuriyet Türk Mucizesi, Turgut Özakman (M. Kemal Atatürk)Cumhuriyet Türk Mucizesi, Turgut Özakman (M. Kemal Atatürk)
Deniz ATAÇ 
12 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Malezya'dan Nijerya'ya kadar Asya ve Afrika'daki bütün müslüman topluluklar sevinçle dalgalandı. Birçok şehir Mustafa Kemal Paşa'nın resimleriyle donatıldı, Gazze'de ve Nablus'ta pencerelere Türk bayrakları asıldı.

İngilizler Nehru ile öteki Hint önderlerini hapsetmişlerdi. Önderler, kaldıkları koğuşları Türk zaferi şerefine çiçekli dallarla süslediler.

Bu olay müslüman olmayan sömürgelerde de bağımsızlık ve özgürlük ümidini yeşertecekti.

Tarihin akışı değişiyordu...

Cumhuriyet Türk Mucizesi, Turgut Özakman (Sayfa 17)Cumhuriyet Türk Mucizesi, Turgut Özakman (Sayfa 17)
ünal demirtaş 
 05 Şub 23:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yenilmiş düşman bile Gazi 'nin büyüklüğünü teslim ediyordu.

Cumhuriyet Türk Mucizesi, Turgut Özakman (Sayfa 443 - bilgi yayınevi)Cumhuriyet Türk Mucizesi, Turgut Özakman (Sayfa 443 - bilgi yayınevi)
Ayten Ernaz Tiryaki 
 27 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Demokrasi insan ırkının ümididir. "

Cumhuriyet Türk Mucizesi, Turgut Özakman (Sayfa 329 - M. Kemal Atatürk)Cumhuriyet Türk Mucizesi, Turgut Özakman (Sayfa 329 - M. Kemal Atatürk)
Esin Aykan 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Paşa duygulandığını gördüğü Fevzi Paşa'ya dedi ki:
"Bu çocuklara aydınlık,mutlu,onurlu,ileri bir gelecek sağlayamazsak yazıklar olsun bize"

Cumhuriyet Türk Mucizesi, Turgut Özakman (Sayfa 228)Cumhuriyet Türk Mucizesi, Turgut Özakman (Sayfa 228)
ünal demirtaş 
05 Şub 23:12 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gazi ,İngiliz ve Fransızların etkisindeki Milletler Cemiyetinden rahatsızdı.Cemiyetin Musul konusundaki taraflı tutumunu unutamıyordu.

Cumhuriyet Türk Mucizesi, Turgut Özakman (Sayfa 443)Cumhuriyet Türk Mucizesi, Turgut Özakman (Sayfa 443)
Esin Aykan 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

İstasyondan çıkmak için öğrencilerin önünden geçiyorlardı.Küçük bir kız çocuğu bağırdı:
"Seni öpmek istiyorum!"
Paşa durdu,kollarını açtı:
"Ne duruyorsun,gel öyleyse."

Cumhuriyet Türk Mucizesi, Turgut Özakman (Sayfa 228)Cumhuriyet Türk Mucizesi, Turgut Özakman (Sayfa 228)
Ayten Ernaz Tiryaki 
 21 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

F. Rıfkı Atay söyle yazıyor:"Henüz çürümeyen cesetler ve neredeyse henüz tüten yangınlar içinden geçiyorduk. Yakup Kadri. Külleri savrulan Manisa' ya, cetlerinin şehrine, iki eli böğründe bakalaldı. Yunanlılar çekilişlerinde yok edici bir tahrip yapmışlardı. Yanmayanlar, vakit bulup da yakamadıkları, yaşayanlar, fırsat bulup da öldüremedikleri idi. "

Cumhuriyet Türk Mucizesi, Turgut Özakman ((Çankaya, s. 331))Cumhuriyet Türk Mucizesi, Turgut Özakman ((Çankaya, s. 331))
Özgür Türk 
09 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Saltanatın kaldırılması
Orhan dayanamadı, arkadaşlarına öğretmenler odasında kısa bir nutuk attı:
"Halk artık padişahın kulu değil, vatandaş! Vatan artık padişahın mülkü değil, hepimizin! Devlet artık hanedanın değil, bizim! Millet artık bir çobanın güttü sürü değil, insan topluluğu! Bu büyük devrimi herkese iyi anlatmalıyız."

Cumhuriyet Türk Mucizesi, Turgut Özakman (Sayfa 123 - BİLGİ YAYINEVİ)Cumhuriyet Türk Mucizesi, Turgut Özakman (Sayfa 123 - BİLGİ YAYINEVİ)
2 /